branio969
24.05.12,11:23
Dobry den. Poprosil by som odpoved na 2 suvisiace otazky. Mozeme uhradzat domace faktury z USD uctu vedeneho v nasej banke? Ak ano, mozu ist bankove poplatky za kazdy jednotlivy prevod do nakladov? Banka si totiz zacala uztovat 0,20 Eur za kazdy prevod. Dozvedel som sa, ze tieto poplatky nemozeme dat do nakladov, lebo mame v tej istej banke aj EUR ucet. Problem je, ze vacsina nasich zahranicnych zakaznikov plati v USD a hotovost na EUR ucte vacsinou nie je dostatocna na uhradzanie domacich platieb.
Pozn. Nie som uctovnik, ale konatel firmy.

Dakujem
IvoM
24.05.12,11:23
2xÁno
branio969
24.05.12,11:31
Dakujem pekne, len ma potom zaujima, preco mi uctovna firma povedala, ze vsetky domace platby musim uhradzat tak, ze prevediem najskor prostriedky z USD uctu na EUR ucet a odtial mam potom robit uhrady.
KEJKA
24.05.12,11:39
tak to sa opýtaj ich. Môžeš uhrádzať čo chceš, kde chceš, z čoho chceš, pokiaľ ti to financie a podmienky banky dovolia.
branio969
24.05.12,11:44
Dakujem ti Kejka, ja som sa ich to opytal a povedali mi, ze je to kvoli tomu, ze tých 0,20 Eur nemozeme ako firma zauctovat do nakladov, lebo mame EUR ucet a nie je preto dovod uhradzat platby z USD uctu. Ja sa v tom vobec nevyznam, len sa mi to zda nelogicke. Ved vsetky bankove poplatky su odovodnitelne, alebo sa mylim?
zlatica76
24.05.12,12:03
Máš pravdu - bankové poplatky sú odôvodniteľné, a môžeš platiť domáce platby z USD účtu.

Teraz už len zistiť, prečo to účtovníčka nechce. :)
KEJKA
24.05.12,12:06
nemýliš, ved aj z EUR účtu sa platia poplatky, bude ich/možno/ menej.
Neviem o predpise, ktorý by nútil firmu uprednostniť určitý druh účtov.
Pouvažuj o zmene účtovníka.
branio969
24.05.12,12:24
Dakujem vam vsetkym za komentare. vsetky info su pre mna osobne velmi dolezite. este jedna otazka, ktora s tym nesuvisi (ale aj suvisi :)). mam doklad od taxikara: obsahuje SPZ, datum, nazov taxi sluzby, sumu, podpis, odchod a ciel: Bratislava mesto-mesto. bolo mi povedane, ze sa to neda zuctovat, lebo musi byt uvedeny odchod z firmy a skutocny ciel cesty, nielen mesto-mesto. a kedze mam firemne auto, nemozem ist taxikom. neda sa to dat do nakladov. prepacte, ze pisem pre niekoho mozno jasne veci, ale doteraz som sa tym nezapodieval, a potrebujem v tom mat jasno pri argumentacii.
KEJKA
24.05.12,12:39
pri firemnom aute stačí kniha jázd. Pri inom druhu dopravy a pri cestách, kde si nárokujete napr. stravné, odporúčam resp. je potrebný príkaz na cestu (SC). Kto a kam a prečo....... je to najistejší spôsob preukázania výdavkov tohto druhu.
Ojedinelé prípady zúčtujem aj bez SC, napr. ked nalepíte blok na A4, pripíšte cesta zo servisu, alebo iný dôvod. Ale v princípe vždy žiadam SC.
Napr. taxík dnes s obľubou využívajú firmy, ak idú na obchodné rokovanie do centra mesta, kde sa zdržia a chcú ušetriť za parkovné. Dôvodov môže byť mnoho, ale naozaj ho treba uviesť.
zlatica76
24.05.12,12:44
A naozaj neuvažuješ nad zmenou účtovníka? :)

Vo firme môže byť napr. viac zamestnancov, ale len jedno firemné. Čiže jeden zamestnanec odíde na SC, a zároveň druhý musí ísť tiež do mesta alebo napr. na inú služobnú cestu. Nemôže si zobrať taxík? Samozrejme, že môže.
Aj keby si bol jediný zamestnanec a máš jedno auto, to auto predsa môže byť pokazené. A preto, keď sa chceš dopraviť z nejakého miesta, tak si zoberieš taxík (hádam nepôjdeš MHD? inak, aj ten lístok by ti musela preplatiť).
Každý takýto "výjazd" je dobré mať podložený cestovným príkazom (skutočne len v ojedinelých prípadoch bez cesťáku), ale aj tak by som od taxikára nevyžadovala uviesť "presná adresa" - "presná adresa".
Je dobré na faktúru napísať dôvod, prečo bol použitý taxi (napr. aj to ušetrenie parkovného), pre prípad nejakej daňovej kontroly, aby ste si spomenuli.
branio969
24.05.12,13:08
Dakujem, ste zlati! Zlatica, momentalne je status quo pre mna najlepsie riesenie. V kazdom pripade som sa vsak rozhodol konzultovat jednotlive pripady tu: aby som sa poducil a aby som vedel argumentovat. Ked mi niekto vysvetli prave dovody preco nieco musi byt tak ako musi, nemam dovod to nerobit. Musi mi to ale davat logiku a musi to byt vecna argumentacia. Zial, az do dnesneho dna som sa citil dost osamoteny. Vdaka vam sa to teraz meni. Ked nemam s cim ani s kym porovnavat,neviem objektivne posudit, ci som niekym zavadzany alebo nie. Porada mi otvara oci. :)
branio969
24.05.12,13:15
Dakujem za radu. Pochopil som, co treba.