mato.h
24.05.12,14:49
Dobrý deň,
nedávno som si založil živnosť na Slovensku, no mám v úmysle podnikať aj v ČR. Ide o grafické práce a tvorbu webových stránok. Nie som platcom DPH.

Niekde som čítal, že sa musím registrovať ako platca DPH ak budem mať aj zahraničných klientov. Je to tak? Budem potom musieť všetkým (aj slovenským) klientom účtovať 19% naviac?

Ďakujem,
Martin
mondes
24.05.12,13:27
Dobrý deň,
nedávno som si založil živnosť na Slovensku, no mám v úmysle podnikať aj v ČR. Ide o grafické práce a tvorbu webových stránok. Nie som platcom DPH.

Niekde som čítal, že sa musím registrovať ako platca DPH ak budem mať aj zahraničných klientov. Je to tak? Budem potom musieť všetkým (aj slovenským) klientom účtovať 19% naviac?

Ďakujem,
Martin

Môžeš sa registrovať ako dobrovoľný platca DPH a v tom prípade budeš potom všetkým svojim klientom faktúrovať za služby aj s DPH 20% (nie 19%, to je daň z príjmu), alebo sa zaregistruješ podľa § 7a, potom v tomto prípade sa nestávaš klasickým platcom DPH a ani nemáš nárok na odpočet DPH. Musíš však štvrťročne podávať súhrnný výkaz. (pokiaľ len poskytuješ služby)
mato.h
24.05.12,13:45
Ako dobrovoľný platca sa registrovať nechcem, pokiaľ nemusím - predsa len je to nevýhoda pre klientov (alebo pre mňa ak nezmením ceny).

Pokiaľ som to dobre pochopil tak v tom druhom prípade sa len zaregistrujem a DPH budem účtovať len zahraničným klientom, ktorí sú platcami DPH?
mondes
24.05.12,14:10
Ako dobrovoľný platca sa registrovať nechcem, pokiaľ nemusím - predsa len je to nevýhoda pre klientov (alebo pre mňa ak nezmením ceny).

Pokiaľ som to dobre pochopil tak v tom druhom prípade sa len zaregistrujem a DPH budem účtovať len zahraničným klientom, ktorí sú platcami DPH?

V tom druhom prípade sa zaregistrujete na DU podľa § 7a a faktúry odberateľovi v ČR budete vystavovať bez DPH, avšak na faktúre musí byť odvolávka na príslušné ustanovenie smernice EU – z nej je jasné, že ide o tzv. reverse charge (prenos daňovej povinnosti) a partner v ČR má povinnosť službu zdaniť.

§ 73
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.



Takže z faktúry musí byť jasné, že daňová povinnosť prechádza na odberateľa v ČR.
...a nezabudnúť na štvrťročný súhrnný výkaz.