samuella
24.05.12,16:46
ahoj poradaci
mam otazku ohladom toho ako postupovat.S priatelom vlastnime nehnutelnost v pomere 1/2.Kedze nas vztah je v troskach tak som navrhla predaj nehnutelnosti.Problem je ten,že on nechce suhlasit.Je mu dobre tak ako toje,pretože splatku za dom platím ja a on plati energie.Ked som pohrozila ze to dam k súdu,tak zamkol dve z troch obytných miestností,vraj na štvoráky je to polovica a ja tak nemam možnosť užívať celu nehnutelnosť.Takisto obsadil celu záhradku a sklenik a ja sa možem akurat tak pozerat.Jeho platba za energie je mänšia než tá moja,čo splacam banke,ale on sa mi len smeje,že je to na moje meno,tak nech platím sama.Nemusí sa podieľať rovnakým dielom na splatkach?? Môže mi odopierať vstup do častí domu?Múžem na súde uspieť ak budem žiadať polovicu doteraz zaplatených platieb?Môže súd nariadiť predaj domu a akú cenu určí súd?Budem mu musieť vyplatiť jeho investíciu aj ked tá pri predaji nič nezaváži,kedže ceny nehnuteľností padli?V podstate to viem predať len za cenu za akú sa to kúpilo,investície sú v lufte.Vraj na súde sa nedoplatím...ako mám podať žalobu aby ma to nezruinovalo?Som rada že prežijem. Dakujem vopred..
danushka
24.05.12,14:55
Tu http://www.porada.sk/t193300-priatelka-nesuhlasi-s-predajom-domu.html
by si mohla načerpať veľa informácií vo svoj prospech.
A ako podielový spoluvlastník máš nárok užívať celú nehnuteľnosť, nielen jej časť.
boomboom
24.05.12,14:56
riešim podobny problem...ak si partner stavia hlavu,tak Ti fakt zostáva len súd a je pravda,že to stojí nemalé peniaze.Poplatok je 6% z ceny Tvojho podielu ak budeš chcieť riešiť zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva.Samozrejme ak na súde uspeješ,tak sa Ti to aspoň z časti vráti.Myslím že zamknúť si miestnosť môže,ale Ty ju zas môžeš otvoriť..máš právo na každý kúsok nehnuteľnosti,akurát to takto budete robiť do nekonečna...on zamykať a Ty vylamovať...Fakt najlepší bude súd,lebo sa tam časom pozabíjate...
Mária27
24.05.12,15:02
Uvažuješ správne. Máš nárok na rovnaké užívanie celej nehnuteľnosti aj na to, aby on platil polovicu nákladov. Bežné náklady treba hradiť hneď, premlčujú sa. Investície sa vyporiadavajú pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. Pri vyporiadaní investície sa vezme do úvahy aj pokles ceny nehnuteľnosti, pomerne sa zníži aj hodnota investície.

Neváhaj a požiadaj súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Navrhni, nech ťa vyplatí, alternatívne predaj nehnuteľnosti tretej osobe. Súd môže určiť znalca aj na vyporiadanie.

Ak by sa ti však podarilo predať tvoju polovicu, ponúkni ju najprv spoluvlastníkovi - nie za vyššiu cenu ako dá kupujúci. Ak ju do 2 mesiacov priateľ neodkúpi, môžeš predávať.
samuella
24.05.12,15:04
dakujem
samuella
24.05.12,15:21
mam kupcu len na celu nehnutelnost,teda mala som,zrušil to,nepodpisal,Polovicu mi predsa nikto nekúpi ked tam býva on a vyplatit ma nema z coho,ani nechce.Ale navrhnuť mu to asi musím aby som uspela na súde???Nemam najprv súdne žiadať polovicu zaplatenych nakladov,aby som mala na zaplatenie právnika a súdu pri zrušení spoluvlastníctva? Dakujem
samuella
24.05.12,15:23
možes sa mi ozvať mailom?
samuella
24.05.12,15:24
možeš sa mi ozvať mailom?
draik
24.05.12,18:14
Celé sa to dá vyriešiť v rámci jedného návrhu, všetky nároky je potrebné vyčísliť a zdokladovať (čo môže konanie na súde predĺžiť). Najprv napísať doporučený list spoluvlastníkovi, dať mu lehotu na vyjadrenie a uhradenie nielen podielu ale aj ostatných platieb a potom podať návrh na súd. Ak by ste stáli len o vyporiadanie (teda oželeli investície, na ktorých sa mal podieľať spoluvlastník) bude to rýchlejšie.