ekopo
24.05.12,21:50
Živnostníci si priplatia Vláda chce viac peňazí vybrať aj od živnostníkov. napríklad tak, že sa zvýšia minimálne odvody, ktoré platia.

„Zvýšenie minimálneho základu pre platenie odvodov zasiahne 85 percent živnostníkov,“ povedal exminister práce Jozef Mihál (SaS). Toľko z nich si dnes platí minimálne odvody.
Vláda tiež uvažuje, že živnostníkom obmedzí paušálne výdavky. Dnes sú vo výške 40 percent, no uvažuje o tom, že sa stanoví pre ne strop.


toľko citát z SME

už roky mi vychádza z toho len jedno: dojiť treba vždy tých malých, pretože veľký si dane a všetko ostatné preleje inde a inak......
predpíše Sociálna poisťovňa úroky z omeškania platieb veľkým ? (aj keď dlžia na poistnom tisíce?) NIE.
......úroky predpíše malým podnikateľom, remeselníkom.... aj keď "len" vo výške napr. 30,- € za roky 2010, 2011....od nich ich dostane...(toto sa deje teraz)

PO (ale určite nie všetky) sa budú zdaňovať 23 %.....veď treba vykryť "ťamťungov" a im podobných, ktorí dostali "pochybné" dotácie napr. vo forme odpustenia daní..........
peniaze mali ísť možno do poľnohospodárstva, cestovného ruchu, ............. pre našich ľudí....
jahoszmsk
24.05.12,20:02
hm, čo sme si zvolili, to máme.
šak treba niečo nazbierať a podeliť pre nejakých mecenášov...
Melnick
25.05.12,05:11
hm, čo sme si zvolili, to máme.
šak treba niečo nazbierať a podeliť pre nejakých mecenášov...

Bohužiaľ zbierajú všetci - aj tí, ktorých sme si nezvolili. Všetci majú pekné kôpky v "rajoch" neboj
sa Ty o nich. Zabezpečené sú miniálne 3 generácie a dovolím si tvrdiť, že u niekoho aj viac. Stačí sledovať ako sa začne neskutočne dariť hoci aj malému poslančekovi v malom meste,keď pričuchne ku korýtku. Všetci sa "Ratujú" ako im rastú kontá.
Fuj,fuj, fuj.
Melnick
25.05.12,05:15
V slove "Ratujú" možno mám a možno nemám preklep!!!! Vyberte si.:D
aktaK
25.05.12,05:26
zaujímavá téma pre mňa, mám prerušenú živnosť a musím sa do septembra rozhodnúť, čo s ňou, či ju obnovím... ale zvažujem, že ju idem definitívne zrušiť,
budem mať veľkú dilemu... čo všetko živnostníkov čaká od nového roku, veľmi ma to zaujíma... asi radsej zostať pracovat na skratený PP, ako si nasilu udržiavať živnosť za takýchto okolností??
AnnaK
25.05.12,07:35
Téma: Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom, Miklošom
jahoszmsk
25.05.12,15:48
ľudia dobrí, veď ešte neprešlo ani pomyselných 100 dní novej vlády, a už na nich nadávate... a čo budete robiť potom?
aj keď, ONI očakávajú, že si na to všetko zvyknete, a budete držať hubu a krok...
jahoszmsk
25.05.12,15:49
Tak potom sa spolu so svojimi príbuznými rastujú.
Indeed
25.05.12,18:47
Možno by bolo dobre hodiť sem nejakú štatistiku KOĽKO je aktívnych SZČO ,

za Tomanovej pred asi 4 rokmi bolo aktívnych živnostníkov okolo 530 000 (!)

Koľko ich je teraz ???

Ak zostala polovica.... A koľko z nich je skutočných živnostníkov ???

Nie fiktívnych živnostníkov, čo fakturujú za prácu, vykonávanú spolu zo zamestnancami v nejakej a.s. či s.r.o ??

pri obmedzení paušálnych výdavkov bude znovu pokles počtu živnostníkov , ba čo viac firmy pod 100 zamestnancov možu aj ZANIKNUŤ, nakoľko v niektorých z nich je pomer živnostníkov ku zamestnancom aj 60:40

Kto si toto chce vziať na zodpovednosť ?? Upadok priemyslu , stavebníctva a inych odvetví NH ???

Potom ekonomicky rast NE-BU-DE ...
hubatá
26.05.12,06:02
BUDE - na papieroch Štatistického úradu. A čo chceš aby "rástlo", veď už nič nemáme keď sme si všetko predali a nič nenasadili.
trisestri
26.05.12,11:17
ja uz roky mam dojem ze niekto si myli zivnostnikov z dojnymi kravami a pritom sa im casto hadzu aj polena pod nohy,niekedy to mozno motivovane aj slepou zavistou-pritom my potrebujeme motivacne prostredie aby pocet zivnostnikov stupal-ja ked vidim ze poliaci tu chodia z kvietkami,remeselnymi vyrobkami a pod a obsadzuju nase trhy a jarmoky a ten priestor ktory by daval zivnost nasim ludom tak je to smutne.
Indeed
26.05.12,11:45
ja uz roky mam dojem ze niekto si myli zivnostnikov z dojnymi kravami a pritom sa im casto hadzu aj polena pod nohy,niekedy to mozno motivovane aj slepou zavistou-pritom my potrebujeme motivacne prostredie aby pocet zivnostnikov stupal-ja ked vidim ze poliaci tu chodia z kvietkami,remeselnymi vyrobkami a pod a obsadzuju nase trhy a jarmoky a ten priestor ktory by daval zivnost nasim ludom tak je to smutne.

Ty si myslíš, že keď TY pojdeš na tovar do Poľska, ten tovar niekde dáš do predaja
slovenský zákazník ten tovar kúpi, TY zarobíš...

Že to , čo robíš TY, NEMOŽE urobiť poľský obchodník ??

Privezie tovar, slovenský zákazník kúpi , poľský obchodník zarobí.

S tým , nič nenarobíš,pokiaľ je v platnosti EU.

EU je postavena na niekoľkých pilieroch,

jedným znich je VOĽNÝ pohyb tovarov a služieb

stým NIČ NENAROBÍŠ .
Zita5
26.05.12,11:53
Citujem ...
Faktom je, že 22 rokov po páde komunizmu odchádza do penzie čoraz viac živnostníkov, ktorí si dlhé roky roky platili minimálne odvody. Necelých 200 eur dôchodku môže byť pre viacerých šokom. To isté platí aj pre živnostníkov z donútenia, ktorí pracujú vo firmách miesto zamestnaneckého pomeru, aby ich zamestnávateľ ušetril na odvodoch. Týka sa to taktiež zamestnancov, ktorí dlhodobo pracovali za minimálne mzdy a zvyšok im zamestnávateľ vyplácal cash na ruku.

„Neznalosť zákona neospravedlňuje. Riadime sa len pravidlami, ktoré určuje vláda a parlament. A na poistencov stále apelujeme, aby si uvedomili, že platba minimálneho odvodu vedie v budúcnosti k malému dôchodku,” uviedla pre denník Pravda hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Zdroj :http://www.bystricoviny.sk/spravy/zivnostnikom-s-minimalnymi-odvodmi-hrozia-nizke-dochodky/
Indeed
26.05.12,11:58
Pozri sa "Zita5",

je na zvážení každého živnostníka, ako bude smerovať svoju karieru.

Ja mám 40 rokov, som "živnostník", pracujúci v zamestnaneckom pomere a fakturujúci za prácu,
teraz je to pre mňa výhodné, (výplata 1200 eur+)
no AKO to zariadiť aby som mal uspokojivý dochodok /aspoň 400 eur/ naozaj v tejto chvíli netuším...
trisestri
26.05.12,12:14
Ty si myslíš, že keď TY pojdeš na tovar do Poľska, ten tovar niekde dáš do predaja
slovenský zákazník ten tovar kúpi, TY zarobíš...

Že to , čo robíš TY, NEMOŽE urobiť poľský obchodník ??

Privezie tovar, slovenský zákazník kúpi , poľský obchodník zarobí.

S tým , nič nenarobíš,pokiaľ je v platnosti EU.

EU je postavena na niekoľkých pilieroch,

jedným znich je VOĽNÝ pohyb tovarov a služieb

stým NIČ NENAROBÍŠ .

nejde o boj proti polskym zivnostnikom,si to zle pochopil-ide o to kde je pes zakopany ze nasi nemaju take podmienky aby mohli vobec existovat a ide aj o minimalne rovnost podmienok,polsky sa moze postavit kdekolvek a predavat tu,kdezto domaci ma rozne prekazky a bariery ze by mal take iste moznosti-takisto neviem co brani mestam a obciam vlastnym obcanom davat ulavy na rozne poplatky a ine vyhody-nemyslim ze by za hranicami niekto zvyhodnoval cudzich na ukor domacich,take zakladne veci ako volny pohyb tovarov,kapitalu,sluzieb,pracovnej sily take poznam,nemusis ma poucovat-ale da sa aj v tychto mantineloch podporit vlastnych-ci budeme prosperovat ak tu budu take pomery pre ktore sa nebude dat rozvijat zivnostensky stav?
Indeed
26.05.12,12:18
ešte raz to zopakujem : VOĽNÝ pohyb tovarov a služieb...
Indeed
26.05.12,12:20
nejde o boj proti polskym zivnostnikom,si to zle pochopil-ide o to kde je pes zakopany ze nasi nemaju take podmienky aby mohli vobec existovat a ide aj o minimalne rovnost podmienok,polsky sa moze postavit kdekolvek a predavat tu,kdezto domaci ma rozne prekazky a bariery ze by mal take iste moznosti-takisto neviem co brani mestam a obciam vlastnym obcanom davat ulavy na rozne poplatky a ine vyhody-nemyslim ze by za hranicami niekto zvyhodnoval cudzich na ukor domacich,take zakladne veci ako volny pohyb tovarov,kapitalu,sluzieb,pracovnej sily take poznam,nemusis ma poucovat-ale da sa aj v tychto mantineloch podporit vlastnych-ci budeme prosperovat ak tu budu take pomery pre ktore sa nebude dat rozvijat zivnostensky stav?

Áno, VOĽNÝ POHYB tovarov a služieb,

že si chce niekto VYHRADIŤ teritórium na odbyt SVOJICH tovarov a služieb,

MOŽE, lenže platí zákon voľného TRHU !!!!!!!!!!!!!

Kto ponukne lepšie podmienky (výhodnejšiu cenu) ten berie !
trisestri
26.05.12,12:26
no a -ved nenavrhujem aby im niekto v tom branil-len by si sa cudoval nepr ako si zapadne krajiny ochranuju svoj pracovny trh a nie iba ten,tie bariery su pre laika casto nepostrehnutelne-preco asi poliaci nezaplavili nemecky trh,ked su taky skvely obchod
lubko6394
26.05.12,13:22
pri obmedzení paušálnych výdavkov bude znovu pokles počtu živnostníkov , ba čo viac firmy pod 100 zamestnancov možu aj ZANIKNUŤ, nakoľko v niektorých z nich je pomer živnostníkov ku zamestnancom aj 60:40

Kto si toto chce vziať na zodpovednosť ?? Upadok priemyslu , stavebníctva a inych odvetví NH ???

Potom ekonomicky rast NE-BU-DE ...

Ale bude. Ja mám pomer 0:100. A práve takýto vychcanci nás likvidujú svojimi nízkymi nákladmi na pracovnú silu, ktorej sa to u nich dnes zdá výhodné, ale na dôchodku horko zaplačú. Ja si musím zarátať do svojej ceny aj tie zvýšené odvody aj dovolenky aj maródky aj návštevy lekára aj štátne sviatky. A preto som dnes príliš drahý. Nielen voči živnostníkom ale aj voči tým, čo živnostníkov zneužívajú. Nie je živnosť ako živnosť, takže táto téma je dosť zavádzajúca.
tetrisss
26.05.12,13:50
Tak to co sa pripravuje, je len odpoved na momentalnu situaciu. Ked si zivnostnik odvadza iba najnizsie odvody, tak ten dochodok je fakt mizerny a nakoniec moze prist k tomu, ze stat mu bude musiet este prispievat nejaky socialny prispevok, toto je podla vas spravodlive? Ak do systemu neprispejem, nemozem ani chciet. Podotykam, ze aj ja som zivnostnik uz 20 rokov. Ina vec je, ci zivnostnik, ktory ma male prijmy, je si schopny zabezpecit cestou odvodov nejaky slusny dochodok, lebo by sa mu zvysili vsetky ine naklady.
Katy a R
26.05.12,13:55
......

Ja mám 40 rokov, som "živnostník", pracujúci v zamestnaneckom pomere a fakturujúci za prácu,
teraz je to pre mňa výhodné, (výplata 1200 eur+)
no AKO to zariadiť aby som mal uspokojivý dochodok /aspoň 400 eur/ naozaj v tejto chvíli netuším...
nuž kým je takáto situácia :confused: - tak peniažky, ktoré "ušetríš" na poistnom a nedáš do SP investuj podľa svojho uváženia. Možností je veľa - či už dáš na termiňák, kúpiš niečo hodnotné, dokonca aj investičné diamanty sú;) ,.... alebo nakúpiš alkohol vo vratných fľašiach :confused: (ber s rezervou - keď ako dôchodca pôjdeš vrátiť, možno to bude slušná renta):D .

V tej SP sa peniažky strácajú ako v čiernej diere:mee:

pripomeniem zásadu ... "O troch grošoch" ...
Antea
26.05.12,14:28
No mne sa zdá, že p. Mihál pripravoval to isté, aj s p. Miklošom, čo teraz tak kritizuje. Tak ako to je, keď to urobím ja tak OK, keď druhý, tak kričím chyťte zlodeja?
AnnaK
26.05.12,15:45
nejde o boj proti polskym zivnostnikom,si to zle pochopil-ide o to kde je pes zakopany ze nasi nemaju take podmienky aby mohli vobec existovat a ide aj o minimalne rovnost podmienok,polsky sa moze postavit kdekolvek a predavat tu,kdezto domaci ma rozne prekazky a bariery ze by mal take iste moznosti-takisto neviem co brani mestam a obciam vlastnym obcanom davat ulavy na rozne poplatky a ine vyhody-nemyslim ze by za hranicami niekto zvyhodnoval cudzich na ukor domacich,take zakladne veci ako volny pohyb tovarov,kapitalu,sluzieb,pracovnej sily take poznam,nemusis ma poucovat-ale da sa aj v tychto mantineloch podporit vlastnych-ci budeme prosperovat ak tu budu take pomery pre ktore sa nebude dat rozvijat zivnostensky stav?

Úplne súhlasím. Príde Poliak do obce a predáva mäso priamo z auta. Žiadna hygiena, žiadna kontrola, ešte MsÚ alebo OcÚ vyhlási v rozhlase: "Občania nakupujte". A najväčší paradox je ten, že ľudia sa ešte hnevajú, ak by nejaká kontrola vôbec prišla. Slovenský podnikateľ musí splniť množstvo zákonom určených povinností, ktoré pre Poliakov neplatia. Potom sa čudujú a nadávajú, že sú lacnejší. Pri tvorbe zákonov sa vôbec nemyslí ani len na vytvorenie rovnakých podmienok na podnikanie, keď sa už nemyslí na ochranu vlastných ľudí.
Antea
26.05.12,15:57
Úplne súhlasím. Príde Poliak do obce a predáva mäso priamo z auta. Žiadna hygiena, žiadna kontrola, ešte MsÚ alebo OcÚ vyhlási v rozhlase: "Občania nakupujte". A najväčší paradox je ten, že ľudia sa ešte hnevajú, ak by nejaká kontrola vôbec prišla. Slovenský podnikateľ musí splniť množstvo zákonom určených povinností, ktoré pre Poliakov neplatia. Potom sa čudujú a nadávajú, že sú lacnejší. Pri tvorbe zákonov sa vôbec nemyslí ani len na vytvorenie rovnakých podmienok na podnikanie, keď sa už nemyslí na ochranu vlastných ľudí.
Ale nemal by v prvom rade obecný úrad skontrolovať či dotyčný má "papiere" OK? Alebo starostovi sa niečo "šuchne" do kešene a je to v poriadku? Veľké gorily majú mnoho mláďatiek, len ich ešte nikdo nevidí, ale aj to by malo zmeniť, záleží na občanovi
sanny237
26.05.12,16:03
Nikdy som nepodnikala, ale poznám veľa tzv." podnikateľov", živnostníkov, ktorí platia min odvody, lebo....každý rok min. 2 luxusné dvolenky, nové autá, drahé nákupy, takže u takýchto vôbec nesúhlasím s dorovnávaním nejakých minimálnych alebo nízkych dôchodkov. Súhlasím s tým, že pokiaľ som do systému neprispela, nemôžem od neho ani nič čakať.
Indeed
26.05.12,19:14
všetci o tychto praktikách VEDIA, no nikto s tým NIČ NEROBÍ...
lubko6394
27.05.12,08:43
Ale nemal by v prvom rade obecný úrad skontrolovať či dotyčný má "papiere" OK? Alebo starostovi sa niečo "šuchne" do kešene a je to v poriadku? Veľké gorily majú mnoho mláďatiek, len ich ešte nikdo nevidí, ale aj to by malo zmeniť, záleží na občanovi

U nás tiež vyhlasujú. Aj na obci som sa pýtal, či je to vhodné a či to nepodráža nohy kamenným obchodom. Stanovisko bolo také, že obyvatelia by mali mať možnosť lacnejšie nakúpiť. A to tiež logiku má. A teraz babo raď.
Indeed
27.05.12,10:03
VOĽNÝ TRH, iné neviem k tomu, čo dodať, snď len to,že ľudia maju zmýšľanie infikované socializmom a rovnostárstvom
lubko6394
27.05.12,13:33
Však skús mať mäsiarstvo a každý týždeň konkurenciu čo predáva rovno z auta. Ako dlho vydržíš ?
evickanr
27.05.12,13:44
ˇupadok zdravotníctva, poľnohospodárstva a školstva sme už zažili, možno čakajú koľko toho ešte zvládzeme, či ???
Ľubomír
27.05.12,14:21
Voľný pohyb tovaru a služieb. O tom vie každý. Ide o to, že oni nemusiam mať ani registračné kasy a predávajú bordel . Kto chce kúpí, ale rozumnejší sa radšej obráti na obchd s našími potravinami.
Ľubomír
27.05.12,14:29
Nikdy som nepodnikala, ale poznám veľa tzv." podnikateľov", živnostníkov, ktorí platia min odvody, lebo....každý rok min. 2 luxusné dvolenky, nové autá, drahé nákupy, takže u takýchto vôbec nesúhlasím s dorovnávaním nejakých minimálnych alebo nízkych dôchodkov. Súhlasím s tým, že pokiaľ som do systému neprispela, nemôžem od neho ani nič čakať.

Vymenuj aspoň dvoch. Tí, o ktorých píšeš nie sú malí živostníci. Malý živnostník robí 12 hodín denne, plus soboty k tomu. Tak to ide celý rok. Taký živnostník je rád, že sa zmôže na auto aby mal čím dochádzať za robotou. Vidím, že máš pomýlené pojmy. Toto vám ostalo po Mihálovej kampani proti nám. To on vám nahučal do hláv také hlúposti. Nuž keď sa máme tak dobre ako píšeš, prečo to neskúsiš? Stačí okrádať štát, odpísať hajzelpapier a máš na luxusnú dovolenku a auto k tomu. Ľudia, ktorí nevedia o živnostenskom chlebíčku nič, by nemali písať sprostosti.
sanny237
27.05.12,15:41
Vymenuj aspoň dvoch. Tí, o ktorých píšeš nie sú malí živostníci. Malý živnostník robí 12 hodín denne, plus soboty k tomu. Tak to ide celý rok. Taký živnostník je rád, že sa zmôže na auto aby mal čím dochádzať za robotou. Vidím, že máš pomýlené pojmy. Toto vám ostalo po Mihálovej kampani proti nám. To on vám nahučal do hláv také hlúposti. Nuž keď sa máme tak dobre ako píšeš, prečo to neskúsiš? Stačí okrádať štát, odpísať hajzelpapier a máš na luxusnú dovolenku a auto k tomu. Ľudia, ktorí nevedia o živnostenskom chlebíčku nič, by nemali písať sprostosti.

Prepáč Ľubomír, ale Ty asi žiješ niekde inde a nie na Slovensku. Nemám ani šajnu o Mihálovej kampani, ani ma nezaujíma. Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú živnosť o nej nič nevedia???? Si celkom pomýlený. V rodine mám niekoľko drobných živnostníkov a veľmi si ich vážim, že do dnešného dňa tú živnosť neodovzdali a pracujú presne ako si napísal, už niekoľko rokov. Ja som písala o úplne niečom inom, o iných tzv. živnostníkoch, ktorí sú rok čo rok na nule alebo v strate a napriek tomu sa majú veľmi dobre. Ich teória je, že nikoho podporovať nebudú, ale prepáč ich adresy zverejňovať nebudem. Pokiaľ Ty takých nepoznáš, všetka česť, máš okolo seba čestných ľudí.
marjankaj
27.05.12,16:01
Nikdy som nepodnikala, ale poznám veľa tzv." podnikateľov", živnostníkov, ktorí platia min odvody, lebo....každý rok min. 2 luxusné dvolenky, nové autá, drahé nákupy, takže u takýchto vôbec nesúhlasím s dorovnávaním nejakých minimálnych alebo nízkych dôchodkov. Súhlasím s tým, že pokiaľ som do systému neprispela, nemôžem od neho ani nič čakať.
A Koľko je zamestnancov s minimálnou mzdou. Ani tým netreba prispievať. Veď mali tiež viac prispievať do "systému".
Ako môžeš hádzať do jedného vreca živnostníkov s ročnými príjmami 6000 €, z ktorých mu vyjde platiť minimálne odvody spolu s tými, čo majú príjmy 1 000 000 €, vykážu základ dane 0 a tiež im vyjde platiť minimálne odvody?

Hlavne, že píšeš, že si nikdy neskúsila, čo to podnikanie vlastne je.
mona091
27.05.12,17:27
cim vyssia bieda, tym vyssia kriminalita, asi tolko
Indeed
27.05.12,17:42
Myslím,že su dva dovody na tento krok,
teda ´dalšie zníženie sumy paušálnych výdavkov :

1. zufala snaha získať nejaké prostriedky do štátneho rozpočtu, odkiaľ sa to ešte dá...

2. može to byť aj zámer zrovnoprávniť "živnostníkov" v pracovnom pomere so zamestnancami
minimalne z hĺadiska príjmu aby nebolo výhodne pracovať "na živnosť" a aby nikto nezarobil realne viacej ako
400-500 eur /mes.
Aký je účel tohto zámeru ožobračiť tých, čo si vedia zarobiť svojou prácou,
mi zatiaľ nedochádza...
marjankaj
27.05.12,19:31
Prepáč Ľubomír, ale Ty asi žiješ niekde inde a nie na Slovensku. Nemám ani šajnu o Mihálovej kampani, ani ma nezaujíma. Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú živnosť o nej nič nevedia???? Si celkom pomýlený. V rodine mám niekoľko drobných živnostníkov a veľmi si ich vážim, že do dnešného dňa tú živnosť neodovzdali a pracujú presne ako si napísal, už niekoľko rokov. Ja som písala o úplne niečom inom, o iných tzv. živnostníkoch, ktorí sú rok čo rok na nule alebo v strate a napriek tomu sa majú veľmi dobre. Ich teória je, že nikoho podporovať nebudú, ale prepáč ich adresy zverejňovať nebudem. Pokiaľ Ty takých nepoznáš, všetka česť, máš okolo seba čestných ľudí.

Tak toto bude asi "najspravodlivejšie". Teda ty vieš, kto "podvádza" a namiesto toho, aby si to oznámila príslušným úradom, tak sa tu zasadzuješ o trestanie všetkých ostatných.
Hlavne ak nemáš šajnu o tom čo zamýšľal Mihál a čoho sa chytila aj táto vláda. Stačilo počúvať, čo nakukali politici na mítingoch.

Asi by aj česi mali takto postupovať. Keď už zabásli Ratha, tak by mali zabásnuť aj ostatných ministrov. Veď aj tí musia mať niekde tie milióny schované. Načo robiť rozdiely. Keď sa rúbe les, tak triesky musia lietať.
Majol
27.05.12,22:56
Kladiem si otazku, ako uvazuju do buducnosti vsetci ti, ktori platia odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Najma co sa tyka dochodkov. Lebo povedzme si jasne, vyssi vymeriavaci zaklad poistneho na dochodkove poistenie by mal znamenat v buducnosti vyssi dochodok. Z toho mi vychadza, ze znacny pocet ludi (ktory zahrna aj vsetkych zivnostnikov platiacich dochodkove odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu) bude v dochodkovom veku zrejme dostavat minimalny dochodok. A je namieste otazka, ci tymto ludom potom nebudeme musiet platit aj davky v hmotnej nudzi, aby sa ich prijem v starobe rovnal aspon zivotnemu minimu.
Indeed
28.05.12,03:53
Niektorí možno uvažujú tým sposobom, že si časom nájdu normálne ZAMESTNANIE

a tak si ten dochodoček pre seba predsa len zachránia.

Teda ak sa jeho vyplácania dožijú....
aktaK
28.05.12,04:22
a poniektorí začínajú pochybovať, že sa nejakého dôchodku aj dožijú... dajme tomu, v akom veku sa bude odchádzať do dôchodku o takých 20 až 25 rokov...
Daniela
28.05.12,04:33
...aký môže mať príjem takú opravár obuvi??? krajčírka?
Daniela
28.05.12,04:35
..tam nech sa zamerá daňová kontrola na dokázanie majetku...a je po probléme, nedám ti prilepšený dôchodok a nikto tu nemusí nadávať na živnostníčkov
jana č.
28.05.12,07:52
súhlasím s tým - investovať treba, ale nie do sociálnej poisťovne, či nebodaj do banky. To by bolo ďalšie dotovanie štátu. Ako tu už bolo napísané - hodenie peňazí do čiernej diery. Sú našťastie aj iné spôsoby, ako si peniaze ochrániť aj v tomto štáte...
FAA
28.05.12,08:07
Kladiem si otazku, ako uvazuju do buducnosti vsetci ti, ktori platia odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Najma co sa tyka dochodkov. Lebo povedzme si jasne, vyssi vymeriavaci zaklad poistneho na dochodkove poistenie by mal znamenat v buducnosti vyssi dochodok. Z toho mi vychadza, ze znacny pocet ludi (ktory zahrna aj vsetkych zivnostnikov platiacich dochodkove odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu) bude v dochodkovom veku zrejme dostavat minimalny dochodok. A je namieste otazka, ci tymto ludom potom nebudeme musiet platit aj davky v hmotnej nudzi, aby sa ich prijem v starobe rovnal aspon zivotnemu minimu.

Toto je ošetrené veľmi jednoducho; dnešní dvadsiatnici, tridsiatnici, štyridsiatnici aj čerství päťdesiatnici, nech už si platia odvody v akejkoľvek výške, dôchodok dostávať nebudú.
sisima
28.05.12,10:54
keby tí ľudia mali dostatok peňazí, neboli by odkázaní na lacné potraviny... :(
sisima
28.05.12,10:59
ale to čo opisuješ mi viac sedí na s.r.o. a nie na živnostníkov, ktorí ručia celým svojim majetkom...
Katy a R
28.05.12,13:44
Kladiem si otazku, ako uvazuju do buducnosti vsetci ti, ktori platia odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Najma co sa tyka dochodkov. Lebo povedzme si jasne, vyssi vymeriavaci zaklad poistneho na dochodkove poistenie by mal znamenat v buducnosti vyssi dochodok. ......

no lenže nie je to celkom tak :mee: .. a tam je tiež pes zakopaný (aj keď nielen tam;) ). Stále sú koeficienty a výpočet je nespravodlivý. Napr sú ľudia, čo roky robili ťažko a dôchodky majú oveľa menšie ako tí, čo nemajú odrobené ani polovicu z toho .. :confused:
Keby to tak bolo - tak by určite tí viac zarábajúci nešpekulovali a neznižovali si VZ .
Ja si myslím, že by dôchodok mal byť zásluhový ... a nejaké zlé životné situácie by sa mali riešiť štátnymi dávkami (kompenzáciami) - ale adresne .
Mne sa napríklad nezdá spravodlivé, aby sa o rovnakú čiastku zvyšoval dôchodok tomu, čo platil z minima (či už z vypočítavosti, alebo z iných dôvodov), alebo roky neplatil vôbec - a tomu, ktorý platil maximálne odvody a dlhú dobu.
Solidarita áno - ale presne pre konkrétny prípad.
No a konečne už aj nám začína dochádzať (čo možno inde je bežné), že na svoje staré kolená treba myslieť skôr a nečakať, že sa o nás "niekto" postará.
Veru tiež neviem, či sa terajší dvadsiatnici a tridsiatnici nejakého dôchodku od štátu dočkajú :confused::confused:
ale na rozdiel od FAA si myslím, že 50tnici ešte áno :D
Ľubomír
28.05.12,14:59
Prepáč Ľubomír, ale Ty asi žiješ niekde inde a nie na Slovensku. Nemám ani šajnu o Mihálovej kampani, ani ma nezaujíma. Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú živnosť o nej nič nevedia???? Si celkom pomýlený. V rodine mám niekoľko drobných živnostníkov a veľmi si ich vážim, že do dnešného dňa tú živnosť neodovzdali a pracujú presne ako si napísal, už niekoľko rokov. Ja som písala o úplne niečom inom, o iných tzv. živnostníkoch, ktorí sú rok čo rok na nule alebo v strate a napriek tomu sa majú veľmi dobre. Ich teória je, že nikoho podporovať nebudú, ale prepáč ich adresy zverejňovať nebudem. Pokiaľ Ty takých nepoznáš, všetka česť, máš okolo seba čestných ľudí.

Moja milá, keby som tým živnostníkom nebol, tak by som sa neozval. Urob si jasno o tom čo je SZČO a s. r. o. Veď si poď skúsiť ako sa dá z našej pozície okrádať štát. Veď podľa teba je to jednoduché ako facka. Nakoniec ťa musím sklamať žijem na Slovensku a viem ako to chodí. Ty, keď o niekov vieš, že kradne je tvojou povinnosťou podať trestné ozámenie. Ináč sa stávaš spoluvinníkom.
sisima
28.05.12,16:48
podobných tém tu už bolo viac, vzdy sa to zvrhne na hádky a osočovačky a nakoniec je téma zamknutá...

a to preto, ze ludia vedia len závidiet ale neurobia nic preto, aby sa sami mali lepšie, ale susedove nové auto (aj ked na leasing) vidia hned, a hned je to podvodník atd atd... a o jeho účtovníctve vedia viac, ako on sám :))))))))))))))))
a ohladne živnostníkov, nehnevajte sa, ale tie odpočty na dph a státisicové okrádačky štátu nerobia živnostníci, ale sro-čkári a podobne...
moja generácia sa dôchodku nedožije, buď bude dávno zrušený, alebo bude hranica posunutá niekde medzi 80 a 90-tkou...:cool:
Ľubomír
28.05.12,17:23
Neprepáčim, pretože nemáš pravdu a očierňuješ ľudí, ktorí robia podstatne viec ako zamestnanci.
Ľubomír
28.05.12,17:40
Nechcem lamentovať nad osudom živnostníkov, ale treba si uvedomiť, že ako táto situacia vznikla. Pri vysokej nezamestnanosti vyšla s touto iniciatívou Dzurindová vláda, pretože nevedela vytvoriť dostatok pracovných miest. Pomohli vytvoriť živnostníov z donutenia. Firmy sa toho veľmi šikovne zhostili. Nikto vo firme nenútil otvorene zamestnancov aby prešli na živnosť, ale jednoducho znížili platy tak, že ľudia vlastne mali jednoduchý výber. Buď prejedeš na živnosť alebo budeš robiť za almužnu. Je jasné čo si vybrali. Vláda tento prechod podporila rôznými bonusmi. Zakrátko sa vystatovali ako znížili nezamestnanosť. Ako naštatartovali rast a podobne.
Vláda Radičovej začala ničiť to, čo Mikloš vymyslel. Nepochopiteľne, Mikloš ničil svoj výmysel. Bohovsky sa v tomto realizoval Mihál. Vytvoril z nás nepriateľov štátu, príživníkov a pod. Neviem čo je lepšie? Platiť odvody z minima, alebo byť na podpore a dávkach? Šát nestojime nič. Všetko si platíme sami. Nakoniec dopadneme horšie ako cigáni. Taký cigán čo neodvedie nič sa bude vysmievať, lebo bude mať lepší dôchodok. Je to všetko postavené na hlavu. Na slovensku sa oplatí robiť...... iba deti.
jana č.
28.05.12,18:09
S ú h l a s í m ...
Ingrid Ondruskova
28.05.12,18:34
svätá pravda...
Majol
28.05.12,19:10
Ked tu uz diskutujeme o vladnych opatreniach, netreba zabudat, ze na likvidacii zivnostnikov sa vyznamne podiela aj trhova koncentracia. Hypermarkety postupne vytlacaju male obchody. Rovnako stavovacie siete vytlacaju male restauracie a jedalne. Mozno niektore hypermarkety a restauracie maju prevadzky vedene zivnostnikmi v licencii, ale to je uz nieco ine.
lydinka
28.05.12,21:19
Počujete niečo v telke, a hneď hádžete všetkých do jedného vreca - prečo myslíte, že sročky štát okrádajú, a SZCO nie???
mam dve sročky, v jednej som zamestanana - a ano, mam min. mzdu - aby som neplatila velké looove do SP - lebo nerobím 8 hod denne ale 16, tak si myslím, že na mna naozaj štát v mojom dochodkovom veku nebude doplacat, lebo sa ho nedožijem.
Ale zasa - nízka mzda, nízke odovody - celkové nízke náklady, ale dost vysoké príjmy = vysoká daň
a teraz mi ju ešte o 4% zvýšia
nie všetky sro sa živia nadmerakmi, naozaj nie
lubko6394
29.05.12,04:58
Počujete niečo v telke, a hneď hádžete všetkých do jedného vreca - prečo myslíte, že sročky štát okrádajú, a SZCO nie???
mam dve sročky, v jednej som zamestanana - a ano, mam min. mzdu - aby som neplatila velké looove do SP - lebo nerobím 8 hod denne ale 16, tak si myslím, že na mna naozaj štát v mojom dochodkovom veku nebude doplacat, lebo sa ho nedožijem.
Ale zasa - nízka mzda, nízke odovody - celkové nízke náklady, ale dost vysoké príjmy = vysoká daň
a teraz mi ju ešte o 4% zvýšia
nie všetky sro sa živia nadmerakmi, naozaj nie

Neviem prečo plačeš. Zvýšia sa dane o 4% ? No a čo. A to bude za rok 2013. teda až v roku 2014. Tiež mám sro. Nezamestnávam žiadnych živnostníkov a ani si načierno nedoplácame. Priemer 940 hrubého. Ked to náhodou nevychádza, tak 20% uberiem a ide sa ďalej. Zisk nepotrebujem, takže ak jeden odpis skončí a ostanú bubáky, tak sa niečo nové dokúpi, prelízuje... Dávať si minimálny plat a žiť zo zisku je síce teraz efektívne, ale pre budúcnosť môže byť rizikom. Samozrejme aj ja by som vedel hospodáriť tak, že by sme všetci boli na minimálke a zbytok si platili zo zisku. Ale nezačal som podnikať a zamestnávať ľudí, aby som nás v budúcnosti ohrozil mizernými dôchodkami. Stojí nás to kopu peňazí, máme vyššie ceny ako zoptimalizovaná konkurencia, ale držíme sa zatiaľ. Najmä sa cítime na jednej lodi a napriek tým občasným -20% sa mi zdá že vzrastá akási spolupatričnosť a vzťah zamestnancov k firme. Nenútim ich aby prišli presne o 7.00, na druhej strane ak je niečo súrne, alebo je treba dorobiť, tak zostanú bez toho aby som ich o to požiadal, alebo nedajbože prikázal. Nadčasy nejestvujú. Lekár a PN je síce preplatený, ale o rovnakú čiastku sú znížené odmeny, takže sa im to neoplatí. Čo si zarobíme, to si minieme a adresne - kto neodpracoval a nepodieľal sa na výsledku, tak z neho nemá peniaze. Lenže to musím ísť príkladom aj ja. Nekúpiť si SUV ani bavoráka, ale obyčajnú teraz Kiu ceed. A keď nám to nepôjde, tak sa zavrie búda, podáme si ruky a všetci pôjdeme s čistými rukami do budúcnosti. Dôležité: je nás 5.
lydinka
29.05.12,06:00
Neviem prečo plačeš. Zvýšia sa dane o 4% ? No a čo. A to bude za rok 2013. teda až v roku 2014. Tiež mám sro. Nezamestnávam žiadnych živnostníkov a ani si načierno nedoplácame. Priemer 940 hrubého. Ked to náhodou nevychádza, tak 20% uberiem a ide sa ďalej. Zisk nepotrebujem, takže ak jeden odpis skončí a ostanú bubáky, tak sa niečo nové dokúpi, prelízuje... Dávať si minimálny plat a žiť zo zisku je síce teraz efektívne, ale pre budúcnosť môže byť rizikom. Samozrejme aj ja by som vedel hospodáriť tak, že by sme všetci boli na minimálke a zbytok si platili zo zisku. Ale nezačal som podnikať a zamestnávať ľudí, aby som nás v budúcnosti ohrozil mizernými dôchodkami. Stojí nás to kopu peňazí, máme vyššie ceny ako zoptimalizovaná konkurencia, ale držíme sa zatiaľ. Najmä sa cítime na jednej lodi a napriek tým občasným -20% sa mi zdá že vzrastá akási spolupatričnosť a vzťah zamestnancov k firme. Nenútim ich aby prišli presne o 7.00, na druhej strane ak je niečo súrne, alebo je treba dorobiť, tak zostanú bez toho aby som ich o to požiadal, alebo nedajbože prikázal. Nadčasy nejestvujú. Lekár a PN je síce preplatený, ale o rovnakú čiastku sú znížené odmeny, takže sa im to neoplatí. Čo si zarobíme, to si minieme a adresne - kto neodpracoval a nepodieľal sa na výsledku, tak z neho nemá peniaze. Lenže to musím ísť príkladom aj ja. Nekúpiť si SUV ani bavoráka, ale obyčajnú teraz Kiu ceed. A keď nám to nepôjde, tak sa zavrie búda, podáme si ruky a všetci pôjdeme s čistými rukami do budúcnosti. Dôležité: je nás 5.

Ja neplačem, len konštatujem. Len som chcela povedať, že aj ked sa platia malé odvody - je to moj problém, lebo budem mať nízky dôchodok. Ale štát neukracujem, lebo platím potom vysoké dane, kedže mám nízke náklady. Išlo mi skôr o "bránenie" sročiek, kedže tu to bolo prezentovane tak, akoby každá sročka zarábala na nadmerákoch - o toto mi šlo
jana č.
29.05.12,06:02
Bohužiaľ, nemyslím si, že je dnes rozdiel - či si platím z minimálneho alebo vyššieho vymeriavacieho základu. Z fondu solidarity nám to všetko prerozdelia, a vyjde to narovnako... Budeme si musieť zvykať, že štát sa o nás nepostará, musíme si sporiť sami,
srska
29.05.12,06:25
osobne si myslím, že štát vôbec nemá záujem podporovať malých živnostníkov. pre štát je ďaleko zaujímavejší zamestnanec, z ktorého príjem do št. rozpočtu je ďaleko istejší ako od živnostníka. len pomer výberu dane fo bol napr. v roku 2011: závislá činnosť - 1641,3 mil. eur a z podnikania - 56,4 mil. eur . a o odvodoch nepíšem
sisima
29.05.12,07:23
doplním, na SVK sa oplatí narodiť ako cigán a az potom robit len deti... a nie bude sa vysmievať, ale už sa vysmieva! :(
sisima
29.05.12,07:28
nikto nepovedal, že každá sro! ale na živnostníkov sa verejne hovorí, že sú oj..., klamári a tento štát okrádajú najviac, pritom realita je niekde inde...
lubko6394
29.05.12,09:15
Pre janu č. Ak by som sa mal rozhodovať len sám za seba, tak by som sa možno k tomu postavil inak, lenže musím myslieť aj na zamestnancov a tým môže byť môj názor ukradnutý a môžu si myslieť že prijateľný dôchodok dostanú.
lubko6394
29.05.12,09:16
Iné je to u živnostníka. Najmä vtedy ak živnosť pokračuje u detí a je z čoho prilepšiť si.
Indeed
29.05.12,10:06
Ty platíš niekomu nejaké dávky ????
Indeed
29.05.12,10:12
Ďakujem Ti Lubomir, spravne si to vysvetlil, ÁNO za nízku uroveň miezd može pravica konkretne Dzurinda aMikloš, ich konanie by malo byť klasifikovane ako VLASTIZRADA
Indeed
29.05.12,10:19
To je síce pravda,len ešte sa treba pozrieť na to koĺko z celej tej čiastky odviedli zamestnanci štátu, tipujem tak 1/2,štát miňa obrovské prostriedky sam na seba
AnnaK
29.05.12,10:23
Klobúk dole, bodaj by bolo viac takých rozumných zamestnávateľov ako ty.
Sany
29.05.12,10:28
Všetko sú kecy...ako musíme byť solidárni, ako treba poctivo platiť odvody - a čo najvyššie, aby sme mali slušné dôchodky. Som zamestnanec s pomerne slušným platom, čiže poctivo odvádzam, aj dôchodok by som mala mať primerane vysoký, aj do druhého piliera som vstúpila, aby som si naňho "našetrila" a nebola závislá len od toho "štátneho"...Pravda je však taká, že je to všetko celkom inak...moje dnešné odvody idú tým, ktorým sa robiť nechce (iba rodiť)...(nebudem konkrétna, aby som nebola obvinená zo šírenia blablabla...), moje ušetrené peniažky z druhého piliera mi zoštátnia - opäť mám byť solidárna, a kým príde ten môj dôchodkový vek (ak sa ho vôbec dožijem), bude úplne jedno, koľko som odvádzala, lebo jednoducho peňazí v štátnej Sociálnej poisťovni nebude, tie moje druhopilierové dovtedy zoštátnia úplne všetky, so mnou už nikto solidárny nebude a môžem sa ísť pásť...takže teraz uvažujem...najlepšie, keby som nemusela platiť žiadne odvody na dôchodkové poistenie, maximálne by som si sama niečo odkladala, čo by mi nikto nemohol zoštátniť, užívala by som si života teraz, kým si ho užiť vládzem...lebo ono to bude aj tak úplne rovnaké, či platím, alebo nie....
Indeed
29.05.12,10:32
Ak sa na to dívaš takto... NEMUSÍŠ nikde NIČ ODVÁDZAŤ !
Sany
29.05.12,10:40
a ako sa mám na to dívať?...skús mi ten pohľad namieriť nejako inak...a odvádzať práveže musím...či chcem alebo nie
majus1
29.05.12,11:27
neviem či to nie je mimo témy ale týka sa to platenia dôchodkov...p. Staneka isto poznáte a tu je jeho videoblog ohľadom platenia 2. pileru....oplatí sa to vypočuť :-)

http://www.youtube.com/watch?v=aoZgMRYltns
lydinka
29.05.12,12:12
to je ako situácia, ktorá momentálne na SK je!! ty musíš daň, či z príjmu či DPH zaplatit v termíne, momentálne štát nevracia nadmeráky!!!!!!!!!! nemá z čoho. a to je od IV.Q 2011, ludom sú dlžný po 50000 eur a právnické či fyzické osoby nevedia, kedy sa nadmerákov dočkajú
Economic
29.05.12,18:19
to je ako situácia, ktorá momentálne na SK je!! ty musíš daň, či z príjmu či DPH zaplatit v termíne, momentálne štát nevracia nadmeráky!!!!!!!!!! nemá z čoho. a to je od IV.Q 2011, ludom sú dlžný po 50000 eur a právnické či fyzické osoby nevedia, kedy sa nadmerákov dočkajú


Ja poviem za svojich klientov a aj za seba samú, že nadmeráky vyplácajú v zákonnej lehote a bez problémov.
srska
29.05.12,18:23
to je ako situácia, ktorá momentálne na SK je!! ty musíš daň, či z príjmu či DPH zaplatit v termíne, momentálne štát nevracia nadmeráky!!!!!!!!!! nemá z čoho. a to je od IV.Q 2011, ludom sú dlžný po 50000 eur a právnické či fyzické osoby nevedia, kedy sa nadmerákov dočkajúmáš silne skreslené info
lapejko
29.05.12,18:55
dúfať môžeš...
Dáša_
30.05.12,04:45
lydinka
30.05.12,04:57
Ja poviem za svojich klientov a aj za seba samú, že nadmeráky vyplácajú v zákonnej lehote a bez problémov.

ja mám asi troch, ktorým ešte nevrátili nič, a jeden z nich obvolal pár kamarátov vraj, a tiež ešte nemajú vrátené
gunagu23
30.05.12,05:10
pracujem ako zamestnanec- môjho zamestnávateľa stojím mesačne cca 1000 EUR - moja mzda plus odvody čo platí on, z toho (už z mojej mzdy) mi je strhávané ešte zdravotné, sociálne a preddavok na daň, teda mi na účet príde cca 530 EUR, rozdiel medzi nami je len v tom že ty dostaneš 1200 EUR na ruku a do SP a ZP odvedieš min. odvod - cca 170 EUR (ZP doplatíš vrámci ročného zúčtovania)a teraz ti to vyhovuje, lebo máš peniaze k dispozícii a je ich "relatívne dosť. mesačne disponuejš sumou cca 1000 EUR. ja disponujem sumou 530 EUR ale mne sa dôchodok vyráta s mojej hrubej mzdy a tebe z toho minimálneho základu čo si platíš, aby si ušetril na terajšie živobytie. A ako urobiť aby si mal uspokojivý dôchodok - začni už teraz šetriť - buď platbou do SP, alebo skrývaním peňazí do vankúša alebo ako ten pán v Čechách (podlaha a krabice vína)
Pikoška
30.05.12,05:19
ja mám asi troch, ktorým ešte nevrátili nič, a jeden z nich obvolal pár kamarátov vraj, a tiež ešte nemajú vrátené...možno sú Tvoji klienti adepti na miestne daňové zisťovanie. Keby urobili v tomto štáte kontroly na všetky daňové odmeráky ex post, sme na životnej úrovni Švajčiarska, ako nám kedysi istý pánko sľúbili. Tak im preventívne ten nárok na odpočet ešte skontroluj.;)
trevize
30.05.12,05:23
Tych "1200 na ruku" je hodne skreslené. Takto by to bolo za predpokladu, ze zivnostnik nema ziadne vydavky okrem odvodov.
Dáša_
30.05.12,05:32
Tych "1200 na ruku" je hodne skreslené. Takto by to bolo za predpokladu, ze zivnostnik nema ziadne vydavky okrem odvodov.

naviac, pri zamestnávaní živnostníkov sa zvyčajne dohodne suma niekde uprostred, nie celé to, čo by mala firma v nákladoch za zamestnanca. A živnostníkovi samozrejme nikto nezaplatí obedy, návštevu u lekára, dovolenku...
Jano24
30.05.12,06:10
Frontálny útok na živnostníkov nastal za minulej vlády paradoxne pravicovej vlády,SDKU a SaS na čele útoku , veď si to dobre pamätáme. Keď bol vo vláde Smer , HZDS, SNS, tak Fico nechal živnostníkov ako tak na pokoji , mal by proti tomu tvrdú kritiku od vtedajšej opozícii SDKU , KDH aj HZDS sa zastala živnostníkov.Pamätáme sa chcel Fico zrušiť 60% paušálne výdavky pre remeselníkov, HZDS to nepodporila.Po voľbach sa stalo čo? Mikloš poprel sám seba a zrazu boli živnostníci nepriateľa .Angažovali sa v tom Sulík a Mihál, zvlášť Mihál bol najväčší "hujer" v útokoch na živnostníkov . Frešo sa ospravedlňuje živnostníkov za SDKU , ale už je po funuse.Teraz táto pravica sa nemôže zastať ani živnostníkov, lebo im Fico môže otrepať o hlavu, že on len robí to ,čo oni začali.ODS sa vedela zastať v Čechách živnostníkov na rozdiel od SDKU. Tam sú napríklad paušálne výdavky 40% a môžu ich používať tí SZČO do výšky príjmu 5 miliónov českých korún ročne, to je približne 200 000 Eur.Takže taká je pravda. .Proste ak to chceme pomenovať obrazne , tak je to ako v Biblii ,keď bol Ježiš na kríži a posledná jeho veta bola ..."Je dokonané..." Pravica minule začala atak proti živnostníkom. Nestihla to dokonať, lebo prišiel pád vlády /rok si živnostníci vydýchli/ a teraz Fico to za SDKU a SaS /títo boli najaktívnejší/ dokončí ich zámer...Bude dokonané...
lydinka
30.05.12,06:20
...možno sú Tvoji klienti adepti na miestne daňové zisťovanie. Keby urobili v tomto štáte kontroly na všetky daňové odmeráky ex post, sme na životnej úrovni Švajčiarska, ako nám kedysi istý pánko sľúbili. Tak im preventívne ten nárok na odpočet ešte skontroluj.;)

kontrolujem si to pred podaním DPH, asi ako každá účtovníčka, takže nemyslim, žeby som musela znova, a keby chceli kontrolovať, tak by asi už došiel nejaky papier, u jedneho - mesačneho platcu je tam nadmerak z januara a ešte mu nevrátili, tak neviem
Dáša_
30.05.12,06:37
Z môjho pohľadu je najväčšia nespravodlivosť to, že ten, čo nikdy nepracoval má nakoniec väčší dôchodok ako ten, čo sa celý život snažil. No, platil odvody z minima. Ale je kopec profesii, kde proste väčšie zárobky ani nejak nie sú možné. Ale človek sa snaží, pracuje a nakoniec je na tom oveľa horšie.

A nepáči sa mi to, že miesto aby sme podporili drobných živnostníkov, tak im hádžeme pod nohy polená - musia mať registračky, musia dodržiavať také aj onaké zákony, musia poznať veľmi veľa. Miesto toho, aby štát bol rád a podporil ich, tak iba podporí pár distribútorov registračiek.... Ono totižto nejde iba o kúpu novej registračky, ale aj o povinný pravidelný servis.

Miesto toho, aby si človek mohol privyrobiť pár Euro, tak sa mu to všemožne iba zhoršuje. Inak, už dlhšie uvažujem o rozvinutí bártroveho obchodu v ramci blízkeho okolia. Začína sa mi zdať, že toto je jediná cesta, ako sa zachrániť

mmch, môj budúci dôchodok najviac znížilo to, keď som predčasne ukončila RD a nastúpila na 1/4 úväzok. Jednak som prestala dostávať peniaze od štátu (10 rokov dozadu) a naviac, aj v budúcnosti dostanem na dôchodku menej.
ivetkavrb
30.05.12,07:03
Jasné , "najlepšie" je zlikvidovať malých živnostníkov, ktorí vyrábajú slovenské produkty. Načo, však všetko si môžeme doviesť. Likvidácia poľnohospodárov, živnostníkov, ktorí ťažko pracujú od rána do večera aby si mohli kúpiť nejaké ojazdené autíčko a mali z čoho žiť. Prečo nie? Mladý človek, ktorý má 35 rokov sa dôchodku ani nedožije, pretože žije v stresoch každý deň, aby mohol prežiť a uživiť rodinu.
Podporovať veľkosiete z Poľska, Nemecka atď. Však štát namiesto toho aby podporoval slovenskú produkciu, tak podporuje "investície" z EU. A aké sú to investície?? Investície pre našich politikov, ktorím vždycky "kápne do vrecka" z takýchto kšeftov. No ačo. Vykašlať sa na Slovákov. Ja nám a ostatní ma nezaujímajú. Takéto je zmýšľanie našich najvyšších. Nie podporovať Slovensko ale ako ho najlepšie vyžmýkať. A my, čo robíme proti tomu? Nič. Čakáme a čakáme , že bude lepšie.... Je mi do plaču. Proste je to tu všetko na hlavu padnuté.
sisima
30.05.12,07:51
Fico vymyslel tú geniálnu vec s registračkami... a to bol tiež zásah na veľku vačšinu živnostníkov, a všetci dobre vieme o čo vlastne išlo, že?
gunagu23
30.05.12,09:35
určite, ale aj zamestnanec má výdavky tam je ten prípad kedy sa obišiel PP vzťah a nahradil sa szč
marjankaj
30.05.12,10:12
No asi bude lepšie dať sa zavrieť ako byť živnostníkom. A aj iní o tom môžu pouvažovať.:eek:

http://www.topky.sk/cl/100313/1312032/Bizarny-sen-vaznov--Je-to-chore--tvrdi-Rozboril-
Ľubomír
30.05.12,10:25
Pracujem pre firmu, v ktorej som robil desiatky rokov ako zamestnanec. Tak, ako som napísal, postupným znížovaním platov nás dostali tam, kde chceli. Sme živnostníci z donútenia. Som zvedavý ako sa zachová Fico. Predošla pravicová vláda nám išla po krku. Je to paradox, že pravicová vláda chcela zlikvidovať malých živnostníkov. Najhoršie na tom je to, že zamestnávatelia nechcú ani počuť, že by sme sa vrátili do TPP. Nájdu sa tu takí, čo kuvíkajú aby sme sa zamestnali. Nech poradia ako, keď nás nechcú zobrať naspäť do stavu? Fico je v tejto firme pečený-varený, ale ktovie ako by sa zachoval, keby vedel ako to v nej skutočne funguje. Jednoducho sme "nechcené deti". Zdierajú nás zamestnávatelia a chystá sa aj štát. Pracujeme 60 a viac hodín týždenne a nakoniec budem na dôchodok čumeť ako teľa na maľované vráta. Ja budem čumeť a cigán sa bude rehotať. Z dorovnaním dôchodkov pre živnostníkov by nemal byť problém. Skôr by sa mala vláda zamyslieť nad tými občanmi čo za celý žiivot neodviedli ani cent. Celý život počúvame: Dajte nám byty, nechceme žiť v ho...ch, dajte dávky, dajate, dajte, dajte a nakoniec dostanú lepšie dôchodky ako živnostníci. Paráda! Radosť žiť na Slovensku!
Zdenka175
30.05.12,10:32
Presne Ľubomír, firmy donútili zamestnancov , aby išli na živnosť- aj u nás je to tak, cez zimu nemajú robotu, nemusia im nič platiť a ty živnostník si rob čo chceš - dovolenku nemáš.....
Zdenka175
30.05.12,10:36
http://ekonomika.sme.sk/c/6396500/zivnostnici-zaplatia-viac-na-odvodoch.html

už fakt nevedia čo majú robiť, prečo idú po tých najbiednejších???. nech idú po tých čo klamu na odpočtoch DPH.... a takých čo majú príjem xxxxxxxxxx
Dáša_
30.05.12,10:48
ja by som mala taký návrh - aby ak chce ísť firma do akéhokoľvek tendra, musela preukázať, že zamestnáva ľudí v TPP. Žiadných (teda skoro žiadnych) živnostníkov, žiadne nastrčené firmy, cez ktoré sa peniaze rozkotúľajú. A na tých posledných neostane nič. Ak sa chceš prihlásiť do akéhokoľvek výberového konania, ak chceš robiť pre štát, tak áno, ale ľudí aj zamestnávaj.
A začala by som od tých najväčších - od stavby diaľníc. Lebo kým sa peniaze prepošľú cez 5 firiem, tak živnostník čaká aj pol roka, aj viac. A ešte horšie je nakoniec na tom ten živnostník, čo s tým v podstate nič nemá, iba tento "zamesnanec - živnostník" u neho nakúpil a nemá z čoho zaplatiť.
Ľubomír
30.05.12,11:04
Tak to by sa do tendra nemohla prihlásiť žiadna sl. firma.
sisima
30.05.12,17:30
haha, ale to by tie tendre nemohli byt dopredu šité na konkrétnu "spriatelenú" firmu :))))
Dáša_
30.05.12,19:19
Daniela
31.05.12,05:28
Bože, živnostniček zarobí 500 € a 185 odvedie. To nech ide na úrad práce a dôchodok sa mu aj tak vyráta aby neskapal:(
Je lepšie byť lajdákom, cigánom a mať dorovnaný dôchodok. HA HA
bodliak
31.05.12,05:31
Naša nová vláda, kto z nich je Richter ?

http://www.youtube.com/watch?v=-Vw2CrY9Igs
Dáša_
31.05.12,05:58
Ľudia veľmi radi živnostníkov porovnávajú so zamestnancami. Teda, je samozrejme istá časť, kde to je fakt problém. Ale keď si zoberiete normálneho živnostníka a nie toho, čo je z donútenia - tak sa často zabúda na takú dôležitú vec, že živnostník ručí celým svojim majetkom. Zamestnanec, zjednodušene povedané ručí (aj to nie vždy) do 3násobku mzdy. To je neporovnateľné. Nemá dovolenku. Stravné lístky si tiež platí sám. Nadčasy nikoho nezaujímajú...
bodliak
31.05.12,06:09
Keď extrém, tak extrém. Ja by som to porovnal rovno so štátnym úradníkom.

1. len príde, už má kanceláriu, stôl, stoličku či rovno kreslo,
2. telefón na stole, obedy v kantíne alebo stravné lístky,
3. úradné hodiny každý druhý deň, inak sa so stránkami ani baviť nebude
4. neraz ešte aj status verejného činiteľa, takže ani na férovku mu po hube dať nemôžete
nehovorím o šuflíku na úplatky, moc pečiatok a kadejaké iné výhody.

A to z tých daní, ktoré od nás vyberajú. A stále je to málo.

To je trest za zamatovú revolúciu. Mali sme v '89komunistov povešať na knadelábre, fico by čučal niekde vo výkope, komoušský fiškál...
Daniela
31.05.12,08:28
...porovnávajú zamestatncov so živnostníkmi....
aké náklady má zamestnanec? Ak si chce uplatniť náklady, jednoduchá pomoc nech ide na živnosť.
Nič, ale nič nebude závidieť. A ešte raz NIČ.
A to, že je niekto podvodník-živnostník? čo tu alebo na iných forach to vykríkuje, treba to povedať na správnom mieste, zavrieť... lebo v opačnom prípade je spolupáchteľ. Nie?
lubko6394
31.05.12,09:29
Ľudia veľmi radi živnostníkov porovnávajú so zamestnancami. Teda, je samozrejme istá časť, kde to je fakt problém. Ale keď si zoberiete normálneho živnostníka a nie toho, čo je z donútenia - tak sa často zabúda na takú dôležitú vec, že živnostník ručí celým svojim majetkom. Zamestnanec, zjednodušene povedané ručí (aj to nie vždy) do 3násobku mzdy. To je neporovnateľné. Nemá dovolenku. Stravné lístky si tiež platí sám. Nadčasy nikoho nezaujímajú...

Ja mám sro, ale nezávidím Vám. Ale to nemá dovolenku, gastráče si platí sám nie je dobrý príklad. Však ja tiež zo svojho neplatím tie dovolenky, gastráče, štátne sviatky... na to si predsa musíme zarobiť. Prácu nám tiež nikto neprinesie na striebornom podnose, a už vôbec nie pravidelne. Na toto si musíme zarobiť, takže moja faktúra vlastne obsahuje aj tieto náklady. Takže aj živnostník môže mať dovolenku kedy len chce a nemusí ani dávať šéfovi na podpis dovolenkový lístok, len musí tak ako zamestnanec zarobiť viac, aby boli bubáky aj na takéto veci. A ešte má výhodu, že z jeho mozoľov si majiteľ nekúpi ďalšie SUV.
Dáša_
31.05.12,09:34
Ja mám sro, ale nezávidím Vám. Ale to nemá dovolenku, gastráče si platí sám nie je dobrý príklad. Však ja tiež zo svojho neplatím tie dovolenky, gastráče, štátne sviatky... na to si predsa musíme zarobiť. Prácu nám tiež nikto neprinesie na striebornom podnose, a už vôbec nie pravidelne. Na toto si musíme zarobiť, takže moja faktúra vlastne obsahuje aj tieto náklady. Takže aj živnostník môže mať dovolenku kedy len chce a nemusí ani dávať šéfovi na podpis dovolenkový lístok, len musí tak ako zamestnanec zarobiť viac, aby boli bubáky aj na takéto veci. A ešte má výhodu, že z jeho mozoľov si majiteľ nekúpi ďalšie SUV.

Len aby sme si rozumeli, jamám tiež sro a sú v nej zamestnanci :) Toto sú len také moje úvahy, keď to vidím okolo seba.
Z.E.Ú.S.
31.05.12,09:39
Po prvé treba si priznať, že podobné opatrenia pripravovala už predošlá "pravicová vláda" to sa nechcem zastávať súčasnej Ficovej (nevolil som ju) ale zatiaľ ju plne akceptujem a nič dokopy jej nemôžem vyčítať (treba si povedať že všetko sú len návrhy, uvidíme čo nakoniec bude schválené a presne v akej podobe)
Za druhé, ak sú tu názory, že vláda takto ide po drobných živnostníkoch a pritom sa tu ozývajú najmä "kvázi živnostníci" ktorí sami hovoria že sú de-facto zamestnanci resp. živnostníci z donútenia, tak si nemyslím, že štát ide proti ním. Áno títo ľudia budú mať nízke dôchodky, ale aj nízku PN... nemajú platené dovolenky ani sviatky, žiadne stravné lístky, môžu byť kedykoľvek prepustení atď. To že dostanú na ruku viac € pomáha skôr tým zamestnávateľom, pričom často ide aj o väčšie zahraničné firmy, ktoré takto zamestnávajú 10ky aj 100ky "zamestnancov na živnosť" Tieto opatrenia sú proti ním, teda zamestnávateľom, štát ich chce prinútiť zobrať týchto ľudí znovu ako plnohodnotných zamestnancov, pretože verte pre Vás je lepšie mať všetky výhody zamestnanca a dostať na ruku 700 € ako dostať 1100 € zaplatiť si minimálne odvody a nemať žiadne práva... Na druhej strane sú tu drobní zamestnávatelia, ktorí si nemôžu pri stave svojho podnikania zamestnať niekoho na plný úväzok, tak radšej vezme živnostníka alebo dohodára... tu je tiež otázka ako to spraviť aby sme týchto nepoškodili. Alebo jednoducho všetci malí podnikatelia skončia a budú sa musieť zamestnať u "veľkých podnikateľov" pretože sa možno podnikať v malom už o rok vôbec neoplatí... no ak máme sociálnu ľavicovú vládu tak by takto nemala uvažovať ... tá by predsa mala pomáhať "strednej vrstve" ak zaútočí na skutočných drobných a malých podnikateľov tak spraví niečo opačné čo sľubuje vo svojej ideológie a teda ešte viac zvýši sociálnu nerovnosť obyvateľstva, potlačí budujúcu sa strednú vrstvu a postaví týchto ľudí pred hotovú otázku: buď ste super šikovní a budete podnikať dravo vo veľkom aby sa Vám to oplatilo alebo sa zamestnajte za 700 € niekde a makajte na tých veľkých...
Iná vec je ak niektoré opatrenia prejdú a budú zamerané na skutočných drobných živnostníkov, to by nikomu nepomohlo, všetci vieme že ak takíto živnostník po pár rokoch nezarába v hrubom aspoň 2000 € tak je to o ničom podnikanie... prečo ? no zaplatte z toho kanceláriu, dostatočné sociálne poistenie , lízing, benzín, servis a údržbu auta, iné výdavky priamo súvisiace s podnikaním a zistíte že hrubý obrat 2000 € mesačne je minimum ,aby malo zmysel podnikať z dlhodobého hľadiska, čo myslíte koľko Vám potom zvýši po zaplatení daní... ? Žiaľ na Slovensku sú mnohí čo skutočne prežívajú, veria že za pár rokov sa to zlepší a ich podnikanie bude mať zmysel, ale snažia sa pracujú po víkendoch aj sviatkoch častokráť podstatne viac ako 8 hodín denne... ak vládne opatrenia zasiahnu týchto živnostníkov nikomu to nepomôže... Tak ostáva nám veriť, že opatrenia vlády budú rozumné
slovak1910
31.05.12,11:18
stazujete sa tu ako male deti - aky to ma zmysel?? radsej napiste co ako proti tomu bojujete.. z domu nevyjdete, stazujete sa, robite zo seba obete, vylievate si tu zial a spoliehate sa na vladu ze ta nova to uz zmeni vo vas prospech.. ak ste nespokojny ako zivnostnici tak s tym skoncite a najdite si zamestnanie, ak ste nespokojny zamestnanci tak zmente pracu, alebo skuste podnikat, ak ste nespokojny na SVK tak sa vystahujte do zahranicia, prestahujte si firmu do danoveho raju napr.. najhorsie je sediet na zadku a vylievat si zial do prazdna. ALEBO HOR SA DO ULIC!!!! UKAZTE SA ZE STE TU!! ZE STE NESPOKOJNY!!!
Jano24
31.05.12,11:51
stazujete sa tu ako male deti - aky to ma zmysel?? radsej napiste co ako proti tomu bojujete.. z domu nevyjdete, stazujete sa, robite zo seba obete, vylievate si tu zial a spoliehate sa na vladu ze ta nova to uz zmeni vo vas prospech.. ak ste nespokojny ako zivnostnici tak s tym skoncite a najdite si zamestnanie, ak ste nespokojny zamestnanci tak zmente pracu, alebo skuste podnikat, ak ste nespokojny na SVK tak sa vystahujte do zahranicia, prestahujte si firmu do danoveho raju napr.. najhorsie je sediet na zadku a vylievat si zial do prazdna. ALEBO HOR SA DO ULIC!!!! UKAZTE SA ZE STE TU!! ZE STE NESPOKOJNY!!!

Tak po prvé: Do daňového raja sa presťahujú firmy, nie radoví živnostníci a SZČO ale tí, čo majú na to prostredky a zázemie a patria do extra ligy- žraloci ,/nie biele kone ale biele Gorily /a tí už dávno aj v daňových rajoch sú.
Po druhé: No samozrejme že niektorí živnostníci čo majú možnosť a majú sídla povedzme blízko Čiech určite začnú uvažovať aj o tejto možnosti.Tam ostanú zrejme priaznivejšie podmienky aby formálne mali živnosť v Čechách a možno aj živnosť do Čiech prevedú.


A po tretie. Slováci do ulíc chodia v hojnom počte /desatisíce, pri zlatej medaile by to bolo možno aj stotisíc/ iba vtedy, ak naši hokejisti vyhrajú medailu. Z toho musia mať politici a finanční žraloci veľkú radosť, že radšej výjdu do ulíc kvôli hokeju a nie pre vyšetrenie nedajbože nejakej Gorily...
slovak1910
31.05.12,12:00
tak sa treba zacat viac snazit a dostat sa do extra ligy a miesto stazovania sa zvysit vykon.
Jano24
31.05.12,12:04
tak sa treba zacat viac snazit a dostat sa do extra ligy a miesto stazovania sa zvysit vykon.

Tak gratulujem a pozdravujem pána z vrcholového manažmentu zrejme Penty , alebo J a T ak sa počíta za extra triedu.O tej som písal.
slovak1910
31.05.12,12:12
oni nie su extra liga, na nich nemam slov tak ako ani na nimi skorumpovanych politikov..
Ľubomír
31.05.12,13:39
Koľkože máš rôčkov?
Indeed
31.05.12,15:03
keby na tom neodrbávali, možno by niečo aj dostali...
Indeed
31.05.12,15:04
Poďakuj panom M.Dz. a I.M.
Indeed
31.05.12,15:08
naviac, pri zamestnávaní živnostníkov sa zvyčajne dohodne suma niekde uprostred, nie celé to, čo by mala firma v nákladoch za zamestnanca. A živnostníkovi samozrejme nikto nezaplatí obedy, návštevu u lekára, dovolenku...

Živnostník NEPOTREBUJE aby mu niekto preplacal §-fy a platil dovolenku,

živnostník si musí dohodnuť takú sadzbu aby bol spokojný,

je rozdiel mať k dispozícii 500 eur ako zamestnanec a 1500 eur ako živnostník.

čomu by ste dali prednosť ?

Ja jednoznačne možnosti č.2
Indeed
31.05.12,15:11
založte si ODBORY, budú za Vás bojovať, resp. odborári budú bojovať za seba, ale Vy ziskate aspon POCIT, že za Vami niekto stoji
Indeed
31.05.12,15:14
ked som JA napísal niečo v tom duchu, že od akej sumy sa oplatí byť živnostníkom, tak mi dávali "neužitočné".tebe prečo nikto nedá "neužitočné" ?
lubko6394
31.05.12,15:17
Živnostník NEPOTREBUJE aby mu niekto preplacal §-fy a platil dovolenku,

živnostník si musí dohodnuť takú sadzbu aby bol spokojný,

je rozdiel mať k dispozícii 500 eur ako zamestnanec a 1500 eur ako živnostník.

čomu by ste dali prednosť ?

Ja jednoznačne možnosti č.2

Rád by som videl firmu, ktorá zamestnanca, ktorý má 500 zamestná ako živnostníka za 1500. Však plat 500 je náklad cca 1000, takže reálnych je 750.
Aljok
31.05.12,15:51
Indeed
31.05.12,15:55
mýliš sa , plat zamestnaca 500 € je za 170 hodín, plat živnostníka 1500 € je za 260 hodín
Pikoška
31.05.12,16:47
http://aktualne.atlas.sk/sulik-fico-chce-osklbat-zivnostnikov-grekom-posle-desatnasobok-usetreneho/slovensko/politika/Ale veď nezúfajme, pán Mihál sa nezaprie;). Vybrala som z Tebou priloženého linku to najdôležitejšie.

„Pri takomto masívnom zvýšení odvodov hrozí, že živnostníci budú hľadať všetky možné cesty, ako tie odvody obísť. A ja vám garantujem, že tie cesty na Slovensku stále existujú, a nemusí sa kvôli tomu nikto sťahovať na Cyprus,“ uzavrel tému Mihál.
Z.E.Ú.S.
31.05.12,16:48
Pozri sa "Zita5",

je na zvážení každého živnostníka, ako bude smerovať svoju karieru.

Ja mám 40 rokov, som "živnostník", pracujúci v zamestnaneckom pomere a fakturujúci za prácu,
teraz je to pre mňa výhodné, (výplata 1200 eur+)
no AKO to zariadiť aby som mal uspokojivý dochodok /aspoň 400 eur/ naozaj v tejto chvíli netuším...

No živnostník, ktorý si platí minimálne odvody má veľa možnosti... záleží od ochoty znášať riziko a časti príjmu teda dnešnej spotreby, ktorej ste ochotní sa vzdať v prospech budúcej spotreby (na dôchodku) a ako ? tak tu sú možnosti : sporiace účty + terminovaný vklad, 3.pilier (toľko krát skloňovaný ako nevýhodný... ) investície do dlhopisov, akcií, fondov... popripade odkladať doma "pod matrac" (ale to je samozrejme najhoršia voľba kedže ak ich nezjedia vošky tak inflácia isto :) ) najlepšie diverzifikovať, osobne by som zvolil nejaký dobrý sporiaci účet z neho potom davať na terminovaný vklad a potom možno pouvažoval časť peňazí dať do akcií či dlhopisov resp. zmišaných fondov a podobne... kto si môže dovoliť investuje do nehnuteľnosti a tú prenajíma do kedy chce... ale to si na Sk-u môže dovoliť len horných 100 000 :cool:
lubko6394
31.05.12,16:55
Aby to malo logiku, tak tých hodín by malo byť 340.
Pikoška
31.05.12,17:01
stazujete sa tu ako male deti - aky to ma zmysel?? radsej napiste co ako proti tomu bojujete.. z domu nevyjdete, stazujete sa, robite zo seba obete, vylievate si tu zial a spoliehate sa na vladu ze ta nova to uz zmeni vo vas prospech.. ak ste nespokojny ako zivnostnici tak s tym skoncite a najdite si zamestnanie, ak ste nespokojny zamestnanci tak zmente pracu, alebo skuste podnikat, ak ste nespokojny na SVK tak sa vystahujte do zahranicia, prestahujte si firmu do danoveho raju napr.. najhorsie je sediet na zadku a vylievat si zial do prazdna. ALEBO HOR SA DO ULIC!!!! UKAZTE SA ZE STE TU!! ZE STE NESPOKOJNY!!!Urobil si si tu inzerciu, predávaš o dušu, podiriguješ, vynadáš, ale s tou ulicou si ma dostal a odpúšťam Ti aj tie pravopisné hrubky. V tom máš pravdu pravdúcu.:)
Indeed
31.05.12,17:04
Tvoje uvahy by aj boli správne, ale čo keď ten živnostník všetko minie ???
Indeed
31.05.12,17:06
Urobil si si tu inzerciu, predávaš o dušu, podiriguješ, vynadáš, ale s tou ulicou si ma dostal a odpúšťam Ti aj tie pravopisné hrubky. V tom máš pravdu pravdúcu.:)

Živnostníci v zamestnaneckom pracovnom pomere VZNIKLI preto, že to vyhovovalo ICH ZAMESTNÁVATEĽOM !!

BODKA:

Nie preto, že nejaký robotník CHCEL zarobiť o 500 eur VIAC , ako jeho kolegovia.
Pikoška
01.06.12,06:08
Živnostníci v zamestnaneckom pracovnom pomere VZNIKLI preto, že to vyhovovalo ICH ZAMESTNÁVATEĽOM !!

BODKA:

Nie preto, že nejaký robotník CHCEL zarobiť o 500 eur VIAC , ako jeho kolegovia.Lacko, pokiaľ sa Ti nepodarí pochopiť obsah môjho príspevku, tak sa to nauč, lebo obyčajne mi hodíš rukavicu ako teraz. Takže ju zodvihnem. A vlastne tomu, čo si napísal, ani nerozumiem. Ty mi tu nevysvetľuj, prečo chce zamestnávateľ živnostníkov. To ja viem. Bude radšej porušovať zákon, ale biznis je biznis. To, čo chce robotník má na háku zamestnávateľ, vláda, a všetci tí, ktorí profitujú na vyhláseniach, že všetko robíme pre náš ľud. Ak by robili, tak by si nemohli vyrúbať trojtisíceurové platy, ak je štvrtina národa a viac na hranici chudoby. A nauč sa pojmy, živnostníci nie sú v zamestnaneckom pomere.:);)
Z.E.Ú.S.
01.06.12,06:39
Keď všetko minie tak uprednostňuje súčasnú spotrebu pred budúcou, takže kašle na svoj dôchodok alebo na horšie časy a pod. sú ľudia čo dokážu ušetriť z 500 € mesačne a sú ľudia čo to nedokážu ani z 2500 € mesačne...
Ľubomír
02.06.12,10:15
Lacko, pokiaľ sa Ti nepodarí pochopiť obsah môjho príspevku, tak sa to nauč, lebo obyčajne mi hodíš rukavicu ako teraz. Takže ju zodvihnem. A vlastne tomu, čo si napísal, ani nerozumiem. Ty mi tu nevysvetľuj, prečo chce zamestnávateľ živnostníkov. To ja viem. Bude radšej porušovať zákon, ale biznis je biznis. To, čo chce robotník má na háku zamestnávateľ, vláda, a všetci tí, ktorí profitujú na vyhláseniach, že všetko robíme pre náš ľud. Ak by robili, tak by si nemohli vyrúbať trojtisíceurové platy, ak je štvrtina národa a viac na hranici chudoby. A nauč sa pojmy, živnostníci nie sú v zamestnaneckom pomere.:);)

Podľa obchodného zákonnika máš pravdu, lenže firmy sa ku ním správajú podľa toho čo im momentálne vyhovuje. Keď treba, tak ich považujú za zamestnancov a aplikujú na nich zákonník práce. Príchod a odchod z práce sa musí zaznámenávať na hodinách. Kontroľujú im VPN. / výkonostnú normu/.Keď sa majiteľovi nevidí, tak zasiahne tým, že mu znižia normu a pod. Na druhej strane, keď nie je dostatok práce, tak už je zo zamestnanca živnostník a sedí doma bez nároku na D. Musí platiť montérky, kúpiť náradie. Vtedy sú všetci živnostníci. No proste väčší pes..... Jednoducho sme pre nich zlatá baňa. Späť do stavu nechcú zobrať ani nohu. Prečo asi? Keby som mohol, tak zajtra som zamestnanec, lenže to ani Fico nedokáže zariadiť. Je nutné zmeniť zákon, ale zamestnávateľia pohrozia prepúťaním a každý politik stiahne chvost. Radšej bude Fico vymýšľať také zákony, ktoré ošklbú tých najmenších. Veľký mu dá na predvolebnú kampáň milony a obaja sú spokonjní.
rado3105
03.06.12,08:48
To si asi este nikdy nebol zivnostnik, ktory pracuje svojimi vlastnymi rukami....pravdepodobne mas s.r.o alebo inu organizaciu, ktora moze kradnut ala MIklos, Mihal
Economic
03.06.12,08:48
No ja sa domnievam, že pokiaľ živnostníci budú musieť platiť vyššie odvody, prejdú z FO na sročky. A štát aj tak v konečnom dôsledku dostane menej. Slováci si vždy poriadia. Samozrejme že najjednoduchšie riešenie je ošklbať vždy tých, ktorí majú toho najmenej. Hádam si sami sebe nevezmú. kto má drahé autá, vily, plachetnice a podobne ? Drobní živnostníci veru určite nie. Luxus musia ešte 2 roky definovať, že čo to vlastne je... nech sa deje, čo sa deje, vždy chudákovi vezmú...
rado3105
03.06.12,08:50
Presne ako pises....media kupene resp. platene za ovplyvnovanie verejnej mienky su naklonene Miklosov, Mihalovi a ich stylu okradania(zakladanie s.r.o - kradnutie dani - potom krach...), Miklos s Mihalom mali davno sediet...sami kradnu a hovoria ako kradn
rado3105
03.06.12,08:52
presne tak sisima, vela ludi nema paru co to je byt zivnostnikom, ktory ma splatnos faktury od fiktivnej s.r.o 3 mesiace a tie peniaze nikdy neuvidi a nic preto nemoze spravit....lebo my podporujeme zahranicne firmy a okradanie slovakov(Miklosova retorika
Ingrid Ondruskova
03.06.12,10:06
..presne tak, manžel je SZČO a už si uvedomuje, že pokiaľ budú odvody nenormálne vysoké, už sa
pripravuje na to, že si založí s.r.o. a ja sa pripravujem na to, že mu budem robiť PÚ, a pokiaľ to vláda
zistí, že to tak urobí väčšina SZČO a urobí nejaké šialené reštrikčné opatrenia /že napr.si tú s.r.o.
bežný živnostník založiť nemôže, lebo....-kreativite politikov sa medze nekladú/, tak definitívne ako
rodina dáme zbohom tomuto ABSURDISTANU....
Dáša_
03.06.12,10:11
Ja si myslím, že by mali ísť príkladom sami politici a sami platiť odvody zo všetkého, čo dostávajú. A druhá vec, mal by sa zaviesť strop platov a pôžitkov v štátnych firmách - typu SEPS, daňová správa, sociálna poisťovňa....
Pikoška
03.06.12,10:15
Každá minca má rub aj líc.
Včera som bola kúpiť ruže. Boli krásne, za slušnú cenu 2,40 Eur.
Bola som šiesta v rade. A nepostrehla som ani v jednom prípade otvoriť registračku. Len som postrehla prekvapenú kvetinárku, keď som ju o ten registračný doklad požiadala ja. Takže môžete rátať so mnou a dorátate sa, že likvidácia živnostníkmi versus likvidácia štátnej pokladne aj živnostníkmi. To len aby bolo realite učinené zadosť.
Indeed
03.06.12,10:22
Tak títo "tiežživnostníci" fakturujú za prácu vykonávanú s prac.prostriedkami "zamastnavateĺa"v jeho priestoroch, podľa Zmluvy o Dielo.
Indeed
03.06.12,10:25
neverim tomu, že dáte zbohom, v inych krajinach, treba pracovať viac a kvalitnejšie ako na Slovensku.
Indeed
03.06.12,10:25
Takže štát vs.živnostníci 1:1 , len kto začal ??
trisestri
03.06.12,10:48
jeden cas chodili kontroly na spravne uctovanie a pouzivanie erp jedna radost,za den na jarmoku boli mozno aj trikrat pri nas a podobne aj v stalych obchodnych prevazkach, samozrejme ta periodicita bola mesacna-teraz podla toho co pozorujem skor sa nevyuzivaju ako vyuzivaju erp aspon tu a na jarmokoch este menej-ono nie iba v tomto pripade ale vseobecne pracovnici soi a statny zamestnanci ako keby nevedeli za co su plateny-ina otazka ci to nevyuzivanie erp zo strany casti zivnostnikov nie je z nudze
pavol54
03.06.12,11:17
Každá minca má rub aj líc.
Včera som bola kúpiť ruže. Boli krásne, za slušnú cenu 2,40 Eur.
Bola som šiesta v rade. A nepostrehla som ani v jednom prípade otvoriť registračku. Len som postrehla prekvapenú kvetinárku, keď som ju o ten registračný doklad požiadala ja. Takže môžete rátať so mnou a dorátate sa, že likvidácia živnostníkmi versus likvidácia štátnej pokladne aj živnostníkmi. To len aby bolo realite učinené zadosť.
sa divíš ani na grécke, tzv slovenské melony sa erp nepoužíva vždy si poviem čo na to majiteľ pozemku, či sa ho to nespýta daňový úrad.
pavol54
03.06.12,11:19
jeden cas chodili kontroly na spravne uctovanie a pouzivanie erp jedna radost,za den na jarmoku boli mozno aj trikrat pri nas a podobne aj v stalych obchodnych prevazkach, samozrejme ta periodicita bola mesacna-teraz podla toho co pozorujem skor sa nevyuzivaju ako vyuzivaju erp aspon tu a na jarmokoch este menej-ono nie iba v tomto pripade ale vseobecne pracovnici soi a statny zamestnanci ako keby nevedeli za co su plateny-ina otazka ci to nevyuzivanie erp zo strany casti zivnostnikov nie je z nudze
za to že mi kvapla voda do erp ma to stálo 10 000 Sk
pavol54
03.06.12,11:23
A prečo by vlastne mali živnostníci platiť odvody? A čo sú to vlastne odvody? Sulík parádne trápne dnes vybľakoval populistické hlúposti. Z čoho sa vyratúva dôchodok? vždy som mal za to že z výšky odvodov alebo sa mýlim?
marjankaj
03.06.12,12:06
A prečo by vlastne mali živnostníci platiť odvody? A čo sú to vlastne odvody? Sulík parádne trápne dnes vybľakoval populistické hlúposti. Z čoho sa vyratúva dôchodok? vždy som mal za to že z výšky odvodov alebo sa mýlim?
No pokiaľ odvody, tak sa to dá vydržať. Ale ak budú odvzduchu, tak už pôjde do tuhého.:eek:
veronikasad
03.06.12,12:09
A prečo by vlastne mali živnostníci platiť odvody? A čo sú to vlastne odvody? Sulík parádne trápne dnes vybľakoval populistické hlúposti. Z čoho sa vyratúva dôchodok? vždy som mal za to že z výšky odvodov alebo sa mýlim?
z vymeriavacieho základu, z ktorého sa platia odvody na dôchodkové poistenie. A dôchodky živnostníkov, ktorí od "nežnej" platili odvody z minima sú naozaj nízke. (poznám zopár osobne)
pavol54
03.06.12,12:30
z vymeriavacieho základu, z ktorého sa platia odvody na dôchodkové poistenie. A dôchodky živnostníkov, ktorí od "nežnej" platili odvody z minima sú naozaj nízke. (poznám zopár osobne)
ale boli šťastní že boli vtedy nízke ale že o dvadsať tridsať rokov budú na dôchodku podpornú polievku chlípať na to dnes nemyslia, hlavná vec že im nejaký politik pohladká
marjankaj
03.06.12,12:38
ale boli šťastní že boli vtedy nízke ale že o dvadsať tridsať rokov budú na dôchodku podpornú polievku chlípať na to dnes nemyslia, hlavná vec že im nejaký politik pohladká
Veď platili podľa platných zákonov. Podľa toho koľko zarobili.
Mali radšej zostať nezamestnaní. Potom by asi mali tie dôchodky väčšie, a nikto by im nemohol nadávať.
veronikasad
03.06.12,12:42
Veď platili podľa platných zákonov.Podľa toho koľko zarobili.
Mali radšej zostať nezamestnaní. Potom by asi mali tie dôchodky väčšie, a nikto by im nemohol nadávať.
Janko, myslíš si to aj o krčmárovi ? Ak by mu krčma "nesypala", prevádzkoval by ju 20 rokov ?
Poznám zo svojho okolia taký prípad, ten sa ale na nízku výšku SD nesťažuje - zrejme sa zabezpečil inak.
Dáša_
03.06.12,13:24
Veď platili podľa platných zákonov. Podľa toho koľko zarobili.
Mali radšej zostať nezamestnaní. Potom by asi mali tie dôchodky väčšie, a nikto by im nemohol nadávať.

Ano, toto je najvacsia nespravodlivost - ti, co nepracovali nikdy, maju vyssie dôchodky ako tí, čo sa snažili.

A buďme realisti, je veľmi veľa profesii, kde proste viac ako minimálnu mzdu nezarobíte. Ani keby sa akokoľvek snažili. Proste spoločnosť je tak nastavená a zrejme nie iba u nás.... Stále sa niekto odvoláva na to, že živnostníci si platili z minimálnej mzdy. Ale mnohí si to nevybrali, naozaj nezarobia viac ako tu minimálnu mzdu.
marjankaj
03.06.12,13:33
Dokonca aj keď majú stratu, musia platiť odvody.
Ľubomír
03.06.12,15:29
Nechápem prečo kritizujete živnostníkov? Tí sa museli prispôsobiť dobe a začať robiť hocičo aby neboli nezamestnaní a uživili svoje rodiny. Aj keď platili odvody z minima boli prospešní pre túto spoločnosť. Vytvorili hodnoty, ktoré tu ostanu. Horšie je to s istým etnikom, ktoré pre spoločnosť nerobí nič už desaťročia, a kľudne sa môže stať, že v dôchodku sa budú živnostníkom rehotať. Prečo nedorovnať dôchodky živnostníkom, keď štát dáva "investorom" milionové dotácie? Na vytvorenie pacovného miesta takým špekulantom štát vyplatí okolo 25 000€. Toto je podľa vás v poriadku? Koľkí živnostníci dostali od štátu taký balík na vytvorenie svojho pracovného miesta? Koľkí živnostníci dostali 5-10 ročné daňové prázdniny? Koľkí živnostníci drzo vydierajú vládu, že keď im niečo neprihodí prestanú podnikať? Veľkí hráči sa takto drzo správajú bežne, ale vy vydíte malých živnostníkov z donútenia. Slepota na Slovensku prekvitá.
Pikoška
03.06.12,15:40
A koho okrem zahraničných investorov nezdierajú? Zdierajú všetkých, okrem seba. Zamestnancov, živnostníkov, dôchodcov, a keďže je téma o živnostníkoch, tak sa vyjadrujeme k živnostníkom. Nikto im nič nezávidí a aj medzi nimi sú takí, aj onakí. A všetko so všetkým súvisí.
Ľubomír
03.06.12,15:50
A koho okrem zahraničných investorov nezdierajú? Zdierajú všetkých, okrem seba. Zamestnancov, živnostníkov, dôchodcov, a keďže je téma o živnostníkoch, tak sa vyjadrujeme k živnostníkom. Nikto im nič nezávidí a aj medzi nimi sú takí, aj onakí. A všetko so všetkým súvisí.

Vyjadrovať sa k živnostníkom ti nemôže nikto zakázať. Len by to mohlo byť objektívne vyjadrovanie. Mnohí sa vyjadrujú a nemajú častokrát správne informácie.
Pikoška
03.06.12,17:11
Vyjadrovať sa k živnostníkom ti nemôže nikto zakázať. Len by to mohlo byť objektívne vyjadrovanie. Mnohí sa vyjadrujú a nemajú častokrát správne informácie.Bola som zamestnancom aj živnostníkom. A vyjadrila som sa objektívne k nevystavovaniu registračných dokladov. A teda k daňovým únikom, ak to chceš počuť takto. A teda na základe objektívnych informácií, ak by si mi chcel naďalej vytknúť neobjektívnosť.. Ak sa v téme hovorí o biednom postavení živnostníkov ja s tým súhlasím. A nie každý robí za minimum. Robia na živnosť aj za maximum. A pritom odvody majú rovnaké z minima. Ak som poukázala aj na čierne okrem bieleho tak len preto, lebo tu existuje ešte aj nejaké prerozdelenie zdrojov do sfér mimovýrobných a participujeme na nich všetci . Okrem iného do vedy, školstva a zdravotníctva. A teda mne nie je celkom jedno, na akej úrovni je dnes výber daní. Dúfam, že to bolo ako tak zrozumiteľné. A aj pochopiteľné. Ak by sme nepovedali A aj B, tak by sme nevedeli hľadať riešenia. A iste uznáš, že ako ekonóm aké-také informácie mám a tak som si dovolila vyjadriť sa. Tak mi tú moju trúfalosť prepáč.
pavol54
03.06.12,17:21
Všetko závisí od uhla pohľadu. Poznám živnostníka ktorý sa trápi a vychádza tak tak, na otázku prečo sa radšej nezamestná v nejakej ťamťun firme za vyšší plat odpovedal že niet nad slobodu takže aj to je názor,
niektorí politici zvýšenie daní považujú za zásah do práv schopných( schopných zodrať z kože aj dodávateľa živnostníka) ak remeselný živnostník platí minimálny odvod tak určite neplatí daň z príjmu. takže riešenie by malo byť zdaniť úspešných(čo majú veľký zisk) a sami dobrovoľne ak nedajú zarobiť svojim dodávateľom alebo príliš ošklbú svojich odberateľov.
Pikoška
03.06.12,18:28
Veru tak, všetko závisí od uhla pohľadu. Inded napísal: živnostníci versus štát 1:1. Ale kto začal? No čo je svet svetom, tak podnikateľské subjekty sa vždy snažili a budú snažiť stlačiť výšku daňového odvodu a akéhokoľvek odvodu. Štátna kasa je na tom následne zle. Tak štát pritvrdí a hľadá riešenie zvýšiť odvody a dane. Potom sú tu ešte goriláci a nachádzame sa na rozoranej celine. Donekonečna to asi nepôjde. Treba hľadať optimalizáciu, ale netuším s kým a ako. Pozerala som chvíľu opozičných. No jedinou ich starosťou je boj proti socialistom/ Frešo /. Sulík spomína ranu istoty živnostníkom od Fica, akoby ich nedal aj Mihál niekoľko a všetkým pod jeho krídlami. A pritom medzi " socialistami " už dávno nie sú len " socialisti ", ale jasne vyprofilovaný smer ideologický a podnikateľský. A riešenie, ako posilniť zo strany štátu záujem o živnostníka som nepočula. Takže opäť skapal pes, ale ja napriek tomu neverím, že je potrebné tvrdošijne trvať na tom, že živnostník je len a len chudák. To bude asi tým, že som videla priveľa tých ich účtovníctiev.:)
P.S. Pavol, a o tom to je. Ak živnostník platí minimálny odvod neplatí daň z príjmu a štátna kasa stone dvakrát. A on je proti sebe samému vzhľadom na budúcnosť rovnako dvakrát. Ale vedieť, že žijeme v skorumpovanej, vykradnutej spoločnosti a očakávať, že sa nám vospolok polepší je zjavne nereálna predstava. Takže asi bude jediným východiskom odkladať zvyšné centy do pančuchy. Zdaniť úspešných? Prečo? Veď netaja, že sú úspešní už tým, že priznávajú zisk a pošlú príslušnú sumu dane do rozpočtu. Zdaniť banky v prvom rade. A to už urobili. A zhabať majetok, ktorý nahrabali a nevedia preukázať. A sme vo Švajčiarku.
trisestri
03.06.12,19:06
zivnostnici furt boli trnom v oku,robili na seba a aj tak ich komunisti zaradili k triednym nepriatelom a zhabali im majetky a od revolucie tiez nemaju ustlane na ruziach-neurobila sa analyza a porovnanie stavu z okolitymi krajinami,zivnostnensky stav u nas kriva na obe nohy,idu sa prijimat opatrenia bez toho aby bol znamy ich dopad-co ked polozi zivnost dajme tomu 2000 zivnostnikov nasledkom zvysenia odvodov a nebude adekvatna nahrada-nestrati nasledkom toho rozpocet viac nez ziska?
a chyba my aj kvalitna osveta,vedia vsetci zivnostnici do jedneho aky dopad pre ich buducnost ma platenie najnizsich odvodov? /nizke dochodky/-skor je potrebne posilnit a podporit zivnostensky stav ako ho oslabovat-uz teraz su taky co prezivaju a su v nom z donutenia lebo nemali inu alternativu a malokomu sa chce riskovat a isr do zivnosti-ved co uz dakedy sa viac oplati robit na cierno ala stare osvecene fuskarenie.
pavol54
03.06.12,19:11
zivnostnici furt boli trnom v oku,robili na seba a aj tak ich komunisti zaradili k triednym nepriatelom a zhabali im majetky a od revolucie tiez nemaju ustlane na ruziach-neurobila sa analyza a porovnanie stavu z okolitymi krajinami,zivnostnensky stav u nas kriva na obe nohy,idu sa prijimat opatrenia bez toho aby bol znamy ich dopad-co ked polozi zivnost dajme tomu 2000 zivnostnikov nasledkom zvysenia odvodov a nebude adekvatna nahrada-nestrati nasledkom toho rozpocet viac nez ziska?
a chyba my aj kvalitna osveta,vedia vsetci zivnostnici do jedneho aky dopad pre ich buducnost ma platenie najnizsich odvodov? /nizke dochodky/-skor je potrebne posilnit a podporit zivnostensky stav ako ho oslabovat-uz teraz su taky co prezivaju a su v nom z donutenia lebo nemali inu alternativu a malokomu sa chce riskovat a isr do zivnosti-ved co uz dakedy sa viac oplati robit na cierno ala stare osvecene fuskarenie.
nepoloží ani jeden reálny, toľko do toho investoval že to nie len tak prestať
Pikoška
04.06.12,06:40
Ak by sme chceli posudzovať živnostnícky stav až do detailu, tak by sme našli veľký priestor aj v ustanoveniach o paušálnych výdavkoch / ojojoj /, vo všeličom inom, ale to by sme museli mať v rezortoch, ktoré tieto veci posudzujú odborníkov a nie diletantov.
Ja som ako živnostník bola spokojná, že som si rozkazovala a aj som sa musela poslúchať.
A naviac, že som nemusela salutovať pred hlupákmi, ktorí sa občas ocitnú na vedúcich postoch. Ja osobne si myslím, že ŽIVNOSTNÍK - to znie hrdo... je to nepochybne vyšší piedestál hodnôt - ako byť , ministrom, poslancom, či komunálnym politikom, ktorých musí živiť..
slovak1910
04.06.12,07:12
Snažím sa ;-) Za tie pravopisné chyby sa ospravedlňujem, budem sa snažiť to neopakovať ;-)
Dáša_
04.06.12,07:16
Ja som ako živnostník bola spokojná, že som si rozkazovala a aj som sa musela poslúchať.
A naviac, že som nemusela salutovať pred hlupákmi, ktorí sa občas ocitnú na vedúcich postoch.

no to je pravda, ale zase musíš počúvať zákazníkov, od ktorých závisia tvoje peniaze :) A to tiež nemusí byť vždy výhra. Ale inak súhlasím
Pikoška
04.06.12,09:55
no to je pravda, ale zase musíš počúvať zákazníkov, od ktorých závisia tvoje peniaze :) A to tiež nemusí byť vždy výhra. Ale inak súhlasímDáška, keby som počúvla všetkých, čo po mne chceli branisko, tak dnes môžem konkurovať možno aj pánovi Flašíkovi. Teda čo sa tej majetnosti týka.:)
Indeed
04.06.12,12:11
Bola som zamestnancom aj živnostníkom. A vyjadrila som sa objektívne k nevystavovaniu registračných dokladov. A teda k daňovým únikom, ak to chceš počuť takto. A teda na základe objektívnych informácií, ak by si mi chcel naďalej vytknúť neobjektívnosť.. Ak sa v téme hovorí o biednom postavení živnostníkov ja s tým súhlasím. A nie každý robí za minimum. Robia na živnosť aj za maximum. A pritom odvody majú rovnaké z minima. Ak som poukázala aj na čierne okrem bieleho tak len preto, lebo tu existuje ešte aj nejaké prerozdelenie zdrojov do sfér mimovýrobných a participujeme na nich všetci . Okrem iného do vedy, školstva a zdravotníctva. A teda mne nie je celkom jedno, na akej úrovni je dnes výber daní. Dúfam, že to bolo ako tak zrozumiteľné. A aj pochopiteľné. Ak by sme nepovedali A aj B, tak by sme nevedeli hľadať riešenia. A iste uznáš, že ako ekonóm aké-také informácie mám a tak som si dovolila vyjadriť sa. Tak mi tú moju trúfalosť prepáč.

Tak tam potom niečo nesedí ....

Ak o takych vieš , máš povinnosť ich nahlásiť na DU , kvoli kontrole ich DP
lebo tak sa nedá , aby ten kto veĺa zarobil platil odvody z mnima

jednoducho MUSEL niečo začachrovať, nepriznať alebo podobne
Indeed
04.06.12,12:16
všetko sa dá len treba chcieť a rozmýšľať , aj vytiahnuť peniaze na daň a odvody z vrecák, tých čo špekulujú

jednoducho tak ako je určené percentom, koľko je povinnosť platiť odvody, tak by sa mala

stanoviť POVINNOSŤ paušálne odvádzať daň z príjmu živnostníkov FO podľa výšky ich obratu , pričom by náklady na podnikanie nehrali v tomto výpočte žiadnu rolu.
Dalo by sa to realizovať tým sposobom,že fakturácia živnostníkov, teda ich prijaté platby by boli

CENTRÁLNE REGISTROVANÉ v nejakom systeme a potom by stačilo už len porovnať číselko
na formulari DP s udajom v systeme , a hned by sa vedelo aká bije....


I hotové , povedal by ožrala z valašského království....
AnnaK
04.06.12,12:30
Nikto to tu zatiaľ nespomína, ale prečo vlastne neplatia do Sociálnej poisťovne autori a rôzni iní "umelci", ktorí nie sú v pracovnom pomere? Platia iba zdravotné poistenie. Už mali začať platiť od 1.7.2011 ale znova bol prijatý zákon, ktorý to zrušil. Riešili sa nejaké tantiemy a iné veci, ale prečo je vyčlenená skupina ľudí, ktorí v podstate podnikajú a neplatia do SP nič? Úplne smiešne bolo jedno zdôvodnenie, ktoré som čítala. Oni vraj z toho žijú. Vie niekto o tom viac? Ani v súčasnosti sa zdá, že to nie je témou dňa.
Indeed
04.06.12,12:31
samozrejme boli by živnostníci, u ktorých by sa prijaté platby nedali zdokladovať na cent presne, na nich by sa vymyslel nejaky koeficient a počet takých činnosti by bol vymedzený a obmedzený
marjankaj
04.06.12,12:32
Tak tam potom niečo nesedí ....

Ak o takych vieš , máš povinnosť ich nahlásiť na DU , kvoli kontrole ich DP
lebo tak sa nedá , aby ten kto veĺa zarobil platil odvody z mnima

jednoducho MUSEL niečo začachrovať, nepriznať alebo podobne
A to si sa kde dočítal?:eek:
Indeed
04.06.12,12:33
v Tvojich komentároch
marjankaj
04.06.12,12:52
Nikto to tu zatiaľ nespomína, ale prečo vlastne neplatia do Sociálnej poisťovne autori a rôzni iní "umelci", ktorí nie sú v pracovnom pomere? Platia iba zdravotné poistenie. Už mali začať platiť od 1.7.2011 ale znova bol prijatý zákon, ktorý to zrušil. Riešili sa nejaké tantiemy a iné veci, ale prečo je vyčlenená skupina ľudí, ktorí v podstate podnikajú a neplatia do SP nič? Úplne smiešne bolo jedno zdôvodnenie, ktoré som čítala. Oni vraj z toho žijú. Vie niekto o tom viac? Ani v súčasnosti sa zdá, že to nie je témou dňa.
Presne.
Veď tí čo makajú vo fabrikách, tam išli iba preto, že ich už nebavilo sedieť niekde na golfe alebo na plážach. A z 300 € sa vyžiť nedá. Teda títo musia platiť všetko. Rovnako aj živnostníci.
veronikasad
04.06.12,13:51
Pikoška
04.06.12,15:17
Tak tam potom niečo nesedí ....

Ak o takych vieš , máš povinnosť ich nahlásiť na DU , kvoli kontrole ich DP
lebo tak sa nedá , aby ten kto veĺa zarobil platil odvody z mnima

jednoducho MUSEL niečo začachrovať, nepriznať alebo podobneLacko, to by museli DÚ s tým chcieť niečo robiť. A navyše tie výkazy na DÚ chodia. O takýchto veciach nielenže nechú vedieť na DÚ, ale ani na iných inštanciách...;) Ja už neúčtujem, len občas kontrolujem. No a prešli mi rukami aj účtovníctva tzv. gorilákov. Môžem teda posudzovať, koľko si nahrabali do kešene a do štátnej kasy nedali nič. To sú tí stratoví a v predĺžení.:confused: A oni so svojim etablišmentom majú vždy navrch. Takže sa im nič nestane, a ak, tak zabučí len nejaká malá ryba, ktorú nám hodia ako psovi kosť.
Indeed
04.06.12,15:22
establishment - tí ktorí bolí ustanovení , alebo jednoducho elita z vyšších vrstiev
Indeed
04.06.12,15:23
mimotemyhttp://www.topky.sk/cl/10/1312667/Zlaty-padak-pre-sefku-posty--Za-rok-v-praci-odstupne-178-000-eur-

Ja jej to zo srdca prajem, a želám si aby takáto odmena niekedy prišla aj ku mne.
Pikoška
04.06.12,15:52
Nikto to tu zatiaľ nespomína, ale prečo vlastne neplatia do Sociálnej poisťovne autori a rôzni iní "umelci", ktorí nie sú v pracovnom pomere? Platia iba zdravotné poistenie. Už mali začať platiť od 1.7.2011 ale znova bol prijatý zákon, ktorý to zrušil. Riešili sa nejaké tantiemy a iné veci, ale prečo je vyčlenená skupina ľudí, ktorí v podstate podnikajú a neplatia do SP nič? Úplne smiešne bolo jedno zdôvodnenie, ktoré som čítala. Oni vraj z toho žijú. Vie niekto o tom viac? Ani v súčasnosti sa zdá, že to nie je témou dňa.S odvodmi u slobodných umelcov do SP sa uvažuje od roku 2013. Slobodní umelci podnikajú a sú považovaní za topodborníkov, ktorých činnosť podlieha vcelku prísnej kontrole. Z honorárov odvádzajú daň. A je na zvážení, či je to, že neodvádzajú nič do SP pre nich výhodné. Nič neodvádzajú, ale ani nič neodčerpajú. Nemajú žiadne sociálne istoty, teda ani dôchodkové istoty a v prípade takýchto udalostí si musia vystačiť so svojimi finančnými prostriedkami. Pravdepodobne využívajú inštitút dobrovoľného poistenia.
AnnaK
04.06.12,17:34
To je síce pravda, že nič neodčerpajú. Ale je to jediná skupina podnikateľov, ktorí sú oslobodení od platenia do SP. Aj iní by iste radšej neplatili do SP a odkladali peniaze napr. na svoj termínovaný účet. Zdá sa mi to veľmi nesystémové. A koľkí nečerpali nič napriek tomu, že odvádzali dlhé roky, ale sa nedožili dôchodku.
pavol54
05.06.12,03:10
S odvodmi u slobodných umelcov do SP sa uvažuje od roku 2013. Slobodní umelci podnikajú a sú považovaní za topodborníkov, ktorých činnosť podlieha vcelku prísnej kontrole. Z honorárov odvádzajú daň. A je na zvážení, či je to, že neodvádzajú nič do SP pre nich výhodné. Nič neodvádzajú, ale ani nič neodčerpajú. Nemajú žiadne sociálne istoty, teda ani dôchodkové istoty a v prípade takýchto udalostí si musia vystačiť so svojimi finančnými prostriedkami. Pravdepodobne využívajú inštitút dobrovoľného poistenia.
myslíš že ja ako živnostník by som nevedel lepšie investovať ako DSS, a že by som sa tiež radšej nedelil solidárne so súčasnými dôchodcami a šetril len na seba?
Pikoška
05.06.12,04:54
myslíš že ja ako živnostník by som nevedel lepšie investovať ako DSS, a že by som sa tiež radšej nedelil solidárne so súčasnými dôchodcami a šetril len na seba?Ja si vôbec nič nemyslím, čo by sa veľmi odkláňalo od Tvojho názoru. Ja len vidím opäť v tomto spôsobe prístupu k slobodným umelcom tú dvojstrannú mincu. A nakoniec, slbodoným umelcom môže byť každý z nás. Patria medzi nich lekári, spisovatelia, audítori, tak veľká väčšina má možnosť uplatniť tento spôsob podnikania. Rovnako ako u živnostníkov, aj u nich má tento spôsob odvodových povinností svoje pre aj proti. V tom zmysle som sa vyjadrila. A každý z nás možno občas aj pri živnosti využíval minimálny odvod, čo pre mňa znamená, že tiež si šetrí na svoj účet. Nevidím najmenší dôvod, prečo by som mala revidovať svoj pôvodný názor. Môj je taký, a možno väčšiny z Vás je iný a je to v poriadku.:)
AnnaK
05.06.12,05:44
Uvádzam pred hodinou zverejnený názor v úplne inej diskusii na inom portáli, ktorý súvisí s našou. Nesúhlasím so všetkým, čo autor píše, ale s niektorými áno:

"Spoločnosť zbytočne preceňuje a nezvyčajne vysoko ohodnocuje tzv. umelcov. Títo umelci jednorazovo vynaložia námahu pri svojej tvorbe a potom by z nej chceli žiť nadštandartne celý život, vrátane celých ďalších pokolení.
Robotník (operátor) dostane za mesačnú prácu jeden krát mzdu (často iba minimálnu) a ak chce prežiť ďalší mesiac, musí opätovne celý mesiac pracovať. Z tohto dôvodu sa umelci javia ako parazity spoločnosti a nemôžeme sa čudovať, že väčšinu svojho života trávia na plesoch, párty, "krstoch", v opere, na rôznych zábavných spoločenských akciách, na ktorých nemôžu za žiadnu cenu chýbať. Autorské práva im poväčšine zaručujú, že už viac v živote nemusia pracovať.
Autorské práva zaručujú svojim autorom stály príjem bez toho, aby museli vynaložiť ďalšiu námahu. Ide pritom často o rôzne kopírovanie, plagiátorstvo, re-make, čerpanie z ľudovej slovesnosti, tvorivosti, či starých autorov.
Súčasní umelci sú zapredaní a poplatní pravicovým politickým stranám, nemusia platiť odvody. Nie sú na strane obyčajného ľudu, naopak, aktívne bojovali za kapitalizmus a mlčali, keď bolo treba vystúpiť proti "gorilím" praktikám. Mlčali, lebo súčasný systém im maximálne vyhovuje a viac, ako dobre, z neho profitujú.
Indeed
05.06.12,05:52
Tak sa treba pripojiť k spomínanym umelcom, či "umelcom", žiť z tantiemov a užívať si život.

Aké jednoduché !
VieraPopluharova
05.06.12,07:16
BRATISLAVA - Zvýšenie odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) možno nakoniec nebude tak razantné, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Rezort práce totiž na pondelkovom rokovaní zástupcom živnostníkov navrhol riešenie, podľa ktorého by sa súčasné koeficienty 2 a 2,14 v najbližších rokoch nezrušili úplne, ale by sa postupne znížili na koeficient 1,35.


Znamenalo by to, že vymeriavací základ SZČO by sa v najbližších štyroch rokoch nezdvojnásobil, ale by vzrástol približne o polovicu."Hľadáme systémové nastavenie, aby sme mali rovnakú základňu aj pre zamestnanca, aj pre SZČO," povedal štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian.
Zamestnávateľ totiž v súčasnosti platí za zamestnanca 35-percentné odvody z jeho hrubej mzdy a ak by sa základ dane SZČO pri výpočte vymeriavacieho základu delil koeficientom 1,35, tak by SZČO platili odvody na sociálne a zdravotné poistenie zo základu zodpovedajúceho hrubej mzde zamestnanca. Takéto, podľa Buriana systémové riešenie, by malo byť pozitívnejšie aj pre SZČO. "Nezakladáme novú bulharskú konštantu, ale vychádzame zo systému, ktorý má zjednotiť systém medzi zamestnancom a SZČO," dodal Burian.
Minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) na výpočet odvodov na sociálne poistenie sa zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku. Na tom sa dohodol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter so zástupcami živnostenských organizácií ešte minulý týždeň vo štvrtok. Otvorená zostáva výška stropu pre 40-percentné paušálne výdavky, ktorú rezort financií navrhuje na úrovni 3 600 eur ročne, teda 300 eur mesačne.
veronikasad
05.06.12,07:25
BRATISLAVA - Zvýšenie odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) možno nakoniec nebude tak razantné, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Rezort práce totiž na pondelkovom rokovaní zástupcom živnostníkov navrhol riešenie, podľa ktorého by sa súčasné koeficienty 2 a 2,14 v najbližších rokoch nezrušili úplne, ale by sa postupne znížili na koeficient 1,35.


Znamenalo by to, že vymeriavací základ SZČO by sa v najbližších štyroch rokoch nezdvojnásobil, ale by vzrástol približne o polovicu."Hľadáme systémové nastavenie, aby sme mali rovnakú základňu aj pre zamestnanca, aj pre SZČO," povedal štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian.
Zamestnávateľ totiž v súčasnosti platí za zamestnanca 35-percentné odvody z jeho hrubej mzdy a ak by sa základ dane SZČO pri výpočte vymeriavacieho základu delil koeficientom 1,35, tak by SZČO platili odvody na sociálne a zdravotné poistenie zo základu zodpovedajúceho hrubej mzde zamestnanca. Takéto, podľa Buriana systémové riešenie, by malo byť pozitívnejšie aj pre SZČO. "Nezakladáme novú bulharskú konštantu, ale vychádzame zo systému, ktorý má zjednotiť systém medzi zamestnancom a SZČO," dodal Burian.
Minimálny vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) na výpočet odvodov na sociálne poistenie sa zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku. Na tom sa dohodol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter so zástupcami živnostenských organizácií ešte minulý týždeň vo štvrtok. Otvorená zostáva výška stropu pre 40-percentné paušálne výdavky, ktorú rezort financií navrhuje na úrovni 3 600 eur ročne, teda 300 eur mesačne.


Mám tomu rozumieť tak, že sa plánuje zrušenie, resp. zníženie koeficientov aj zvýšenie min.VZ z 44,2% na 50 % priemernej mzdy na Slovensku ?
VieraPopluharova
05.06.12,09:31
Ano Veronika, tak to bolo prezentované, ale či to bude naozaj, to dnes ešte na 100% nevie nikto.....
Pikoška
05.06.12,09:41
Uvádzam pred hodinou zverejnený názor v úplne inej diskusii na inom portáli, ktorý súvisí s našou. Nesúhlasím so všetkým, čo autor píše, ale s niektorými áno:

"Spoločnosť zbytočne preceňuje a nezvyčajne vysoko ohodnocuje tzv. umelcov. Títo umelci jednorazovo vynaložia námahu pri svojej tvorbe a potom by z nej chceli žiť nadštandartne celý život, vrátane celých ďalších pokolení.
Robotník (operátor) dostane za mesačnú prácu jeden krát mzdu (často iba minimálnu) a ak chce prežiť ďalší mesiac, musí opätovne celý mesiac pracovať. Z tohto dôvodu sa umelci javia ako parazity spoločnosti a nemôžeme sa čudovať, že väčšinu svojho života trávia na plesoch, párty, "krstoch", v opere, na rôznych zábavných spoločenských akciách, na ktorých nemôžu za žiadnu cenu chýbať. Autorské práva im poväčšine zaručujú, že už viac v živote nemusia pracovať.
Autorské práva zaručujú svojim autorom stály príjem bez toho, aby museli vynaložiť ďalšiu námahu. Ide pritom často o rôzne kopírovanie, plagiátorstvo, re-make, čerpanie z ľudovej slovesnosti, tvorivosti, či starých autorov.
Súčasní umelci sú zapredaní a poplatní pravicovým politickým stranám, nemusia platiť odvody. Nie sú na strane obyčajného ľudu, naopak, aktívne bojovali za kapitalizmus a mlčali, keď bolo treba vystúpiť proti "gorilím" praktikám. Mlčali, lebo súčasný systém im maximálne vyhovuje a viac, ako dobre, z neho profitujú.Ak sa bavíme o slobodnom povolaní v súvislosti s odvodmi, tak je najjednoduchšie vypichnúť umelcov.Slobodné povolanie však nevzniká tak jednoducho, ako živnosť. K tej stačí vek 18 rokov, bezúhonnsť a občan podniká. Slobodné povolanie si možno zvoliť len v prípade vysoko odborných znalostí, praxe, absolvovaní odborných skúšok, musí strpieť právne regule aj reštrikcie, výkon je často viazaný na osobu, podlieha často poplatkom do fondov, etc.....mohli by sme následne vyrátať zisk dajme tomu sochára pracujúceho na živnosť a v slobodnom povolaní a dobu tejto činnosti po zinkasovanie honoráru a diskusia by sa nepochybne niesla v objektívnejšej rovine. Tiež museli niekde pracovať, pokiaľ tie skúsenosti pre slobodné povolanie získali, podliehali odvodom a dochodku sa dožiť nemusia.
Daniela
05.06.12,09:42
...a cigánom z čoho dorovnajú dôchodky? štát ho chová aj jeho čvargu a dostanú. Živnostník drie aj na cigána a jemu budú vyčítať?
JM1968
05.06.12,09:59
Mne ja najviac smutno z toho, ako hovoria, že živnostníci platia primálo aby mali slušný dôchodok, detto zamestnanci, ktorí majú min.mzdu, ale nemenovaní asociáli, ktorí nikdy neodviedli ani to, celý život niečo "poberajú" a ten dôchodok budú mať vyšší....A ľudí, ktorí umelecky tvoria (sochári, maliari, básnici, spisovatelia) nevieme oceniť a vyjadriť im uznanie, lebo v tejto dobe je úspešný kto vie "zarábať" a pritom väčšina umelcov sú ekonomickí antitalenti...Väčšina by tvorila aj bez ohľadu na to, či svoje dielo speňaží...
trisestri
11.06.12,11:53
celkom rozumny navrh http://m.webnoviny.sk/ekonomika/zivnostnici-chcu-licencie-na-platenie/508298-clanok.html
Dáša_
11.06.12,12:05
celkom rozumny navrh http://m.webnoviny.sk/ekonomika/zivnostnici-chcu-licencie-na-platenie/508298-clanok.html

súhlas. Len uz tu raz niečo takéto bolo a skončilo to na tom, že paušálnu daň bolo treba zaplatiť rok dopredu. A ak si dobre spomínam, netýkalo sa to vtedy odvodov.

Len je ešte dôležité, ako zvoliť výšku licencie. Ale to je už na rokovaní.
profesional
12.06.12,07:11
Konecne bude sranda. Aj znalci, tlmocnici a prekladatelia platia dane a odvody ako zivnostnici. Lenze ich vyhlaskove tarify neboli zvysovane od roku 1992. Ano, dobre vidite. Od roku 1992. Ak stat siahne tejto skupine na pausaly, tak ma uz len dve moznosti.
Bud zvysi zakladne tarify vo vyhlaskach na dnesnu uroven cien, tj. asi o 450 percent, alebo skoncime s vymozitelnostou prava na urovni Ugandy, Bukina Faso, alebo Mauretanie. Lebo ak uplatnia strop na pausaly, tak napriklad sudny znalec, ktory je naozaj spickou vo svojom odbore by pre policiu, prokuratury a sudy musel robit za cca. 4 Eur / hodina v cistom. Tj. niekde na urovni upratovacky v statnej sprave. To iste plati aj pre tlmocnikov a prekladatelov. Ak si stat mysli, ze top odbornici budu v tejto krajine pre stat robit za rovnaku odmenu ako ma upratovacka so zakladnym vzdelanim, tak sa velmi myli. Az v kazdom tretom pripade vysetrovania zlocinu v tejto krajine je potrebny znalecky posudok z nejakej oblasti. A co tu hrozi? Velmi jednoducho - to ze nebude mat kto robit znalecku cinnost pre statne organy, nebude mat kto tlmocit pri vysetrovani a na sudoch, nebude mat kto prekladat listiny. Tito ludia uz budu robit iba pre komercnu prax. Tam su tarify oproti tym ktore mozu uplatnovat voci policii, prokurature a sudom vyssie zhruba 5 az 10 nasobne. Stat sa zahrava s ohnom.
Economic
12.06.12,07:54
Konecne bude sranda. Aj znalci, tlmocnici a prekladatelia platia dane a odvody ako zivnostnici. Lenze ich vyhlaskove tarify neboli zvysovane od roku 1992. Ano, dobre vidite. Od roku 1992. Ak stat siahne tejto skupine na pausaly, tak ma uz len dve moznosti.
Bud zvysi zakladne tarify vo vyhlaskach na dnesnu uroven cien, tj. asi o 450 percent, alebo skoncime s vymozitelnostou prava na urovni Ugandy, Bukina Faso, alebo Mauretanie. Lebo ak uplatnia strop na pausaly, tak napriklad sudny znalec, ktory je naozaj spickou vo svojom odbore by pre policiu, prokuratury a sudy musel robit za cca. 4 Eur / hodina v cistom. Tj. niekde na urovni upratovacky v statnej sprave. To iste plati aj pre tlmocnikov a prekladatelov. Ak si stat mysli, ze top odbornici budu v tejto krajine pre stat robit za rovnaku odmenu ako ma upratovacka so zakladnym vzdelanim, tak sa velmi myli. Az v kazdom tretom pripade vysetrovania zlocinu v tejto krajine je potrebny znalecky posudok z nejakej oblasti. A co tu hrozi? Velmi jednoducho - to ze nebude mat kto robit znalecku cinnost pre statne organy, nebude mat kto tlmocit pri vysetrovani a na sudoch, nebude mat kto prekladat listiny. Tito ludia uz budu robit iba pre komercnu prax. Tam su tarify oproti tym ktore mozu uplatnovat voci policii, prokurature a sudom vyssie zhruba 5 az 10 nasobne. Stat sa zahrava s ohnom.

A ešte si zober fakt, koľko bolo aj v médiách hovorené o tom, koľko štát dlhuje súdnym znalcom za ich prácu, či pre súdy alebo políciu .... Tak to bude ozaj sranda...
profesional
12.06.12,11:45
Udajne aktualne dlhuje Slovenska Republika znalcom prostrednictvom posudkov objednanych policiou, sudmi a prokuraturmi necelych 80.000.000 Eur. Som zvedavy, kto a kedy to zaplati.
Indeed
12.06.12,11:49
Konecne bude sranda. Aj znalci, tlmocnici a prekladatelia platia dane a odvody ako zivnostnici. Lenze ich vyhlaskove tarify neboli zvysovane od roku 1992. Ano, dobre vidite. Od roku 1992. Ak stat siahne tejto skupine na pausaly, tak ma uz len dve moznosti.
Bud zvysi zakladne tarify vo vyhlaskach na dnesnu uroven cien, tj. asi o 450 percent, alebo skoncime s vymozitelnostou prava na urovni Ugandy, Bukina Faso, alebo Mauretanie. Lebo ak uplatnia strop na pausaly, tak napriklad sudny znalec, ktory je naozaj spickou vo svojom odbore by pre policiu, prokuratury a sudy musel robit za cca. 4 Eur / hodina v cistom. Tj. niekde na urovni upratovacky v statnej sprave. To iste plati aj pre tlmocnikov a prekladatelov. Ak si stat mysli, ze top odbornici budu v tejto krajine pre stat robit za rovnaku odmenu ako ma upratovacka so zakladnym vzdelanim, tak sa velmi myli. Az v kazdom tretom pripade vysetrovania zlocinu v tejto krajine je potrebny znalecky posudok z nejakej oblasti. A co tu hrozi? Velmi jednoducho - to ze nebude mat kto robit znalecku cinnost pre statne organy, nebude mat kto tlmocit pri vysetrovani a na sudoch, nebude mat kto prekladat listiny. Tito ludia uz budu robit iba pre komercnu prax. Tam su tarify oproti tym ktore mozu uplatnovat voci policii, prokurature a sudom vyssie zhruba 5 az 10 nasobne. Stat sa zahrava s ohnom.

To čo si opísal ,

je vízia pravice ,

aby nikto nezarobil viac ako 4 € za hodinu,

za to bojoval M.Dz. aj so super-ekonómom I.M.
pavol54
12.06.12,12:13
súhlas. Len uz tu raz niečo takéto bolo a skončilo to na tom, že paušálnu daň bolo treba zaplatiť rok dopredu. A ak si dobre spomínam, netýkalo sa to vtedy odvodov.

Len je ešte dôležité, ako zvoliť výšku licencie. Ale to je už na rokovaní.
50 000/12= cca4200 tržieb za mesiac ak má remeselník teoreticky maržu 25% potom náklady budú 3150 odvody cca160 zostatok cca 890 z toho daň cca 100€/mesiac potom by licencia mala význam len vtedy ak by bola nižšia ako cca 600€/rok inak by som do toho nešiel ako živnostník. ešte závisí aké budú minimálne odvody
Dáša_
12.06.12,12:19
50 000/12= cca4200 tržieb za mesiac ak má remeselník teoreticky maržu 25% potom náklady budú 3150 odvody cca160 zostatok cca 890 z toho daň cca 100€/mesiac potom by licencia mala význam len vtedy ak by bola nižšia ako cca 600€/rok inak by som do toho nešiel ako živnostník. ešte závisí aké budú minimálne odvody

VIEš, JA BY SOM SI VEDELA NAPRíKLAD PREDSTAVIť LICENCIU PRE RôZNE HANDMADE PREDAJE.

je spústa žien, čo si kráti čas rôznymi ručnými prácami a potom to kadetade predávajú. A občas sa aj celkom obávajú, či je to alebo to nie je legálne. Moc si tým neprivyrobia, ale čo to sa dá takto vyriešiť. Prípadne študentky. A poviem ti, keby si napríklad mohla mamička na materskej, študentka, dôchodkyňa kúpiť licenciu na takéto predaje za 100€, iste by to privítala. Hlavne, ked by sa nemusela obávať žiadnych postihov. A štát by mal z toho iste viac, ako teraz. Aj keď uznávam, že zrovna toto asi ten štátny rozpočet nespasí :) Ale prispelo by to k spokojnosti istej skupiny ľudí :)
canbo
12.06.12,12:19
celkom rozumny navrh http://m.webnoviny.sk/ekonomika/zivnostnici-chcu-licencie-na-platenie/508298-clanok.html
V čom je ten rozum . Ak bude stáť ročne licencia 4000 € (min. odvody + daň), splatná k januáru.
Ako to vyrieši problém živnosti (z donútenie , hlavne na východe) kde často ročný, ešte raz ročný príjem je 5000 - 6000 €.
Nevyužívajú ich iba domáci "PODNIKATELIA", ale aj rýchlo učiaci zahraničný INVESTORI- s praktikami za čo sa u nich doma zatvára.
Ak sa dá príjem navýšiť dohodov zo "zamestnávateľom", tak je to iba vo ružových fantazmagóriách .ani kde je zákonný nárok.
trisestri
12.06.12,12:27
V čom je ten rozum . Ak bude stáť ročne licencia 4000 € (min. odvody + daň), splatná k januáru.
Ako to vyrieši problém živnosti (z donútenie , hlavne na východe) kde často ročný, ešte raz ročný príjem je 5000 - 6000 €.
Nevyužívajú ich iba domáci "PODNIKATELIA", ale aj rýchlo učiaci zahraničný INVESTORI- s praktikami za čo sa u nich doma zatvára.
Ak sa dá príjem navýšiť dohodov zo "zamestnávateľom", tak je to iba vo ružových fantazmagóriách .ani kde je zákonný nárok.

ide v navrhu o cisto dobrovolnu vec,ak to bude nevyhodne tak to bude pase-ono sa to da este rozpracovat,ale je poznam mnohych zivnostnikov ktory by to privitali,ak by to bolo za rozumnu cenu,lebo im robi problem uctovnictvo
Indeed
12.06.12,12:29
ide v navrhu o cisto dobrovolnu vec,ak to bude nevyhodne tak to bude pase-ono sa to da este rozpracovat,ale je poznam mnohych zivnostnikov ktory by to privitali,ak by to bolo za rozumnu cenu,lebo im robi problem uctovnictvo

Pri paušálnych výdavkoch (40 %) NEMUSÍŠ viesť ÚČTOVNÍCTVO.
canbo
12.06.12,13:22
ide v navrhu o cisto dobrovolnu vec,ak to bude nevyhodne tak to bude pase-ono sa to da este rozpracovat,ale je poznam mnohych zivnostnikov ktory by to privitali,ak by to bolo za rozumnu cenu,lebo im robi problem uctovnictvo
Účtovníctvo , evidencia príjmu a výdajov a možno aj ochrana pred kšeftármi, tam určite bude.
Ako to bude s preplatkami(daňové, odvodové a...) ,pri x príležitostiach ...
pavol54
12.06.12,14:24
Pri paušálnych výdavkoch (40 %) NEMUSÍŠ viesť ÚČTOVNÍCTVO.
účtovníctvo síce nemusíš viesť, ale príjmy áno, alebo ani ERP, ani vydané fa? tak o čom je to? to už snáď ak vediem príjmy nespravím aj výdaje? tých 40% paušálnych výdavkov je z výšky príjmov či nie? Už tu bola paušálna daň Prokopovičov výmysel,
srska
12.06.12,14:38
celkom rozumny navrh http://m.webnoviny.sk/ekonomika/zivnostnici-chcu-licencie-na-platenie/508298-clanok.htmlo tomto sme sa 3 poraďáci a pani srsková bavili pri káve pred 2 týždňami vo zvolene. pre tých ozaj drobných by to bolo dobré. záležalo by na nastavení (pravidlách)
veronikasad
12.06.12,14:46
o tomto sme sa 3 poraďáci a pani srsková bavili pri káve pred 2 týždňami vo zvolene. pre tých ozaj drobných by to bolo dobré. záležalo by na nastavení (pravidlách)
Pamätám si paušálnu daň spred mnohých rokov. Z mojich klientov ju využil jeden rok - jeden jediný. Aj ten ďalší rok radšej prešiel na skutočné výdavky.
Indeed
12.06.12,14:54
Náhodou PAUŚALNA DAN , by bola to pravé orechové..
pavol54
12.06.12,17:16
Náhodou PAUŚALNA DAN , by bola to pravé orechové..
Tá hlúposť tu už bola bola zrušená zavedením zákona o rovnej dani
pavol54
12.06.12,17:19
vtedy som povedel že do príjmu 400 000 Sk nemá zmysel a nad už nemá zmysel bol to len oblb na národ štátny BMG
profesional
13.06.12,07:32
Ja navrhujem dan z obratu. Tej by sa v podstate nedokazal nkto vyhnut. Akonahle by sme zaviedli dan z obratu, tak by bolo po problemoch. Si vezmite, ze obrat v narodnom hospodarstve dosahuje cca. 8 nasobok hodnoty HDP. Ak stat potrebuje na svoju prevadzku vybrat od obcanov 40 percent HDP, tak staci ak zrusi vsetky dane a zavedie dan z obratu vo vyske 5 percent. Myslim, ze nikomu by nevadilo platit dan z obratu. A hlavne by sa to dalo velmi lahko kontrolovat. A zaroven by neboli mozne uniky na vratkach, lebo tu by neexistoval ziadny vratkovy mechanizmus, kedze zaporny obrat nie je pripustny.
Naninka123
13.06.12,09:47
Tak toto aj mna zaujíma.
pavol54
13.06.12,11:27
Ja navrhujem dan z obratu. Tej by sa v podstate nedokazal nkto vyhnut. Akonahle by sme zaviedli dan z obratu, tak by bolo po problemoch. Si vezmite, ze obrat v narodnom hospodarstve dosahuje cca. 8 nasobok hodnoty HDP. Ak stat potrebuje na svoju prevadzku vybrat od obcanov 40 percent HDP, tak staci ak zrusi vsetky dane a zavedie dan z obratu vo vyske 5 percent. Myslim, ze nikomu by nevadilo platit dan z obratu. A hlavne by sa to dalo velmi lahko kontrolovat. A zaroven by neboli mozne uniky na vratkach, lebo tu by neexistoval ziadny vratkovy mechanizmus, kedze zaporny obrat nie je pripustny.čo definuješ ako obrat?
nunik
14.06.12,16:14
Dobry den. Prosimo radu ...V českej republike vyšiel od noveho roka zakon ktory sa tyka živnostnikov na ktorych maju byt vykonavane kontroly ohladom ,,švarcsystemu,, Prosim vas pekne aku zmluvu by mal mat živnostnik aby sa vyhol pokutam a inym neprijemnostiam pri kontrole..čo všetko by malo byt zakotvene v takejto zmluve aby sa nepovažovala za ,,švarcsystem,,..Dakujem pekne..
Zita5
14.06.12,16:27
Dobry den. Prosimo radu ...V českej republike vyšiel od noveho roka zakon ktory sa tyka živnostnikov na ktorych maju byt vykonavane kontroly ohladom ,,švarcsystemu,, Prosim vas pekne aku zmluvu by mal mat živnostnik aby sa vyhol pokutam a inym neprijemnostiam pri kontrole..čo všetko by malo byt zakotvene v takejto zmluve aby sa nepovažovala za ,,švarcsystem,,..Dakujem pekne..

Na gogle je toho veľa, ale myslím, že pracovnú zmluvu ...
http://www.google.sk/search?q=%C5%A1varcsyst%C3%A9m&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a
http://www.podnikatel.cz/clanky/stahujte-prirucku-k-svarcsystemu-kterou-pripravili-pravnici/ (http://www.google.sk/search?q=%C5%A1varcsyst%C3%A9m&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a)
Gabriel 1986
15.06.12,07:18
p. Minister Richter sa v nedelnajsej relacii o 5min12 vyjadril, že očakávajú po zavedený zákona o živnostníkoch, že väčšina pravdepodobne odovzdá živnostenský list a zároveň rátajú s tým, že zamestnávatelia, pre ktorých precovali ich príjmu na zmluvu.
Naivný to pán minister a asi sa nebol pozrieť na úradoch práce koľko tam je ľuďí , ktorý hľadajú prácu.určite firmy čakajú práve na to až SZČO odovzdajú živn. listy aby ich mohli prijať.
normálne som nechápal keď to vravel.
každý živnostník, ktorý si robí daňové priznanie tak aby mal minimálne odvody do SP a ZP vlastne berie na vedomie a vlastne sám si vybral stav, že bude mať malý dôchodok. a keď štát trpí tým, že im dôchodky dorovnávajú z pokladnice, tak prečo cigánom a takým podobným čo nepohli za celý život ani prstom a len nás vyciciavajú dorovnávajú celú sumu.

do kedy sa budú naši neschopný politici prizerať na cigansku menšinu s odstupom. nikto ich nechce riešiť a radšej riešia ľudi co sa snažia.

Ja som SZČO a pracujem pre dve firmy a denne spávam cca 5-6 hodin čo som v časovej tiesni aby som postihal objednávky a teraz ma tykýmito debilnými zákonými krokmi idú zrujnovať.a ja niesom ten čo si robi danove tak aby som mal minimálne odvody. platim si poctivo kolko mi vyjde.

SOM DISKRIMINOVANÝ ŠTÁTOM A CIGÁNMI !!!!!
bubkoch
15.06.12,07:40
ten plač zivnostnikov je skutocne komický, hlavne v kontexte toho, ake nizke odvody a dane platia z rovnakeho prijmu v porovnani so zamestnancom ...
srska
15.06.12,07:49
ten plač zivnostnikov je skutocne komický, hlavne v kontexte toho, ake nizke odvody a dane platia z rovnakeho prijmu v porovnani so zamestnancom ...a kto platí za živnostníkov časť odvodov?
Zita5
15.06.12,07:54
ten plač zivnostnikov je skutocne komický, hlavne v kontexte toho, ake nizke odvody a dane platia z rovnakeho prijmu v porovnani so zamestnancom ...

Mne pripadáš komický Ty. Prečo spájame a porovnávame živnostník - zamestnanec . nezdá sa Ti , že odvody živnostníka nie sú jediným výdavkom živnostníka . Kde sú ostatné platby ...ako je daň z pridanej hodnoty , daň z nehnuteľnosti za podnikateľské priestory, vyššie smetné (oproti bežným obyvateľom)a veľa ďalších zložiek , ktoré musíme platiť .DPH je druhá daň, ktorú musíme tomuto štátu platiť a nie je malá . Raz to zdaním v dani z príjmu a raz v DPH . Toto nikto nevidí !
veronikasad
15.06.12,07:55
Zrejme si nikdy živnostníkom nebol ...
marjankaj
15.06.12,07:57
ten plač zivnostnikov je skutocne komický, hlavne v kontexte toho, ake nizke odvody a dane platia z rovnakeho prijmu v porovnani so zamestnancom ...
Toto je naozaj komické.
Zamestnanec s minimálnou mzdou 327,20 € platí:
SP 30,74 €
ZP 13,09 €

živnostník somzákladom dane napríklad tiež 327,20 € ale aj ak je v strate, lebo výdavky prevýšili jeho príjmy(napríklad príjmy=10000 výdavky=12000 €) platí
SP 112,66 €
ZP 47,58 €

Skús si vypočítať koľko bude mať z toho každý čistého.
marjankaj
15.06.12,07:58
a kto platí za živnostníkov časť odvodov?
No kto? Zamestnávateľ. Teda v tomto prípade zase iba on ako samozamestnávateľ.:eek:
Mila123
15.06.12,07:58
Daňovo-odvodové zásahy novej vlády.....

1/ paušálne výdavky sa obmedzia na max. 5040 € ročne.....
2/ VZ pre odvody sa zvýši na 1,486 (nazvali ju bulharskou konštantou)

zmeny sa dotknú najmä takých živnostníkov,SZČo, kt. si uplatňovali paušálne výdavky (skutočné výdavky mali nižšie ako 40 %) s príjmom nad 1000€ mesačne......
bubkoch
15.06.12,07:59
Mne pripadáš komický Ty. Prečo spájame a porovnávame živnostník - zamestnanec . nezdá sa Ti , že odvody živnostníka nie sú jediným výdavkom živnostníka . Kde sú ostatné platby ...ako je daň z pridanej hodnoty , daň z nehnuteľnosti za podnikateľské priestory, vyššie smetné (oproti bežným obyvateľom)a veľa ďalších zložiek , ktoré musíme platiť .DPH je druhá daň, ktorú musíme tomuto štátu platiť a nie je malá . Raz to zdaním v dani z príjmu a raz v DPH . Toto nikto nevidí !
zivnostnik (alebo akykolvek podnikatel) plati DPH zo svojho ? to su mi veci ... doteraz som si myslel ze DPH plati konecny odberatel, a ze podnikatel je len prostrednik medzi nim a statom ...
ale na rozdiel od zivnostnika, zamestnanec skutocne plati DPH zo svojho, rovnako ako dan z nehnutelnosti, smetné, benzin atd bez toho aby si znizil DZ
marjankaj
15.06.12,08:01
zivnostnik (alebo akykolvek podnikatel) plati DPH zo svojho ? to su mi veci ... doteraz som si myslel ze DPH plati konecny odberatel, a ze podnikatel je len prostrednik medzi nim a statom ...
ale na rozdiel od zivnostnika, zamestnanec skutocne plati DPH zo svojho, rovnako ako dan z nehnutelnosti, smetné, benzin atd bez toho aby si znizil DZ
No ja som ešte nevidel, aby živnostníkovi predávali potraviny bez DPH.
bubkoch
15.06.12,08:02
Toto je naozaj komické.
Zamestnanec s minimálnou mzdou 327,20 € platí:
SP 30,74 €
ZP 13,09 €

živnostník somzákladom dane napríklad tiež 327,20 € ale aj ak je v strate, lebo výdavky prevýšili jeho príjmy(napríklad príjmy=10000 výdavky=12000 €) platí
SP 112,66 €
ZP 47,58 €

Skús si vypočítať koľko bude mať z toho každý čistého.

neklam ! zamestnanec s minimalnou mzdou 327,2 € zaplati dan a odvody celkovo 158,96€

a k tej zvysnej demagogii, zivnostnik ak je v koncorocnom zuctovani v strate, asi by sa mal nad sebou zamysliet ...
veronikasad
15.06.12,08:02
Daňovo-odvodové zásahy novej vlády.....

1/ paušálne výdavky sa obmedzia na max. 5040 € ročne.....
2/ VZ pre odvody sa zvýši na 1,486 (nazvali ju bulharskou konštantou)

zmeny sa dotknú najmä takých živnostníkov,SZČo, kt. si uplatňovali paušálne výdavky (skutočné výdavky mali nižšie ako 40 %) s príjmom nad 1000€ mesačne......
trošku upresním tú "bulharskú konštantu"

Doteraz sa pri výpočte VZ živnostníka v SP - ak mu vznikla povinná registrácia, zisk delil konštantou 2 a počtom mesiacov podnikania. Ak mesačný VZ bol nižší ako minimum - odvody platil z minima.

Pri súčasnom návrhu vlády sa zisk bude deliť konštantou 1,486 (ako uvádza Mila123) a následne počtom mesiacov podnikania. Takže živnostníkov, ktorí budú platiť vyššie odvody ako z minima bude podstatne viac.
veronikasad
15.06.12,08:03
neklam ! zamestnanec s minimalnou mzdou 327,2 € zaplati dan a odvody celkovo 158,96€

a k tej zvysnej demagogii, zivnostnik ak je v koncorocnom zuctovani v strate, asi by sa mal nad sebou zamysliet ...
ako si prišiel k tej sume ? Kde máš odpočitatelnú položku na daňovníka (ak rozdiel v tvojich výpočtoch je daň ) ?
srska
15.06.12,08:07
No kto? Zamestnávateľ. Teda v tomto prípade zase iba on ako samozamestnávateľ.:eek:predpokladám, že vieš čo tým bolo myslené
Mila123
15.06.12,08:09
neklam ! zamestnanec s minimalnou mzdou 327,2 € zaplati dan a odvody celkovo 158,96€

a k tej zvysnej demagogii, zivnostnik ak je v koncorocnom zuctovani v strate, asi by sa mal nad sebou zamysliet ...

akú máš kalkulačku????
bubkoch
15.06.12,08:09
ako si prišiel k tej sume ? Kde máš odpočitatelnú položku na daňovníka (ak rozdiel v tvojich výpočtoch je daň ) ?

teda aby som bol presny, cela suma 158,96€ su odvody, pri minimalnej mzde je dan z prijmu prave vdaka nezdanitelnej casti 0
srska
15.06.12,08:11
čo sa týka dane možno by nebolo od veci zaviesť niečo podobné vrátane živnostníkov:

Austria corporate tax rate is 25%.

Public and private limited companies and certain other entities, such as cooperative purchasing societies and mutual insurance companies, are subject to corporate income tax at 25%.

Companies incurring a tax loss or earning small profits must pay a minimum tax of EUR 1,750, EUR 3,500 or EUR 5,452 depending on the legal status of the company and the industry. Non-resident companies are not subject to a minimum tax.

Minimum tax may be credited against corporate tax payable in the following years.
veronikasad
15.06.12,08:12
teda aby som bol presny, cela suma 158,96€ su odvody, pri minimalnej mzde je dan z prijmu prave vdaka nezdanitelnej casti 0
Odvody ktoré platí zamestnanec ?
Zdenka175
15.06.12,08:13
Neviem prečo sa útočí stále na živnostníkov. Nie je živnostník ako živnostník...
Veľa je takých živnostníkov, čo ledva vyžijú, lebo sú živnostníkmi z donútenia/aby za nich neplatili odvody a oni sú od novembra do marca doma/...... nemajú nárok na preplatenie dovolenky...... z čoho majú tí ľudia žiť???? Ja to vidím u nás..... Chlapi robia v hore s drevom...prší , sneží sú doma...... robia len určitú časť roka......
bubkoch
15.06.12,08:15
Odvody ktoré platí zamestnanec ?

VSETKY odvody plati zamestnanec !
velka skoda, ze sa nezrusili odvody "zamestnavatela" a nezaviedla superhruba mzda ... slepí by zacali vidiet
veronikasad
15.06.12,08:16
VSETKY odvody plati zamestnanec !
velka skoda, ze sa nezrusili odvody "zamestnavatela" a nezaviedla superhruba mzda ... slepí by zacali vidiet
Naozaj logika "odborníka" a vidieť, že tú superhrubú mzdu máš ozaj "naštudovanú"
bubkoch
15.06.12,08:20
pod zrusenim som mal na mysli zrusenie POMENOVANIA "odvody zamestnavatela" nie zrusenie sadzieb ktore teraz plati akozezamestnavatel
veronikasad
15.06.12,08:21
Naozaj logika "odborníka" a vidieť, že tú superhrubú mzdu máš ozaj "naštudovanú"
Keď dojdu argumenty, stačí hodiť "neužitočné".
bubkoch
15.06.12,08:23
Keď dojdu argumenty, stačí hodiť "neužitočné".
a coho je hodny tvoj prispevok, v ktorom si ziadny argument neuviedla, len zosmiesnila diskutujuceho ?
veronikasad
15.06.12,08:26
a coho je hodny tvoj prispevok, v ktorom si ziadny argument neuviedla, len zosmiesnila diskutujuceho ?
To určite nebolo mojim úmyslom. Ak by bola pravda to čo si napísal, tak by zamestnanec z minimálnej mzdy 327,20€ dostal na výplatu 168,24€. Výpočet odvodov zo superhrubej mzdy je na úplne inom princípe - našťastie nestihla prejsť, lebo pri jej propagácii nepovedali nielen zamestnancom k tomu A (navýšenie čistej mzdy) aj B (o čo po jej zavedení prídu)
marjankaj
15.06.12,08:28
neklam ! zamestnanec s minimalnou mzdou 327,2 € zaplati dan a odvody celkovo 158,96€

a k tej zvysnej demagogii, zivnostnik ak je v koncorocnom zuctovani v strate, asi by sa mal nad sebou zamysliet ...

Alebo
Zamestnanec s príjmom 3076 € zaplatí
SP 262,27 €
ZP 123,04 €

živnostník s príjmom mesačne 6152 € teda ročne 73824 € zaplatí
SP 935,10 €
ZP 322,98 €

Pani Hrdá s odmenou cca 178000 €
SP 935,10 €
ZP 322,98 € prípadne ešte doplatí v ročnom zúčtovaní.

A k tomu zamysleniu. Naši romales sa už zamysleli a aj sa zariadili podľa toho už dávno.
Pikoška
15.06.12,08:39
zivnostnik (alebo akykolvek podnikatel) plati DPH zo svojho ? to su mi veci ... doteraz som si myslel ze DPH plati konecny odberatel, a ze podnikatel je len prostrednik medzi nim a statom ...
ale na rozdiel od zivnostnika, zamestnanec skutocne plati DPH zo svojho, rovnako ako dan z nehnutelnosti, smetné, benzin atd bez toho aby si znizil DZS tými neužitočnými si to prehnal. Ale toto bol najvyšší čas napísať. Pekne, ekonomicky odborne, polopate.
marjankaj
15.06.12,08:41
S tými neužitočnými si to prehnal. Ale toto bol najvyšší čas napísať. Pekne, ekonomicky odborne, polopate.
No vieš, pre neho to bolo naozaj k ničomu. Tak to aj ohodnotil. A kapusta býva vlkovi neužitočná.:rolleyes:
trisestri
15.06.12,08:56
bubkoch
15.06.12,08:58
preco by som to mal prehnat ? ja ich dostavat mozem, ale rozdavat uz nie ? okrem toho dal som ich len tam kam patrili, nie k prispevkom s ktorymi iba nesuhlasim
bubkoch
15.06.12,09:07
Alebo
Zamestnanec s príjmom 3076 € zaolatí
SP 262,27 €
ZP 123,04 €

živnostník s príjmom mesačne 6152 € teda ročne 73824 € zaplatí
SP 935,10 €
ZP 322,98 €

Pani Hrdá s odmenou cca 178000 €
SP 935,10 €
ZP 322,98 € prípadne ešte doplatí v ročnom zúčtovaní.

A k tomu zamysleniu. Naši romales sa už zamysleli a aj sa zariadili podľa toho už dávno.

zasa je tam chyba !
spravne ma byt:

Zamestnanec s hrubou mzdou 3076 € zaplatí
SP 1005,63 €
ZP 322,98 €
Pikoška
15.06.12,09:18
No vieš, pre neho to bolo naozaj k ničomu. Tak to aj ohodnotil. A kapusta býva vlkovi neužitočná.:rolleyes:
Janko, tie tlačítka s neužitočnými sú mi k smiechu. V parlamente by občas ani iné nemohli teda mať. A ja nečítam príspevky niekoľkostrán dozadu, tak som si nevšimla, že ich schytal aj bubkoch. Osobne nevidím veľký zmysel zrovnávania zamestanancov so živnostníkmi. Sú to dva rozdielne inšitúty a tak treba túto problematiku vnímať. A čo sa týka toho zlatého padáka tej skvelej štrnásťmesačnej manažérky pošty, tak je vidieť, že je to prefíkaná ženská:). Tá im do KDH nevliezla, len si požičala ich kabát. Tí dvaja nešťastníci, čo sa padákov vzdali, prišli o lup aj o členstvo. Zúfalci.:):)
Gabriel 1986
15.06.12,10:01
bubkoch čiže tým ako reaguješ na príspevky chceš povedať, že by sme SZČO mali odovzdať živnostenské listy a ísť na úrad práce?Lebo pokial si to nezaregistroval tak zamestnávatelia nejak extra vo veľkom nepríjimajú ľudí.
a ja keďže som si riadne platil odvody tak budem doma krasne ležať a čakať ako mi z tvojich odvodov príde aká taká koruna a budem sa škriabať po bruchu, že na mňa niekto robí.
Indeed
15.06.12,10:26
..a ja čo hovorím ? nie to isté, čo si povedal teraz ?
Indeed
15.06.12,10:37
každý živnostník, ktorý si robí daňové priznanie tak aby mal minimálne odvody do SP a ZP vlastne berie na vedomie a vlastne sám si vybral stav, že bude mať malý dôchodok !!!!!

:eek:

A ja som doteraz žil v tom, že živnostník postupuje pri výpočte DP podľa zákona 595/2003 o dani z príjmov,

ale ďakujem za uprimnosť .
Pikoška
15.06.12,13:49
:eek:

A ja som doteraz žil v tom, že živnostník postupuje pri výpočte DP podľa zákona 595/2003 o dani z príjmov,

ale ďakujem za uprimnosť .
Keby každý daňovník postupoval pri výpočte daní Tebou uvedeným zákonom, tak dnes by nemali vládnuci v tej trojke veľmi o čom rozhodovať, aby dosiahli ozdravenie verejných financií. Takže je rozhodnuté. Vyššie odvody pre živnostníkov, aby mali slušné dôchodky a neboli odkázaní na sociálne dávky. Komentár to viac nepotrebuje, ja len premýšľam, v čom bol teda horší ten pravicový exminister Mihál. Veď len vydlaždil cestičku tejto vláde, po tomto mäkučkom koberci sa im bude ľahšie kráčať.
nunik
16.06.12,09:32
Dobry den. prosim vas vedel by mi niekto poradit ak založim s.r.o. robi sa nejake mesačne učtovnictvo ? našla som toho vela ohladom s.r.o. ale tak otom som nenašla zatial nič..alebo ak ma usmernite na nejake stranky budem vdačna ..dakujem
Economic
16.06.12,09:38
Dobry den. prosim vas vedel by mi niekto poradit ak založim s.r.o. robi sa nejake mesačne učtovnictvo ? našla som toho vela ohladom s.r.o. ale tak otom som nenašla zatial nič..alebo ak ma usmernite na nejake stranky budem vdačna ..dakujem

Záleží či budeš platieľ DPH alebo nie.
PO vedie podvojné účtovníctvo.
Ak si platiteľ DPH musíš viesť účtovníctvo pravidelne či mesačne alebo kvartálne
Ak nie si platiteľ DPH, teoreticky ti ho stačí viesť aj raz za rok, no toto nedoporučujem, pretože nemáš v priebehu roka prehľad o aktuálnom stave, o daňovej povinnosti a podobne.
Môj osobný názor je, účtovníctvo spracovávať priebežne počas celého roka. Vyhneš sa zbytočným stresom.
srska
16.06.12,09:57
Dobry den. prosim vas vedel by mi niekto poradit ak založim s.r.o. robi sa nejake mesačne učtovnictvo ? našla som toho vela ohladom s.r.o. ale tak otom som nenašla zatial nič..alebo ak ma usmernite na nejake stranky budem vdačna ..dakujemno, bolo by načim kuknúť aspoň tu (http://www.porada.sk/f11-podvojne-uctovnictvo.html) - to máš tak na pol roka čítanie + poznámky a potom sa pýtať na podrobnosti

alebo aj toto by ti prospelo prečítať: http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html
aktaK
19.06.12,08:29
veronikasad
19.06.12,09:06
Tých pripravovaných opatrení bude podstatne viac

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=116685&d=1340099111
trisestri
19.06.12,09:15
dozijeme sa vobec doby kedy sa nebudu utahovat opasky?-povolovat sa asi nebudu nikdy,slubili to ze za 20 rokov dozenieme v zivotnej urovni zapad,zabudli dodat ze iba cenovo a namiesto dohanania budeme platit cudzi blahobyt.
Pikoška
19.06.12,15:41
Opasky by sa nemuseli uťahovať, keby sme nemuseli platiť za chyby štátnych úradníkov, ktorých podniky musíme sanovať všetci. Stačí pozrieť výročné správy hospodárenie tohoto štátneho podniku, a potom pri tomto opatrení z ozdravného balíčka padne človeku sánka. Takže práve skúmam, aký je rozdiel medzi opatreniami previazanými červenou a modrou stužtičkou. Nehoráznosť najhrubšieho zrna, stačí len pozrieť, v koľkých súdnych sporoch je neúspešný tento štátny podnik len preto, lebo nedodržal zmluvné podmienky / možno / voči kdekomu:

1. Rýchlejšie splácanie finančnej výpomoci poskytnutej Vodohospodárskej výstavbe, š.p. (účinnosť: 1.1.2013)
Štát poskytol v rokoch 2002 a 2006 Vodohospodárskej výstavbe, š.p. dve finančné výpomoci, ktoré boli z dôvodu predpokladanej nenávratnosti klasifikované ako kapitálový transfer. Predpokladá sa rýchlejšie splácanie výpomoci, čo umožní zvýšiť príjmy verejnej správy.
srska
21.06.12,05:07
Niless:
Ja akurat zhanam uctovnicku, ktora bude uctovnictvo robit tak aby namiesto odvedenych dani som vykryl naklady na uctovnicku a odvody znizim na minimum. A dane zacnem platit az ked uvidim sebareflexiu na strane uradnikov a statu (co tak skoro nebude) a ked zaplatia sankcie za nerealizovane “reformy” spanieli ci francuzi a samozrejme ked naklady na administrativu ukonov vyzadovanych statom budu nizsie ako naklady na optimalizaciu dani (na tu uctovnicku). Tu nie sú problem dane, problem su vysoke neefektivne vydavky zo strany statu a k tomu bez protihnodnoty.

zdroj: diskusia na etrend k mihálovmu článku - rana istoty pre novinára petra http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/06/01/rana-istoty-pre-novinara-petra/diskusia
nunik
23.06.12,17:10
Prosim vas vedel by mi niekto poradit kde najdem vzor zmluvy o dielo ? dakujem