martina4321
25.05.12,07:40
Dobry den
Na zaciatok by som sa chcela ospravedlnit, pretoze neviem ci som dobre zaradila tuto otazku ale skusim to :)
Hladala som tieto otazky na internete, ale bohuzial som sa k nicomu nedopatrala tak by som chcela poprosit o radu a zaroven dakujem za rady.

Celu situaciu radsej podrobne rozpisem aj moje otazky.
Za 2 mesiace sa stahujem do nemecka a chcela by som sa spytat ako je to so vzdanim sa slovenskeho obcianstva a ziskanim nemeckeho. Aky je nasledovny postup. Jedine co som zistila, ze na slovensku treba zaplatit cca 20 000 slovenskych korun pre administrativne ucely. Aky je teda postup ake doklady musim predkladat na slovensku a ake v nemecku.
Byt v nemecku mam uz vybaveny je pisany na mojho priatela (ktory tam je uz pol roka) a aj na mna. Ten je tam nahlaseny na prechodnom pobyte co by som nasledne hlasila aj ja ked tam pojdem.

Dalsia otazka je v pripade, ze by sa vzdal obcianstva zatial iba jeden z nas ci si mozem nahlasit auto a chodit na nom na nemeckych znackach a aky je postup aby som mohla uzivat na nemeckych znackach.

Posledna otazka sa vztahuje na exekuciu ktora je vedena na slovenku a bola sposobena tym, ze som bola dlhodobo nezamestnana. Ako je to v pripade, ze by som ziskala nemecke obcianstvo. Konkretne ako by prebiehalo vymahanie keby som bola nemeckym obcanom a keby som ostala slovenskym obcanom zijucim v nemecku.

Dakujem za Vase rady. Verim, ze mi budete vediet poradit.
lujza.j
25.05.12,17:43
http://korzar.sme.sk/c/4727699/nemecke-obcianstvo-dostanu-styri-miliony-cudzincov.html článok síce starý, ale aspoň pre predstavu....každopádne asi zopár rokov počkáš.prepáč, ale takých ako ste vy dvaja je plné Nemecko....
profesional
04.06.12,14:38
Na to aby si mohla byvat v Nemecku nepotrebujes Nemecke obcianstvo. Ako obcan SR si obcanom EU. Takze 90 dni sa mozes legalne zdrziavat v Nemecku. Nakolko aj Slovesko aj Nemecku su v Schengenskom priestore, neexistuje realna moznost ako by niekto zistil, ze si tam dlhsie. Mozes tvrdit ze ty kazdy 90 dni prekrocis ktorukolvek statnu hranicu a o 5 minut ides naspat.
Slovenskeho obcianstva sa nemozes vzdat kym nepreukazes ze ti bolo udelene ine obcianstvo. Lebo nas pravny poriadok nepripusta aby si sa stala osobou bez statneho obcianstva.
Ak ti bude udelene Nemecke obcianstvo, tak nase ti automaticky podla nasho pravneho poriadku zanikne. Nebudes sa ho musiet vzdavat.
Avsak povolenie na pobyt v Nemecku nevyzaduje aby si bola obciankou Nemecka.
AdoZ Consulting
13.06.12,08:28
V rámci EÚ platí voľný pohyb osôb aj pre Slovákov. To znamená, že nepotrebuješ žiadne povolenie na pobyt a ani pracovné povolenie na to, aby si v Nemecku mohla žiť a pracovať. Po príchode sem (teda do Nemecka) sa tu musíš len prihlásiť na príslušnom úrade. Kde sa musíš prihlásiť závisí od toho, v ktorej spolkovej krajine a meste chceš žiť. Nemusíš teda ani každých 90 dní opúšťať krajinu.
Indeed
13.06.12,08:32
som zvedavy ako by išla platit tych "20 000 slovenskych korun"
profesional
13.06.12,09:11
Volny pohyb sice v EU existuje, avsak ako som napisal, tyka sa iba pobytu nepresahujuceho 90 dni v tej ktorej krajine.
Daniela
13.06.12,09:28
Volny pohyb sice v EU existuje, avsak ako som napisal, tyka sa iba pobytu nepresahujuceho 90 dni v tej ktorej krajine.

vieš čo, nájdi si chartu práv občanov v EU a tam nájdeš všetko
Daniela
13.06.12,09:28
hlúposť
AdoZ Consulting
13.06.12,10:58
@ profesional - nie, žiadne vycestovanie po 90 dňoch. To už dávno neplatí. Presne povedané od 1. mája 2011.

Postup je nasledovný:
Ak chceš zostať dlhšie alebo natrvalo, musíš sa prihlásiť, ako som spomenula hore. Pôjdeš na príslušný úrad, zoberieš so sebou potrebné doklady (napr. pas, resp. občiansky preukaz, potvrdenie o príjmoch atď.) a hotovo. Nikam po 90 dňoch vycestovať nemusíš.

Do 30. apríla minulého roka platili pre občanov SR dočasné obmedzenia vo voľnom pohybe v rámci EÚ (Nemecko a Rakúsko). Od 1. mája 2011 platí pre Slovákov voľný pohyb, ktorý je jednou zo štyroch základných slobôd vnútorného trhu EÚ.

Čiže k otázke o občianstve: Ak je tvojím cieľom život a práca v Nemecku natrvalo, môžeš si nechať slovenské občianstvo a nebudeš mať z toho žiadne nevýhody.

P.S. Ja žijem a pracujem v Nemecku už mnoho rokov a mojou prácou je práve pomoc s formalitami pre Slovákov a Čechov, ktorí sem chcú prísť žiť, pracovať, študovať alebo podnikať. Čiže témou sa neustále zaoberám.
lucy1988
02.04.13,13:43
martina4321prosim napis mi, chcem len prosim vediet ako si to vyriesila, hlavne z hladiska tej exekucie. dakujem