ynna
25.05.12,07:53
Zdravim,
chcem sa spytat. Nasa spolocnost rekonstruuje prenajatu budovu aby v nej mohla fungovat nova prevadzka. Investicia este nebola ukoncena a nie je to ani v majetku. Chodia vsak uz faktury za najoma a energie. Mozem to dat do riadny rezijnych nakladov hoci to este nie je zaradene? Prevadzka sa bude asi spustat na 2x. Najskor sa zacne uzivat sklad a potom aj vyrobne priestory. Musim cakat kym to nezaradim a dovtedy "hadzat" najomne a ostatnu reziu na 042? Dufam, ze nie :) Dik za rady.
a_je_to
25.05.12,10:31
Nájomné a energie v štádiu rekonštrukcie prenajatej prevádzky - keď ešte nefunguje hlavná tržbotvorná činnosť, nie sú ešte výdavkami, nákladmi na dosiahnutie príjmov, ale súčasťou investície. Veď elektrina a voda sa používa pri rekonštrukčných prácach, nie ? Problém je iba v tom, že na rekonštrukciu by mala ísť skutočne spotrebovaná energia, nie mesačné zálohy, vypočítané z predpokladanej ročnej spotreby. Treba mať odpočet meračov od začiatku do konca rekonštrukcie. Nájomné za čas rekonštrukcie by som tiež dal radšej na 042, ako sa potom prieť s prípadnou daňovou kontrolou. Veď náklady /055/ budeš potrebovať aj zajtra, nielen dnes, nestratia sa. Ja by som platby zatiaľ účtoval na 314 a zúčtoval medzi 042 a 518, 502 až po rekonštrukcii a odpočtoch meračov.