Roman804
25.05.12,09:09
dobrý deň potreboval by som vedieť ak sme zdedili rodičovský dom piati,a máme kupca,no jeden z nás,ho silou mocou nechce predať,prípadne chce pýtať nereálnu cenu,no a teraz máme dobrú ponuku,a potrebujem vedieť či by sa predaj domu mohol uskutočniť aj bez súhlasu jedného z piatich akože ho prehlasujeme,dakujem
marjankaj
25.05.12,07:11
Veď nech to odkúpi on za tú nereálnu cenu. Ponúkli ste ho najprv jemu za rovnakú cenu ako ho chcete predať tomu kupcovi?
Stanislav 1975
25.05.12,07:25
dobrý deň potreboval by som vedieť ak sme zdedili rodičovský dom piati,a máme kupca,no jeden z nás,ho silou mocou nechce predať,prípadne chce pýtať nereálnu cenu,no a teraz máme dobrú ponuku,a potrebujem vedieť či by sa predaj domu mohol uskutočniť aj bez súhlasu jedného z piatich akože ho prehlasujeme,dakujem

Ak sa nedohodnete tak ho určite len tak predať bez jeho súhlasu nemožete- ale treba dať podanie na súd a súd to vačšinou v takejto velkej vačšine povolí..., ale bez súdu nie- kúpno-predajnú zmluvu musia podpísať všetci vlastníci...
marjankaj
25.05.12,07:31
Ak sa nedohodnete tak ho určite len tak predať bez jeho súhlasu nemožete- ale treba dať podanie na súd a súd to vačšinou v takejto velkej vačšine povolí..., ale bez súdu nie- kúpno-predajnú zmluvu musia podpísať všetci vlastníci...
Stano, svojich 4/5 môžu predať komu chcú a za koľko chcú. Musia mu však ponúknuť za takú istú cenu ako to idú predať. Ak to neakceptuje, tak môžu predať komukoľvek, kto bude mať záujem iba o tie 4/5.
A nech sa súdi on ak na to má. Samozrejmu musia preukázať, že mu to ponúkli za takú istú cenu.
Stanislav 1975
25.05.12,07:41
Stano, svojich 4/5 môžu predať komu chcú a za koľko chcú. Musia mu však ponúknuť za takú istú cenu ako to idú predať. Ak to neakceptuje, tak môžu predať komukoľvek, kto bude mať záujem iba o tie 4/5.
A nech sa súdi on ak na to má. Samozrejmu musia preukázať, že mu to ponúkli za takú istú cenu.

Janko, to máš pravdu, ale kto tie 4/5 kúpi?:)
-asi fakt bude najlepšie dať návrh na súd- a tam by to v prípade takejto velkej vačšiny mala byť len formalita,hm...
Oliwa
25.05.12,07:44
Stano, svojich 4/5 môžu predať komu chcú a za koľko chcú. Musia mu však ponúknuť za takú istú cenu ako to idú predať. Ak to neakceptuje, tak môžu predať komukoľvek, kto bude mať záujem iba o tie 4/5.
A nech sa súdi on ak na to má. Samozrejmu musia preukázať, že mu to ponúkli za takú istú cenu.
O.K. To hovorí zákon. Ale kto cudzí kúpi 4/5 domu? To je podľa mňa nereálne.
Ja by som rozhodne dom s cudzím 1/5 vlastníkom nekupovala...
Vidím, že tuto sused nadomnou ma predbehol... :) Sme sa zhodli... :D
marjankaj
25.05.12,07:47
O.K. To hovorí zákon. Ale kto cudzí kúpi 4/5 domu? To je podľa mňa nereálne.
Ja by som rozhodne dom s cudzím 1/5 vlastníkom nekupovala...
No možno by pán Dobrovolský kúpil pre svojich susedov.:---
PS: To je ten z Malaciek.
Stanislav 1975
25.05.12,07:52
No možno by pán Dobrovolský kúpil pre svojich susedov.:---
PS: To je ten z Malaciek.
Dobrovodský...:D
Oliwa
25.05.12,07:52
No možno by pán Dobrovolský kúpil pre svojich susedov.:---
PS: To je ten z Malaciek.
Neprispôsobiví s neprispôsobivým... by sa stretli :eek:... To by bolo radosti...! :D
mattto
25.05.12,08:03
špekulanti bežne kupujú od podielových spoluvlastníkov ich podiely, samozrejme, že tam nejdú bývať. Nasťahujú tam niekoho, kto začne robiť napriek a ostávajúci podielový spoluvlastník podiel predá ešte za menej, ako mohol dostať na začiatku.
Roman804
25.05.12,11:39
diky pekne,no jasné že on nás vyplatiť nechce,vzdy má predstavu že,ako prvorodený syn má na ten dom právo,tak nám asi ostane iba ten súd,
Stanislav 1975
26.05.12,05:30
diky pekne,no jasné že on nás vyplatiť nechce,vzdy má predstavu že,ako prvorodený syn má na ten dom právo,tak nám asi ostane iba ten súd,

Tak to nech si ako prvorodený syn vyhodí z hlavy- nárok máte všetci rovnaký- ako som písal, dajte návrh na súd a ten dom dá predať...
globalpartner
26.05.12,11:55
Tak to nech si ako prvorodený syn vyhodí z hlavy- nárok máte všetci rovnaký- ako som písal, dajte návrh na súd a ten dom dá predať...

Ako by znel petit výroku súdu?? Súd prikazuje predať svoj podiel -zbaviť sa spoluvlastníctva vlastníctva tejto osobe? Keďže sa tu nejedná o bezpodielové vlastníctvo je to nereálne.
Myslím , že platí to čo tu bolo už napísane ak mu dopredu ponúknu na predaj svoje podiely na nehnuteľnosti a on to neakceptuje v stanovenom termíne môžu ako väčšinový spoluvlastníci predať celý dom a on to môže napadnúť na súde ( ale asi nebude úspešný) Samozrejme vyplatiť mu musia jeho podiel.

Mýlim sa ?
Mária27
26.05.12,11:58
Mýliš sa.
ivka70
26.05.12,12:06
Ako by znel petit výroku súdu?? Súd prikazuje predať svoj podiel -zbaviť sa spoluvlastníctva vlastníctva tejto osobe? Keďže sa tu nejedná o bezpodielové vlastníctvo je to nereálne.
Myslím , že platí to čo tu bolo už napísane ak mu dopredu ponúknu na predaj svoje podiely na nehnuteľnosti a on to neakceptuje v stanovenom termíne môžu ako väčšinový spoluvlastníci predať celý dom a on to môže napadnúť na súde ( ale asi nebude úspešný) Samozrejme vyplatiť mu musia jeho podiel.

Mýlim sa ?

Ano, mylis sa.
Nemozes niekomu predat jeho podiel, cize narok predat 1/5 urcite ostatni spoluvlastnici nemaju.
Mozu predat len to, co vlastnia, teda 4/5.
Tak kupno-predajna zmluva, kde by 4/5novi vlastnici predali 5/5-teda cely dom, by platna nebola, ani kataster by ju neprijal.
Indeed
26.05.12,12:09
PREČO ?? Je to proti princípom DEMOKRACIE !
globalpartner
26.05.12,12:34
Ano, mylis sa.
Nemozes niekomu predat jeho podiel, cize narok predat 1/5 urcite ostatni spoluvlastnici nemaju.
Mozu predat len to, co vlastnia, teda 4/5.
Tak kupno-predajna zmluva, kde by 4/5novi vlastnici predali 5/5-teda cely dom, by platna nebola, ani kataster by ju neprijal.

No myslel som na §139 Obč. zákonika kde rozhodujú o spoločnej veci vlastníci väčšinou, ale to sa týka hospodárenia.

takže áno ak nedôjde k dohode o predaji podľa §141 Obč.zak. rozhodne o tom na návrh súd podľa §142 Obč.zákonika
jojast
27.05.12,12:11
aj ja mam taky problem traja chceme a traja nechceme predat tiez zistujem ako dalej
draik
27.05.12,12:44
Keď sa nedohodnete, zostane len súd. Nič iné nevykúzlite