cayane
25.05.12,11:06
Dobrý deň,

riaditeľ si dal vytvoriť pečiatku so svojim podpisom a pečiatkuje účtovné doklady, dochádzku a všetky doklady firmy. Môže z pohľadu účtovníctva dávať na účtovné doklady miesto rukou napísaného podpisu razítko? Ďakujem za radu!
Tweety
25.05.12,09:08
Môže, prečo by nemohol?
cayane
25.05.12,09:53
A je ten podpis relevantný aj pred kontrolou ak to nemáme v podpisových vzoroch ani nikde evidované, že sa bude takto podpisovať?
Tweety
25.05.12,09:54
A je ten podpis relevantný aj pred kontrolou ak to nemáme v podpisových vzoroch ani nikde evidované, že sa bude takto podpisovať?
Samozrejme, že by malo byť ošetrené v smernici.
cayane
25.05.12,09:56
Veď práve, že nie je a začal to robit tento mesiac - on to odôvodňuje, že veď je to jeho podpis...
marjankaj
25.05.12,10:02
Dobrý deň,

riaditeľ si dal vytvoriť pečiatku so svojim podpisom a pečiatkuje účtovné doklady, dochádzku a všetky doklady firmy. Môže z pohľadu účtovníctva dávať na účtovné doklady miesto rukou napísaného podpisu razítko? Ďakujem za radu!
A to by mal podpisovať napríklad 50000 dokladov mesačne? Ako by to stíhal?
Tweety
25.05.12,10:05
Veď práve, že nie je a začal to robit tento mesiac - on to odôvodňuje, že veď je to jeho podpis...
A ty si proti? Na akom základe? Veď za účto zodpovedá on, samozrejme, ak je konateľom, majiteľom, riaditeľom.
cayane
25.05.12,10:08
Toto som našla v predchádzajúcich článkoch:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zoskenovaný podpis nie je možné považovať za vlastnoručný podpis v technickej forme. Podľa § 33 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, podpisový záznam je vymedzený ako účtovný záznam, obsahom ktorého je vlastnoručný podpis, alebo preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Vlastnoručný podpis v technickej forme upravuje zákon č. 512/2002 Z.z. o elektronickom podpise.
Zákonom č. 61/2009 Z.z., ktorým sa novelizoval zákon o účtovníctve, od 1.3.2009 sa ustanovilo, že podpisovým záznamom môže byť okrem zaručeného elektronického podpisu aj obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej podobe uznávaný účtovnými jednotkami (kód, šifra, heslo).
Ing. Haščíková
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či môžem na výdavkových a príjmových pokladničných dokladoch, faktúrach a iných dokumentov používať zoskenované podpisy.
Či je tento spôsob v súlade so zákonom o účtovníctve. Môžem takúto formu podpisu považovať za podpis v technickej forme?

§ 32 odst.(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
cayane
25.05.12,10:19
On je len riaditeľom jednej zložky u nás, generálny riaditeľ o tom ešte nevie preto som sa chcela poradiť či je to vôbec možné pretože aj v zákone je vlastnoručný podpis alebo potom elektronický podpis. Potrebujem len vedieť či je to normálne a či s tým nebude problém. :confused:
Zita5
25.05.12,10:21
On je len riaditeľom jednej zložky u nás, generálny riaditeľ o tom ešte nevie preto som sa chcela poradiť či je to vôbec možné pretože aj v zákone je vlastnoručný podpis alebo potom elektronický podpis. Potrebujem len vedieť či je to normálne a či s tým nebude problém. :confused:

V zákone o účtovníctve § 32 odst.3 je to takto

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.
cayane
25.05.12,10:26
Áno to viem tzn., že vlastnoručný podpis je podpis rukou a perom ? a vlastnoručný podpis v technickej forme je podľa daňového podpis podľa zákona o elektronickom podpise.
marjankaj
25.05.12,10:29
§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

Podľa mňa stačí aby bola splnená jedna podmienka aň b) alebo c)

Ods(3) sa týka iba prenesených účtovných záznamov.
marjankaj
25.05.12,11:29
Mám faktúry od Orange Slovensko. Posielané poštou, podpis okopírovaný.
Teda takéto doklady nepatria do účtovníctva?
Rozi23
25.05.12,11:57
Mám tiež vyrobenú pečiatku s podpisom a "podpisujem" ňou všetky likvidačné listy. V smernici mám napísané, že platia podpisy podľa podpisového vzoru a jedným zo vzorov je aj tá pečiatka. Audítor mi to nekomentoval. Rovnako naša konateľka schvaľuje ceny a faktúry s "pečiatkovým podpisom". Pri kvante je to veľká pomoc.
Zita5
25.05.12,12:08
V zákone o účtovníctve § 32 odst.3 je to takto

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.

Ja ešte pridám ...

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


A k tomu si pomôžem jednou stránkou veľmi dobrou zdroj :
http://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Uctovne-doklady&idc=50

Zákon o účtovníctve (§10) stanovuje, že účtovné doklady musia mať tieto náležitosti:
- označenie účtovného dokladu
- popis obsahu účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov
- peňažnú sumu alebo údaj o množstve a cene

- dátum vyhotovenia účtovného dokladu
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu
- podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie, tieto podpisy možno nahradiť iným preukazným spôsobom

- označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva

Takže môj názor je .... ak je to upravené v internej smernici aj s odtlačkom pečiatky a ešte by som trvala na tom, že uvedenú pečiatku má konateľ vo svojej úschove(čiže nikto iný by touto pečiatkou nedisponoval) ...tak by som súhlasila aj s pečiatkovým podpisom.
marjankaj
25.05.12,12:11
Áno Zitka našiel som si to.
Ale kto je tá zodpovedná osoba za účtovný prípad?

Teda tie faktúry od Orange si môžem podpísať aj ja. A zákon je dodržaný.