ViVo
25.05.12,11:27
Dobrý deň. - 16.6.2012 mi končí rodičovská dovolenka (trvala 12.5.10-16.6.12),
- pracovný pomer bol na dobu určitú (trval 10.11.08-30.11.10,počas RD 203dní)

Dcéra nastupuje od septembra do škôlky a ja už mám prácu istú. Myslel som si, že bez problémov môžem žiadať o sociálnu dávku za Júl a August nakoľko mi končí RD a dcéru nemám pri kom nechať. Dozvedel som sa že na dávku nebudem mať nárok a môžem sa na úrade práce prihlásiť aby som nemusel platiť zdravotné..

Skutočne sú naše zákony postavené tak, že znevýhodňujú rodiča za to že ostane na RD s dieťaťom len kvôli tomu že mal nevýhodnú zmluvu so zamestnávateľom na dobu určitú a zákon takého rodiča nijak nechráni?

Je normálne aby som ja ako človek ktorý poctivo platil odvody, bol SZČO aj zamestnaný nemal nárok na sociálnu dávku?

Ďakujem
veronikasad
25.05.12,09:31
Vivo, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo poistenie v nezamestnanosti trvá počas RD len ak trvá pracovný pomer - čo nie je tvoj prípad.

Ak ti nevznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi, nemusíš sa evidovať na UP. Stačí, ak sa prihlásiš v zdr.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Zdr.poistenie za teba bude platiť štát.

Počas rodičovskej dovolenky (po skončení prac.pomeru) si mal možnosť prihlásiť sa v soc.poisťovni na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti (od 1.2.2012 už nie je možné samostatné poistenie v nezamestnanosti, ale len súčasť balíka)
ViVo
25.05.12,09:43
Ďakujem veronika. Viem že neznalosť zákona neospravedlňuje ale informácie o dobrovoľnom poistení mi samozrejme žiadni pracovník SP neposkytol. Mňa najviac rozhorčuje postavenie toho zákona kde sa už nemyslí na to ako dlho si predtým pracoval a ako dlho si platil odvody, myslím aj pred nástupom na RD. Aj tak Ďakujem za odpoveď, utvrdila si ma v tom ako to je.
veronikasad
25.05.12,09:46
Ďakujem veronika. Viem že neznalosť zákona neospravedlňuje ale informácie o dobrovoľnom poistení mi samozrejme žiadni pracovník SP neposkytol. Mňa najviac rozhorčuje postavenie toho zákona kde sa už nemyslí na to ako dlho si predtým pracoval a ako dlho si platil odvody, myslím aj pred nástupom na RD. Aj tak Ďakujem za odpoveď, utvrdila si ma v tom ako to je.
ViVo, podmienkou vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch - a túto podmienku nesplňaš, lebo počas RD PvN trvá len ak trvá prac.pomer (ako som napísala v predch.príspevku).

V SP ťa na dobrovolné poistenie upozornia málokedy - mohla ti to povedať mzdárka pri skončení prac.pomeru.

Poistenie v nezamestnanosti nie je ani súčasťou povinných odvodov živnostníka
ViVo
25.05.12,09:54
OK tomu už rozumiem. Ak môžem ešte jednu otázku: Keď mi skončí rodičovská, musím ísť do ZP a prihlásiť sa, že sa starám o dieťa do 6rokov aby za mňa na ten čas kým nastúpim do práce platil ZP štát?! Čo sa týka SP a UP tam už nemusím riešiť žiadne prihlášky a odhlášky? Až potom ako nastúpim do práce?! Čiže v mojom prípade na tie cca 2 mesiace si musím vyriešiť len tú ZP a už nič iné?
veronikasad
25.05.12,10:20
OK tomu už rozumiem. Ak môžem ešte jednu otázku: Keď mi skončí rodičovská, musím ísť do ZP a prihlásiť sa, že sa starám o dieťa do 6rokov aby za mňa na ten čas kým nastúpim do práce platil ZP štát?! Čo sa týka SP a UP tam už nemusím riešiť žiadne prihlášky a odhlášky? Až potom ako nastúpim do práce?! Čiže v mojom prípade na tie cca 2 mesiace si musím vyriešiť len tú ZP a už nič iné?
V ZP nahlasuješ zmenu platitela poistného do 8 kal.dní od skončenia RD, V SP sa odhlásiš ako poistenec štátu, za ktorého štát platí dôch.poistenie po nástupe do zamestnania.

Či sa na UP nahlasuje niečo v súvislosti s ukončením poberania rod.príspevku - neviem.
ViVo
25.05.12,10:29
UP si zistím. Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
25.05.12,10:35
Vivo, ešte ma napadla oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi. Tam zrejme budeš musieť po dovršení 3 rokov veku dieťaťa, pokial je dieťa zdravé, požiadať o neplatené volno, príp.čerpanie dovolenky.Ak ide o nový prac.pomer - zamestnávatela neriešiš.
ViVo
25.05.12,11:02
Ja už mám ukončený pracovný pomer ku 30.11.2010 a zvyšok dovolenky mi bol preplatený takže predpokladám že so zamestnávateľom to už mám uzavreté..Ten pracovný pomer ktorý začne cca od septembra je istý ale u nového zamestnávateľa.
NinaG
22.10.12,07:32
Tiež mi nie sú niektoré veci jasné. Ja mám podobný problém, ale ja som predčasne ukončila RD a vrátila som sa do zamestnania, v ktorom sa mnoho zmenilo a buď dostanem alebo dám výpoveď, preto ma zaujíma, čo v prípade, ak počas RD môj pracovný pomer trval a ja som dala výpoveď. Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti? Chcela by som ísť na úrad práce a otvoriť si živnosť. Ak budem evidovaná na úrade práce a štát mi doteraz prispieval na starostlivosť o dieťa (na skôlku) prídem o tento príspevok? alebo tento si môžem uplatniť a vzdať sa podpory v nezamestnanosti, ak na ňu budem mať nárok? ďakujem
Xanti
22.10.12,18:09
Tiež mi nie sú niektoré veci jasné. Ja mám podobný problém, ale ja som predčasne ukončila RD a vrátila som sa do zamestnania, v ktorom sa mnoho zmenilo a buď dostanem alebo dám výpoveď, preto ma zaujíma, čo v prípade, ak počas RD môj pracovný pomer trval a ja som dala výpoveď. Ak tvoj PP trval viac ako 730 dní ( ráta sa tam aj RD ) tak budeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti
Budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti? Chcela by som ísť na úrad práce a otvoriť si živnosť. Ak budem evidovaná na úrade práce a štát mi doteraz prispieval na starostlivosť o dieťa (na skôlku) prídem o tento príspevok? Ano prídeš, nakoľko tento príspevok patrí len zamestnaným rodičom ... a ty budeš nezamestnaná, nepíšeš, že či máš manžela .. ak áno tak ten môže požiadať o tento príspevok ....
alebo tento si môžem uplatniť a vzdať sa podpory v nezamestnanosti, ak na ňu budem mať nárok? Či s podporou alebo bez, ak nebudeš dôchodkovo poistená tak nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa mať nebudeš.... ďakujemv texte modrým