miro_mr
25.05.12,12:11
Na základe akých predpisov sa moze zamestnanec pracujuci v obchodnom dome pri pokladni domahat prava odskocit si v pripade potreby na WC?
Ma na to vobec narok?
Dakujem
Tweety
25.05.12,10:12
Na základe akých predpisov sa moze zamestnanec pracujuci v obchodnom dome pri pokladni domahat prava odskocit si v pripade potreby na WC?
Ma na to vobec narok?
Dakujem
Na čo? Ísť na WC, či?
§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
miro_mr
25.05.12,10:14
ano na zaklade coho sa moze domahat aby ju niekto vymenil pri pokladni lebo potrebuje na zachod.
miro_mr
25.05.12,10:23
No preveze tento paragraf riesi prestavku na odpocinok a jedenie, takze napriklad mam prestavku na obed. Ale ja potrebujem odskocit na zachod teraz nie cakat do obeda. Co ak pojdem na zachod 3-4x za 8 hodin po 5 minut to pridem o prestavku na obed?
miro_mr
25.05.12,10:28
Na zaklade coho sa mozem domahat ze potrebujem ist na zachod aby ma niekto pri pokladni vystriedal?
Ak ma nikto nechce na tu chvilu vystriedat co mam urobit?
Mam vykonat potrebu v pokladni? - potom by to bol zrejme nejaky hygienicky predpis, ktory by to riesil. Ale ako tento problem so zamestnavatelom riesit ak zamestnavatel argumentuje tou 30 minutovou prestavkou? Potreba je neodkladna vec, a kludne sa da ten cas aj nadpracovat a nemusi sa zaratavat do pracovneho casu, ale problem je v tom ze ma na tu dobu nikto nevystrieda - lebo napriklad sa mu nechce.