JurickovaKatarina
25.05.12,12:35
Dobrý deň poraďáci.
Prosím Vás o pomoc - riešim vyúčtovania pracovných ciest vodičov MKD.
Vodič zaplatí za tovar v Eur, bloček dostane v PLN - ja si ho prepočítam do nákladov kurzom deň pred zdaniteľným plnením. Ale vždy mi tu vyskočí pár eurový rozdiel, vzhľadom na to, že zahraničný obchod má vlastný kurz, ktorým prepočítava platby na Eurá. Šoférovi tým pádom zostane na účte vrátiť časť zálohy, aj keď v skutočnosti túto sumu zaplatil. :confused:
Ako mám zaúčtovať tento rozdiel vo výške platby - keď nato nemám podklad bude to nedaňový náklad? Medzi poplatky to asi zaúčtovať nemôžem...
Šoférov je však veľa a ciest do mesiaca tiež. Na konci roka mi tie nedaňové náklady môžu poriadne vyskočiť. Poradíte mi, ako to riešite (alebo by ste riešili) Vy? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas.
a_je_to
25.05.12,12:45
Pri nákupe v inom štáte je kupujúci povinný platiť v mene štátu. Je ústretovým krokom obchodu, ak umožní zaplatiť v inej mene, ale za kurz, ktorý zohľadní nákupnú cenu Eur v banke, v ktorej má bežný účet. Čo na prípade chýba, je potvrdenie predávajúceho, že predajnú cenu prevzal nielen v mene štátu, ale aj v cudzej mene a koľko. Vtedy by bola účtovne akceptovateľná nákupná cena v Eurách a kurz by platil taký, aký by z obchodu vyšiel. Ak však platba v Eurách nie je potvrdená, tak platí iba referenčný kurz a rozdiel okrem referenčného zostáva nijako nevydokladovaný. Podľa mňa by predavač mal potvrdiť na požiadanie príjem zodpovedajúcej sumy v cudzej mene na predajnom doklade. Ale či sa k tomu dajú Poliaci donútiť, tak to neviem. Ja by som sa informoval u vedúceho predajne, aj na poľských úradoch, či takú povinnosť majú, alebo nie. Ak majú, tak by som ju tvrdo požadoval. Ak nemajú, tak by som vodičov pred nákupom vybavil radšej zlotými, nakúpenými na doklad banky. Či už u nás, alebo v Poľsku.
Treba hádam ešte dodať, že ide o kurz pri zúčtovaní zálohy na nákup tovaru, nie zálohy na služobnú cestu. Tá sa nezúčtuje referenčným kurzom, podľa ZoÚ, ale kurzom k prvému dňu mesiaca, podľa zákona o cestovných náhradách.
JurickovaKatarina
31.05.12,05:05
Ono je to tak, že veľa dokladov mi prinesú v cudzej mene (nielen PLN) ale platili to v €. Samozrejme doklad o výške prevzatej hotovosti v € nemajú. :)
Alebo platili v zahraničí súkromnou kartou a podľa výpisu mi uvedú výšku v €.
Občas sa však stane, že mám pri bločku aj doklad o výmene na valuty, alebo je uvedená alternatívna výška úhrady v € priamo na bločku.
Už sme to vyriešili tak, že šoféri nafasovali firemné karty, ktorými budú platiť na cestách od júna. Tým pádom budem podľa výpisu z banky vedieť presnú výšku platby v €.
Môžem sa potom držať tejto výšky, keďže ju mám na účte, alebo tiež nie?
Ďakujem pekne.
ivka70
31.05.12,05:10
Ono je to tak, že veľa dokladov mi prinesú v cudzej mene (nielen PLN) ale platili to v €. Samozrejme doklad o výške prevzatej hotovosti v € nemajú. :)
Alebo platili v zahraničí súkromnou kartou a podľa výpisu mi uvedú výšku v €.
Občas sa však stane, že mám pri bločku aj doklad o výmene na valuty, alebo je uvedená alternatívna výška úhrady v € priamo na bločku.
Už sme to vyriešili tak, že šoféri nafasovali firemné karty, ktorými budú platiť na cestách od júna. Tým pádom budem podľa výpisu z banky vedieť presnú výšku platby v €.
Môžem sa potom držať tejto výšky, keďže ju mám na účte, alebo tiež nie?
Ďakujem pekne.


Samozrejme, ze mozes .... priam musis :)