Maria3
25.05.12,12:43
Dobrý deň poraďaci,
vie mi prosím niekto poradiť, aký kurz mám správne použiť, keď platím platobnou kartou za faktúru v cudzej mene? Napríklad za účasť na konferencii dostanem faktúru v USD, je to k určitému dátumu, hradí sa to rovno z platobnej karty, ktorá môže fyzicky prebehnúť aj o 3 dni neskôr a teraz neviem, či mám použiť kurz zo dňa predchádzajúceho dňu zdan. plnenia z faktúry (pravdupovediac, oni tam uvadzájú len deň vystavenia faktúry) alebo použijem kurz, za ktorý to banka sprocesovala, ako pri výbere hotovosti v zahraničí z účtu? Vopred ďakujem za pomoc.
truch
25.05.12,10:56
počkaj si na výpis, tam budeš mať presný kurz:)
Ice dive
25.05.12,10:59
záleží od toho aká to je karta, ak je to napr. visa karta, tak by si mal použiť kurz spoločnosti VISA...

http://corporate.visa.com/pd/consumer_services/consumer_ex_rates.jsp
Maria3
25.05.12,11:39
Je to Master card, z TB, vypis uz mam, mam tam viacero platieb kartou, letenky, ubytovanie a dni platieb sa vobec nezhoduju s dnom na doklade, tak teraz riesim, ci mam robit kurzove rozdiely alebo mozem rovno zauctovat kurzom, akym sa to z karty uhradilo...
a_je_to
25.05.12,15:03
Dobrý deň poraďaci,
vie mi prosím niekto poradiť, aký kurz mám správne použiť, keď platím platobnou kartou za faktúru v cudzej mene? Napríklad za účasť na konferencii dostanem faktúru v USD, je to k určitému dátumu, hradí sa to rovno z platobnej karty, ktorá môže fyzicky prebehnúť aj o 3 dni neskôr a teraz neviem, či mám použiť kurz zo dňa predchádzajúceho dňu zdan. plnenia z faktúry (pravdupovediac, oni tam uvadzájú len deň vystavenia faktúry) alebo použijem kurz, za ktorý to banka sprocesovala, ako pri výbere hotovosti v zahraničí z účtu? Vopred ďakujem za pomoc.

Nie ... aký kurz máš použiť, ale ... aký kurz Ti vyjde. Máš dva účtovné prípady, nie jeden. Vznik záväzku a jeho úhradu. Došlej faktúre vypočítaš ocenenie v Eur ku dňu predchádzajúcemu deň vyúčtovania ceny konferencie /mal by to byť predposledný deň účasti/ referenčným kurzom a zaúčtuješ službu v USD aj v Eurách. Nie je zrejmé, či ide o konečné vyúčtovanie, alebo o výzvu na zálohu pred konferenciou. Potom zaúčtuješ úhradu v USD aj v Eurách, ktoré boli odpísané v deň platby /kurz vyjde z týchto súm/. Rozdiel úhrady a faktúry v Eurách je kurzový rozdiel, bez ohľadu nato, či úhrada bola pred konferenciou, alebo po nej. Predpokladá sa, že faktúra a platba v USD sú zhodné.
Maria3
31.05.12,09:40
Dakujem. Kurzovne aj platba su v USD rovnake, fakturu nevystavili, mam len potvrdenie o uhrade s popisom, akych konferencii sa to tyka. Plaba prebehla 10.4. na zaklade letaka, ktory nam poslalli, potvrdenie o platbe prislo 27.4., den, od kedy nevracaju ziadne storno poplatky a konferencia sa konala v dnoch 6-11.5. Co mozem teda povazovat za datum zdanitelneho plnenia kvoli kurzu EUR/USD? Mam v tom chaos, tipovala by som 6.5., ale platba prebehla ovela skor 10.4. a nie je to ziadny preddavok, ale riadna uhrada. Viete mi s tym niekto prosim pomoct? Dakujem. M.
Pidgey
31.05.12,09:58
Osobne by som to zauctoval s datumom 27.4, ked ti prislo potvrdenie (resp s datumom, aky tam maju oni napisany datum vystavenia. Neviem ako vyzera ten "letak". Ak je to nejake confirmation registracie, myslim ze sa moze zauctovat aj to, a doklad z 27.4 by som iba neskor pripol k tomu. Ako bolo pisane vyssie, ich doklad zauctujes s USD, SW ti to prepocita na EUR kurzom NBS k danemu dnu. Pri likvidacii v banke ti potom automaticky vznikne likvidacia + kurzove rozdiely - zauctovane v banke na prislusne ucty 563/(321/379)/663
certik
12.08.12,18:18
Ahojte, prosím poradiť. Konateľ spoločnosti doniesol doklad v cudzej mene , ktorý platil z vlastných peňazí. Doklad zaúčtujem kurzom ECB v deň dodania -1. Po čase si chce z firemných peňazí (cez banku) splatiť túto pohľadávku. V akom kurze mám prepočítať tento výdavok. V deň keď si bude pohľadávku uhrádzať? Ďakujem