Romanoos
25.05.12,13:15
Ahojte!

Ak náhodou táto téma už bola rozoberaná, ospravedlňujem sa, ale ja som tento prípad nenašiel.

Zásoby účtujeme spôsobom B. Vzhľadom na to, že chceme priraďovať konkrétne položky vydané zo skladu konkrétnej zákazke, vyhovovalo by nám, keby sa časť zásob účtuje takým spôsobom, že ich obstaranie pôjde na sklad 112 a ich vydanie pôjde zo skladu na 501/112 - tým pádom môžeme konkrétny výdaj priradiť konkrétnej zákazke. Viem, že takto sa to robí spôsobom A, avšak máme aj veľké množstvo zásob, ktoré spôsobom A účtovať nechceme, potrebujeme ich účtovať priamo do spotreby. Preto by som sa rád skúsených spýtal na nasledovné:

1. Môžeme to riešiť tak, že budeme naďalej postupovať spôsobom B, pričom napr. do internej smernice si uvedieme, že zásoby, na ktoré sa vedie skladová evidencia sa budú účtovať cez účet 112? alebo

2. Prejdeme na spôsob A a do internej smernice si stanovíme (dosť veľké množstvo zásob) zásoby, ktoré pôjdu priamo na 501?

Len podotýkam, že čistý spôsob B nevyhovuje, lebo ak príde faktúra na napr. 50 položiek, je časovo náročné ju rozpisovať na zákazky a naviac sa všetko, čo je na faktúre nemuselo ešte použiť.

Prosím o radu skúsenejších. Ďakujem,

Roman
a_je_to
25.05.12,13:49
Podľa opísaného by si mal účtovať o zásobách spôsobom A a v internej smernici uviesť, že nákupy určené jednorázovo na konkrétnu zákazku účtovať rovno do spotreby. Nie je to ani A, ani B, ale kombinovaný spôsob a tak sa opisuje aj v poznámkach k účtovnej závierke. Ak máš zákazkovú výrobu, tak určite niečo staviate. Prečo by si mal betón v rakete účtovať na sklad, keď od dodávateľa ide rovno do debnenia na zákazke ? A zase nejaký vagón roxoru neprijať aj účtovne na sklad a nevydávať na jednotlivé zákazky, keď sa nespotrebuje naraz ?
Romanoos
28.05.12,04:05
a_je_to, ďakujem za radu. Urobím tak, ako si napísal. Ešte raz vďaka.

Roman