Luminetka
25.05.12,15:06
Dobry den,

rada by som sa opytala, ako by to pravne vyzeralo v mojom pripade.
Som vydata a vlastnim byt, ktory som nadobudla pred manzelstvom.
Kedze je daleko v inom meste nez momentalne byvame a s jeho prenajimanim mam mnozstvo starosti, chcela by som ho predat a kupit novy v meste kde byvame. Bola by som vsak rada, aby aj ten novy bol len v mojom vyhradnom vlastnictve (manzel podobne vlastni dom po starych rodicoch) a neskor by pripadol nasim dvom detom. Je take nieco mozne?

Dakujem za odpovede a rady!

:) luminetka
danushka
25.05.12,13:13
Pred notárom spíšete s manželom dohodu o zúžení BSM. Je to úplne jednoduchá záležitosť, v praxi bežná.
danushka
25.05.12,13:15
Luminetka
25.05.12,13:43
Dakujem danushka,

takze ak chapem spravne, mam podotazky
- predat stary byt
- kupit novy - mozem priamo do noveho LV zapisat len seba? Je to vobec mozne? Alebo sa musi najprv oboch a potom riesit s notarom dodatocne vynatie z BSM a ziadat o novy LV?

dakujem...
danushka
25.05.12,13:49
Luminetka,
už pri návrhu na vklad musí kataster dostať s kúpnou zmluvou aj dohodu o vyňatí z BSM.

Na LV budeš od samotného začiatku vúlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti. Doporučujem Ti, aby si si takúto zmluvu nechala vypracovať priamo u notára.
Luminetka
25.05.12,14:22
ahaaa, ok

Dakujem pekne za rychlu odpoved!!! :)
misoft
25.05.12,15:12
Inými slovami: byt je tvoj výlučný majetok (nespadá pod BSM), na LV si jediná majiteľka. No predajom už výnos prinášaš do BSM a peniaze by sa stali spoločnými. Preto aj kúpa nového bytu by spadala pod BSM. Musíš preto peniaze a potom aj novokúpený byt vyňať z BSM. danushka ti uviedla, ako na to. Takže predáš svoj byt, peniaze budú len tvoje, byt bude len tvoj - na základe tej zmluvy.
danushka
25.05.12,15:19
A dobre si Miško podotkol!
Asi by som si nechala poistiť aj predaj bytu zmluvou o vyňatí z BSM. Poraď sa Luminetka s právnikom, aby si neurobila chybu.
Pekne by som si nechala podpísať manželom pred notárom, že peniaze za predaj bytu sú vyňaté z BSM. Určite máš svoje dôvody, keď vynímaš z BSM novú nehnuteľnosť.