charles91
25.05.12,15:35
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako postupovať. Mama pracovala viac než 20 rokov, a teraz odchádza do dôchodku (resp. už 2 roky bola v predcasnom dochodku cize pracovala aj poberala dochodok) Keď zacala poberať dochodok žiadnu novu zmlúvu nepodpisovala ani nic podobné.
Napisala žiadosť dohodu o ukoncenie prac. pomeru a odniesla osobne.. ale tam jej povedali ze jej odstupne daju max. jeden násobok platu (ciže ako keby plat navyse), ked sa pýtala preco tak jej povedali že to tak maju v movej kolektívnej zmlúve.

Moja mama nikdy nepodpisovala novu kolektívnu zmlúvu, ani nic podobné. jej kolegyne dostali min. roku odstupné 2+1 resp 3+1 tak nechapem preco moja mama ma dostať toho roku max 1+1

dalsia vec, ved podla zakona ma nárok na trojmesacné odstupné, ako možu urobiť kolektívnu zmlúvu v rozpore so zákonom.

Ako postupovať ? na koho sa obrátiť? predsa len myslim si mama trojmesacne odstupne za tie roky si zaslúzi
taktiež apelovali s tým že podla zakona ked ide do dochodku tak davaju jednomesacné odstupne.. ale ja som take nic nenasiel... moja mama nejde do invalidného dochodku, a taktiež jej pracovna schopnosť sa nezhorsila ani nic podobné,nerobila novu zmlúvu ani nic nepodpisovala...

za akekoľvek príspevky dakujem
lubko6394
25.05.12,13:44
No veď píšeš jasne. Ona napísala žiadosť, ona žiadala. Odstupné by malo byť len vtedy ak by ona dostala výpoveď.
veronikasad
25.05.12,14:11
Charles, v roku 2011 bol novelizovaný zákon o sociálnom poistení a zanikla možnosť poberať predčasný starobný dôchodok v súbehu so zamestnaním.
Aké bolo rozhodnutie tvojej mamy - zostala poberatelkou PSD, a ukončila pracovný pomer (pracuje ako dohodárka), alebo naďalej pracuje na pracovnú zmluvu a PSD jej bol pozastavený ?
myara
25.05.12,15:00
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako postupovať. Mama pracovala viac než 20 rokov, a teraz odchádza do dôchodku (resp. už 2 roky bola v predcasnom dochodku cize pracovala aj poberala dochodok) Keď zacala poberať dochodok žiadnu novu zmlúvu nepodpisovala ani nic podobné.
Napisala žiadosť dohodu o ukoncenie prac. pomeru a odniesla osobne.. ale tam jej povedali ze jej odstupne daju max. jeden násobok platu (ciže ako keby plat navyse), ked sa pýtala preco tak jej povedali že to tak maju v movej kolektívnej zmlúve.

Moja mama nikdy nepodpisovala novu kolektívnu zmlúvu, ani nic podobné. jej kolegyne dostali min. roku odstupné 2+1 resp 3+1 tak nechapem preco moja mama ma dostať toho roku max 1+1

dalsia vec, ved podla zakona ma nárok na trojmesacné odstupné, ako možu urobiť kolektívnu zmlúvu v rozpore so zákonom.

Ako postupovať ? na koho sa obrátiť? predsa len myslim si mama trojmesacne odstupne za tie roky si zaslúzi
taktiež apelovali s tým že podla zakona ked ide do dochodku tak davaju jednomesacné odstupne.. ale ja som take nic nenasiel... moja mama nejde do invalidného dochodku, a taktiež jej pracovna schopnosť sa nezhorsila ani nic podobné,nerobila novu zmlúvu ani nic nepodpisovala...

za akekoľvek príspevky dakujem

toto sa vola odchodne, a nie odstupne
§ 76a
Odchodné

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na
a) invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,
b) predčasný starobný dôchodok alebo
c) starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
charles91
26.05.12,10:32
veronikasad
myslim ze to riesila tak že presla na starobný dôchodok

myara
tak to som nevedel, takže na viac ako jeden násobok platu ani nárok nema ?
myara
26.05.12,10:34
veronikasad
myslim ze to riesila tak že presla na starobný dôchodok

myara
tak to som nevedel, takže na viac ako jeden násobok platu ani nárok nema ?

pri odchode do dochodku, nie, teda pokial by KZ nehovorila nieco ine, ale v zmysle ZP je to len jeden priemerny zarobok
veronikasad
26.05.12,14:45
veronikasad
myslim ze to riesila tak že presla na starobný dôchodok

myara
tak to som nevedel, takže na viac ako jeden násobok platu ani nárok nema ?
uveď dátum narodenia a počet vychovaných detí. "Prejsť" na SD sa dá len po dovršení dôch.veku.

O skončenie prac.pomeru žiadala sama, alebo dostala výpoveď od zamestnávatela ?
Katy a R
26.05.12,15:50
veronikasad
myslim ze to riesila tak že presla na starobný dôchodok

myara
tak to som nevedel, takže na viac ako jeden násobok platu ani nárok nema ?
Odstupné je napr keď sa ruší pracovné miesto - a prepustili by ju.

Ale tu zrejme ide o odchodné .. no a naozaj treba pozrieť do platnej KZ (ona KZ nepodpisuje!! - ale odborári so zamestnávateľom;)) - tam je možno niečo navyše.
Ale zo zákona len ten jeden mesiac .