pablo320is
25.05.12,22:01
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Staviam nízkoenergetický RD (130m2 obytnej plochy) bungalov a dnes mi dokončili stredne ťažkú kachlovú pec (2500kg) riadenú automatikou, salavá plocha cca 13m2, ktorá bude hlavným zdrojom vykurovania. Je umiestnená v strede RD všetky miestnosti sú v dosahu 1,5m od kachlovej pece. Predpokladame že by mala vykúriť celý RD. A teraz otázka - potrebujem aj záložné vykurovanie resp. vykurovanie v prechodnom období. Neviem sa royhodnúť medzi kondenzacným kotlom a klasickou teplovodnou podlahovkou alebo mam ist do elektrického kúrenia - elektrické rohože? Stále sa viac prikláňam k elektrickému podlahovému kúreniu pre jeho flexibilnejšie ovládanie (rýchly nástup tepla), regulácia v jednotlivých miestnostiach podla potreby (napr. len kúpelňa, nižšie vstupné náklady ...... Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní sú vyššie vstupné náklady, regulácia v jednotlivých miestnostiach je asi komplikovanejšia, dlhší nábeh tepla, slabšia flexibilita .... Má niekto s týmto skúsenosti a vie mi poradiť? Rad by som podlahové kúrenie používal len núdzovo napr. v zime na týždeň odídem na dovolenku a po dvoch dňoch sa bude musieť spustiť kúrenie v dosledku poklesu teploty, kedže do pece nebude mať kto prikladať dvero.
Ďakujem predom za tipy, názory a skúsenosti.
220870
26.05.12,15:50
Určite elektrinu.
lapejko
27.05.12,07:17
prevádzkové náklady elektrickej podlahovky sú vysoké ak by si začal s nejakého dôvodu kúriť podlahovkou celú sezónu, do podlahy budeš určite dávať tepelnú izoláciu a poter, stačí ak vložíš rúrky do betónu a máš kúrenie, ovládanie každej miestnosti sa dá riešiť priamo RTL hlavicou v stene alebo elektronickým termostatom, ktorý ovláda elektro ventily v rozdeľovači, je to ale zbytočný komfort. pružný nábeh teploty podlahy do 40 minút rieši tenkovrstvový poter s 30° vodou, podrobnejšie info na www.schlueter.sk bekotec-therm.