HankaHana
26.05.12,12:53
Dobrý deň.
Chcela by som Vás požiadať o radu a pomoc pri mojom probléme. Som rozvedená, ale s bývalým manželom nemáme zatiaľ vysporiadané BSM. konanie prebieha, ale nie je ukončené, takže byt je spoločným majetkom nás oboch. V byte však bývam iba ja, manžel byt opustil a nevracia sa sem. Pri konaní o výživné po rozvode mu bolo súdom určené plnenie vyživovacej povinnosti formou platenia nájomného, resp. poplatkov za byt (sú to poplatky, ktoré sa platia správcovi). To znamená, že býv. manžel neplatí výživné mne, ale priamo správcovi ako nájomné. Výška nájomného je v súčasnosti iba o 8€ vyššia ako výška určeného výživného. A tu vzniká problém. Za minulý rok vznikol na poplatkoch preplatok. Vzhľadom na to, že na mesačných platbách sa podieľam vyššou sumou ako bývalý manžel, žiadala som správcu o vyplatenie príslušnej časti preplatku na môj účet a zvyšok býv. manželovi. Správca však preplatok odmieta vyplatiť, býv. manžel mu v kancelárii nechal "čestné prehlásenie" o tom, že všetky peniaze žiada ponechať na účte správcu a nevyplácať ich nikomu. A k tomu tiež správca tvrdí, že býv. manžel mi mal prispievať mesačne určitou sumou, ktorú zaplatil ako nájomné a to čo platil navyše je jeho dobrá vôľa a teda preplatok je celý iba manželov. Ja však tvrdím, že sme spoluvlastníci, mali by sme sa podieľať na platbách rovnakou časťou a nie tak, že môj podiel je 15násobne vyšší ako býv. manžela a on má ešte aj nárok na preplatok. Správca argumentuje tým, že býv. manžel, aj keď je majiteľ tu nebýva a preto nemá prečo platiť nájomné.
Je to správne? Mne sa to zdá ako hlúposť a myslím, že ako spolumajiteľ mám rovnaké právo rozhodovať o preplatku, ktorý vznikol ešte aj preto, že ja som si dávala pozor na spotrebu vody a kúrenie a ušetrila som omnoho viac.
Ďakujem za každú radu.
Mária27
26.05.12,11:47
Ak platíte správcovi obaja, nemôžeš vyprodukovať za tento rok nedoplatok?
HankaHana
26.05.12,12:29
Problém je, že to nájomné správcovi platí iba býv. manžel, pretože to tak má určené súdom. Je to forma môjho výživného. Ja teda neprispievam nič. Výška výživného, ktorú určil súd je totiž takmer rovnaká ako výška nájomného.
Mária27
26.05.12,13:08
Tak ten preplatok nechaj tam aj ty, možno bude nabudúce nedoplatok a nebudete ho chieť ani jeden zaplatiť.

A čo znamenajú slová: ... Výška nájomného je v súčasnosti iba o 8€ vyššia ako výška určeného výživného. ... Vzhľadom na to, že na mesačných platbách sa podieľam vyššou sumou ako bývalý manžel, žiadala som ... mali by sme sa podieľať na platbách rovnakou časťou a nie tak, že môj podiel je 15násobne vyšší ako býv. manžela ...
HankaHana
26.05.12,19:14
Ďakujem, len problém je v tom, že radšej by som tie peniaze dostala. Na jednej strane by sa mi hodili, na druhej strane predpokladám, že tento rok uzatvoríme BSM a nerada by som potom riešila ešte niečo, aby sa to neskomplikovalo. Po minulé roky, ak bol nedoplatok, tak to správca požadoval aj odo mňa s tým, že ak bude preplatok, tak mi právom patrí. Nedoplatky som vždy uhrádzala, teda polovicu a teraz, keď je preplatok, tak správca usúdil, že je to celé inak a nevyplatí mi ho.

S tými sumami je to takto. Pre jednoduchšie počítanie to všetko zaokrúhlim. Výška mesačného nájomného je dajme tomu 150€. Výživné je určené síce ako nájomné, v rozsudku je však spomenutá suma vtedajšieho nájomného, ktorá by teda mala platiť a to je cca 142€. To znamená, že býv. manžel mi má platiť 142€ mesačne, ktoré platí ale správcovi, plus "dopláca" 8€. Ja si myslím, že ak sme dvaja spolumajitelia nehnuteľnosti, mali by sme sa na poplatkoch podieľať rovnakou časťou, obaja polovicou. Teda ja by som mala správcovi platiť 75€ a býv. manžel taktiež 75€. Býv. manžel však platí prakticky iba čiastkou 8€ a ja (hoci prostredníctvom býv. manžela) 142€. Preto som od správcu žiadala väčšiu časť preplatku, ktorá vznikla vďaka tomu, že ja platím väčšiu časť toho nájomného. Správca mi však tvrdí, že je to hlúposť, aby sa dvaja spolumajitelia podielali rovnako, vraj to záleží od toho, ako užívajú nehnuteľnosť. Vraj má za byt platiť ten, kto ho užíva. Správca mi dokonca vypočítal, že som mesačne od býv. manžela mala dostať tých cca 142€, čo som dostala vo forme platieb za nájomné a zvyšok, čo zostalo, to je býv. manžela, nie moje. Ale služby, ktoré sa nájomným platia, som užívala ja. A ja som si odopierala niektoré z týchto služieb (šetrila som čo najviac vodou, kúrila som menej a radšej som sa poriadne obliekala), nie býv. manžel. Myslím si, že ak by to výživné platil mne na účet, tak z neho zaplatím polovicu nájomného a polovicu býv. manžel. A preplatok aj nedoplatok riešime taktiež na polovicu. Neviem, či som to popísala dosť zrozumiteľne.
Mária27
27.05.12,05:14
Určite máš v mnohom pravdu. Ale nečuduj sa správcovi. Správca má dvoch spoluvlastníkov bytov, čaká úhradu platieb od hociktorého z nich, lebo ak uhradí jeden, platí to aj za druhého. Rešpektuje však vôľu toho, kto platí. Ak je nedoplatok, má právo vymáhať ho od hociktorého. Keďže exmanžel nebýva v byte a nemá určené platiť viac, vymáha to od teba.

A teraz k tomu užívaniu bytu. Ak sú dvaja spoluvlastníci, mali by platiť platby spolu, pokiaľ byt obaja využívajú. Ak v byte býva len jeden, samozrejme by mal spotrebu energií platiť on, deliť by sa mali len s fixnými výdavkami nehnuteľnosti. Avšak, ten druhý nebývajúci má právo požadovať od bývajúceho úhradu za užívanie celého bytu - niečo ako nájomné za svoju čiastku, len sa to inak volá. To mu ale neplatíš.

Ak si mala určené výživné a súd rozhodol, že sa bude platiť vo forme úhrad za byt, zabepečil tak nielen tvoje príjmy a ich účelné využitie, ale aj exmanželovu nehnuteľnosť, aby na nej náhodou nevznikali dlhy. Exmanžel ten preplatok nežiada aj platí o čosi viac (veď aj je inflácia), asi nebude žiadať vrátenie platieb ani po vyporiadaní BSM. Určite by sa peniaze v dnešnej dobe zišli, ale nestojí ti to za nervy.
HankaHana
27.05.12,08:43
Ďakujem za objasnenie. Ja som to vnímala tak, že keď ja platím v podstate to nájomné, tak by mal byť preplatok môj. Teda jeho väčšia časť. Pretože to nájomné síce platí býv. manžel, ale sú to prakticky moje peniaze, teda ak prehliadneme, že odchádzajú z účtu býv. manžela. Pretože vo chvíli ako ich dá na účet správcovi, sú to prakticky peniaze odo mňa. A sú to poplatky za služby, ktoré užívam ja a ja ich šetrím. To čo som ušetrila by teda malo byť moje. Je to fakt komplikované, ten preplatok je poriadny a ja vzhľadom na to, že poberám invalidný dôchodok, by som ho naozaj potrebovala. Aj za tým účelom som šetrila všetky energie, aby som na konci mala nejaké peniaze naviac. Napríklad aj elektrinu a plyn platím ja a teda preplatok je môj. V prípade nájomného platím väčšinu ja (prostredníctvom býv. manžela) a preto som predpokladala, že prelatok, resp. jeho väčšia časť by mala byť moja.
Ale ak som to správne pochopila, napríklad daň za byt by sme mali platiť na polovicu ano? Pretože to tiež platím iba ja.
Ďakujem, ďakujem za rady, veľmi si to cením
HankaHana
29.05.12,08:08
Ešte ma napadlo, vedeli by ste mi prosím poradiť, aké poplatky by si teda spolumajitelia bytu mali deliť na polovicu? Napríklad daň za byt, poistka a pod.? Patrí do tejto kategórie napríklad aj platby za opravy, ako napríklad výmena rozvodov v dome, alebo platba havarijnej službe a oprava pokazeného vodovodného vedenia? Táto platba šla taktiež cez správcu.
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli