Andrea a Lukáš
27.05.12,14:31
Dobrý den,
prislo nám vyúčtovanie za rok 2011. Bytovka má vlastnú kotolňu, za teplo sa platí rozpočítaním nákladov na metre štvorcové. Podla toho, kto má aký byt. Na byt mi vyšiel 280 eurový nedoplatok. Ako mám postupovať, ked chcem, aby mi do bytu namontovali merače tepla na radiátory?

Dakujem za kazdú odpoved.
lujza.j
27.05.12,12:44
sito
28.05.12,13:29
Dobrý den,
prislo nám vyúčtovanie za rok 2011. Bytovka má vlastnú kotolňu, za teplo sa platí rozpočítaním nákladov na metre štvorcové. Podla toho, kto má aký byt. Na byt mi vyšiel 280 eurový nedoplatok. Ako mám postupovať, ked chcem, aby mi do bytu namontovali merače tepla na radiátory?

Dakujem za kazdú odpoved.

Nooo, na schôdzi vlastníkov navrhnúť ich montáž, ak bude súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov, správa domu je vám ich povinná namontovať. Ak nie, tak nie! Nedoplatok 280 euro? A nemôže to byť tým, že si platíte nízke, malé zálohové platby za teplo? Ak nie, čím by to mohlo byť? Hm ...
Kvaka
28.05.12,14:04
Dobrý den,
prislo nám vyúčtovanie za rok 2011. Bytovka má vlastnú kotolňu, za teplo sa platí rozpočítaním nákladov na metre štvorcové. Podla toho, kto má aký byt. Na byt mi vyšiel 280 eurový nedoplatok. Ako mám postupovať, ked chcem, aby mi do bytu namontovali merače tepla na radiátory?

Dakujem za kazdú odpoved.Podľa m2 platíte preto, lebo ste si tak schválili. Môžete aj inak, ale musíte o tom rozhodnúť nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov. Dajte si, ak môžete, skutočné merače tepla, nie PRVN. A poistite sa proti nevykurovaniu bytov aj tak, že si dohodnete a schválite nejaký minimálny odber tepla na m2 bytu. Aby ste nedopadli tak, že každý bude na teple šetriť a byty budú plesnivieť. Je tu toho na porade okolo meraní a šetrení teplom veľmi veľa, stačí hľadať témy v časti SVB.
nunenko
28.05.12,14:30
Nooo, na schôdzi vlastníkov navrhnúť ich montáž, ak bude súhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov, správa domu je vám ich povinná namontovať. Ak nie, tak nie! Nedoplatok 280 euro? A nemôže to byť tým, že si platíte nízke, malé zálohové platby za teplo? Ak nie, čím by to mohlo byť? Hm ...
Montáž je zo zákona povinná, alebo musí existovať právoplatné rozhodnutie o ich nechcení. Či nie?
sito
28.05.12,14:51
Pravdu máš, ale ktorý správca ich namontuje bez opýtania sa vlastníkov, či si nechcú náklady ta teplo rozpočítať inak. Ich odpoveď je rozhodujúcu. Správca je len správca, nie majiteľ, vlastník. Či nie?
nunenko
28.05.12,15:14
Ten, ktorý pozná zákon, a vie čo sa stane ak sa niekto bude sťažovať na ŠEI.
sito
28.05.12,15:19
A ako? Za, alebo proti?
nunenko
28.05.12,15:49
sito
28.05.12,16:39
Andrea a Lukáš sa tu riešenia nedočkajú, doma musia.

Inak zaujímavé čítanie. Ešte si tak prečítať ich zmluvu o SVB, kto je vlastne to ich SVB?
Kvaka
28.05.12,17:24
Ani za, ani proti, nech sa potí ten kto rozpočítava.
http://www.sei.sk/sites/default/files/16_1500_2011.pdf (http://www.sei.sk/sites/default/files/16_1500_2011.pdf)Toto svedčí len o tom, že kto si merače tepla (myslím tým určené meradlá) už odsúhlasil, je povinný ich nechať overovať podľa zákona. Merače teplej vody sa overujú každé 4 roky, merače studenej vody každých 6 rokov, merače tepla podľa typu. Rovnako ten, kto má akékoľvek merače tepla či PRVN v bytoch namontované, musí sa pri rozpočítaní nákladov za teplo riadiť zákonom a vyhláškou. Ak si odsúhlasia inak, ako je vo vyhláške, tak sa rozpočítava inak, napríklad aj podľa m2.
mackoivan
29.05.12,17:31
Dobrý den,
prislo nám vyúčtovanie za rok 2011. Bytovka má vlastnú kotolňu, za teplo sa platí rozpočítaním nákladov na metre štvorcové. Podla toho, kto má aký byt. Na byt mi vyšiel 280 eurový nedoplatok. Ako mám postupovať, ked chcem, aby mi do bytu namontovali merače tepla na radiátory?

Dakujem za kazdú odpoved.

nuž z tvojej argumentácii sa veľmi nedá vyčítať o čo ti ide. Či chceš spravodlivé úhrady za teplo, alebo, len vybabrať so susedmi. Byt napr. so 70 m2 spotrebuje tepla za rok cca za 400- 800 eur. Zálohovými platbami nemôžeš vyčísľovať skutočnú spotrebu. Podľa mňa si do toho nedoplatku pomiešal aj všeličo iné. My máme namontované tie vraj merače a rozdiely v platbách za teplo sú priepastné. Namontovanie meračov musí sprevádzať a aj ďalšie- odporúčam pridržiavať sa platnej vyhlášky- ťažko vymyslíte niečo lepšie, Holt aj vlastná kotolňa niečo stojí. Mám preukazáteľné informácie, že to nemusí byť finančne výhodne, keď sa k tomu ešte zoberie aj nevyhodný úver. Tebe samotnému nemôžu byť namontované merače- buď všetkým alebo nikomu