Pia Tatranská
27.05.12,17:02
:) Prosím o radu a pomoc. Nový zamestnávateľ mi ponúkol ZMLUVNU MZDU. Som matka samostatne starajúca sa o dieťa pod 15rokov - vyplýva mi z toho nárok na ROVNOMERNE ROZVRHUTY PRACOVNY ČAS.
Dá sa to zakonponovať do zmluvnej mzdy? alebo je to nezlúčiteľné?
Ďakujem:)
veronikasad
27.05.12,15:10
Čo rozumieš pod zmluvnou mzdou ? V akej oblasti pracuješ ?

Nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas pozri tu

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#87
Pia Tatranská
28.05.12,08:56
Zmluvná mzda má určité číslo. Napr 750 Eur hrubého/ pracovný fond musí byť dodržaný. Pričom, ja tomu hovorím, je tam zakomponovaných 150 hodín, ktoré daruješ spoločnosti. Kedy budú oni potrebovať. Chcem sa troška ochrániť, aby so mnou nemanipulovali časovo, aby bol ten čas pravidelne rozvrhnutý (po-pia, 8 hod., víkendy voľné).
Neviem, či sa to dá nakombinovať ZMLUVNA MZDA ( s tými 150 hod.) - a aby som mala dodatok o rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase :) Nemám problém kôli práci, ktorú milujem, aj občas naviac. Ale ochrana na papieri už musí byť. ŽIVOT ma naučil. :)
ivka70
28.05.12,09:07
Zmluvná mzda má určité číslo. Napr 750 Eur hrubého/ pracovný fond musí byť dodržaný. Pričom, ja tomu hovorím, je tam zakomponovaných 150 hodín, ktoré daruješ spoločnosti. Kedy budú oni potrebovať. Chcem sa troška ochrániť, aby so mnou nemanipulovali časovo, aby bol ten čas pravidelne rozvrhnutý (po-pia, 8 hod., víkendy voľné).
Neviem, či sa to dá nakombinovať ZMLUVNA MZDA ( s tými 150 hod.) - a aby som mala dodatok o rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase :) Nemám problém kôli práci, ktorú milujem, aj občas naviac. Ale ochrana na papieri už musí byť. ŽIVOT ma naučil. :)

Kombinujes 2 rozne veci.
150 hodin nadcasov mozes, nemusis mat v zmluvnej mzde ...

Napriek tomu zamestnavatel ma pravo nariadit ti pracu nadcas v zakonom definovanych dovodov az do vysky 150 hodin rocne.
veronikasad
29.05.12,05:04
Zmluvná mzda má určité číslo. Napr 750 Eur hrubého/ pracovný fond musí byť dodržaný. Pričom, ja tomu hovorím, je tam zakomponovaných 150 hodín, ktoré daruješ spoločnosti. Kedy budú oni potrebovať. Chcem sa troška ochrániť, aby so mnou nemanipulovali časovo, aby bol ten čas pravidelne rozvrhnutý (po-pia, 8 hod., víkendy voľné).
Neviem, či sa to dá nakombinovať ZMLUVNA MZDA ( s tými 150 hod.) - a aby som mala dodatok o rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase :) Nemám problém kôli práci, ktorú milujem, aj občas naviac. Ale ochrana na papieri už musí byť. ŽIVOT ma naučil. :)
Nenapísla si v akej funkcii pracuješ. Pretože kedy môže byť nadčasová práca 150 hod. ročne súčasťou základnej mzdy je presne definované v § 121 odst. 2 Zákonníka práce. A nesúvisí to s nerovnomerným pracovným časom.


§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu alebo s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
Pia Tatranská
29.05.12,05:23
Ďakujem Veronika;)