elenka1717
27.05.12,18:50
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, keď odchádzam na leto do zahraničia, momentálne som na úrade práce po skončení strednej školy sa mi nepodarilo dostať na VŠ,( teraz po roku som si zas dávala prihlášky ale zatiaľ žiadna odpoveď). Takže ako to mám urobiť so zdravotným poistením, úrad ho za mňa platiť nebude, čiže si ho budem musieť platiť sama. Čo si mám kde vybaviť? resp. Čo mám robiť?
Chobot
27.05.12,18:22
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako mám postupovať, keď odchádzam na leto do zahraničia, momentálne som na úrade práce po skončení strednej školy sa mi nepodarilo dostať na VŠ,( teraz po roku som si zas dávala prihlášky ale zatiaľ žiadna odpoveď). Takže ako to mám urobiť so zdravotným poistením, úrad ho za mňa platiť nebude, čiže si ho budem musieť platiť sama. Čo si mám kde vybaviť? resp. Čo mám robiť?

Dobré by bolo, keby si uviedla, v ktorej si zdravotnej poisťovni. Ale vo všeobecnosti - ak odchádzaš do zahraičia pracovať a tam budeš zdravotne poistená, tak na slovensku ti zaniká zdravotné poistenie deň pred nástupom do práce v zahraniči.

Taktiež sa budeš musieť odhlásiť z úradu práce a ukončiť evidenciu na UP. Zájdi do zdravotnej poisťovni, kde vyplníš čestné vyhlásenie, že od ....... budeš poistená v zahraničí z dôvodu pracovného pomeru. Potom, až budeš mať pracovnú zmluvu, tak doručíš kópiu pracovnej zmluvy do ZP a odo dňa, kedy ti začal pracovný pomer, sa ti skončí zdravotné poistenie na slovensku. Po návrate sa budeš musieť znovu prihlásiť v zdravotnej poisťovni (ak sa vrátiš do 6 mesiacov, tak v tej, kde si bola poistená pred odchodom, ak po 6 mesiacoch, tak môžeš v ktorejkoľvek).

Zdravotná poisťovňa môže (a asi aj bude) od teba požadovať aj doklad o ukončení evidencie na UP, preto ten odchod budeš musieť ohlásiť aj na úrade práce.
Martin420
11.06.12,13:29
Naviazal by som na téma s trocha upraveným dotazom. Nachádzam sa v pomerne podobnej situácií - dokončil som bc. štúdium a chystám sa natrvalo presťahovať do ČR. Ako to bude so sociálnym a zdravotným poistením, keď si tam chcem nájsť prácu na HPP? Tam mi bude soc. a zdrav. poistenie platiť zamestnávateľ, ale kým nebudem mať trvalý pobyt prehlásený do ČR (čo tiež neviem koľko bude trvať (?)), tu na SR ma budú brať ako dobrovoľne nezamestnaného, v dôsledku čoho si budem musieť platiť sám zdravotné poistenie? Alebo to prejde nejak celkovo na ČR a tu už nebudem musieť nič riešiť s úradmi? Čo všetko ma čaká s formalitami v rámci môjho plánu? Ďakujem za odpoveď
veronikasad
11.06.12,18:21
Naviazal by som na téma s trocha upraveným dotazom. Nachádzam sa v pomerne podobnej situácií - dokončil som bc. štúdium a chystám sa natrvalo presťahovať do ČR. Ako to bude so sociálnym a zdravotným poistením, keď si tam chcem nájsť prácu na HPP? Tam mi bude soc. a zdrav. poistenie platiť zamestnávateľ, ale kým nebudem mať trvalý pobyt prehlásený do ČR (čo tiež neviem koľko bude trvať (?)), tu na SR ma budú brať ako dobrovoľne nezamestnaného, v dôsledku čoho si budem musieť platiť sám zdravotné poistenie? Alebo to prejde nejak celkovo na ČR a tu už nebudem musieť nič riešiť s úradmi? Čo všetko ma čaká s formalitami v rámci môjho plánu? Ďakujem za odpoveď
Ak budeš zamestnancom v krajinách EU, v slovenskej ZP musíš predložiť pracovnú zmluvu a vrátiť preukaz poistenca. Pri príp.ochorení pri návšteve Slovenska sa preukážeš zahraničným europskym preukazom poistenca. Na Slovensku ZP neplatíš.
pantheon
22.02.13,12:10
chcem sa spytat, ak bude zmluva v nemcine alebo anglictine bude to stacit pre zp, ci este mus byt prelozena do slovenciny? lebo v podstate co som aj tu cital, tak ked clovek posle kopiu zmluvy do zp zo zahranicia, tak je asi len v jazyku tej ktorej krajiny...Ď.