lapejko
27.05.12,20:29
Milé dámy z Porady, ktorá z vás mi poradí ako spraviť zo živnosti vánok pohody?:o
1. uchádzam sa o zamestnanie, po 16-ich rokoch asi ukončím živnosť, chcem vedieť k akému termínu by bolo pre mňa najvýhodnejšie zrušiť živnosť s ohľadom na vrátenie DPH štátu za majetok firmy.
2. vlastním úžitkové auto /na úver z PSS/ tretí rok, nákup 7000,00 + DPH
3. vlastním osobné auto M1 na ktoré som si nemohol pri nákupe uplatniť odpočet DPH, piaty rok, nákup 13000 s DPH
4. vlastním pásovú pílu, jeden rok, nákup 2000,00 + DPH
Koľko budem musieť vrátiť z DPH ak do konca roka zruším živnosť a platcovstvo?
IvoM
28.05.12,06:39
Škoda, chcel som poradiť ale keďže nie som dáma... :-)
KEJKA
28.05.12,07:51
ak plánuješ do konca roka, tak potom zruš radšej k 2.1.2013, aby si si ešte mohol uplatniť odpisy za rok 2012.
to by si však musel mať posledné zdaňovacie obdobie v r. 2013, čo môže byť aj k 31.3.2013....?
zrušenie 2012
2. DPH z polovice, t.j. 665-700 EUR
3. DPH 0
4. DPH z celej OC, t.j. 400 EUR
zrušenie 2013
2. DPH z 1/4, t.j. 332,50 - 350 EUR
3. DPH 0
4. DPH z 5/6, t.j. 333,33 EUR
rekapitulácia
DPH spolu 666 EUR min, 1100 EUR max
============================
odkladanie zrušenia DPH a zrušenia živnosti má za následok dlhšie platenie odvodov -takže to si tiež musíš zakalkulovať do svojho rozhodovania. Tiež je zaujímavý termín možného nástupu do zamestnania.
Ninna
28.05.12,08:22
Dobrý deň
chcem Vás poprosiť o radu:
v 5/2007 živnostník zakúpil zdvihák za 59.000 Sk bez DPH , neodpísal počas svojho podnikania nič nakoľko bol každý rok v strate, tento rok sa rozhodol ukončiť podnikanie. Bude platiť DPH zo zakúpeneho HM.
A ešte otázka k plateniu odvodov ako sa píše vyššie: pokiaľ ukončí živnosť k 30.6.2012 do kedy má povinnosť platiť odvody?
Ninna
28.05.12,13:43
prosíím...
Ninna
29.05.12,09:23
Dobrý deň
chcem Vás poprosiť o radu:
v 5/2007 živnostník zakúpil zdvihák za 59.000 Sk bez DPH , neodpísal počas svojho podnikania nič nakoľko bol každý rok v strate, tento rok sa rozhodol ukončiť podnikanie. Bude platiť DPH zo zakúpeneho HM.
A ešte otázka k plateniu odvodov ako sa píše vyššie: pokiaľ ukončí živnosť k 30.6.2012 do kedy má povinnosť platiť odvody?
posuvam
IvoM
29.05.12,10:07
Ninna, obávam sa že podľa §81.6 bude musieť odviesť DPH zo ZC a tá je v tomto prípade rovná nákupnej cene, takže celú DPH. Možno by stálo za úvahu podať dodatočné DP a spätne uplatniť odpisy. Odvody zaplatí naposledy za 06/2012.
Ninna
29.05.12,11:31
smutné ... musí zvážiť, ale isto sa tešiť nebude:mee:
Ester plus
01.06.12,11:07
Z drobného hmotného majetku do 1700 Eur bez DPH vydaného do užívania počas podnikania sa pri ukončení živností odvádza DPH?
KEJKA
01.06.12,14:46
Z drobného hmotného majetku do 1700 Eur bez DPH vydaného do užívania počas podnikania sa pri ukončení živností odvádza DPH?
neodvádza.
Žanet
01.06.12,19:45
ja by som ten zdvihák odpredala pred ukončením za nejakú symbolickú, primeranú cenu
kvietok47
18.07.12,12:30
prosim Vas ak ma manzel v drobnom majetku aj fotak, ktory nakupil zo zahr. a uplatnil samozdanenie, vracia sa dph ci nie? je tam nejaky rozdiel pri pozastaveni a zruseni zivnosti, nakolko mi bolo poradene v inej teme, ze z kratkodobeho majetku sa tiez vracia dph... ?
ini
29.09.12,14:28
Dobrý deň, vracia sa DPH z drobného majetku kúpeného v tom istom roku ako bola zrušená živnosť? Napr. mobil kúpený vo februári a živnosť zrušená v auguste. Ďakujem za odpoveď.
Majkas
18.10.12,08:39
Dobry den, s odvolaním sa na prispevok 10 od Kejky a na túto tému:
http://www.porada.sk/t202578-dph-z-kradeze-drobneho-majetku.html

sa pýtam:
Drobny hmotný majetok napr.mobil, notebook-kupim v oktobri 2012, dam hned do používania... V januári 2013 skončím podnikanie, treba odviest DPH ???, lebo podla príspevku č. 8- http://www.porada.sk/t202578-dph-z-kradeze-drobneho-majetku.html
mi to pripadá že ano
Keď čítam §81/odst. 6 - V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí bola daň úplne alebočiastočne odpočítaná,...
tak možno nerozumiem - čo je to majetok
Majkas
18.10.12,12:01
Dobry den -kukukunite sa mi na tooo
KEJKA
18.10.12,12:42
no ide o to, že sa zmenil zákon, resp. jeho výklad.
takže postupuj podľa toho linku.
Majkas
18.10.12,12:57
Aha, čiže - ak mám evidovaný drobný majetok treba z neho (=z celej hodnoty) odviesť DPH pri zrušení živnosti a zrejme aj pri zrušení registrácie DPH - hmm ?
a kedy sa to zmenilo ??
Danielam
25.10.12,16:12
Tiež by som sa chcela spýtať živnosť stále funguje, od r.2009 sa nevykonáva ale žiadna ekonomická činnosť v tejto firme, takže sa majetok odpisovať nemôže. Majetok zostal v dosť vysokých zostatkových cenách (majiteľ s ním nemôže hýbať na všetko je exekúcia....) Podľa nového mu asi Daňový úrad zruší registráciu...Otázka znie - zobrať zostatkovú cenu z karty majetku a na tie napočítať 20% DPH??? aj ked v čase obstarania bola DPH 19% ? ďakujem za každú radu
optimistka
26.10.12,06:59
odvod podľa platnej sadzby dane v roku zrušenia platcovstva dph, takže 20 % zo zostatkovej hodnoty daňovej k 31.12. predchádzajúceho roka, napr, zruším živnosť 26.10.2012, beriem do úvahy ZHD k 31.12.2011, tá je napr. 1000,- €/samozrejme bez DPH/ :100*20 tzn. odvod 200,- €
Danielam
27.10.12,22:19
odvod podľa platnej sadzby dane v roku zrušenia platcovstva dph, takže 20 % zo zostatkovej hodnoty daňovej k 31.12. predchádzajúceho roka, napr, zruším živnosť 26.10.2012, beriem do úvahy ZHD k 31.12.2011, tá je napr. 1000,- €/samozrejme bez DPH/ :100*20 tzn. odvod 200,- €
Ďakujem, aj to mám tak pripravené...len čakám kedy mu zrušia registráciu...on to dobrovoľne nechce...lebo mu vyjde veľká daňová povinnosť. v DP DPH to uvediem na riadok 18 daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa §81 zákona??
marjankaj
27.10.12,22:38
Takže si k...a?
kvietok47
26.03.13,09:19
http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gifČlenom od22.06.06Príspevky1,022Súhlasov:
261pochváliť (http://www.porada.sk/t194959-zrusenie-zivnosti-platcu-dph.html)

Re: zrušenie živnosti platcu DPH


Z drobného hmotného majetku do 1700 Eur bez DPH vydaného do užívania počas podnikania sa pri ukončení živností odvádza DPH?






neodvádza.


Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica na základe Vašej žiadosti podanej cez internetový portál finančnej správy Vám oznamuje nasledovné:

Platiteľ dane pri zrušení registrácie postupuje podľa § 81 zákona o DPH. Podľa § 81 ods. 6 tohto zákona v poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná a na majetok, ktorý nadobudol bez dane a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná.
Daňová povinnosť pri zrušení registrácie pre daň sa vypočíta pri hmotnom a nehmotnom majetku z jeho zostatkovej ceny zistenej podľa § 25 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia, t. j. ku dňu, ktorým prestal byť platiteľom dane. Daňová povinnosť pri zrušení registrácie sa vzťahuje aj na zásoby, pričom sa určí z ceny zásob zistenej podľa § 25 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia, t. j. ku dňu, ktorým prestal byť platiteľom dane.
Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ uplatnil odpočítanie dane pri nadobudnutí hmotného majetku, potom pri zrušení registrácie je povinný odviesť daň zo zostatkovej ceny tohto majetku. Ak sa jedná o neodpisovaný majetok, platiteľ odvedie daň, ktorú si odpočítal pri jeho kúpe.
Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 3 zákona o DPH základom dane je podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím, resp. náklady na vytvorenie tovaru, ak bol tovar vytvorený vlastnou činnosťou. Pri dodaní tovaru, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, je základom dane zostatková cena majetku.
Z uvedeného vyplýva, že pri preradení drobného (neodpisovaného) majetku do osobného užívania, vzniká platiteľovi v zmysle § 8 ods. 3 zákona o DPH povinnosť odviesť DPH z ceny, za ktorú bol tento majetok nadobudnutý.
Ak platiteľ nadobudol z iného členského štátu tovar (majetok) podľa § 11 a § 11a, potom bol povinný v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH vykonať samozdanenie a následne si mohol uplatniť odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Potom pri zrušení registrácie postupuje taktiež podľa § 81 ods. 6 zákona o DPH, t. j. odvedie daň zo zostatkovej ceny majetku. V prípade, že platiteľ pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu neuplatnil odpočítanie dane, pri zrušení registrácie nemá povinnosť odviesť DPH.




S pozdravom


Dobry den,

SZCO pozastavil zivnost k 1.5.2012. DU mu urcil posledne zdanovacie obdobie 3Q 2012. V priebehu zivnosti bol nakupeny drobny majetok ako monitor, klavesnica, fotoaparat z EU, karta do fotoaparatu, pouzivany na zabezpecenie prijmov, z ktorych bola odpocitana dph (obstaranie fotoaparatu = samozdanenie). Tieto veci boli uctovane priamo do spotreby.

Bola povinnost odviest dph z tohto drobneho majetku v poslednom zdanovacom obdobi 3Q 2012? Ak bol majetok preradeny do osobneho uzivania, taktiez tam bola tato povinnost? Pri majetku obstaraneho z EU bola povinnost vratit dph aj ked tam nebola odpocitana?

Dakujem.
kvietok47
26.03.13,09:27
takze odviest dph??? ak zrusi SZCO zivnost a pred zrusenim drobny majetok preda a odvedie dph z predaja - z nizsej ceny ako nadobudol, je to lepsie riesenie ako odvadzat v posl. zdanovacom obdobi celu dph z obstaravacej ceny drobneho majetku, vsakze? ale ak bude chciet nieco taketo dodatocne spravit, oplati sa to vobec, ked pri dodatocnom dp z dph sa platia sankcie?
viete mi prosim poradit nieco co je najvyhodnejsie? jedna sa o sumu pod 1300eur, dph z toho je cca 250e, aj tak musi podat dodatocne dp z dph pretoze z drobneho majetku dph neodviedol......oplati sa mu spravit dodatocne faktury fyzickej osobe na predaj drobneho majetku s tou nizsou cenou a urobit dodatocne k dph ku kvartalu kedy este nebola pozastavena zivnost ?

ja uz som z toho zufala
kvietok47
26.03.13,10:56
.....
timotej
26.03.13,11:13
Podla mna zalezi aj na posudeni, kedy bol tento drobny majetok kupeny.
Ak v roku 2012, OK - DPH treba odviest. Ak roky predtym, otazka je aka je jeho zostatkova hodnota, ak sa tento majetok odpisuje jednorazovo? Aky je postup pri vyradeni z dovodu opotrebovania - predsa po 2-3 rokoch je tiez takyto majetok moralne zastaraly. :)
Ale mozno sa mylim...
kvietok47
26.03.13,11:42
v roku 2012 nebolo nic nakupene. mala cast v 2010 a vacsia v 2011..hmm.. to vyradenie by zaujimalo aj mna ja som pisala dopyt s moznostou preradenia ale tam sa dph vracia statu.. moze sa vyradit aj z dovodu nepouzivania v podnikani?
timotej
26.03.13,12:48
skor z dovodu opotrebenia, ale to asi treba pri inventarizacii k individualnej zavierke
kvietok47
26.03.13,14:26
ak by som teda takyto drobny majetok vyradila z evidencie, ma to potom nejaky vplyv na dph a dan z prijmu, staci len vyradit a uz s tym v penaznom denniku nic nerobim?
kvietok47
26.03.13,16:17
idem robit dodatocne DP z dph, nakolko vyradenie nie je pravdive, v priebehu roka a pol sa nic az tak neopotrebovalo a vsetko je funkcne ako ma byt... dodatocne idem urobit sice druhykrat, ale v tom prvom dodatocnom som mala len dph zo skladovych zasob v sume 1.08e, co som si vyratala z nakupnej ceny na sklade a 19% dph - taku som si aj odpocitala pri nakupe - bolo to spravne s tou 19 a nie 20% ?? teraz to co je v drobnom majetku je aj s 19 aj s 20%, takze aku dan vlastne odviest? a odviest uplne zo vsetkeho co ma SZCO v majetku aj take drobnosti, ktore pouzival pri montazi v sume 17e?
velka vdaka za pomoc!!!!
kvietok47
27.03.13,07:37
poradi niekto?
kvietok47
27.03.13,12:50
ak niekto bude riesit v buducnosti to iste, tak dph sa odvadza taka, aku ste si narokovali - odpocitali...
safri_duo
04.04.13,22:31
Podla mna dane vyjadrenie vobec nie je spravne:

(7) O hmotnom majetku podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, sa účtuje ako o zásobách.


cize na prvy pohlad to vyzera ze dan treba vratit

ale nezabudajme predsa na to ze zasoba sla do spotreby, cize vysledok na ucte 112 je predsa 0 a odpis siel v celej sume na 501

ine by bolo ak by ten majetok este nebol zaradeny do pouzivania a teda vydany do spotreby


sak si zoberme modelovy priklad
firma zacne podnikat v roku 2006, kupuje notebooky atd atd v 2013 zrusi platcu DPH a co teraz doplati DPH za vsetok drobny majetok??
blobst
jedine za ten ktory nezaradili do uzivania

cize DPH by sa mala vycislit zo stavu zasob cize uctu 112 pripadne 132 pri tovare
ale v tomto pripade predsa uz 112 je 0 takze DPH z 0

to vyjadrenie malo byt skor voci NEODPISOVANEMU majetku nie v zmysle drobneho majetku ale v zmysle majetku ktory nie je mozne odpisovat vid

(1) Z odpisovania sú vylúčené

a) pozemky,
b) pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky, ktoré nedosiahli plodonosnú starobu,
c) ochranné hrádze,
d) umelecké diela, 111) ktoré nie sú súčasťou stavieb a budov,
e) hnuteľné národné kultúrne pamiatky, 113)
f) povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel,
g) predmety múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty.114)
maad
16.04.13,15:07
Dobrý deň, potrebujem poradiť účtujem jednému živnostníkovi je kvartálnym platcom DPH má malý obchod s potravinami a rozhodol sa že k 30.6.2013 svoje podnikanie ukončí. V majetku má len regály a mrazničku nič iné všetko toto je už odpísané. Ako treba postupovať aby som v účtovníctve neurobila chybu? Kedy treba ísť podať na DÚ žiadosť o zrušenie registrácie platcu DPH a ako to všetko zlikvidovať??? Budem vďačná za každú radu. Viem že sa musí zbaviť všetkého tovaru to už teraz robí...a čo ďalej????
maad
16.04.13,15:39
Dobrý deň, potrebujem poradiť účtujem jednému živnostníkovi je kvartálnym platcom DPH má malý obchod s potravinami a rozhodol sa že k 30.6.2013 svoje podnikanie ukončí. V majetku má len regály a mrazničku nič iné všetko toto je už odpísané. Ako treba postupovať aby som v účtovníctve neurobila chybu? Kedy treba ísť podať na DÚ žiadosť o zrušenie registrácie platcu DPH a ako to všetko zlikvidovať??? Budem vďačná za každú radu. Viem že sa musí zbaviť všetkého tovaru to už teraz robí...a čo ďalej????

Prosííím ako na to????
maad
22.04.13,15:52
Dobrý deň, potrebujem poradiť účtujem jednému živnostníkovi je kvartálnym platcom DPH má malý obchod s potravinami a rozhodol sa že k 30.6.2013 svoje podnikanie ukončí. V majetku má len regály a mrazničku nič iné všetko toto je už odpísané. Ako treba postupovať aby som v účtovníctve neurobila chybu? Kedy treba ísť podať na DÚ žiadosť o zrušenie registrácie platcu DPH a ako to všetko zlikvidovať??? Budem vďačná za každú radu. Viem že sa musí zbaviť všetkého tovaru to už teraz robí...a čo ďalej???? prosím ak viete poraďte...
katka s.
22.04.13,16:32
Dobrý deň. Poprosila by som o radu. Živnostník prerušil živnosť v 1/13. Podniká od r. 2004 takže všetko má odpísané, okrem osobného vozidla kúpeného v 12/11 na leasing. Treba dodaniť celú DPH za rok 2011 a 2012, ktorú si uplatnil z nákupu MV a leasingových splátok? Ďakujem.
katka s.
23.04.13,07:40
Dobrý deň. Poprosila by som o radu. Živnostník prerušil živnosť v 1/13. Podniká od r. 2004 takže všetko má odpísané, okrem osobného vozidla kúpeného v 12/11 na leasing. Treba dodaniť celú DPH za rok 2011 a 2012, ktorú si uplatnil z nákupu MV a leasingových splátok? Ďakujem.

Skúsim ešte raz.dakujem.