ondrejvla
13.02.06,21:17
Viem, že mám v tomto období pred podávaním DP, ročnými závierkami a začatím účtovania roku 2006 nezvyklú prosbu.
Budem veľmi rada, ak mi niekto bude môcť poskytnúť celé znenie balady od Jána Bottu Žltá ľalia.

A ak mi náhodou poradíte, kde by som našla básne do Hviezdoslavovho Kubína pre pubertálneho chalana, ktoré nebudú "suché" veľmi mi pomôžete.
Môj starší vnuk v divokom veku neschválil žiadnu z básni, ktoré mám doma, sú to zbierky : Krasko, Smrek, Mihálik, Sládkovič, Hviezdoslav ...
Dnes už mám z neho "Deň blbec" a nie som schopná nájsť nič, čo by vyhovovalo tejto vekovej kategórii...

Vopred ďakujem všetkým, ktorí pochopia.
andrej_rv
13.02.06,20:26
Vlasta, pozri si toto http://wikisource.org/wiki/%C5%BDlt%C3%A1_%C4%BEalia. Len je problém s diakritikou, namiesto niektorých písmen sú štvorčeky. A dosť dlho to naťahuje.
STRELEC
13.02.06,20:31
Vlasti - odkaz neviem prilepiť, tak len napíšem: klasici.sk. Botto tam má aj Žltú ľaliu

www.klasici.sk/klasici/botto-zlta_lalia.html
andrej_rv
13.02.06,20:33
Vlasti - odkaz neviem prilepiť, tak len napíšem: klasici.sk. Botto tam má aj Žltú ľaliu.To som pozrel aj ja, len ma odtiaľ vyhodí, že nemám oprávnenie na vstup :eek:
STRELEC
13.02.06,20:35
Neviem prečo ma to nevyhodí.
andrej_rv
13.02.06,20:40
Neviem prečo ma to nevyhodí. Asi mám niečo zle nastavené v prehliadači :)
Evanka
13.02.06,20:41
Vlasti, v prílohe máš Žltú ľaliu. A máš predstavu, o tej básni, resp. vnúčik?
ondrejvla
13.02.06,21:09
Vlasti, v prílohe máš Žltú ľaliu. A máš predstavu, o tej básni, resp. vnúčik?

Ďakujem všetkým!!!
Evička, Ty si poklad, už som mu ju aj vytlačila. To mám pre toho mladšieho, ale starší chce niečo - nevie čo, čo ide ľahko do úst! Všetky, čo som mu dala, tvrdí že sú ťažké a suché! To vieš, nie je to matematika, tak ho poézia vôbec neláka, je preň suchá!
Keď som ešte nemala PC mala som krásnu báseň od Jána Šrassera - Malá kocka kovu, ale Bohužiaľ, nemám šancu ju nájsť.
Krásna je aj poézia Ferka Šelingera, ale mám len pár básní, všetky sú krásne, ale príliš krátke, to nie je pre 14 ročného chalana.
Ak by ste vedeli, na ktorej stránke sa dá nájsť niečo z katolíckej moderny, možno by som tam našla niečo! Doteraz zúril pri mne, že radšej pôjde na matematickú olympiádu, aká je slovenčinárka nemožná...
No, hovorím, "Deň blbec!!
Ešte raz všetkým ďakujem. Ste veľmi zlatí!
ondrejvla
14.02.06,06:02
Asi mám niečo zle nastavené v prehliadači :)

Andrej, ani mňa tam nechce pustiť, nemôžem sa tam dostať.
Chcela som tam nájsť ešte Chalúpku - Mor ho! - ale nemala som šancu.
Všetko možné doma nájdem, ale práve to, čo momentálne potrebujú, nie!
Taktiež na stránke, kde som našla katolícku modernu sú len úryvky Dilonga, ale nič kompletné.
Ďakujem veľmi ste mi pomohli, idem sa trápiť a hľadať ešte ďalšie.
Pekný deň!
STRELEC
14.02.06,06:14
Andrej, ani mňa tam nechce pustiť, nemôžem sa tam dostať.
Chcela som tam nájsť ešte Chalúpku - Mor ho! - ale nemala som šancu.
Všetko možné doma nájdem, ale práve to, čo momentálne potrebujú, nie!
Taktiež na stránke, kde som našla katolícku modernu sú len úryvky Dilonga, ale nič kompletné.
Ďakujem veľmi ste mi pomohli, idem sa trápiť a hľadať ešte ďalšie.
Pekný deň!Vlasti. Choď cez Google/stránky Slovensko. Hodilo ma to na "Mor ho!".
http://72.14.207.104/search?q=cache:hL8f7i__ZhEJ:www.klasici.sk/klasici/chalupka_samo-mor_ho.html+Samo+Chalupka+&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=4
ondrejvla
14.02.06,06:43
Vlasti. Choď cez Google/stránky Slovensko. Hodilo ma to na "Mor ho!".
http://72.14.207.104/search?q=cache:hL8f7i__ZhEJ:www.klasici.sk/klasici/chalupka_samo-mor_ho.html+Samo+Chalupka+&hl=sk&gl=sk&ct=clnk&cd=4

Peter, ďakujem veľmi pekne. Pomohol si mi, vieš lepšie hľadať.
Ďakujem ešte raz a pekný deň.
pyton
14.02.06,08:39
Skús pozrieť aj básne Ľubomíra Feldeka. Napr. Báseň na obranu detí.
janasv
15.02.06,05:51
Ked som chodila na Hviezdoslavov Kubin ja, /ach jaj...../, tak tam deti /10-12r./ skor recitovali Heviera, Janovica, Feldeka, Rufusa /jeho prebasnene rozpravky od Dobsinskeho..../. Neviem, co je to za sutaz, ale Botto i Chalupka su pre decka v takom veku dost tazki. Pre strasieho - mozno Jozef Urban - ten, co pisal texty pre pesnicky.
bendži
15.02.06,15:19
Báseň na obranu detí je super! Sama som ju recitovala na strednej, je síce trošku dlhšia, ale nie je to taká tá klasická "suchá" poézia. A potom som recitovala ešte jednu, jééj, ale na názov si teraz nespomeniem, viem že podtitul bol "pre slovenskú národnú povahu a orchester"

môžem to doma skúsiť pohľadať a prilepím :) boli to fakt skvelé veci
11denis
26.02.09,14:10
lol