polet
28.05.12,08:10
Dobrý deň, neviem na koho by som sa mala obrátiť s otázkou do kedy je povinný profesor oznámiť študentovi či spravil praktickú maturitnú skúšku. Stala sa nám taká nemilá skúsenosť, synovec pred mesiacom robil praktickú maturitnú skúšku a profesor ktorý ho hodnotil mu za celý mesiac nechcel povedať či spravil skúšku. Minulý týždeň zo všetkých predmetov zmaturoval a v piatok si išiel po maturitné vysvedčenie a až vtedy sa dozvedel ,že neprešiel cez praktickú maturitnú skúšku. Pán profesor ho chcel asi zosmiešniť pred celou triedou. Moja sestra musela utekať za ním do školy, lebo chlapec bol úplne psychický zničený. Preto sa chcem spýtať či jeden profesor si toto môže dovoliť. A kde by som to mohla napadnúť.A ešte pred skúškou mu povedal,že si na ňom zgustne, má na to aj svedka.Ďakujem
janka1710
28.05.12,06:20
môj syn maturoval minulý týždeň z praxe o 7:10 a o 13:00 mali výsledky .......každému hneď povedali na akú známku urobili .... mal to za 1....teraz má akademický a v pondelok bude maturovať .......dúfam, že to zvládne....... ešte sa k tomu akosi nemá, aby sa učil... teraz momentálne ešte spí asi ho idem zbudiť......
liviar
28.05.12,07:00
syn tiež teraz maturoval a známky vedel hneď , asi treba ísť za vedením školy
polet
28.05.12,07:14
Pán riaditeľ !!! na to vôbec nereagoval,a pán profesor sa vyjadril či sa niečo stalo,veď si to zopakuje v septembri.Ja som tiež maturovala z praktickej mat.skúšky a tiež som vedela výsledky už poobede a preto sa mi to zdá nefér,žeby jeden profesor si mohol tak zdeptať študenta.Mne to príde až na psychické týranie,sestra je z toho vedľa a synovec ani nehovorím.Pritom vždy patril medzi dobrých žiakov.Chcel ísť na vyšku a teaz?
IVETA N
28.05.12,07:23
na SLOVENSKU je všetko možné. Moja dcéra ma obdobný problém z bakalárkou odovzdala sme bakalarku bez posudku dozvedela som sa , že mala dať posudok do 06.05.2012 ona dala 17.05.2012, keď sme išli dať na stúdijné výkazy tak som to dala prešetriť na odbor školstva, nepripustili ju na štátnice.
GabiZ
28.05.12,07:32
Výsledky klasifikácie externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky oznámi riaditeľ školy žiakovi najneskôr desať dní pred termínom konania internej časti maturitnej skúšky.
ivka70
28.05.12,07:34
Výsledky klasifikácie externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky oznámi riaditeľ školy žiakovi najneskôr desať dní pred termínom konania internej časti maturitnej skúšky.

To ale ani jedno nie je prakticka cast mat.skusky, ktora sa robi na odbornych skolach :( .
luja5
28.05.12,07:55
[QUOTE=GabiZ;2072167]Výsledky klasifikácie externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky oznámi riaditeľ školy žiakovi najneskôr desať dní pred termínom konania internej časti maturitnej skúšky.[/QUTE]
Doplnila by som pre lepšiu orientáciu:
Interná časť maturitnej skúšky podľa školského zákona č. 245/2008 Z.z. (§ 76) môže mať okrem písomnej formy aj praktickú formu, prípadne aj kombináciu určených foriem, napríklad ústnej a praktickej. Oznamovanie výsledkov v zmysle školského zákona (§ 86 ods. 2) sa bohužiaľ nevzťahuje na praktickú formu.
Inú povzbudivejšiu informáciu som nenašla :(.
luja5
28.05.12,08:16
na SLOVENSKU je všetko možné. Moja dcéra ma obdobný problém z bakalárkou odovzdala sme bakalarku bez posudku dozvedela som sa , že mala dať posudok do 06.05.2012 ona dala 17.05.2012, keď sme išli dať na stúdijné výkazy tak som to dala prešetriť na odbor školstva, nepripustili ju na štátnice.
Aj keď možno mimo témy zadávateľky, dala som Tvojmu príspevku užitočné, lebo pre nás je to veľmi aktuálne (dcéra pracuje na bakalárke) a každá doteraz neznáma skúsenosť veľmi pomôže, aj keď to možno tak nemusí vždy byť. Ale lepšie vedieť, na čo si dať tiež pozor, čo sa event. môže stať ...
Inak moja dcéra mala tiež nie najlepšiu skúsenosť. Pri dlhodobej PN-ke nemohla chodiť na prednášky a profesorku to nezaujímalo a za neúčasť na prednáške jej hneď strhla 20 bodov na skúške. Pritom dcéra je pracujúca externistka, tak si asi mohla vybrať :confused:? Riskovať a ísť na prednášku, však keď príde kontrola, nebude doma a príde o nemocenské, nič sa nedeje, no a čo, aj keď si navyše za štúdium platí ...:confused:. Teda profesorka to nepovedala, ale čo si myslieť ...:confused: ??
IVETA N
28.05.12,08:23
odpíšem čo som vybavila , lebo to prešetruje odbor školstva ,jej zase vytkli ,že chodila malo na konzultácie zo školiteľkou
polet
28.05.12,08:25
ďakujem, sestra bola aj na inšpekcii, boli dosť prekvapení, že im to nedali vedieť, lebo mohli už dávno dať podnet na prešetrenie, ale čo im je to platné teraz ,keď skúšky na vyšku má teraz a to už nestihnú a má strach z toho, že mu nedá prejsť v septembri. Mne ide len o to ,či sa to dá nejako napadnúť. Podľa mňa je to strašná nespravodlivosť od jedného profesora až neprofesionálne konanie.
inga26
28.05.12,08:27
Súčasťou maturitnej skúšky v stredných odborných školách je teoretická časť maturitnej skúšky a praktická časť maturitnej skúšky (ďalej len „odborná zložka“). Cieľom odbornej zložky je overenie vedomostí a zručností v rozsahu učiva odborných vyučovacích predmetov určených vzdelávacími štandardmi. V nadstavbovom štúdiu sa v odbornej zložke zohľadňuje nadväznosť na príslušný učebný odbor.
Maturitná skúška z jednotlivých predmetov môže pozostávať z externej časti a internej časti. Súčasťou internej časti maturitnej skúšky je aj teoretická časť odbornej zložky a praktická časť odbornej zložky.

http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=1889

http://www.sme.sk/c/5968127/polovica-staznosti-na-maturity-bola-opravnena.html
GabiZ
28.05.12,08:38
Žiak môže vykonať internú časť maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy, ak úspešne ukončil príslušný ročník štúdia vzdelávacieho programu študijného odboru, ak vykonal externú časť maturitnej skúšky, písomnú formu internej časti maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky. To znamená, že žiak sa mal dozvedieť o výsledkoch praktickej časti odbornej zložky najneskôr 10 dní pred konaním internej časti maturitnej skúšky. Ak ju neurobil, mal právo podať námietku na inšpekciu, čo mu tým pádom nebolo umožnené. Zrejme by som v tomto prípade celú vec postúpila na školskú inšpekciu na prešetrenie, prípadne ak je to už podané na odbore školstva, ten zhodnotí, či sa táto lehota vzťahuje na praktickú časť odbornej zložky, ale podľa mňa áno, hoci zákon je v tomto nie jednoznačný.
IVETA N
28.05.12,08:40
tiež sa ma pýtali , prečo sme na to nereagovali skôr , ale sa nedalo ,lebo všetká komunikácia bola ,,päť minút po dvanástej ,,
a inšpekcia nepovedala , že dokedy majú na to ,,čas ,, veď si myslím že by to mali vedieť. Nám hneď na študijnom strkali žiadosť o prerušenie štúdia a nezabudli podotknúť, že to bude za 400,- eur nedali sme to.


PS : Viem , že je to mimo témy.
polet
28.05.12,09:49
Veľmi pekne ďakujem
IVETA N
28.05.12,10:21
nezmierte sa s tým, prečítala si si v príspevku č.11 odkaz na www.sme.sk
BXLmiami
28.05.12,10:38
na SLOVENSKU je všetko možné. Moja dcéra ma obdobný problém z bakalárkou odovzdala sme bakalarku bez posudku dozvedela som sa , že mala dať posudok do 06.05.2012 ona dala 17.05.2012, keď sme išli dať na stúdijné výkazy tak som to dala prešetriť na odbor školstva, nepripustili ju na štátnice.
Jedná sa o pol roka života,kedy mohla pracovať a zarábať.treba žiadať finančnú kompenzáciu.
BXLmiami
28.05.12,10:39
Pán riaditeľ !!! na to vôbec nereagoval,a pán profesor sa vyjadril či sa niečo stalo,veď si to zopakuje v septembri.Ja som tiež maturovala z praktickej mat.skúšky a tiež som vedela výsledky už poobede a preto sa mi to zdá nefér,žeby jeden profesor si mohol tak zdeptať študenta.Mne to príde až na psychické týranie,sestra je z toho vedľa a synovec ani nehovorím.Pritom vždy patril medzi dobrých žiakov.Chcel ísť na vyšku a teaz?
Sťažnosti písomne a na nadriadených riaditeľa.
polet
28.05.12,10:40
áno,určite budem niečo robiť
GabiZ
28.05.12,10:49
áno,určite budem niečo robiť

Treba dať podnet na štátnu školskú inšpekciu prípadne príslušný KŠÚ, ktorý metodicky usmerňuje stredné školy pri vykonávaní maturít, pretože hoci zákon jednoznačne neurčuje termín, dokedy majú oznámiť výsledky pri praktickej časti odbornej zložky, minimálne pochybili v tom, že pred internou maturitnou skúškou musia byť oznámené výsledky externej a internej (písomnej, teoretickej, praktickej) časti. Nebola tu možnosť podať námietku v hodnotení, ak teda nebola splnená praktická časť odbornej zložky. Určite by som to dala na vyjadrenie tam.
IVETA N
28.05.12,10:56
Teraz som dostala odpoveď od prorektora a vlastne p. z odboru školstva , že v tomto štádiu sa nedá stým ,,bohužial,, už nič robiť,, .Takže pekne napísať žiadosť o prerušení študia, žiadosť o ponechaní štúdijného emilu zaplatiť 400 eur a na štátnice o rok .
A moja aktivita pre p. školiteľku , že jej osobne pôjdem poďakovať za moju dcéru a zaželám jej veľ úspechov v práci
a moja dcéra ju tak bude bombardovať konzultáciami , že ju bude prosiť aby tam už nechodila.
luja5
28.05.12,11:09
Teraz som dostala odpoveď od prorektora a vlastne p. z odboru školstva , že v tomto štádiu sa nedá stým ,,bohužial,, už nič robiť,, .Takže pekne napísať žiadosť o prerušení študia, žiadosť o ponechaní štúdijného emilu zaplatiť 400 eur a na štátnice o rok .
A moja aktivita pre p. školiteľku , že jej osobne pôjdem poďakovať za moju dcéru a zaželám jej veľ úspechov v práci
a moja dcéra ju tak bude bombardovať konzultáciami , že ju bude prosiť aby tam už nechodila.
Ďakujem, pre nás opäť užitočná informácia.
GabiZ
28.05.12,11:17
Ivetka trošku sa to tu mýli, lebo ty píšeš o vysokej škole, ale tu sa rieši maturitná skúška. Je fajn, že upozorňuješ na problém, ktorý sa ti stal, lebo druhým to pomôže (zato som ti dala aj užitočné), ale treba niekedy voliť správnu tému, potom sa tu môže stať, že dotyčný sa odvolá na inštitúciu, ktorá nemá v kompetencii riešiť tento problém. V prípade vysokých škôl je to totižto diametrálne odlišné ako v stredných školách. Vysoké školy (verejné) sú zriadené zákonom a aj kontrolná činnosť týchto škôl je iná.
IVETA N
28.05.12,11:34
viem ,že sa to tu mýli aj som napísala, že je to mimo témy , tak ak sa dá preraďte to do zodpovedajúcej témy .


PS : ja to neviem
GabiZ
28.05.12,11:37
...prepáč, "PS" som si v tvojom príspevku nevšimla, beriem späť.
ucitel1
23.06.12,09:08
Dobrý deň, nielen pre polet, ale aj pre "poradcov".
Len niekoľko "zanedbateľných" faktov:
- Podnet na prešetrenie termínu oznámenia výsledkov skúšky bol pravdepodobne len zastieracím manévrom, v skutočnosti sa sťažovateľom jednalo len o zmenu hodnotenia (!) na im vyhovujúce - nič viac.
- Podľa vyjadrenia inšpektora žiak, resp. jeho zástuca už počas podania podnetu sa dozvedeli, že inšpekcia nemôže zmeniť existujúce hodnotenie, ale môže v prípade pochybností nariadiť opakovanie skúšky, teda žiak mal ako bonus na dodatočnú prípravu cca 3 týždne.
- Na základe rozhodnutia školskej inšpekcie žiak vykonal opakovanú skúšku z praktickej časti odbornej zložky v stanovenom termíne na rozsahom aj obsahom rovnakej úrovni a za rovnakých podmienok pred komisiou za prítomnosti inšpektorov s výsledkom horším (!) ako bol výsledok pôvodnej skúšky. Žiak opakovane nepreukázal dostatočné vedomosti, zručnosti a spôsobilosti pre úspešné zvládnutie PČOZ.
- Počas konania opakovanej skúšky bol žiak pristihnutý pri telefónovaní v priestoroch WC. Používanie telefónu počas vyučovania, skúšania a zvlášť počas maturitnej skúšky je prísne zakázané a je považované za pokus o podvádzanie, resp. podvádzanie.
- Žiak priebežne, hlavne počas posledného ročníka riadneho vyučovania vykazoval podpriemerné až hlboko podpriemerné výsledky v niektorých predmetch, pristupoval k vyučovaniu pasívne, apaticky, správal sa arogantne a notoricky zanedbával základné povinnosti, čo sa napokon prejavilo na výsledkoch PČOZ.
Pre objasnenie snáď to stačí.
Učiteľ.
P.S. 1
Len tak mimochodom, možno by bolo slušné zo strany sťažovateľov ospravedlniť sa škole, aj dotknutým osobám, za neprístojný hysterický incident a urážky, ktorý v priestoroch školy vyvolali po oznámení výslledkov, ešte pred vlastným podaním podnetu na školskú inšpekciu a za spôsobené komplikácie v období ukončovania školského roka. Ale to už je vec inteligencie a charakteru.
P. S. 2
Dokedy budeme pestovať "kult žiaka" podľa vzoru "veľkých bratov"? Oni už s tým prestávajú.