emula1
28.05.12,08:33
ahojte,

mam taku dilemu, jedna firma nam poskytla prispevok na rekonštrukciu kanalizacnej siete...., za co my im umoznime do urciteho dna sa pripojit ku kanalizacii. Mam v ruke zmluvu, peniaze prisli na ucet. Rozmyslam ako to zauctovat. Moze to byt ako dar? Alebo musim vystavit fakturu k tomu na danu sumu a DPH odviest statu?
Ten prispevok akoze dar by sa mi pacil viac:)
KEJKA
28.05.12,06:41
nuž - bude to aj nimi využívaná kanalizácia. Poskytli vám nieoč ako dotáciu.
Presne si prečítaj zmluvu, kanalizácia bude výlučne vlastníctvom koho?
Predpokladám, že im nič fakturovať nebudete, k dodaniu majetku nedôjde, tak?.
Bez zmluvy záväzné stanovisko nedávam, predbežne by som to riešila zápisom 221/384 obdobne ako dotácie na obstaranie DM.
emula1
28.05.12,10:11
v zmluve je uvedene, ze su to peniaze na zvacsenie kapacity kanalizacie, bez coho by sa nemohla urobit ziadna dalsia kan. pripojka

cize dam to ako 221/384, s tym ze ked dojde k realizacii zauctujem 384/648 ako nedanove? a DPH tym padom neriesim?
KEJKA
28.05.12,11:23
ak by to malo byť účtované ako dotácia, tak by sa 384 zúčtovala každý rok súbežne s odpismi kanalizácie.
Zo zmluvy musí vyplývať, či ide o nevratnú dotáciu, či ide o spolufinancovanie, alebo o poskytnutie služby.......
384/648 nedaňovo určite nie.
emula1
28.05.12,12:18
ide o nenávratný penazny príspevok. Neviem, ako by som to zuctovala s odpismi (keby sa jednalo o kupu urciteho technolog. zariadenia je to jasne), ale ako to poznam z minulosti, tie peniaze pojdu urcite na viac drobneho majetku, materialu a pod, nedostanem od nich - "tak a toto sa nakupilo za peniaze z prispevku"

ako navrhujes, asi by som to mala teda potom tu 384 uctovat podla toho co z nich dostanem, subezne s jednotlivymi odpismi (ak sa bude jednat o HM) a ked tam bude aj nejaka 501 alebo aj dodavatel. sluzby zase s tym

cize potom 384/551 a 384/501 a 384/518?

ale to potom nebudem mat v nakladoch??
asi neuvazujem spravne, prepac, ale este som sa s dotaciami nestretla, budem rada ak mi poradis...
KEJKA
28.05.12,13:12
ahojte,

mam taku dilemu, jedna firma nam poskytla prispevok na rekonštrukciu kanalizacnej siete...., za co my im umoznime do urciteho dna sa pripojit ku kanalizacii. Mam v ruke zmluvu, peniaze prisli na ucet. Rozmyslam ako to zauctovat. Moze to byt ako dar? Alebo musim vystavit fakturu k tomu na danu sumu a DPH odviest statu?
Ten prispevok akoze dar by sa mi pacil viac:)
vychádzam zo zadania. Ak je príspevok na rekonštrukciu, tak do toho nesplietaj nejaké prevádzkové náklady.


ide o nenávratný penazny príspevok. Neviem, ako by som to zuctovala s odpismi (keby sa jednalo o kupu urciteho technolog. zariadenia je to jasne), ale ako to poznam z minulosti, tie peniaze pojdu urcite na viac drobneho majetku, materialu a pod, nedostanem od nich - "tak a toto sa nakupilo za peniaze z prispevku"

ako navrhujes, asi by som to mala teda potom tu 384 uctovat podla toho co z nich dostanem, subezne s jednotlivymi odpismi (ak sa bude jednat o HM) a ked tam bude aj nejaka 501 alebo aj dodavatel. sluzby zase s tym

cize potom 384/551 a 384/501 a 384/518?

ale to potom nebudem mat v nakladoch??
asi neuvazujem spravne, prepac, ale este som sa s dotaciami nestretla, budem rada ak mi poradis...
všetky nákupy s predmetom "rekonštrukcia" pôjdu na 042 a potom zaradíte do odpisovaného majetku. Takže presne tak, ako pri kúpe technologie.
emula1
28.05.12,15:44
tak, aby som to spravne pochopila:

prijem penazi na BU 10000,- 221/384

potom vsetky postupne nakupy (moze to trvat aj rok a viac) s predmetom "rekonstrukcia" ci uz pojde o nakup za 100,- alebo 4000,- dam na 042/221, vsetko na 1 analytiku, beriem to ako 1 polozku majetku, zatriedim do 2. odpis. skupiny?, nasledne 022/042 a odpisujem 551/082, kazdy rok potom prisluchajucu ciastku 384/551

odpisy nie su v tomto pripade nakladova polozka

spravne?
KEJKA
28.05.12,15:55
551/082 áno
ale 384/648 podľa daňových odpisov.
a podľa mňa je to stavba, takže 021, odpis 20 rokov............tipujem.
škrtám podľa nasl. príspevku
Stefan2005
28.05.12,16:04
....a podľa mňa je to stavba, takže 021, odpis 20 rokov............tipujem.

prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby sa považujú drobné stavby, odpisujú sa v 3. odpisovej skupine; ale projekt som nevidel :)
emula1
29.05.12,06:37
s tym zaradenim do odpisovej skupiny to bude problem, lebo co viem doteraz, bude to rekonstrukcia v prvom rade cisticky odpad. vod, nakup novych a oprava nejakych uz existujucich cerpadiel, kosov atd..

teraz pomimo, ked tak pozeram tie odpisove skupiny a ciselniky, kam by ste zatriedili napr. ponorne motorove cerpadlo? 3?