lullu215
28.05.12,10:13
Dobrý deň, prosím Vás o radu - mám uzatvorené dobrovoľné nemocenské poistenie. Stalo sa mi, že som ho raz neuhradila v správnej výške a prišlo mi domov oznámenie o nedoplatku, ktorý som hneď uhradila. Môže to mať v budúcnosti vplyv na to, že mi napr. z tohto dobrovoľného nemocenského poistenia nevypočítajú materskú? Pýtam sa kvôli tomu, lebo jednej známej nevyplatili maródku, lebo mala raz omeškanú platbu. Ďakujem za skúsenosti a rady. Lucia
brčko
28.05.12,08:25
Podstatné je, kedy nedoplatok vznikol. Ak si nedoplatok uhradila, nežiadala si o nem. dávku a stále ti trvá toto dnp, tak nevadí. Vadilo by v prípade, ak ti skončilo dnp a ty nezaplatíš poistné do splatnosti za posledné obdobie. To by nárok na nemocneskú v ochrannej lehote nevznikol.
Tiež je podstatné zaplatiť v splatnosti za prvé obdobie dnp, ak si v danom mesiaci aj uplatnuješ nárok na nem.dávku (tj. ak už predtým dnp trvalo a sa nanovo prihlasuješ)
No a ak vznikne nedopatok počas trvania dnp (nie v prvom mesiaci trvania) a uplatnuje sa nárok na nem.dávku, tak je podstatné uhradiť poistné do konca mesiaca v ktorej vznikol dôvod na uplatnenie nároku na nem.dávku.
Prípustný je dlh do 5eur.

Ale ak platíš po splatnosti, tak je možné, že v budúcnosti z toho zaplatíš úroky z omeškania, napr. ak budeš žiadať o vyplatenie preplatku na poistnom, tak si to myslím strhajú, tj. istota je dodržiavať splatnost.
lullu215
28.05.12,08:39
mne ten nedoplatok vznikol vtedy, ked bol na konci januára 2012 prechod na nový systém- DNP mi zaniklo zo zákona, uzavrela som si "nový" celý balík a kedže mi do termínu, kedy bolo potrebné toto poistné uhradiť neprišiel nový platobný výmer, tak som ho uhradila podľa starého, čiže som dlžila nejakých 90,- eur, ktoré som uhradila hned ako mi prišlo oznámenie o nedoplatku. Chystám sa na materskú a bojím sa, že som ho platila zbytočne, ked by mi nakoniec nevypočítali materskú aj z toho DNP.
Gabriela555
19.06.12,07:42
Dobrý deň, synovec je živnostník, za minulý rok nedosiahol hranicu príjmu pre odvody do Sociálnej poisťovne, tak sa rozhodol pre dobrovoľné nemocenské poistenie. Toto platil od júla 2011 do januára 2012. Keďže podľa zákona od 1.2.2012 zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie. V sociálnej poisťovni sa informoval, či netreba odhlášku z dobrovoľného NP k 1.2.2012. Informovali ho, že netreba, poistenie automaticky zaniká k 1.2.2012.
Teraz mu prišlo doplatiť za február aj marec 2012. Vraj jeho poistenie trvalo 270 dní. Je to správne? Bol vlastne poistený ešte 2 mesiace, len o tom nevedel a teraz to musí doplatiť. Vlastne ho tak nasmerovala sociálna poisťovňa. Ďakujem vopred za radu.
veronikasad
19.06.12,07:58
Dobrý deň, synovec je živnostník, za minulý rok nedosiahol hranicu príjmu pre odvody do Sociálnej poisťovne, tak sa rozhodol pre dobrovoľné nemocenské poistenie. Toto platil od júla 2011 do januára 2012. Keďže podľa zákona od 1.2.2012 zaniklo dobrovoľné nemocenské poistenie. V sociálnej poisťovni sa informoval, či netreba odhlášku z dobrovoľného NP k 1.2.2012. Informovali ho, že netreba, poistenie automaticky zaniká k 1.2.2012.
Teraz mu prišlo doplatiť za február aj marec 2012. Vraj jeho poistenie trvalo 270 dní. Je to správne? Bol vlastne poistený ešte 2 mesiace, len o tom nevedel a teraz to musí doplatiť. Vlastne ho tak nasmerovala sociálna poisťovňa. Ďakujem vopred za radu.
Ano je to správne. DNP zaniklo zo zákona k 31.1.2012 iba tým poistencom, ktorí mali k tomuto dátumu splnenú podmienku 270 dní DNP od posledného prihlásenia. V prípade vášho synovca táto podmienka k 31.1.2012 splnená nebola DNP zaniklo zo zákona až dňom, kedy dosiahol 270 dní DNP.

V prípade PN-ky môže využiť nemocenské z tohto poistenia tak, že sa pred nástupom na PN prihlási na celý balík poistenia, zaplatí alikv.časť a po skončení PN-ky sa z poistenia odhlási. Počas Pn odvody na dobr.poistenie neplatí. Nezabudnúť na odhlášku po skončení PN, lebo mesačná platba z minima je cca 120€.