danny777
28.05.12,10:28
Dobry den,

prosim o radu vo veci:
- zdedil som byt po otcovi, prebehlo dedicske konanie a od notara mam osvedcenie o dedicstve - je nutne podanie navrhu na kataster alebo staci odovzdat na Katasralny urad osvedcenie o dedicstve?
- kde vsade treba nahlasit zmenu? - okrem elektrarni, plynarni?
Dakujem
luja5
28.05.12,10:25
Najprv vitaj na Porade :).

K Tvojim otázkam - možno ma iní poraďáci doplnia, upresnia či opravia:


nemusíš nič robiť vo vzťahu ku katastru, zabezpečí to príslušný súd, nadväzne dostaneš oznámenie z príslušnej správy katastra o vykonaní zápisu údajov o právach k nehnuteľnostiam do operátu katastra, aj s číslom LV a dátumom vykonania zápisu (môže to dlhšie trvať, aspoň v mojom prípade sa tak stalo po vyše troch mesiacoch); správa katastra LV neposiela, môžeš si ho potom vytlačiť z www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk);
mohol by si nájsť v dokladoch po otcovi, čo všetko platil, možno telefón, poistenie bytu (pozrieť, dokedy platí zmluvné poistenie – v prípade, že by Ti nebolo niečo jasné, poradiť sa v príslušnej poisťovni), riešiť koncesionárske poplatky, mesačné preddavky na úhradu nákladov spojených s užívaním bytu u sprácu bytového domu ...;
navyše, aj keď sa nepýtaš a možno vieš, predsa len pridám - netreba zabúdať na oznámenie o vzniku daňovej povinnosti do 30 dní a na daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31.1. budúceho roka, keď budeš byt vlastniť do konca roka a ak nie (ak by si ho napríklad v tomto roku predal), tak potom zase oznámenie o zániku daňovej povinnosti; v prípade oznámenia odporúčam poradiť sa u príslušného správcu dane z nehnuteľností, ja som sa stretla s rôznymi názormi odkedy a prečo sa počíta 30-dňová lehota pri zdedenej nehnuteľnosti; v mojom prípade som vznik daňovej povinnosti podľa usmernenia príslušného správcu dane oznámila do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti osvedčenia o dedičstve.