harmonia16
28.05.12,11:53
Dobrý deň, chela by som sa pordiť. Prišiel mi príkaz na zrážky zo mzdy exekúcia. Zamestnanec je však zamestnaný len na čiastočný úväzok a to len na dohodu a jeho mesačná mzda je len okolo 50€. Ako mám postupovať. Môžem takémuto zamestnancovi vôbec niečo zrážať zo mzdy a ak áno poprosím návod.
ďakujem
Jana Motyčková
29.05.12,14:45
Napíšte exekútorovi, že z dôvodu nízkeho príjmu nie je možné vykonať zrážku zo mzdy.
Prepokladám, že nemá inde pracovný pomer.
harmonia16
30.05.12,08:45
pokiaľ viem tak pani poberá čiastočný invalidný dôchodok a má ďalšie dva pracovnépomery - asi na dohodu. Neviem však kde a neviem ani jej príjem.
Jana Motyčková
30.05.12,17:27
Platí to, čo som napísala vyššie.
Ale treba si aj podrobne prečítať, či niekde od exekútora nedošlo, že nemáte uplatňovať nepostihnuteľné sumy.
Ak sa vykonáva zrážka z príjmov od viacerých platiteľov, exekútor určí ktorý z nich uplatní nepostihnuteľné sumy, príapdne akú časť kto z nich uplatní. Ak vám nič také neurčil, tak uplatňujete celú nepostihnuteľnú sumu a teda zrážka z 50 € nevyjde.
Príjem od iných zamestnávateľov nezisťujete - to nie je Vaša starosť.
Zuzka2510
03.06.12,20:22
Dobrý večer
Chcela by som sa opýtať, ak došla exek. na zamestnanca, ktorý má 1 dieťa ale nežije sním, ale poberá daň.bonus (rozišiel sa s priateľkou a nežijú spolu, ale daň. bonus poberá pretože neoznámil zmenu) mám rátať do nezaopatr. osôb aj to dieťa alebo nie?
Ak v priebehu mesiaca dôjdu na zamest. 2 exek. a mám zrážať obidve z jednej tretiny môžte mi prosím poradiť ako to mám urobiť? Mám najprv sťahovať len jednu a až po ukončení tej prvej sťahovať tú ďalšiu?
Ďakujem pekne
Zuzka2510
03.06.12,20:27
A ešte jedna otázočka z akej čistej mzdy mám rátať zrážku na exek. ak zamestnancovi sa sťahuje pôžička od zamestnávateľa, str. lístky? Ďakujem
Jana Motyčková
04.06.12,06:02
Každé vlastné dieťa je vyživovanou osobou, spoločné bydlisko mať nemusia. Iba ak by prišla na to dieťa exekúcia na vymáhanie výživného, potom by sa dieťa nepoćítalo do vyživovaných osôb.
Zrážate tú, ktorá prišla prvá v poradí. Druhá čaká.
Z čistej mzdy bez odpočítania pôžičky a stravných lístkov.
Nataliaaa
04.06.12,06:11
Zrážky zo mzdy sa počítajú aj ako zrážky z inv. dôchodku, alebo zrážky z dôchodku. Keď sa teraz nevykonajú zrážky, tie zrážky si na dotyčného počkajú a tak či tak si bude musieť splatiť svoj dlh.
Zuzka2510
04.06.12,07:13
Ďakujem pekne
Zuzka2510
05.06.12,08:56
Dobrý deň chcela by som sa opýtať ak dôjde ex. na zamestnanca že máme sťahovať na výživne z dvoch tretín mzdy tak to znamená že dve tretiny stiahnem? Čítala som si teraz zákon a píše sa tam že sa najprv uspokojí prednostná pohľ. z druhej tretiny a ak táto nestačí tak potom z prvej tretiny. To znamená ak je ex. na 500,- € a vyjde mi zrážka z dvoch tretín 125,- € tak zrážam tých 125,- € alebo 62,50 €/1 tretina? Som v tom stratená.
A ešte jedna otázočka viem že ex. sa počíta z čistej mzdy, ale ak má zamestnanec zrážky zo mzdy ako sú - pôžičky u zamestnávateľa, stravné lístky tak by som to tam nemala do toho rátať čiže ex. sa počíta ešte pred odpoč. zrážok. Je to tu už aj spomínané, ale čo ak zamestnávateľ sa rozhodne že tie ex. sa budú rátať po odpočítaní tých zrážok? Viem že to nemôže ale aký postih ho čaká? kontroluje to niekto?
Ďakujem
Jana Motyčková
05.06.12,12:39
Na výživné sa zrážajú 2/3, čiže ak vyšlo 125, tak 125. (Pri výživnom na maloleté dieťa sú nižšie nepostihnuteľné sumy!)
Ak sa zamestnávateľ rozhodne zrážať menej - zamestnávateľ je zodpovedný za správne vykonanie zrážok - ak by to oprávnený dal na súd, zamestnávateľ by musel doplatiť nezrazené sumy a nemohol by si ich žiadať od zamestnanca. Inak to nikto nekontroluje, iba že by si exekútor vyžiadal podklady na kontrolu.
majkaaa75
11.06.12,06:19
Dobrý deň,
prosím o kontrolu, máme zamestnanca čistá mzda: 333,39 €, na povinného - 113,89€, zamestnanec je ženatý, má 1 dieťa s terajšou manželkou a 2 deti z 1. maželstva, takže 4x 47,45 = - 189,80€. Zostane mi suma 29,70€, z ktore1 1/3 je 9,90€. Túto zašlem exekútorovi na účet, jedná sa o neprednostnú pohľadávku so stiahnutím 1/3.
Ďakujem za všetky rady vopred.

:
Jana Motyčková
11.06.12,10:47
Áni. Čísla som neprepočítavala, ale princíp-áno.
majkaaa75
04.07.12,07:31
Ďakujem,,,neviete mi ešte poradiť, mám dve ex.zrážky u jedného zamestnanca. Obidve došli v jeden deň, ani jedna nie je prednostná, obe sú - z jednej tretiny.
Sumu, ktorá mi vyjde na stiahnutie, rozdelím rovnakým dielom ??
Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
09.07.12,06:42
Sumu rozdelíte v pomere podľa výšky pohľadávky.
majkaaa75
09.07.12,06:57
Ďakujem, avšak chcem sa ešte opýtať, ako rozdelím v pomere podľa výšky pohľadávky...??Nedelím sumu na stiahnutie na polovicu??? Ak nie, ako to vyrátam?? Ďakujem vopred za Vašu odpoveď.
Jana Motyčková
09.07.12,07:15
Na polovicu nie.
Príklad : jedna tretina : 30€, prvá pohľadávka 1000€, druhá 4000€.
na prvú pôjde : 30/(1000+4000) x 1000
na druhú : 30/(1000+4000) x 4000
Zaokrúhlite ako chcete (matematicky na eurocenty), aby súčet bol 30.
majkaaa75
09.07.12,07:24
Veľmi pekne ďakujem, už tomu rozumiem. Ešte raz vďaka.
vzdenka
08.08.12,11:52
Dobrý deň,
prosím Vás o radu: zamestnancovi vykonávame zrážky do Pošt. banky v súlade s OSP, v poradí má zrážky z Pohotovosti. Dnes prišiel Exekučný príkaz - neprednostná pohľadávka. Ako máme postupovať, má sa v prvom rade vykonávať zrážka na základe Ex.príkazu, alebo bude v poradí?
Ďakujem
Jana Motyčková
08.08.12,12:07
Bude v poradí.
sally
13.08.12,09:16
Dobrý deň, mala by som jednu otázku, máme zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti za ktorú poberá odmenu, v čistom mu to vychádza 117,45 Eur (inak má živnosť, zamestnaný nie je nikde). Dnes nám prišiel list od exekútora o poskytnutie súčinnosti vymáhania nejakého dlhu. Ak by prišiel exekučný príkaz ako mu budem z tejto dohody strhávať zrážky? Budem mu odrátavať nepostihnuteľné sumy alebo musím zaplatiť celú čiastku čistej mzdy keď sa jedná o dohodu. ďakujem
Jana Motyčková
13.08.12,10:37
Ak by prišiel EP, bude sa odpočítavať nepostihnuteľná suma.
Ak by mal viac zamestnaní, môže exekútor určiť nižšiu alebo nulovú výšku nepostihnuteľnej sumy, ale s tým som sa ešte nestretla.
Zuzka2510
02.09.12,18:27
Dobrý večer. Chcem sa spýtať ak zamestnanec platí na základe ex. výživné na deti s kt. nežije má nárok na nepost. sumu na tie deti? A ešte jedna otázočka ak zamestnanec má viac ex. nepredn. a dôjde teraz prednostná ako to mám zrážať? Zrazím prednostnú a z nepred. tú ktorá prišla ako prvá v poradí? Ďakujem pekne
Zuzka2510
02.09.12,18:29
A ešte chcem doplniť prednostná je 2/3 zrážka a nepred. je 1/3 zrážka ako to mám vypočítať a poslať peniaze? Napr. 1/3 je zrážka 50,- €. Ďakujem
zuza 74
03.09.12,06:55
Dobrý deň, z proficreditu prišli zamestnankyni 2 zrážky zo mzdy, ktoré jej mám sťahovať zo mzdy. Keďže so zamestnancom žije v spoločnej domácnosti manžel / nezamestnaný/, 3 deti v školopovinnom veku a ešte jedno dieťa, ktoré už štúdium ukončilo ale je nezamestnané, na koľko nezraziteľných čiastok má teda nárok?
Jana Motyčková
03.09.12,08:24
Dobrý večer. Chcem sa spýtať ak zamestnanec platí na základe ex. výživné na deti s kt. nežije má nárok na nepost. sumu na tie deti? A ešte jedna otázočka ak zamestnanec má viac ex. nepredn. a dôjde teraz prednostná ako to mám zrážať? Zrazím prednostnú a z nepred. tú ktorá prišla ako prvá v poradí? Ďakujem pekne
Ako vyživovaná sa nezapočítava osoba, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného. Čiže dieťa, an ktoré je exekúcia na výživné sa nezaopčítava do vyživovaných osôb.
Ak v tej druhej otázke ide o inú osobu, ako tú, čo máú exekúciu na výživné, tak na prednostnú pohľadávku dáte druhú tretinu a u neprednoistnej pokračujete v zrážaní prvej tetiny.
Jana Motyčková
03.09.12,08:30
Dobrý deň, z proficreditu prišli zamestnankyni 2 zrážky zo mzdy, ktoré jej mám sťahovať zo mzdy. Keďže so zamestnancom žije v spoločnej domácnosti manžel / nezamestnaný/, 3 deti v školopovinnom veku a ešte jedno dieťa, ktoré už štúdium ukončilo ale je nezamestnané, na koľko nezraziteľných čiastok má teda nárok?
Uplatníte jej nepostihnuteľnú sumu na ňu (116,74), a na 4 vyživované osoby (4x48,64). Dieťa, ktoré skončilo školu a má nad 18 rokov by som do počtu nezapočítala - ale presná opora v zákone v tomto nie je - vyživovanou osobou je, kým nie je schopné samé sa živiť, pričom sa berie do úvahy zdravotná a psychická spôsobilosť, možnosti zamestnania v danej lokalite a hodnotí sa aj snaha o získanie práce. Vy ale nie ste ani súd ani lekár ani psychológ a ani vyśetrovateľ, aby ste toto všetko zisťovali.
zuza 74
03.09.12,09:03
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.
Mystyco
07.09.12,07:48
Mám dve prednostne exekucie.... 1. doplatok výživného 2. Výživne na dve deti .... Potrebujem radu....Skončil sa mi pracovný pomer vo firme a nastupujem v tej istej firme ako brigádnik na dohodu... Bude mi vyplácaná mzda týždenne a ešte k tomu si musím hradiť aj zdravotné odvody .... výska mojej mzdy bude cca 450.-eur v čistom.... Ako mi teraz budu strhávat exekučné zrážky ? Kolko mi musí ostat na živobytie? Ako som sa niekde dočítal nepostihnutelna čiastka je 70 percent zo životného minima ktorá mi musí eventualne zostať ale dufam že s tejto čiastky si nebudem musieť platit aj zdravotné odvody...... Dakujem
Jana Motyčková
07.09.12,08:43
Budeš si z toho musieť paltiť ZP. Zamestnávateľ zúčtuje mzdu mesačne - na mesačnej báze sa počíajú dane a zamestnávateľ pri vypočte exekúcie môže odpoćítať len to poistné a daň, čo sa zráža z tejto mzdy. Ak vypláca mzdu po častiach - týždenne, časť zrážky musí upatniť aj v tej týždennej výplate, tak aby v zúčtovaní nevznika k výpate mínusová čiastka.
Pri výživnom na maloleté dieťa je nepostihnuteľná suma iba 81,72 €. Zo mzdy ti zostane cca 179 € a z toho si ešte musíš zaplatíť ZP.
sally
11.09.12,10:57
Dobrý deň, chcela by som poradiť prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami z iných príjmov: zamestnanec na dohodu o pracovnej činnosti. V exekučnom sa píše nasledovné:
V súlade s ustanovením §64,89 až 92 Exekučného poriadku nariaďujem exekúciu zrážkami z jednej tretiny z dohody o pracovnej činnosti, na ktorý má povinný nárok voči firme: XY.
Platiteľovi dohody o prac. činnosti, na ktorý má povinný nárok, sa prikazuje po doručení tohto ex.príkazu na vymoženie pohľadávky+príslušenstva+úroky v sume..... do zaplatenia, sumy zrazené z jednej tretiny z príjmu povinného v zmysle Nariadenia vlády č. 268/2006.
Otázka znie, či mu mám podľa uvedeného nariadenia vlády 268/2006 ktoré hovorí o sume ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, odrátať alebo neodrátať nepostihnuteľné sumy, alebo strhnúť 1/3 z jeho čistej mzdy bez odrátania nepostihnutej sumy. ďakujem za Vaše rady.
sally
11.09.12,11:54
Nevie nikto poradiť?
Jana Motyčková
11.09.12,12:14
Samozrejme odrátate nepostihnuteľné sumy.
sally
11.09.12,12:43
Ďakujem. Ale keď odrátam od čistej mzdy ( 117,45 Eur) nepostihnuteľnú sumu na povinného (116,74 Eur) tak 1/3 zrážka mi vychádza 0,24 Eur, a tom som neodrátala nepostihnuteľnú sumu na deti, a manželku, to bude 0. Mám napísať exekútorovi že sa mi nedá stŕhať zrážka, on má rovnakú sumu každý mesiac na základe dohody o prac.činnosti.
Ďakujem
Jana Motyčková
12.09.12,05:45
Napíšete exekútorovi, že má nízku mzdu na vykonanie zrážky. Môže sa stať, že vám exekútor určí, že nemáte odpočítavať nepostihnuteľné sumy, alebo, že máte odpoćítaľ len časť z nich - ale to len v prípade, že zamestnanec má príjmy od viacerých platiteľov. Ak vám toto neurčí, musíte uplatniť nepostihnuteľné sumy - všetky.
Zuzka2510
12.09.12,19:34
Dobrý večer. Môže mi prosím niekto povedať čo znamená ak je exekúcia ukončená vymožením? Ďakujem
Andyke
12.09.12,19:43
To znamená, že exekúcia je ukončená, lebo bola vymožená (zaplatená) celá istina aj všetky trovy.
Zuzka2510
12.09.12,20:36
Ďakujem pekne.
MartinkoK
13.09.12,07:41
Dobrý deň,
prosím o radu, prišla mi žiadosť o realizáciu zrážok zo mzdy od Poštovej banky. Čistý príjem zamestnanca je 324,82- 116,74 (nepostihnuteľná čiastka, je slobodný, bezdetný) = 208,08 €. Výška zrážky má byť 96,62 €. Žiadne iné zrážky zamestnanec nemá. Iba stravné lístky cca 16,- €/mesačne.
Čiže môžem mu strhávať a odvádzať celú sumu?

Vopred veľmi pekne ďakujem
Jana Motyčková
13.09.12,11:21
Áno .
nickush3
14.09.12,04:35
Príjemný dobrý deň,
od exekútora nám prišiel Príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy a z iných príjmov..mala by som však počkať ešte na Exekučný príkaz, je to tak správne?? Až na základe týchto 2 dokladov viem začať realizovať zrážky?Alebo som ich mala vykonávať už po obdržaní spomínaného Príkazu??? Veľmi pekne ďakujem :)
Hansa
14.09.12,04:39
-zamestnancovi vypočítaj exekučnú zrážku, príde ti Exekučný príkaz, kde bude číslo účtu a variabilný symbol - tam potom pošleš zrazenú sumu.
nickush3
14.09.12,04:54
...ďakujem...lebo je to už mesiac čo sme obdržali Príkaz na začatie exekúcie..tak som nevedela, že čo :) Nejak ten exekučný príkaz nechce prísť :D
Jana Motyčková
14.09.12,05:10
Ak sa niekto voči tomu odvoláva, tak to môže trvať aj dva roky kým príde exekučný príkaz. Ale stále treba zrážať a držať vo firme v depozite. Ak e.p. dlhší čas nepríde overte si to u exekútora.
advaska
18.09.12,12:31
Chcela by som sa opýtať do akej výšky mi môžu siahnuť na plat ak mám exekučné zrážky: som samoživiteľka a mám tri školopovinné deti. Na výplatu mi prišlo 300 eur, bývame v prenájme kde platíme 380.- eur, to je len byt a neostane nám na základné potreby. J
nickush3
03.10.12,08:49
Ahojte...kedže termin vyplat je uz tu..prosim poradte mi :)

Zamestnancovi vykonávam zrážky zo mzdy...má 1 exekúciu-neprednostna (klasicky zrazam z 1/3 )...ale ako na potvoru mi prisli 3 prednostne exekucie naraz a vobec neviem ako mam postupovat. Prisli papiere pod názvom "Uznesenie" z Kraj.súdu a neviem ako na to. Viem, ze pri prednostných exekuciach budem zrazat aj z 2. tretiny..ale vie mi prosim niekto poradit k tejto problematike viac? Budem zrazat vsetky naraz,alebo ako???? Velmi....naozaj velmi pekne dakujem za kazdu odpoved :)
Jana Motyčková
03.10.12,10:09
Prvú tretinu budete naďalej posielať na prvú exekúciu. Druhú tretinu rozdelíte podľa výšky pohľadávky na tri prednostné exekúcie (ak žíadna z nich nie je výživné).
nickush3
03.10.12,10:55
No tak nikde nie je uvedené, že o akú konkrétnu prednostnú pohľadávku ide....takže mi stačí uznesenie k tomu, aby som hned zrazku vykonala? Pretože doteraz cakam na exekucny prikaz k jednej pohladavke a myslela som, ze potrebujem mat prikaz na zacatie exekucie spolu s exekucnym prikazom :)

Takže klasicky vyratam z ČM od ktorej odratam zakl.sumu na povinneho a ak zvysok CM je vyssi ako suma nad ktoru sa zrazi bez obmedzenia, tak suma 291,87 sa rozdeli na 3 tretiny a zvysok ČM, ktory sa potom pripocita k 1.tretine. Z tejto ciastky zrazim jednu exekuciu (tu staru) a z druhej tretiny, co je 97,29 € zrazim tie prednostne pohladavky vsetky 3 nejak naraz, alebo postupne, pretoze vyska vsetkych troch je urcite vyssia ako 97,29..
Jana Motyčková
04.10.12,06:17
97,29 rozdelíte na prednostné pohľadávky v pomere podľa výšky pohľadávky.
Zrážať musíte hneď ako Vám príde príkaz na začatie exekúcie. Kým Vám nepríde exekučný príkaz na zrážku, držíte sumu na túto zrážku v depozite, vo firme. Po doručení EP ju pošlete oprávnenému.
nickush3
04.10.12,09:24
Ďakujem Vám veľmi pekne :) Strašne ste mi pomohli :)
nickush3
04.10.12,09:39
..ale teraz ma ešte napadlo..ak vravite, ze zacat zrazat mam uz ked dostanem prikaz na zacatie exekucie..ale ak uz ma 1 neprednostnu exekuciu, tak iba napisem, ze ta dalsia neprednostna je v poradi a ze sa teraz nebude zrazat??? A poslem toto oznamenie hned, aj ked nemam EP?
Jana Motyčková
04.10.12,11:34
Ak ďalšia exekúcia je neprednostná, treba tam napísať, že sú v poradí. Môžete hneď.
RichardGala
07.10.12,10:04
Ahojte, kto poradi ci idem na to spravne?
Zamestnavatelovi prisla exekucia zo sudu voci zamestnancovi. ten ma manzelku a jedno dieta. teda spon toto priznal vo vyhlaseni. od cistej mzdy mu odratam danovy bonus na dieta, dajme tomu ze mu to vide 300,- Eur.
Potom mu vyratam 60% z 194,58 = 116,75
a (zena a dieta) cize dve vyzivovane osoby 2 x 25% x 194,58 = 97,29
kedze exekuciu stahujem z jednej tretiny = (300 - 116,75 - 97,29)/3 = 85,96/3 = 28,65
Budem mu ted amesacne zrazat 28,65 az do vysky uspokojenia exekucneho prikazu?
Dik za pomoc
Jana Motyčková
08.10.12,07:38
Áno .
Zuzy
22.10.12,04:50
Dobrý deň, zamestnancovi prišla exekúcia, ale nevieme mu zrážať lebo má aj iné zrážky, pôžičky. Napísala som exekútorovi, že má nízky príjem. V decembri mu jedna pôžička už bude splatená, tak znovu vypočítam zrážku na exekúciu a začnem vyplácať exekútorovi? Za odpovede ďakujem
Ešte jedna otázka, do koľko rokov sú deti vyživovanou osobou?
Jana Motyčková
22.10.12,08:36
Áno.
Deti - to nie je stanovené v zákone - dokedy nie sú schopné samé sa živiť.
Reve
22.10.12,12:42
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať, či môžeme zrážať na základe výzvy od exekútora zamestnancovi zo mzdy, keď s tým nesúhlasí a nepodpíše dohodu o zrážke z dôvodu exekúcie? Vopred veľmi pekne ďakujem
reve
Jana Motyčková
23.10.12,15:37
Musíte - ak Vám od exekútora príde Príkaz na začatie exekúcie. Ďalšiu dohodu na toto so zamestnancom nepodpisujete.
nickush3
24.10.12,04:22
Prečo sa od čistej mzdy odráta DB???
nickush3
24.10.12,04:22
Ahojte, kto poradi ci idem na to spravne?
Zamestnavatelovi prisla exekucia zo sudu voci zamestnancovi. ten ma manzelku a jedno dieta. teda spon toto priznal vo vyhlaseni. od cistej mzdy mu odratam danovy bonus na dieta, dajme tomu ze mu to vide 300,- Eur.
Potom mu vyratam 60% z 194,58 = 116,75
a (zena a dieta) cize dve vyzivovane osoby 2 x 25% x 194,58 = 97,29
kedze exekuciu stahujem z jednej tretiny = (300 - 116,75 - 97,29)/3 = 85,96/3 = 28,65
Budem mu ted amesacne zrazat 28,65 az do vysky uspokojenia exekucneho prikazu?
Dik za pomoc


Prečo do CM odrátate DB?
Jana Motyčková
24.10.12,06:21
Lebo.
Čistá mzda je definovaná v Exekučnom poiradku a v Obcianskom súdnom poriadku - pribižne tak, že od mzdy sa odráta... daň. V daňovom zákone je, že daň sa znižuje o daňový bonus. Či daň je to pred znížením o DB alebo to, po znížení o DB nie je celkom jasné. Ak sme mali výklady od právnikov, vždy povedali, že DB sa do príjmu nezapočítava. Ale súdne rozhodnutie o tom nie je.
nickush3
24.10.12,07:37
Jaaaj...ďakujem za odpoveď

..chcela by som sa ale ešet opýtať..prišiel mi ako ZĽ-ovi list zo spoločnosti PROFI...., kde odomňa žiadajú predloženie dohody o zrážkach zo mzdy a výzvu na vykonanie zrážok. Na konci je formulka, že mesačné zrážky sa majú vykonávať v max. možnej výške. Viete mi prosím poradiť, ako mám postupovať, pretože nikde v liste nir je uvedené číslo zmluvy medzi ZC a danou spoločnosťou, ani výška mes. splátok. Mám mu zrážku vykonať klasickým spôsobom tj. ČM- suma na povinného a z toho jedna tretina???

Za odpoveď ďakujem
Jana Motyčková
24.10.12,13:44
Asi vás nežiadajú o predloženie dohody o zrážkach zo mzdy.

Skôr vás žiadajú o vykonávanie zrážok na základe predloženej dohody o zrážakch zo mzdy.

Alebo nie?
nickush3
26.10.12,06:02
Tak žiadnu dohodu k listu nepriložili..preto mi to pride zvlastne....ze ja ako ZL mam vypracovat dohodu, ktoru im mam poslat a splatky chcu v max. moznej vyske....od inych spolocnosti mi pride ich dohoda, ktoru uzavreli s nasim ZC a vyska splatok zostava nezmenena...(t.j. tolko kolko mali splacat predtym im ja ako ZL mam zrazat kazdy mesiac zo mzdy)...preto sa pytam, lebo s takym niecim som sa este nestretla
Jana Motyčková
26.10.12,07:33
Možno súčasťou ich zmluvy je len v jednom bode napísané, že týmto sa uzatvára dohoda o vykonaní zrážok - v takom prípade vám ju ale musia poslať. Žiadať Vás o to, aby ste uzatvorili so zamestnancom dohodu nemajú právo. Tak im to napíšte.
vieraaaa
26.10.12,08:08
nie je ani na druhej strane listu fotokópia dohody? Nám to poslali tak, ale nie je tam žiaden podpis zamestnanca.
nickush3
29.10.12,08:10
Ďakujem za radu..napísala som im, že dohoda so zamestnancom uzavreta nie je...a že tiež nepredlozili povodnu dohodu ZC a ich spolocnosti. ZC som informovala, ze nieco take prislo a ze nech si to vytelefonuje a ked, tak nech on sam poziada o vykonavanie zrazok...


Pekný deň
Katinka71
30.10.12,08:31
Dobrý Deň ! Potrebujem poradiť, máme zamestanca , na ktorého pol roka platime neprednostnú zrážku zo mzdy. Teraz v priebehu týždňa prišli na neho ďalšie tri exekúcie, ale prednostné. Mám to robiť takto ? V platení 1.neprednostnej pokračujem prvou tretinou, nasledovné tri platím tak, že rozdelím 2.tretinu pomernou časťou medzi tieto tri ? V jeho prípade je tá tretina 23,- € a vymáhaná čiastka čo pripadá na druhú tretinu činí cca 1860,- €. Ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
30.10.12,17:49
Ak žiadna z prednostných pohľadávok nie je výživné a ak neprišli naraz, tak druhú tretinu dáte na prednostnú pohľadávku, ktorá prišla prvá.
Katinka71
31.10.12,12:00
Dobrý deň, dve exekúcie prišli naraz - socialka a tretia prišla o 2 dni. Ani jedna nie je výživné. Takže tu druhu tretinu mam rozdelit medzi tie dve ? Ďakujem
Katinka71
31.10.12,12:02
Tá tretia je daňovy urad - im mam napísať, že sú v poradí ?
batorek
31.10.12,12:54
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať prišiel príkaz na začatie ex. zrážkami zo mzdy pre zamestnanca, ktorý je na dohodu o prac.činnosti. Mesačne zarobí 80 € v hrubom. Podľa mňa z tohto sa nedajú vykonať zrážky, takže im to mám napísať????
Prosím potvrdiť Ďakujem
VIKATO
08.11.12,11:38
Viete prosím niekto odpovedať na otázky kolegyne z 31.10.2012 ? (katinka71)
Andyke
08.11.12,19:41
Pre Katinku 71:
Pokračujete v zrážaní 1. exekúcie (neprednostná pohľadávka) z prvej tretiny, lebo došla prvá.
Z 2. tretiny uspokojíte 2 prednostné pohľadávky pomerne. (lebo prišli naraz)
Pomerne = vypočítaná suma zrážky deleno celková suma obidvoch exekúcií krát suma konkrétnej
exekúcie.

Prednostná pohľadávka voči DU prišla ako posledná v poradí - písomne im treba oznámiť, že nie je možné vykonávať zrážky zo mzdy ,lebo v súčasnosti už vykonávate zrážky 2 prednostných pohľadávok, ale ich exekúciu evidujete v poradí.
Katinka71
09.11.12,08:21
ďakujem veľmo pekne !
milka1619
20.11.12,10:34
Ja sa chcem opýtať, či pri výpočte ex. zrážky zo mzdy zamestnanca, ktorý je ženatý- uviedol to pri uzatv. DOVP, môžem automaticky uplatniť 135,74 E na manželku ako vyživovanú osobu automaticky, alebo to nejako musí z-nec doložiť (napr. sobášny list) . Ďakujem.
milka1619
20.11.12,11:44
Ja sa chcem opýtať, či pri výpočte ex. zrážky zo mzdy zamestnanca, ktorý je ženatý- uviedol to pri uzatv. DOVP, môžem automaticky uplatniť 135,74 E na manželku ako vyživovanú osobu automaticky, alebo to nejako musí z-nec doložiť (napr. sobášny list) . Ďakujem.

Nevie nikto poradiť?
Jana Motyčková
20.11.12,16:48
sobášny list
Zuzy
22.11.12,05:31
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Môžeme zamestnancovi zrážať aj viac exekúcií, alebo len jednu a druhá je v poradí? Lebo kým je druhá v poradí, tak každým dňom sa jej výška je vyššia nie? Ak by s tým zamestnanec súhlasil, aby čím skôr boli tieto exekúcie splatené? Za odpovede ďakujem
Jana Motyčková
22.11.12,13:02
Ak zamestnanec dá písomný súhlas, môžete zrážať aj exekúciu, ktorá je v poradí, nesmiete však zamestnancovi siahnuť na nepostihnuteľné sumy na neho a na vyživované osoby.
Pri výkonoch rozhodnutia súdu, resp. zrážkach na ktoré sa vzťahuje Občiansky súdny poriadok, tieto zrážky nemôžete zrážať "navyše" ani s písomným súhlasom zamestnanca.
Daniela12345
23.11.12,16:41
Bola doručená zamestnávateľovi dohoda o zrážkach zo mzdy od spoločnosti, ktorá poskytuje pôžičky. (§ 551 Obč.zák.) Nakoľko zamestnanec splátky nespláca, musí mu ich zrážať z-teľ. Dlh je vysoký. Môžem postupovať podľa ex.poriadku - 1/3 z čistej mzdy z-nca ? Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
24.11.12,19:20
Zrážate to čo je v dohode uvedené, najviac prvú tretinu, postupujete podľa Občianskeho súdneho poriadku.
Daniela12345
25.11.12,05:57
A mám asi problém. Ja som postupovala podľa ex.poriadku. Niekde som čítala, že zrážka nemôže byť vyššia ako pri výkone rozhodnutia a za výkon rozhodnutia som považovala exekúciu. Čo teraz? (z-nec mal splácať mesačne 54,00 E, v dohode bolo určené 2-násobok mes.splátky 108.00, ja som zrážala okolo 80,00 E. Z-nec meškal so splátkami asi vo výške 118,00 E a zostatok nespl. úveru asi vo výške 1800,00 E.)
Jana Motyčková
25.11.12,08:59
Nič sa nedeje. Je to OK. Či je to podľa OSP alebo EP je to skoro to isté, počítajú sa tretiny, je tam len pár rozdielov, napr. :
- jednu z nich nemožno vykonať z DOVP (z hlavy neviem nikdy ktorú - asi OSP),
- ak zamestnanec chce zrážať viac ako tretinu resp.dve tretiny, pri zrážke podľa EP sa to môže s jeho písomným súhlasom (do určitej výšky), pri zrážke podľa OSP sa to nemôže ani so súhlasom zamestnanca,
- a sú tam trochu iné podmineky na oznamovanie exekútorovi/súdu/oprávnenej osobe, ale len v detailoch.
Daniela12345
25.11.12,11:08
Nič sa nedeje. Je to OK. Či je to podľa OSP alebo EP je to skoro to isté, počítajú sa tretiny, je tam len pár rozdielov, napr. :
- jednu z nich nemožno vykonať z DOVP (z hlavy neviem nikdy ktorú - asi OSP),
- ak zamestnanec chce zrážať viac ako tretinu resp.dve tretiny, pri zrážke podľa EP sa to môže s jeho písomným súhlasom (do určitej výšky), pri zrážke podľa OSP sa to nemôže ani so súhlasom zamestnanca,
- a sú tam trochu iné podmineky na oznamovanie exekútorovi/súdu/oprávnenej osobe, ale len v detailoch.

Vyčíslenie čistej mzdy - OSP - môžem odrátať poistné?
Jana Motyčková
25.11.12,18:06
Aj keď v OSP sa o poistnom nehovorí, zákony treba vykladať nielen podľa presného znenia ale aj podľa "zmyslu a účelu zákona", takže keď ste poistné odpočítali, nemalo by to nikomu vadiť.
Daniela12345
25.11.12,18:41
Aj keď v OSP sa o poistnom nehovorí, zákony treba vykladať nielen podľa presného znenia ale aj podľa "zmyslu a účelu zákona", takže keď ste poistné odpočítali, nemalo by to nikomu vadiť.

Ďakujem za pomoc.
Daniela12345
26.11.12,13:20
Ešte mám jeden dotaz _ mám ex. príkaz - pohľadávka 155,75 E, ktorá sa skladá z istiny - 60,00 E a trov exekúcie 95,75 E. Nariadená zrážka z 1/3.(pokuta pre políciu)
Ja som zrazila 83,26 E. Postupujem podľa EP na celú pohľadavku. Uvažujem správne?
Jana Motyčková
26.11.12,18:10
Áno .
Zuzka 335
08.01.13,10:03
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Zamestnanec pracoval u nás 10 dní v mesiaci december a ukončili sme s ním pracovnú zmluvu v skúšobnej dobe. Vzápätí prišiel exekučn príkaz na zrážku zo mzdy. Neviem, ako mám postupovať, keďže v mesiaci odpracoval len 10 dní. Nezdaniteľnú čiastku mám podleiť počtom odpracovaných dní? Ak by som uplatnila celú, tak vyjde nula - čistá mzda za odpracované dni je 300 €.

Prosím Vás o radu.
Jana Motyčková
08.01.13,12:50
Nepostinuteľnú sumu nemôžete svojvoľne krátiť. Exekútorovi napíšte, źe príjem bol nízky a že už uvás nepracuje.
Zuzka 335
08.01.13,15:54
Pani Motyčková, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Zuzka
certik
06.02.13,12:24
Prosím vás: zamestnancovi zrážam exekúciu vo výške 1/3 - neprednostná pohľadávka. Teraz nám prišiel EP z Daňového úradu - prednostná pohľadávka. Ak mal zamestnanec za 01/2013 čistú mzdu 363,28 €, tak 1/3 vo výške 82,18 € odvediem na neprednostnú tak ak doteraz a druhú tretinu vo výške 82,18 € odvediem na DÚ. Bude to takto správne? Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
06.02.13,13:08
Tretiny som nepočítala, ale ostatné je správne, čiže jednu tretinu na neprednostnú a druhú tretinu na DÚ.
Katinka71
11.02.13,14:51
Dobrý deň !
Na jedného zamestnanca so mala 4 EP, jedna neprednostná-prišla prvá, dve prednostné prišli v jeden deň a 4 prednostný EP o dva dni. Jednu tretinu som platila na prvú neprednostnú exekúciu, druhú tretinu som pomerne delila medzi dve prednostné a 4 EP bol v poradí.
Otázka : prvá neprednostná exek. je už vyplatená, zostávajú 3 prednostné. Ako to mám teraz platiť ? Dve tretiny pomerne deliť medzi 2 prednostné a 3 stále v poradí ? Alebo jednu tretinu deliť medzi tie čo prišli v jeden deň a druhú tretinu začať davať na tu v poradí ?
Jana Motyčková
12.02.13,07:37
Obe tretiny pôjdu na 2 prednostné, ktoré prišli naraz.
(Ak žiadna z prednostných nie je výživné)
Katinka71
12.02.13,08:05
ani jedna nie je výživné, ďakujem za odpoveď !
uct2007
14.02.13,08:42
Dobrý deň.
Dcéra má čistú mzdu 295 Eur. Má nariadené exekučné zrážky zo mzdy. Vyživuje jedno maloleté dieťa. Počítala som správne, že je musí zostať k výplate 138,94 Eur? (194,58x60% + 88,82x25%) - a z ostatnej mzdy je možné postupne vykonávať zrážky? Ďakujem už vopred za odpoveď !!!!
Jana Motyčková
14.02.13,08:53
Musí jej ostať 60% z 194,58 a 25% z 194,58. Zo zvyšku jej zrazia jednu alebo dve tretiny (podľa toho, aká je to pohladávka), ostatné jej ostane. Ak by chcela, aby jej zrážali vyššiu sumu, môžu s jej súhlasom (radšej písomným), ale aj v tom prípade suma podľa prvej vety jej musí ostať.
uct2007
14.02.13,09:13
Takže suma čo jej musí zostať k výplate je 165,38 Eur a zo zvyšku (295-165,38) sa jej môžu postupne zrážať exekúcie ? Veľmi pekne ĎAKUJEM za odpoveď.
ivti
16.02.13,11:52
Poprosila by som vás o radu: v ten istý deň nám prišli 2 exekučné príkazy na jedného zamestnanca, ktorý zarába minimálnu mzdu t.j. 292,48 € v čistom a má 1 dieťa. Na jednom exekučnom je uvedené: "vykonávať z dvoch tretín mzdy zrážky" (378,93€) a na druhom len, že "vykonávať zo mzdy zrážky (arestatórium)(267,92€)". Koľko na jednotlivé exekúcie mu teda môžme zrážať? Pomôžete mi s výpočtom? Ďakujem.
ivti
16.02.13,17:39
Poprosila by som vás o radu: v ten istý deň nám prišli 2 exekučné príkazy na jedného zamestnanca, ktorý zarába minimálnu mzdu t.j. 292,48 € v čistom a má 1 dieťa. Na jednom exekučnom je uvedené: "vykonávať z dvoch tretín mzdy zrážky" (378,93€) a na druhom len, že "vykonávať zo mzdy zrážky (arestatórium)(267,92€)". Koľko na jednotlivé exekúcie mu teda môžme zrážať? Pomôžete mi s výpočtom? Ďakujem.
...len by som chcela ešte raz vypichnúť moju otázku...
Andyke
16.02.13,17:44
Z 2.tretiny pošleš na prednostnú pohľadávku
z 1.tretiny pošleš na obidve exekúcie - pomerne , lebo prišli v jeden deň
ivti
16.02.13,18:26
a ktorá je prednostná?
Andyke
16.02.13,18:34
Kde Ti napísali, že zrážky vykonávať z dvoch tretín.
certik
13.03.13,09:24
Prosím vás, posielala som exekútorovi XY oznámenie o tom, že jeho exekučný príkaz nemôžem zrážať, nakoľko je v poradí. Zamestnanec má dve iné exekúcie od iných exekútorov. Exekútor XY mi poslal odpoveď, že mu mám zoskenovať a poslať predchádzajúce exekúcie zamestnanca, ktoré sa v súčasnosti zrážajú. Má na to právo? Ďakujem za radu, lebo som v pomykove čo urobiť....
SSAndrea
26.04.13,09:43
Prosím o radu. Prišiel mi exekučný príkaz voči VŠZP u jedného zamestnanca. Jedná sa o prednostnú pohľadávku, čiže by som mala posielať 2/3. Tento zamestnanec je rozvedený a platí výživne na dieťa - toto ja ale nestrhávam z výplaty. Platí si to sám a v sume vyššej ako má stanovené. Jeho mzda je v čistom 353,- €. Musím zohľadňovať toto výživné pri výpočte, tento zamestnanec posiela na výživné viac ako by mal? Alebo počítam len 353 - 116 = 237. Podelím 3 t.j. 79 a dve tretiny pošlem exekútorovi teda 159 €? Ďakujem za skorú odpoveď. Andrea
Andyke
26.04.13,10:13
Výška plateného výživného neznižuje výšku zrážok pri výpočte exek.zrážok.
​Odpočet na povinného plus aj na to dieťa (voči ktorému má upravenú vyživovaciu povinnosť súdom)
SSAndrea
26.04.13,10:17
Dobrý deň Andyke. Ešte mám otázku, mám zohľadňovať nepostihnuteľnú sumu aj na dieťa, aj keď s ním nežije v spoločnej domácnosti?
1marika1
26.04.13,10:43
odporúčam obrátiť sa na spoločnosť http://creditcollect.sk/vymahanie-penazi/ viem že poskytujú bezplatné právne poradenstvo. Prajem veľa zdaru.
Andyke
26.04.13,11:03
Dobrý deň Andyke. Ešte mám otázku, mám zohľadňovať nepostihnuteľnú sumu aj na dieťa, aj keď s ním nežije v spoločnej domácnosti?
​Áno (však som Ti to tak aj napísala v mojej odpovedi)
Andyke
26.04.13,11:08
Nevadí, že nežijú v spoločnej domácnosti (vyživuje svoje dieťa )
fluxo
03.06.13,08:52
Dobrý deň chcem sa opýtať prišli my tri exekúcie na plat ani jedna neni prednostná,no chcel by som vedieť koľko my s platu ostane. Môj plat v čistom je 1200e. Mam manželku a neplnoleté dieťa. Exekúcie prišli cca dva týždne po sebe.Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
draik
03.06.13,10:54
zhruba 410 eur
Ivuchak
10.09.14,04:42
Ak má zamestnanec každý mesiac inú mzdu, treba každý mesiac zrážku prepočítať ? Ďakujem.
nickush3
10.09.14,05:01
...akonáhle sa mení výška čistej mzdy, tak sa mení aj výška exekučnej zrážky. Musíš to prepočítavať :)
Ivuchak
10.09.14,05:05
super , teším sa :mee:. Ďakujem za rýchlu odpoved :)