petraTT
13.02.06,21:54
Chcem sa opýtať, čo v prípade, že mám zamestnankyňu, ktorá má 30 rokov a má životnú poistku na dožitie 60 rokov. Ale zároveň si môže po 6 rokoch vybrať určitú časť peňazí a šetrí ďalej, zmluva sa neprerušuje. Môže si uplatniť úľavu na dani? Považuje sa to za poistné plnenie?
Chobot
13.02.06,21:14
Chcem sa opýtať, čo v prípade, že mám zamestnankyňu, ktorá má 30 rokov a má životnú poistku na dožitie 60 rokov. Ale zároveň si môže po 6 rokoch vybrať určitú časť peňazí a šetrí ďalej, zmluva sa neprerušuje. Môže si uplatniť úľavu na dani? Považuje sa to za poistné plnenie?

Trebalo by bližšie špecifikovať, čo to znamená "môže si po 6 rokoch vybrať určitú časť peňazí". Je to zakotvené v zmluve o poistení?

Viem, že jedna poisťovňa umožňuje po niekoľkých rokoch trvania poistky čerpať akože úver do výšky odkupnej hodnoty. Je to ale stále v súlade so zmluvou, lebo tie prostriedky nečerpá z poistky, ale poisťovňa mu poskytuje úver, ktorý je krytý tou odkupnou hodnotou. Ak by ten úver nesplatil, tak poisťovňa zruší poistku a uhradí úver odkupnou hodnotou. V tomto prípade by išlo o porušenie zmluvných podmienok.

Priamo zo zákona je umožnené poisťovniam poskytnúť úver poisteným osobe v celkovej výške tuším 5% z technických rezerv.

Takže ak to je takýto prípad, tak čerpanie toho úveru sa nepovažuje za porušenie zmluvných podmienok a môže si odpočítať zo základu dane poistné.
Braňo
14.02.06,05:43
Mám rovnaký problém, mám životné a úrazové poistenie v UNIQUE, systém kapitál a odmietli mi vystaviť potvrdenie na odpočítanie nezd. čiastky, nakoľko nespĺňam podmienky.
Miriam.x
14.02.06,06:01
Niečo podobné má aj Allianz, volá sa to Investičné životné poistenie, je to niečo ako banko-produkt, kde sa dá výnimočne vkladať aj vyberať. Ja mám o tom také informácie, že kým z tade nevyberieš môžeš si to uplatniť na zníženie základu dane ako 3. pilier, ale po čerpaní budeš musieť tie peniažky doplatiť. Neviem či je to úplne správne, ale mňa takto informovali.
Chobot
14.02.06,07:14
Mám rovnaký problém, mám životné a úrazové poistenie v UNIQUE, systém kapitál a odmietli mi vystaviť potvrdenie na odpočítanie nezd. čiastky, nakoľko nespĺňam podmienky.

Na trhu existuje nespočetne veľa variantov produktov v životnom poistení. Poisťovňa najlepšie pozná, či parametre toho ktorého jej produktu spĺňajú podmienky na odpočet, preto ak nespĺňajú, potvrdenie nevydajú. Nedá sa tu zovšeobecniť a povedať, či tento produkt vyhovuje podmienkam zákona alebo nie.

Predovšetkým tie investičné živ. poistenia môže mať rôzne podmienky - napr. že vložené investície možno čerpať aj priebehu trvania poistky. Takto nastavený produkt nie je v súlade so zákonom o DzP.
DanielaSL
14.02.06,07:33
No ja by som len dodala k tejto téme , že aj poisťovne robia chyby. Mne osobne poslali potvrdenie, ktoré nespĺňa podmienky. Poistka mi skončí v roku, keď dosiahnem 54 rokov. Nakoľko viem, že to nie je v poriadku, tak ho nepoužijem.Takže treba si dať aj po tejto stránke pozor.
Chobot
14.02.06,07:40
No ja by som len dodala k tejto téme , že aj poisťovne robia chyby. Mne osobne poslali potvrdenie, ktoré nespĺňa podmienky. Poistka mi skončí v roku, keď dosiahnem 54 rokov. Nakoľko viem, že to nie je v poriadku, tak ho nepoužijem.Takže treba si dať aj po tejto stránke pozor.

Skontroluj si údaje na poistnej zmluve a poistke, či máš správne uvedené roky narodenia, začiatok a skončenie poistky, trvanie zmluvy, rodné číslo,...

Lebo to nebude ľudská chyba, ak Ti raz automatizovaný systém zalal potvrdenie, urobil tak na základe určitých prametrov, ktoré mu zadefinovali. A tam sa stroj nesekne o jeden rok, jedine ak sú nesprávne údaje v systéme, ale to stroj neobjaví. Neviem, na základe ktorého údaja vyberali poistky, preto treba skontrolovať všetky, ktoré sa týkajú rokov. Tie údaje nahadzujú do systému pri upisovaní poistky poväčšine ľudia, ktorí už môžu byť omylný.

Druhá možnosť je, že dali nepsrávne údaje na selekciu, potom by ale zaslali všetkým, ktorým končí poistka vo veku 54 rokov.
DanielaSL
14.02.06,07:57
Všetko mám správne , je to poistka ktorú mám už dlhé roky a bola limitovaná mojim odchodom do dôchodku. Podľa starého zákona. Mám v tej poisťovni ešte jednu , ktorá mi skončí , keď budem mať 60. Sám môj poisťovák ma upozornil, že len túto budem môcť použiť k odpočtu. A zrazu mi prišli potvrdenia na obidve.
JanaF
14.02.06,08:15
suhlasim s Danielou, aj ja mam takuto poistku a nechavala som na poistovnu, ci mi posle alebo neposle potvrdenie. Pretoze poistna zmluva ma ukoncenie, ked budem mat 42 rokov... co je do 55 rokov este daleko:) , sice poistenie bude trvat min. 10 rokov, ale kto zaruci poistovni, ze si to ludia nebudu chciet vybrat skor? zeby to automaticky predlzili, co pochybujem:D
Chobot
14.02.06,08:45
suhlasim s Danielou, aj ja mam takuto poistku a nechavala som na poistovnu, ci mi posle alebo neposle potvrdenie. Pretoze poistna zmluva ma ukoncenie, ked budem mat 42 rokov... co je do 55 rokov este daleko:) , sice poistenie bude trvat min. 10 rokov, ale kto zaruci poistovni, ze si to ludia nebudu chciet vybrat skor? zeby to automaticky predlzili, co pochybujem:D

Neviem v ktorej diskusii, ale niekto tu už pomínal, že ČP Slovensko poslala všetkým klientom potvrdenia s argmentáciou, že ak si poistku predĺžia, tak majú nárok na odpočet.

Nemáte aj vy (DanielaSĽ a JanaF) poistenie náhodou v tej poisťovni?

Už som to našiel, bolo to tu:
http://www.porada.sk/t18760-znenie-daovho-zkladu-o-ivotn-poistenie.html
DanielaSL
14.02.06,08:58
Ja nemám v tej poisťovni.