Jaka3
28.05.12,14:17
Prosim o nazor na opravu chyby z roku 2011 v jednoduchom uctovnictve. Do vydavkov bola zauctovana vyssia suma ako mala byt. Okrem toho, ze podam dodatocne danove priznanie, aka je spravna uctovna oprava? Otvorim uctovnictvo roku 2011, opravim chybu, vytlacim si aj nove vykazy a v roku 2012 si opravim len zaciatocne stavy? Alebo uctovnictvo z roku 2011 uz nebudem otvarat a len si rucne vypocitam novy zaciatocny stav pokladne?
ekofin
04.06.12,13:57
Ja by som tiež mala podobný problém. V roku 2011 bol dvakrát zaúčtovaný výdavok v jednoduchom účtovníctve a to konkrétne výplata miezd. Jedná sa o sumu cca 1000 eur. Všade sa dočítam o opravách významných a nevýznamných súm v podvojnom účtovníctve, ale o opravách v JÚ neviem nájsť nič. Môžem jednoducho v denníku zaúčtovať storno tohto výdavku v tomto roku a nebudem podávať dodatočné daňové priznanie za rok 2011? Podnikateľ sa rozhodol, že je to nevýznamná oprava. Ďakujem.
Tweety
04.06.12,14:08
Ja by som tiež mala podobný problém. V roku 2011 bol dvakrát zaúčtovaný výdavok v jednoduchom účtovníctve a to konkrétne výplata miezd. Jedná sa o sumu cca 1000 eur. Všade sa dočítam o opravách významných a nevýznamných súm v podvojnom účtovníctve, ale o opravách v JÚ neviem nájsť nič. Môžem jednoducho v denníku zaúčtovať storno tohto výdavku v tomto roku a nebudem podávať dodatočné daňové priznanie za rok 2011? Podnikateľ sa rozhodol, že je to nevýznamná oprava. Ďakujem.
Odviedol nižšiu daň ako mal, podľa mňa je potrebné podať DDP.
SilMar Group
06.06.12,07:16
Ja by som tiež mala podobný problém. V roku 2011 bol dvakrát zaúčtovaný výdavok v jednoduchom účtovníctve a to konkrétne výplata miezd. Jedná sa o sumu cca 1000 eur. Všade sa dočítam o opravách významných a nevýznamných súm v podvojnom účtovníctve, ale o opravách v JÚ neviem nájsť nič. Môžem jednoducho v denníku zaúčtovať storno tohto výdavku v tomto roku a nebudem podávať dodatočné daňové priznanie za rok 2011? Podnikateľ sa rozhodol, že je to nevýznamná oprava. Ďakujem.

Významnosť a nevýznamnosť chyby sa posudzuje z hľadiska podvojného účtovníctva - akým spôsobom chybu zaúčtovať, ak sa už nedá otvoriť účtovná závierka, resp. ak sa aj dá, s akými nákladmi by to bolo spojené. Ak je chyba nevýznamná, účtuje sa bežným spôsobom do nákladov alebo výnosov, ak je významná, účtuje sa na účty vlastného imania (väčšinou na nerozdelený zisk alebo neuhradenú stratu). Ale nemá to nič s podaním dodatočného daňového priznania. Ak si zaúčtovala vyššie výdavky, bez ohľadu na významnosť je potrebné podať dodatočné DP - podľa zákona o dani z príjmu.
Iná vec je, že v praxi to veľa účtovníkov na žiadosť majiteľov rieši tak, že nepodá DDP (načo na seba zbytočne upozorňovať) a keď príde daňová kontrola tvária sa, že si to prosto nevšimli s tým, že aj tak musia niečo nájsť a takto budú aspoň spokojní. Ale zo zákona o dani z príjmu jasne vyplýva, že ak bola odvedená nižšia daň (resp. vyššia daňová strata), je potrebné podať DDP.
ekofin
06.06.12,12:17
Ďakujem za obidve odpovede, ja robím väčšinou podvojné účtovníctvo, tam to je jasné, ale obrátil sa na mňa podnikateľ, ktorému som to tiež tak vysvetlila, ale nebol s tým spokojný. Tak som si to radšej potvrdila. Ešte raz vďaka.
kolacikvanilka
07.06.12,07:14
Práve riešim podobnú vec. DDP je nutné podať. JÚ otvoriť a opravovať nemožno, nakoľko ÚZ v JÚ sa neschvaľuje - § 16 ods. 9 a 10 Z o účtovníctve.
Čo sa týka pokladne - opraví sa v roku 2012 nasledovne - z pokladne bol vykonaný vyšší výdavok ako mal byť (jej stav to dovolil). Ten, kto prijal hotovosť ju prijal v nesprávnej sume (alebo dvakrát) a teda vznikol inštitút "bezdôvodného obohatenia". Toto musí vrátiť a tým vznikne príjem v pokladni v roku 2012.
Kavi
17.11.12,15:33
Zistila som, že v r. 2011 neboli zahrnuté do DP všetky príjmy (nemala som doklady o inkase niektorých VF). Viem, že treba podať DDP, len som sa chcela spýtať, či mám prerábať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? Alebo teraz už podám len DDP bez príloh?
V útovníctve 2012 tie VFA zlikvidujem aby sa príjem dostal do pokladne (VF boli uhradené v hotovosti), ale bude to príjem neovpl. ZD v 2012? Vopred ďakujem za pomoc.
Tweety
17.11.12,16:19
Zistila som, že v r. 2011 neboli zahrnuté do DP všetky príjmy (nemala som doklady o inkase niektorých VF). Viem, že treba podať DDP, len som sa chcela spýtať, či mám prerábať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? Alebo teraz už podám len DDP bez príloh? Určite, veď sa ti zmenia čísla na nich. útovníctve 2012 tie VFA zlikvidujem aby sa príjem dostal do pokladne (VF boli uhradené v hotovosti), ale bude to príjem neovpl. ZD v 2012? Vopred ďakujem za pomoc.
V texte.
Kavi
17.11.12,16:55
A v roku 2012 zmením len počiatočné hodnoty pokladne a pohľadávok?
seda
21.03.13,20:06
Dobrý večer, účtujem SZČO, JU r. 2012, r. 2011 účtoval niekto iný a nesprávne zadal odpisovú skupinu majetku, čo má za následok, že za r. 2011 mala byť nižšia strata. Ako by som mala postupovať v tomto roku? PS majetku dám nesprávne podľa výkazov z r. 2011 a KS r. 2012 dám správne aj keď zatiaľ nepodám dodatočné DP s výkazmi? Je tento postup správny? SZČO by chcela aby som prešla celý rok 2011, či tam nie je viac chýb a potom podať dodatočné. Čo sa týka straty r. 2011, tak ju nemusím odrátať už v DP za r. 2012? Ďakujem za odpoveď.
Danielam
30.03.13,17:13
Ahojte, prosím Vás potrebovala by som poradiť. V roku 2011 bol nesprávne vyčíslený kurzový rozdiel miesto zisku nesprávne zaučtovali stratu. Ja som to prebrala teraz na poslednú chvílku. Chybu som riadne vyčíslila. Teoria by bola. Len teraz mi ide o to ako to prakticky uskutočniť. Knihy roku 2011 otvárať nemôžem to mi je jasné. Niíkdy som JU neopravovala chyby. Ide o kurzový zisk 5233€. Týmto sa menia aj výkazy za rok 2011. Vie mi niekto poradiť ako to opraviť v roku 2012 (zaučtovať) - opraviť len počiatočný stav v EUR na tomto účte (cudzia mena je správne) a urobiť dodatočné daňové priznanie za rok 2011 uviesť na r.41 správnu výšku kurzového zisku a na r.42 kurzovú stratu ktorá bola nesprávne zaučtovaná???lebo vobec neviem ako prakticky postupovať pri oprave chyby za rok 2011. ďakujem za pomoc
Sarlotka
30.03.13,19:29
posuvam
a_je_to
30.03.13,19:39
Ahojte, prosím Vás potrebovala by som poradiť. V roku 2011 bol nesprávne vyčíslený kurzový rozdiel miesto zisku nesprávne zaučtovali stratu. Ja som to prebrala teraz na poslednú chvílku. Chybu som riadne vyčíslila. Teoria by bola. Len teraz mi ide o to ako to prakticky uskutočniť. Knihy roku 2011 otvárať nemôžem to mi je jasné. Niíkdy som JU neopravovala chyby. Ide o kurzový zisk 5233€. Týmto sa menia aj výkazy za rok 2011. Vie mi niekto poradiť ako to opraviť v roku 2012 (zaučtovať) - opraviť len počiatočný stav v EUR na tomto účte (cudzia mena je správne) a urobiť dodatočné daňové priznanie za rok 2011 uviesť na r.41 správnu výšku kurzového zisku a na r.42 kurzovú stratu ktorá bola nesprávne zaučtovaná???lebo vobec neviem ako prakticky postupovať pri oprave chyby za rok 2011. ďakujem za pomoc
Chyba by sa mala zaúčtovať pod dátumom zistenia do peňažného denníka. Ale keďže kurzové rozdiely sa účtujú až v uzávierkových operáciách, tak opravu chyby zaúčtuješ v rámci uzávierkových operácií 2012. Doklad o vyčíslení chyby zaúčtuješ dvojzápisom. Prvý riadok zápisu bude storno pôvodnej kurzovej straty, čo zvýši základ dane 2012 prvýkrát. Potom začtuješ správny zápis kurzového zisku, čo zvýši základ dane 2012 druhýkrát. Celkový základ dane rozdelíš na riadny za rok 2012 a dodatočný za 2011 v sume dvojnásobku chybného kurzového rozdielu. Do počiatočných stavov nezasahuješ, musia sa prevziať tak, ako boli v konečných stavoch 2011. Nezasahuješ ani do výkazov 2011. Teda z jedného základu dane 2012 vyplníš dve priznania. Prvé riadne za 2012 a druhé dodatočné za 2011. Dodatočné priznanie /použiješ tlačivo 2011/ sa vyplní tak ako riadne. Iba v oddieli XI. vyčísliš pôvodne priznaný základ a pôvodné hodnoty jeho vyrovnania a rozdiely proti dodatočnému. Inak, je to poriadna pálka ... a mala by sa prejednať s pôvodcom chyby, lebo zrejme tam bude aj významná sankcia, ktorú niekto musí znášať. Ak je kurzový zisk 5233 a predtým bola strata v rovnakej výške, tak skrátenie dane je cca 200 Eur, z čoho možno čakať po podaní DDP sankciu cca 150 Eur.
Danielam
30.03.13,19:50
Chyba by sa mala zaúčtovať pod dátumom zistenia do peňažného denníka. Ale keďže kurzové rozdiely sa účtujú až v uzávierkových operáciách, tak opravu chyby zaúčtuješ v rámci uzávierkových operácií 2012. Doklad o vyčíslení chyby zaúčtuješ dvojzápisom. Prvý riadok zápisu bude storno pôvodnej kurzovej straty, čo zvýši základ dane 2012 prvýkrát. Potom začtuješ správny zápis kurzového zisku, čo zvýši základ dane 2012 druhýkrát. Celkový základ dane rozdelíš na riadny za rok 2012 a dodatočný za 2011 v sume dvojnásobku chybného kurzového rozdielu. Do počiatočných stavov nezasahuješ, musia sa prevziať tak, ako boli v konečných stavoch 2011. Nezasahuješ ani do výkazov 2011. Teda z jedného základu dane 2012 vyplníš dve priznania. Prvé riadne za 2012 a druhé dodatočné za 2011. Dodatočné priznanie /použiješ tlačivo 2011/ sa vyplní tak ako riadne. Iba v oddieli XI. vyčísliš pôvodne priznaný základ a pôvodné hodnoty jeho vyrovnania a rozdiely proti dodatočnému. Inak, je to poriadna pálka ... a mala by sa prejednať s pôvodcom chyby, lebo zrejme tam bude aj významná sankcia, ktorú niekto musí znášať. Ak je kurzový zisk 5233 a predtým bola strata v rovnakej výške, tak skrátenie dane je cca 200 Eur, z čoho možno čakať po podaní DDP sankciu cca 150 Eur.
Ja ti veľmi pekne ďakujem za radu aj v tomto možno pre niekoho ešte náročno--tažkom období. Bude sankcia aj za to, keď v DP za rok 2011 bola vykázaná strata a ja tu stratu (pri všetkých opravách) síce znížim ale aj tak stále bude strata za rok 2011 (lebo pri tých kurzových rozdieloch som našla aj opačné chyby, nie len zisk aj strata je tam nezaučtovaná ďalšia a tak) a dávam to nejako na poriadok.
a_je_to
30.03.13,20:10
Dobrý večer, účtujem SZČO, JU r. 2012, r. 2011 účtoval niekto iný a nesprávne zadal odpisovú skupinu majetku, čo má za následok, že za r. 2011 mala byť nižšia strata. Ako by som mala postupovať v tomto roku? PS majetku dám nesprávne podľa výkazov z r. 2011 a KS r. 2012 dám správne aj keď zatiaľ nepodám dodatočné DP s výkazmi? Je tento postup správny? SZČO by chcela aby som prešla celý rok 2011, či tam nie je viac chýb a potom podať dodatočné. Čo sa týka straty r. 2011, tak ju nemusím odrátať už v DP za r. 2012? Ďakujem za odpoveď.
PS 2012 otvor podľa 2011, kontinuita musí zostať zachovaná. Za rok 2012 uplatni odpisy o to nižšie, o čo boli v 2011 vyššie. Ak bol za 2012 zisk, tak ho zníž o statu 2011 v takej sume, aká mala byť po oprave chýb správna. Nemusíš uplatniť celú stratu, aká bola vyčíslená. Tým dosiahneš aj bez DDP za 2011 stav, ktorý prípadná daňová kontrola musí iba uznať.
a_je_to
30.03.13,20:14
Ja ti veľmi pekne ďakujem za radu aj v tomto možno pre niekoho ešte náročno--tažkom období. Bude sankcia aj za to, keď v DP za rok 2011 bola vykázaná strata a ja tu stratu (pri všetkých opravách) síce znížim ale aj tak stále bude strata za rok 2011 (lebo pri tých kurzových rozdieloch som našla aj opačné chyby, nie len zisk aj strata je tam nezaučtovaná ďalšia a tak) a dávam to nejako na poriadok.
Daňový delikt je iba zníženie daňovej povinnosti, alebo zvýšenie nadmerného odpočtu. Zvýšenie ešte neuplatnenej straty nie je daňový delikt.
Danielam
31.03.13,13:52
Daňový delikt je iba zníženie daňovej povinnosti, alebo zvýšenie nadmerného odpočtu. Zvýšenie ešte neuplatnenej straty nie je daňový delikt.
chcela by som sa ešte spýtať môžem v roku 2012 takýmto istým spôsobom opraviť aj rok 2010 (tiež kurzové rozdiely) ale v tomto prípade dodatočné podavať asi nemusím ? lebo tam príde k navýšeniu straty za rok 2010.
a_je_to
01.04.13,14:41
chcela by som sa ešte spýtať môžem v roku 2012 takýmto istým spôsobom opraviť aj rok 2010 (tiež kurzové rozdiely) ale v tomto prípade dodatočné podavať asi nemusím ? lebo tam príde k navýšeniu straty za rok 2010.

Ak za rok 2010 mala byť strata vyššia, ako bola priznaná, opravíš v účtovaní za 2012 - doplníš chýbajúci náklad z roka 2010, ako účtovný prípad roku 2012, v zmysle § 17, ods. 29 ZoDP. Nedaj sa pomýliť, že v prípade ak nebola za 2010 vyčíslená daň, tak sa ods. 29 nemôže použiť. Lebo to nie je pravda, je tu niekde aj stanovisko drsr, že sa môže. Ak bude za 2012 zisk, umoríš jeho časť stratou z roka 2010 a to dodatočne zaúčtované je už zohľadnené.
anka_p
02.04.13,09:46
ako je to so zdravotným poistením, po zistení chyby v daňovom priznaní? ak by bola vyššia daňová povinnosť po dodatočnom daňovom priznaní? Je povinnosť to hlásiť zdravotnej poisťovni?
Danielam
02.04.13,14:13
Ďakujem :)