andrea
25.05.04,20:31
Prosím o vyjadrenie sa k nasledujucemu prípadu: vlastním kamion a ním prevázam tovar(nieje moj) cez spedicnu firmu:
1-spedicna firma na Slovensku (ma IC DIC ja mám tiez) mi da zakazku previest
tovar zo Slovenska do Nemecka. Fakturujem spedicnej firme prepravu s DPH.
Vo vykaze DPH riadok -03/02
Ma ma zaujimat tovar ked ja robim sluzbu???

2-spedicna firma v Cesku (ma IC DIC) mi da zakazku previest tovar z
Ceska do Madarska.Fakturujem bez DPH.
Vo vykaze DPH riadok ??/?? ?????

Ja som uz z tej prepravy zblbla uplne. Bojim sa nieco napisat lebo hned znie otazka miesto dodania? miesto zacatia?
Moj nazor je, ze ma nema co zaujimat kde ten tovar ide alebo skade, mna by mal zaujimat objednaval(spedicna firma-jej sidlo) alebo nie? Ci ma IC DIC alebo ho nema.

3-spedicna firma v Nemecku (nema IC DIC) mi da zakazku z Holandska do
Polska. A co teraz???
Vo vykaze DPH riadok ??/?? ?????
luky
26.05.04,06:59
Ja mám tiež z toho zmätok a bola som aj na školení. K tej 1- máš pravdu fakturuješ s dph a ide to do riadkov 3/2.Tovar Ťa zaujímať podľa mňa nemusí, poskytuješ službu.
2- fakturuješ bez dph, ako nám to povedali na školení prenášaš daňovú povinnosť na platiteľa iného členského štátu ide o intrakomunitárnu dodávku a ide to na riadok asi 8, no a tá 3- to je úplná bomba a na školení nám povedali asi toto, ide o intrakomunitárnu dodávku a Slovenský prepravca sa musí zaregistrovať v Holansku ako platiteľ dane a fakturovať s Holanskou daňou a samozrejme ju aj odviesť v Holansku.Vôbec si to neviem v praxi predstaviť
andrea
26.05.04,09:50
Prosim o vyjadrenie alebo nazor ešte niekoho.
Luky dakujem za vyjadrenie. :(
M3G
26.05.04,20:11
Ak si zoberiete opačnú situáciu, zahraniční prepravcovia sa musia registrovať v podobnom prípade ako ste uviedli(3.) z ich strany len v Bratislave. Zákon v tomto prípade nezaujíma ako sa o tom dozvedia napríklad holandskí prepravcovia, čo budú faktúrovať prepravu Slovákovi napríklad z Čiech na Slovensko. Proste to má vedieť a basta.


Predpokladám, že podobne to bude aj z našej strany. Mali by vedieť, že kde sa máme registrovať(asi v hlavných mestách jednotlivých krajín, čo je podľa mňa blbosť). Podľa mňa najjednoduchšia možnosť bude existencia špecializovaných firiem, ktoré sa budú orientovať iba na registráciu a my dopravcovia prídeme napr. do BA, kde im predložíme žiadosť a oni nás zaregistrujú. Lenže komu budeme platiť prípadnú DPH, čo máme odviesť na základe nami vystavenej faktúry? A čo výkazy? Komu ich máme zaniesť? Prezidentovi?
Jozef Mihál
27.05.04,07:32
1. Fakturujete s DPH, lebo miesto dodania služby je Slovensko - lebo
- ide o prepravu medzi členskými štátmi - miesto dodania je štát, kde preprava začína
- váš zákazník je registrovaný v SR, takže nedochádza k prenosu miesta dodania do iného štátu z titulu registrácie zákazníka v inom štáte.

O tovare sa nemožno baviť, Vy predsa nepredávate tovar, Vy predávate službu - prepravu.

2. Preprava nie je pre Vás predmetom dane. Pre českého zákazníka vznikne povinnosť platit daň v ČR - ale to je jeho problém. Vy túto službu neuvádzate v daňovom priznaní - lebo NIE JE PREDMETOM DANE (to je niečo iné, ako keď by bola predmetom dane a bola by od dane oslobodená - to by teoreticky do daň.priznania šlo). Neuvádzate ani na súhrnnom výkaze - tam sa uvádzajú LEN TOVARY

3. Nemám čo dodať k vyššie uvedeným príspevkom (luky, M3G).
andrea
27.05.04,09:50
Podla všetkych vyjadreni mam sadnut do auta ist do Nemecka - neviem sice kde a zaregistrovat sa. Dakujem pekne panom poslancom ze mi tak "ulahcili" pracu v podnikani. Mam problem so zakazkami a teraz budem mat problem este aj s registraciou.
A este sa vas spytam: co ak ten nemec bude mat IC DIC. Vtedy fakturujem bez DPH. To znamena ze si budem vyberat iba takych co maju IC DIC.
Zavolam a sa spytam : mate IC DIC? a on ze nie! tak dopocutia. A je po podnikani. Pekny den prajem.