Antonio_Salieri
28.05.12,15:39
Dobrý deň
Dohodli sme sa na zateplení bytového domu, ktorý tvorí 6 bytov. Súhlasili sme 5ti, jedna sa cez telefon vyjadrila že ona to nepotrebuje a viac s nami nekomunikuje. Dohodli sme sa na zvýšení príspevkov do fondu opráv. Kedže sme súhlasili nadpolovičnou väčšinou (neberieme úver), je spôsob ako prehlasovaného donútiť ? Pozvanie na schôdzu dostala poštou doporučene a o otázkach ktoré sa na schôdzi riešili vedela dopredu. Ďakujem pekne.
sito
28.05.12,13:50
Keď neberiete úver, tak stačí takto. Päť súhlasov za päť bytov a rozhodnutie platí aj pre šiesty byt! Ale štačili by aj, len štyri hlasy. Aj keby ste brali úver. Musí prispievať do FOaÚ v dohodnutej výške na jeden m2, krát m2 jej bytu, to je mesačná tvorba pre jej byt.

Zákon 182/1993, § 14, odsek 1,2 a 4.

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.
Antonio_Salieri
28.05.12,13:55
Mne ide hlavne o to ako vymáhať tie peniaze, lebo ona ich skrátka nedá. Rozprávať sa s ňou nedá. Súd, exekútor??
sito
28.05.12,14:18
Ak ste SVB, tak ...

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.


Ak mate správcu, zmluvu o výkone správy, tak ...

(2) Pri správe domu je správca povinný

h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
Antonio_Salieri
28.05.12,14:35
ďakujem sito... dúfam že nezošediviem a nepodpáli mi niekto auto
sito
28.05.12,14:48
Tak to ti ja nepoviem, neveštím. Ale prajem, to môžem, nech sa vám to podarí!
akimo
29.05.12,06:46
myslim , ze to pôjde v pohode , už som to spravil 4x a auto mam stale cele , ved si kazdy uvedomí , že ten čo si neolatí svoje platby , vas vlastne okrada , ber to tak a budeš kludne spavať .
nunenko
29.05.12,09:52
Zatepľovanie domu je správna vec, niekedy prinesie veľké úspory, niekedy sa náklad vracia strašne dlho, no a mnohokrát sa nevráti vôbec. Myslím si, že od určitej hranici by mal ukladať zákon ako povinnosť zatepliť.
ak ale existuje individuélne vykurovanie bytu, a takýto vlastník bytu neprispieva pre neho v ideálnom prípade na tepelnú bariéru bytom s nevýhodnou polohou nič, je otázne prečo by mal iný vlastník platiť tomuto odpojenému zateplenie. Alebo aj opačne, zateplený sa odpojí. Prípadne stúpne cena trhová zatepleného bytu pod strechou.
To nie je SCIFI ale realita vo svete a čosi sa už v ČR rysuje.
Jedna vec je zákon, druhá vec je hyenizmus pri presadzovaní svojho zámeru. Nemusia všetci ľudia byť natoľko solventní, aby mohli platiť ľubovoľnoveľké platby do FPÚaO.
Je problém presvedčiť neveriaceho aby veril v úspory po zateplení? A čo takto úver a zatepliť ihneď? A splácať úver z ušetreného tepla? No, ale to by každý pochopil, že každý ušetrí inú sumu. Jeden viac a iný menej.
A máte to spočítané? Vráti sa vám, a kedy táto investícia?
VERONIKA6
22.07.12,12:32
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.
VERONIKA6
23.07.12,09:38
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.
Posúvam.
jozka56
23.07.12,10:01
Veronika6 a z akých zdrojov bude Vaše SVB hradiť zatepľovanie a opravu balkónov?
VERONIKA6
23.07.12,10:12
Berieme úver. Do fondu opráv sa platí od januára aj za balkóny. Splácať úver budeme z fondu opráv, nakoľko nám to pokryje a ešte nám tam niečo bude aj zostávať.
jozka56
23.07.12,10:19
Tí, čo nemajú balkón by mali platiť menej mesačne do FO na úver o čiastku, ktorá zodpovedá hodnote opravy balkónu. To všetko musí prepočítať predseda SVB, hoci tie výpočty sú náročné, ale dá sa, len treba chcieť. Vrátenie 800€ sa mi nezdá správne a hlavne ako by sa to v SVB zaúčtovalo.
Určite dodávateľ prác Vám vyhotovil faktúru zvlášť na zatelenie a na balkóny. Viete aké ste mali poplatky k úveru, výšku istiny a úroky, tak potom už len zobrať kalkulačku a preratávať, preratávať a nastaviť správne zálohové platby do FO na úver pre jednotlivé byty.
Llívia
23.07.12,10:46
Tí, čo nemajú balkón by mali platiť menej mesačne do FO na úver o čiastku, ktorá zodpovedá hodnote opravy balkónu. To všetko musí prepočítať predseda SVB, hoci tie výpočty sú náročné, ale dá sa, len treba chcieť. Vrátenie 800€ sa mi nezdá správne a hlavne ako by sa to v SVB zaúčtovalo.
Určite dodávateľ prác Vám vyhotovil faktúru zvlášť na zatelenie a na balkóny. Viete aké ste mali poplatky k úveru, výšku istiny a úroky, tak potom už len zobrať kalkulačku a preratávať, preratávať a nastaviť správne zálohové platby do FO na úver pre jednotlivé byty.
Možno ani nie - http://www.porada.sk/t196960-vlastnictvo-balkona-ii.html príspevky od Sita.
jozka56
23.07.12,10:56
SVB, kde býva Veronika6 rešpektuje, že za opravu balkónov budú platiť iba tí majitelia, ktorí balkón majú. Chce riešiť otázku vrátenia 800€ za balkón , ja hovorím nevrátiť peniaze, ale stanoviť menšie zálohové platby do FO na úver.
VERONIKA6
23.07.12,11:03
SVB, kde býva Veronika6 rešpektuje, že za opravu balkónov budú platiť iba tí majitelia, ktorí balkón majú. Chce riešiť otázku vrátenia 800€ za balkón , ja hovorím nevrátiť peniaze, ale stanoviť menšie zálohové platby do FO na úver.
Ďakujem za názor. Takto to plánujeme riešiť aj my, aby tí čo balkóny nemajú, platili menšie platby. Akurát, že nejaký dobrák spísal petíciu, aby sa im vyplatilo 800,- Eur a oni už vidia, ako dostanú tieto peniaze na ruku.
jozka56
23.07.12,11:09
špekulanti sa vždy nájdu:)
sito
23.07.12,15:55
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.

Veronika, zdravím. Vieš niektorí si myslia, že trpím schizofréniu. Tak sa budem snažiť byť tu, ale aj byť, tam u vás.

Chceme zateplovať a máme problém. Balkóny sú v nevyhovujúcom, havarijnom stave, je ich treba zdemontovať a vybudovať nové. Ja balkón nemám. Ale ak ich nie je treba, tak načo budovať nové. Ak tých 34 bytov ich chce mať znova vybudované, tak nech si náklady na ich odstránenie a vybudovanie nových uhradia sami. Prečo by som sa na ich novom vybudovaní podieľať aj ja? Alebo vybudovať balkóny všetkým bytom, aj tým, ktoré ho nemali. Nežiadam kompenzáciu 800 euro.
sito
23.07.12,16:18
Berieme úver. Do fondu opráv sa platí od januára aj za balkóny. Splácať úver budeme z fondu opráv, nakoľko nám to pokryje a ešte nám tam niečo bude aj zostávať.

Zaujímala by ma jedna vec, prečo sa za balkóny do fondu opráv platí až od 1.1.2012? Zákon na základe ktorého je to povinnosť je v platnosti od 1.4.2010. Prechodné ustanovenia ukladajú povinnosť zosúladiť zmluvy o výkone správy so zákonom do 31.3.2011. Do fondu opráv mali byty, ktoré majú balkóny prispievať už od 1.4.2011!!!

Fond opráv sa tvorí v takej výške, aby pokryl všetky predpokladané náklady v budúcom roku a zostala aj primeraná rezerva na fonde. Aspoň jeden predpokladaný ročný plán opráv, ak nie viac.

Ak sa berie na obnovu domu úver, ten sa rozpočíta podľa majetkového podielu, podlahovej plochy bytov a spláca sa ako samostatná položka do fondu opráv. Správca automatický túto sumu za všetky byty stiahne z FO a odošle banke ako mesačnú splátku úveru.

Ale ak sa berie dom, spoluvlastníci domu úver, musí s úverom súhlasiť 2/3 väčšina vlastníkov. Ak my, čo nemáme balkóny a je nás viac ako tretina, nebudeme súhlasiť s úverom, nebude sa robiť ani zateplenie a ani výmena balkónov.
sito
23.07.12,16:29
Tí, čo nemajú balkón by mali platiť menej mesačne do FO na úver o čiastku, ktorá zodpovedá hodnote opravy balkónu. To všetko musí prepočítať predseda SVB, hoci tie výpočty sú náročné, ale dá sa, len treba chcieť. Vrátenie 800€ sa mi nezdá správne a hlavne ako by sa to v SVB zaúčtovalo.
Určite dodávateľ prác Vám vyhotovil faktúru zvlášť na zatelenie a na balkóny. Viete aké ste mali poplatky k úveru, výšku istiny a úroky, tak potom už len zobrať kalkulačku a preratávať, preratávať a nastaviť správne zálohové platby do FO na úver pre jednotlivé byty.

Jožka, páči sa mi váš návrh, ale je v súlade so zákonom? Myslím, že nie. Myslím si, že v cenovej ponuke by mala byť aj kalkulácia za jednotlivé položky. Takže, ak je napríklad cena rekonštrukcie balkónov 34 000 euro a balkónov je 34, každý byt, ktorý má balkónom by mal mať o 1 000 euro vyšší úver. Prípadne tých 34 000 euro rozpočítať na jednotlivé byty podľa plochy balkónov na ktoré je z nich prístup. S tým ako vlastník bytu, ktorý nemá balkón, môžem súhlasiť.
sito
23.07.12,16:47
Možno ani nie - http://www.porada.sk/t196960-vlastnictvo-balkona-ii.html príspevky od Sita.

Llívia, nie Sita, ale sita!

A v mojich príspevkov, alebo z mojich príspevkoch sa je možné dozvedieť, že balkón nie je vlastníctvom vlastníka, ktorý vlastní byt a len z jeho bytu je na balkón možný prístup. Balkón, môže ho výlučne využívať len onen vlastník!

Prečo to tak je? Niekto kto prispel príspevkom č. 115 to jasne doložil. Čo si na tom nepochopila? Alebo čo sa na tom nedá pochopiť?

http://www.porada.sk/t196960-p3-vlastnictvo-balkona-ii.html#post2106847
sito
23.07.12,16:50
SVB, kde býva Veronika6 rešpektuje, že za opravu balkónov budú platiť iba tí majitelia, ktorí balkón majú. Chce riešiť otázku vrátenia 800€ za balkón , ja hovorím nevrátiť peniaze, ale stanoviť menšie zálohové platby do FO na úver.

Jožka, tak toto je za 100, ale dole naskočil len jeden, BOD! Užitočné.
sito
23.07.12,17:08
Ďakujem za názor. Takto to plánujeme riešiť aj my, aby tí čo balkóny nemajú, platili menšie platby. Akurát, že nejaký dobrák spísal petíciu, aby sa im vyplatilo 800,- Eur a oni už vidia, ako dostanú tieto peniaze na ruku.

Veronika, ak to plánujete uhrádzať ako napísala Jožka, tak tí čo nemajú balkóny nemajú dôvod nesúhlasiť s úverom na zateplenie domu, AK ??? Ani s tým, že si tých 34 bytov zaplatí obnovu balkónov na ktoré sa im rozpočíta výška nákladov na obnovu tých balkónov.

Iná vec môže nastať. Ten spôsob je v rozpore so zákonom, ale zákon sú vlastníci bytov, spoluvlastníci domu. Ak je 100 % súhlas, je to v poriadku.

Ale, ak jeden vlastník, ktorý má balkón povie, že nie tak ako ste sa dohodli, ale ako je v zákone napísané, len podľa 25 % percent plochy balkónu, a nič naviac nezaplatí.

Keby sa to dostalo pred súd, a ja by som bol sudca, nikde nie je napísané, že rozhodnutie sudcu musí byť v súlade so zákonom, rozhodol by som v prospech tých ostatných 33 vlastníkov, ktorí majú balkón, samozrejme vlastne aj tých, ktorí balkón nemajú. Ale nie som!

Takže, zvažujte. Ak je tých bez balkónov viac ako tretina, môže sa stať, že úver nebude.

Ak je 34 bytov, 2/3 bytov v dome, majú smolu, tí bez balkónov, budú musieť prispieť na obnovu balkónov a bez kompenzácie.
jozka56
23.07.12,17:10
Sitečko "malá" chybička sa stala v Tvojom výpočte. Fakturovaná oprava balkónov je síce napr.34000€ na 34 balkónov, ale to neznamená, že jeden byt bude stáť oprava 1000€ pokiaľ sa čerpá úver, tam tá celá nákladová položka je vyššia. Banky budú z čoho žiť:D, keď im nezaplatíme poplatky a úroky.
sito
23.07.12,17:21
Ak sa im ten úver podarí vybaviť, tak na všetko, aj balkóny. Je len vnútorná vec domu ako jednotlivým bytom nastavia, napočítajú mesačnú splátku do FO. Teda ak všetci súhlasia!!! Súčet mesačnej splátky všetkých bytov sa bude rovnať mesačnej splátky domu pre banku. Má predsa pohľadávku u spoluvlastníkov domu.

A banka na seba nezabudne!!!
OZ, § 121


(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.

(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

(3) Príslušenstvom pohľadávky sú úroky, úroky z omeškania, poplatok z omeškania a náklady spojené s jej uplatnením.
Llívia
23.07.12,19:07
Llívia, nie Sita, ale sita!

A v mojich príspevkov, alebo z mojich príspevkoch sa je možné dozvedieť, že balkón nie je vlastníctvom vlastníka, ktorý vlastní byt a len z jeho bytu je na balkón možný prístup. Balkón, môže ho výlučne využívať len onen vlastník!

Prečo to tak je? Niekto kto prispel príspevkom č. 115 to jasne doložil. Čo si na tom nepochopila? Alebo čo sa na tom nedá pochopiť?

http://www.porada.sk/t196960-p3-vlastnictvo-balkona-ii.html#post2106847
Na jednej strane tvrdíš, že balkón nie je vlastníctvom vlastníka, ale vlastníctvom všetkých. A na druhej strane podľa teba sa na úhrade za opravu toho, čo je spoločné, majú podieľať len tí, ktorí majú na balkóny prístup :confused::confused::confused: Kto pochopí teba, tak to bude minimálne génius.


Jožka, páči sa mi váš návrh, ale je v súlade so zákonom? Myslím, že nie. Myslím si, že v cenovej ponuke by mala byť aj kalkulácia za jednotlivé položky. Takže, ak je napríklad cena rekonštrukcie balkónov 34 000 euro a balkónov je 34, každý byt, ktorý má balkónom by mal mať o 1 000 euro vyšší úver. Prípadne tých 34 000 euro rozpočítať na jednotlivé byty podľa plochy balkónov na ktoré je z nich prístup. S tým ako vlastník bytu, ktorý nemá balkón, môžem súhlasiť.
Takže niečo vlastníš (máš na tom svoj podiel), ale za opravu má platiť niekto iný :confused:

"Sranad" ešte len začne, keď sa niekto z tých 34 bytov rozhodne, že on balkón nechce - keď ho tam niekto chce, nech si zaň aj zaplatí.

PS: Tvoja odpoveď ma vôbec nezaujíma.
PPS: Mňa učili, že vlastné podstatné mená sa píšu s veľkým začiatočným písmenom.
Llívia
23.07.12,20:33
Fakt nie? Nie je nick niečo ako meno - aj keď nie vždy je skutočné?
Llívia
23.07.12,20:33
A za výkričníkom sa nepíše bodka!!!
alaya1
24.07.12,05:09
Ak ma niekto nick chlieb, ci ponozka, myslis, ze je to vlastne podstatne meno?
Llívia
24.07.12,11:58
mimotemy To neužitočné v mojom predchádzajúcom príspevku si nevšímajte - Noemi-ke sa realizovala už aj v iných témach, dnes naposledy v téme "Chovateľ klamal..." a ako vidieť, stále ju to neprešlo :D
MILÁ NOEMI-KE, TÁ ODPOVEĎ BOLA ADRESOVANÁ VÝLUČNE SITOVI, TAK VÁŽNE NECHÁPEM, PREČO SA K TOMU AKÝMKOĽVEK SPOSOBOM VYJADRUJEŠ!!! No ak ti to spraví krásny deň, prosím, môžeš sa realizovať na tisíckach ďalších mojich príspevkov ;)
VERONIKA6
25.07.12,04:08
Jožka, páči sa mi váš návrh, ale je v súlade so zákonom? Myslím, že nie. Myslím si, že v cenovej ponuke by mala byť aj kalkulácia za jednotlivé položky. Takže, ak je napríklad cena rekonštrukcie balkónov 34 000 euro a balkónov je 34, každý byt, ktorý má balkónom by mal mať o 1 000 euro vyšší úver. Prípadne tých 34 000 euro rozpočítať na jednotlivé byty podľa plochy balkónov na ktoré je z nich prístup. S tým ako vlastník bytu, ktorý nemá balkón, môžem súhlasiť.
Ďakujem za Vaše názory. Takto si to predstavujeme aj my, rozpočítať náklady za balkóny majiteľom balkónov. Akurát ma tu na PORADE mrzí, že sa tu rozprúdila takáto zlá atmosféra, urážanie, osočovanie a zhadzovanie prispievajúcich za ich názory.
martin33AA
25.07.12,08:33
V tom, že zateplenie ste si schválili piati zo šiestich je oukej a košer, je prehlasovaný može len do 15 dní podať žalobu - na súd, ale musel by ju riadne zdôvodniť, že schôdza bola fiktívna a tak - podpisy podpísané tou istou osobou a tak ...
Ja skorej chcem poukázať na výber dobrého dodávateľa - asi dva roky je totiž zateplenie zahrnuté pod "izolatérstvom" a je to remeslná živnosť - na tom by ste mali prihliadať viac , aby Vám to nerobili fušeri.
nunenko
25.07.12,09:21
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: jozka56 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/195000-zateplovanie-bytovky-post2110233.html#post2110233)
SVB, kde býva Veronika6 rešpektuje, že za opravu balkónov budú platiť iba tí majitelia, ktorí balkón majú. Chce riešiť otázku vrátenia 800€ za balkón , ja hovorím nevrátiť peniaze, ale stanoviť menšie zálohové platby do FO na úver.



Jožka, tak toto je za 100, ale dole naskočil len jeden, BOD! Užitočné.
Zmysel novely zákona prispievať do FPÚaO len podľa spoluvlastníckeho podielu BEZ MOŽNOSTI PLATIŤ PODĽA SVOJVôLE VäČŠINY sa stratí ak sa z FPÚaO nehradí všetko čo sa s neho hradiť má. Plrispievat do fondu sa môže len na základe zákona.


Ľudia ušetria teplo. Peniaze nemusia
Úspory na spotrebe tepla, ktoré získa bytovka po zateplení, sa neprejavia na zálohách tak, ako by vlastníci čakali.
BRATISLAVA. Ak sa vlastníci z bytoviek napojených na centrálne vykurovanie rozhodnú zatepliť, úspory za odber tepla vo svojich mesačných účtoch neuvidia tak, ako by čakali. Upozorňujú na to výrobcovia tepla aj vlastníci z bytových domov.
Môže za to výnos Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa neho sa prvýkrát v tomto roku teplo v takzvanej fixnej zložke ceny účtuje podľa spotreby (takzvaného regulačného príkonu), ktorá bola priemerom v rokoch 2005, 2006 (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=4249496&ids=6) a 2007. A tak to má byť až do roku 2011.
Odberatelia tepla, teda spoločenstvá vlastníkov či správcovia, sa pritom už nemôžu tak ako kedysi vopred na rok 2010 pri tejto zložke ceny tepla dohodnúť na nižšej potrebe, napríklad pre čerstvo zateplenú bytovku.
Zateplenie pritom potrebu tepla môže stiahnuť minimálne o dvadsať či tridsať percent, pri dôkladnej obnove aj o päťdesiat.
Zálohy na to, čo sa nedá spotrebovaťVo fixnej zložke ceny teda obyvatelia budú v zálohách platiť aj za teplo, ktoré zateplená bytovka nikdy neodoberie.
Na tento, no aj ďalšie nezrovnalosti výnosu, ktorý platí od leta minulého roka, poukázali Slovenský zväz výrobcov tepla aj Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku, ktoré chceli presadiť zmeny. To sa im však nepodarilo. „Vláda prijala rôzne podporné programy na zmiernenie hospodárskej krízy, okrem iného aj pri zatepľovaní obytných budov. Regulačný príkon na tri roky však všetky snahy vlády v tomto smere podkopáva," hovorí Marek Hargaš zo zväzu výrobcov tepla.
Na splátky úveru si priplatiaCena tepla účtovaná konečným spotrebiteľom má dve zložky - variabilnú a fixnú. „Zateplením sa šetria variabilné, palivové náklady, ktoré predstavujú 70 percent z celkových nákladov za vykurovanie," obhajuje spôsob stanovovania záloh na teplo Miroslav Lupták z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
„Preplatená suma na fixných nákladoch (pozn. red. zvyšných 30 percent z ceny tepla), sa vlastníkom nevráti," hovorí Otília Leskovská zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku. Tí vlastníci, ktorí rátali s tým, že sa im úspory na odobratom teple hneď na ďalší rok a v plnom rozsahu odrazia na zálohách, sa dostanú do nepríjemnej situácie. Ak mali vyrátané, že celé úspory presunú na fond opráv a budú z nich splácať napríklad úver, zrazu si budú musieť na splátky priplatiť.
Možnosť je, no vágnaPodľa Luptáka existuje spôsob, ako napokon zohľadniť skutočnú spotrebu na fixných nákladoch. Výnos totiž umožňuje dohodnúť sa po skončení roka na prerozdelení fixných nákladov podľa skutočnej spotreby. „Bude to znamenať, že po tomto prerozdelení podľa skutočného odberu, budú odberateľom, ktorí zateplili, peniaze vrátené, a tí, ktorí nezateplili, budú doplácať. Ide totiž stále o ten istý balík schválených fixných nákladov," hovorí Lupták.
No ako upozorňuje združenie spoločenstiev vlastníkov bytov, k tejto dohode dôjsť môže, no nemusí. Súhlasiť a dohodnúť by sa na tom museli všetci odoberatelia vo vykurovanej lokalite z jedného zdroja. To môžu byť napríklad v Bratislave či v Košiciach desiatky aj stovky bytoviek. S tým súhlasí aj Hargaš. Tento spôsob dodatočného prerozdelenia fixných nákladov môže byť v praxi nevykonateľný," povedal Hargaš.
„Niekde tieto dohody máme, inde nie," potvrdila pracovníčka jednej z teplárenských spoločností v Bratislave.




Čítajte viac:http://ekonomika.sme.sk/c/4906044/ludia-usetria-teplo-peniaze-nemusia.html#ixzz21dGQv0pL
PASKOV
25.07.12,13:43
Teplárenská lobby je mocná, neboť jde o velké peníze.

Ostatní je jen hra slov.
sito
25.07.12,18:41
Teplárenská lobby je mocná, neboť jde o velké peníze.

Ostatní je jen hra slov.

To si nám už, koľko? Tisíc krát, desaťtisíc krát ... Už pri sto je to vraj, už pravda! Alebo pravdivá lož? :);)
sito
25.07.12,18:49
Sitečko "malá" chybička sa stala v Tvojom výpočte. Fakturovaná oprava balkónov je síce napr.34000€ na 34 balkónov, ale to neznamená, že jeden byt bude stáť oprava 1000€ pokiaľ sa čerpá úver, tam tá celá nákladová položka je vyššia. Banky budú z čoho žiť:D, keď im nezaplatíme poplatky a úroky.

Jožka, ešte ako dodávateľ zateplenia, nových balkónov. Je mi úplne jedno kto mi tých 34 000 € uhradí. Či vlastníci bytov bez balkónov, alebo s balkónmi, alebo spolu, nerozdielne v súlade so zákonom, alebo v rozpore so zákonom. Nič nemám ani proti tomu, že ak na to nemajú, peniaze mi pošle banka. A tiež ma nebude trápiť, že banka v priebehu 10 - 20 rokov si vyžiada od vlastníkov aj ďalších 34 000 € naviac. V skutočnosti nie 100 % ale len x % a p.a.
sito
25.07.12,19:48
Ďakujem za Vaše názory. Takto si to predstavujeme aj my, rozpočítať náklady za balkóny majiteľom balkónov. Akurát ma tu na PORADE mrzí, že sa tu rozprúdila takáto zlá atmosféra, urážanie, osočovanie a zhadzovanie prispievajúcich za ich názory.

Veronika, vaša predstava je pekná, ale je v rozpore so zákonom! Tak to bolo možné do 1.4.2010. dve tretiny vlastníkov, rozumne uvažujúcich vlastníkov tak mohlo rozhodnúť. Od 1.4.2011 to už nie je možné. Už len podľa podlahovej plochy bytov, majetkového podielu vlastníka v dome.

Ale ak,

ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

Dôvod prečo už nie, dve tretiny vlastníkov?

Príklad: V bytovom dome sú dve tretiny trojizbových bytov s podlahovou plochou 80 m2 a jedna tretina jednoizbových bytov s podlahovou plochou 40 m2. A dve tretiny vlastníkov rozhodnú, že nie podľa m2 podlahovej plochy sa bude tvoriť FO, ale sumou 40 euro na bytovú jednotku. Pred tým rozhodnutím sa tvoril FO sumou na jeden m2 jedno euro. Tiež spravodlivosť, že?!

Ale, ak sa všetci dohodnete a nikto sa nebude sťažovať, hlavne na súde, mohlo by to tak byť.

Ale, ešte je tu správca domu, bude chcieť rešpektovať vaše rozhodnutie, ktoré je v rozpore so zákonom? Bude ochotný si robiť starosti s rozpočítaním úveru na balkóny s rozpočítaním len na byty z ktorých je prístup na balkóny, keď nemusí.

Prajem vám, aby zvíťazil zdravý rozum, nie zákon.

Pri prípadnom predaji bytu si vie pýtať ten vlastník bytu z ktorého je prístup len z jeho bytu na balkón vyššiu cenu za byt, nie len za byt, ale aj za prístup na balkón, ktorý môže užívať v dome výlučne len on. Mal by teda len on prispievať na jeho opravu, obnovu. Či nie?

Ale, keď nie je jeho, prečo?
VERONIKA6
26.07.12,04:47
Nikde som nepísala, že by niekto chcel, aby platili za výmenu balkónov tí, ktorí ich nemajú. Chceme, aby platili tí čo majú balkóny za ich výmenu viacej a to toľko, koľko bude faktúra.
IvanPK
26.07.12,05:11
My v SVB sme sa dohodli nasledovne : bytovka má 30 bj., z toho má 24 bj balkóny a 6 bj v nadstavbe nie, mali mať podľa plánu ale spoločnosť ich nepostavila. Brali sme úver na obnovu balkónov - súhlasilo 24 vlastníkov dodržali sme zákon v tom, ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií...
sito
29.07.12,07:33
Nikde som nepísala, že by niekto chcel, aby platili za výmenu balkónov tí, ktorí ich nemajú. Chceme, aby platili tí čo majú balkóny za ich výmenu viacej a to toľko, koľko bude faktúra.

Veronika, ale ja netvrdím, že si napísala, že chcete, aby výmenu balkónov platili aj tí čo ich nemajú. Ja som len sucho vyjadril svoj názor na tvoje zadanie. Názor, ktorý vychádza zo zákona, ktorý je v súčasnosti v platnosti. Podľa ktorého by ste mali postupovať pri úhrade za opravu, modernizáciu a obnovu vášho bytového domu.

V podstate viem len to, že vo vašom dome je 34 bytov, ktoré majú balkóny v havarijnom stave. A že chcete zatepľovať a pri tej príležitosti spraviť aj generálnu opravu balkónov. Opravu, obnovu balkónov by si mali podľa vás uhradiť vlastníci, ktorý majú k bytu aj príslušenstvo bytu, balkón. Neviem koľko bytov máte bez balkónov.

Pre vysvetlenie možnosti ako uhradiť náklady za obnovu domu, použijem dom IvanaPK .

Ich dom má 30 bytov, s toho je 24 bytov pôvodných a 6 bytov je nadstavených na streche domu dodatočne. Všetky majú rovnakú výmeru podlahovej plochy 60 m2, ale pôvodné byty majú aj balkóny, ktoré majú výmeru 4 m2.

Zhotoviteľ diela spraví rozpočet na zateplenie 75 000 na balkóny 24 000, spolu 99 000 peňazí.

Ak máte dostatočné množstvo peňazí na FO a boli nazbierané pred 1.4.2011, tak boli podľa m2 podlahovej plochy bytov.

To znamená, že každý byt sa podieľal na vytvorení tých 99 000 sumou 3 300 peňazí.

Teda 60 x 30 = 1 800 m2. To je podlahová plocha domu, súčet plôch bytov v dome.

(99 000 : 1 800) x 60 = 3 300.

Ale vy peniaze nemáte, chcete si zobrať úver, ale to nie je až také podstatné pre rozpočítanie nákladov za obnovu. Podstatné je, že chcete, aby náklady za zateplenie zaplatili všetky byty, a náklady za balkóny, len tie, ktoré majú na ne prístup.

V tom prípade by všetky byty uhradili za zateplenie 2 500 peňazí.

(75 000 : 1 800) x 60 = 2 500.

Teda 24 x 4 = 96 m2. To je plocha všetkých balkónov.

Každý byt, ktorý má balkón by uhradil za jeho obnovu 1 000 peňazí.

(24 000 : 96) x 4 = 1 000.

Konečná úhrada podielu z nákladov na obnovu domu je na byt, ktorý nemá prístup na balkón 2 500 peňazí.

Konečná úhrada podielu z nákladov na obnovu domu je na byt, ktorý má prístup na balkón 3 500 peňazí.

A je možné porovnať, byt bez balkóna 3 300 – 2 500 = 800 rozdiel v prospech bytu, 3 300 – 3 500 = -200 rozdiel v neprospech bytu, ktorý má balkón.

Ale takýto spôsob súčasne platný zákon neumožňuje. Určuje spôsob, ak ...

ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

To znamená, že ak má balkón 4 m2 tak 25 % jeho podlahovej plochy je jeden m2. Keďže je v dome takých balkónov 24, tak k 1 800 m2 sa pripočíta 24 m2, spolu je to 1 824 m2 podľa ktorých budú rozpočítané náklady na obnovu domu.

Takže (99 000 : 1 824) x 60 = 3 256,57. To je podiel úhrady z nákladov domu na obnovu bytu, ktorý nemá balkón.

(99 000 : 1 824) x 61 = 3 310,86. To je podiel úhrady z nákladov domu na obnovu bytu, ktorý má balkón.

Môžeme porovnať a zistiť rozdiel.

2 500 – 3 257 = -757. To je rozdiel v neprospech bytu, ktorý nemá balkón voči spôsobu rozpočítania nákladov na obnovu domu, ktorým by ste chceli náklady rozdeliť na jednotlivé byty. Teda za balkóny, len tie byty, ktoré majú balkóny.

3 500 – 3 311 = 189. To je rozdiel v prospech bytu ktorý má balkón voči spôsobu rozpočítania nákladov na obnovu domu, ktorým by ste chceli náklady rozdeliť na jednotlivé byty. Teda za balkóny, len tie byty, ktoré majú balkóny.

Môžeme porovnať a zistiť rozdiel tiež voči prvému spôsobu rozpočítania nákladov na obnovu domu.

3 300 – 3 257 = 43. To je rozdiel v prospech bytu ktorý nemá balkón voči prvému spôsobu rozpočítania nákladov na obnovu domu.

3 300 – 3 311 = -11. To je rozdiel v prospech bytu ktorý má balkón voči prvému spôsobu rozpočítania nákladov na obnovu domu.

Čo k tomu dodať? Len to, že nie všetko, len niečo je pravda. Nevadí! Ale podstatné je pochopiť spôsoby rozpočítania nákladov a rozdiely medzi nimi.

Na spôsoboch sa nič nezmení, zmeniť sa môžu len niektoré čísla, nie výsledok, len hodnoty výsledku.

V uvedenom príklade, teda dome môže isť o zmenu plochy balkónov, podlahovej plochy bytov, nákladov na zateplenie, nákladov za obnovu balkónov, a samozrejme potom rozdielov medzi spôsobmi rozpočítania nákladov.

V iných domoch je možne zmeniť všetko podľa skutočnosti v dome, aj počet bytov, ktoré majú, nemajú balkóny, plochu balkónov, podlahovú plochu bytov, náklady na obnovu domu, atď.

Ale súčasne platný zákon určuje len tretí príklad spôsobu rozpočítania nákladov na obnovu domu, teda aj balkónov.

Takže je to len na vlastníkoch konkrétneho domu ako sa dohodnú, či v súlade so zákonom, tak ako to spravili v dome IvanaPK.
nunenko
29.07.12,08:34
Každý, kto nadobúda vlastníctvo bytu v bytovom dome by si mal byť vedomý aj toho, že sa stáva spoluvlastníkom spoločných priestorov, zariadení.
Keď nadobúda takéto vlastníctvo mal by si byť vedomí svojích práv, ale aj povinností. Mal by vedieť, že bude prispievať na výťah hoci ho nikdy nepoužije, mal by vedieť, že zaplatí opravu balkóna aj keď ho nemá, prečo, lebo zákon...
Mal by ale vedieť aj to, že v parlamente sú podrazáci a zákony zmenia. A zrazu sa vlúdi do zákona, že sa balkón opravuje s FPÚaO a do fondu sa platí len podľa m2 plochy bytu plus 25% balkónovej plochy.
Raz uzákonia pomerové rozdelovače tepla, neskôr ich zdobrovoľnia....
Z majiteľov bytov sú vlastníci tretej triedy podliehajúci niekedy až nezmyselným rozhodnutiam nielen zákonodarcov ale aj ÚRSO.
Najprv dovolia vlastníkovi bytu odpojiť sa od spoločného vykurovania a za istých podmienok neplatil nič, potom umožnia svojvôľu spoluvlastníkov a návratnosť investície je rozhodnutím schôdze v prdeli.
Rozpočítaniu tepla a určeniu nákladu rozumie jeden zo sto vlastníkov, možno ani toľko.
To isté je aj pri zateplení domu. Keď sa zateplí zaplatia náklad všetci vlastníci rovnakou sumou, ale úspory prináša každému iné. Ak sa náklady na dodávku tepla rozdeľujú ináč ako podľa m2 je nelogické aby na zateplenie platili všetci rovnakou sumou na m2 bytu.
sito
29.07.12,13:29
Na jednej strane tvrdíš, že balkón nie je vlastníctvom vlastníka, ale vlastníctvom všetkých. A na druhej strane podľa teba sa na úhrade za opravu toho, čo je spoločné, majú podieľať len tí, ktorí majú na balkóny prístup :confused::confused::confused: Kto pochopí teba, tak to bude minimálne génius.

Mňa nemusí, nikto. Prostý človek, ktorý dokáže pochopiť, čo je v zákone napísané nemusí byť génius, či? A sprostý ... sto krát môže čítať ...

Takže niečo vlastníš (máš na tom svoj podiel), ale za opravu má platiť niekto iný :confused:

Nie! Nevlastníš! Ale podiel na tom máš! A na opravy, toľko dáš, koľko majetku podlahovej plochy bytu s príslušenstvom v dome máš! Okrem príslušenstva balkón, lodžia, terasa!

"Sranad" ešte len začne, keď sa niekto z tých 34 bytov rozhodne, že on balkón nechce - keď ho tam niekto chce, nech si zaň aj zaplatí.

Pre nás je to sranda, pre tých v tom dome, nie! A čo keď bude chcieť niekto balkón pred každou obytnou miestnosťou?

PS: Tvoja odpoveď ma vôbec nezaujíma.

Nie pre teba.

PPS: Mňa učili, že vlastné podstatné mená sa píšu s veľkým začiatočným písmenom.

sito nie je moje vlastné meno, krycie meno na Porade. :);)
sito
29.07.12,13:51
Zmysel novely zákona prispievať do FPÚaO len podľa spoluvlastníckeho podielu BEZ MOŽNOSTI PLATIŤ PODĽA SVOJVôLE VäČŠINY sa stratí ak sa z FPÚaO nehradí všetko čo sa s neho hradiť má. Plrispievat do fondu sa môže len na základe zákona.


Ľudia ušetria teplo. Peniaze nemusia


Úspory na spotrebe tepla, ktoré získa bytovka po zateplení, sa neprejavia na zálohách tak, ako by vlastníci čakali.
BRATISLAVA. Ak sa vlastníci z bytoviek napojených na centrálne vykurovanie rozhodnú zatepliť, úspory za odber tepla vo svojich mesačných účtoch neuvidia tak, ako by čakali. Upozorňujú na to výrobcovia tepla aj vlastníci z bytových domov.
Môže za to výnos Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa neho sa prvýkrát v tomto roku teplo v takzvanej fixnej zložke ceny účtuje podľa spotreby (takzvaného regulačného príkonu), ktorá bola priemerom v rokoch 2005, 2006 (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=4249496&ids=6) a 2007. A tak to má byť až do roku 2011.
Odberatelia tepla, teda spoločenstvá vlastníkov či správcovia, sa pritom už nemôžu tak ako kedysi vopred na rok 2010 pri tejto zložke ceny tepla dohodnúť na nižšej potrebe, napríklad pre čerstvo zateplenú bytovku.
Zateplenie pritom potrebu tepla môže stiahnuť minimálne o dvadsať či tridsať percent, pri dôkladnej obnove aj o päťdesiat.
Zálohy na to, čo sa nedá spotrebovať

Vo fixnej zložke ceny teda obyvatelia budú v zálohách platiť aj za teplo, ktoré zateplená bytovka nikdy neodoberie.
Na tento, no aj ďalšie nezrovnalosti výnosu, ktorý platí od leta minulého roka, poukázali Slovenský zväz výrobcov tepla aj Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku, ktoré chceli presadiť zmeny. To sa im však nepodarilo. „Vláda prijala rôzne podporné programy na zmiernenie hospodárskej krízy, okrem iného aj pri zatepľovaní obytných budov. Regulačný príkon na tri roky však všetky snahy vlády v tomto smere podkopáva," hovorí Marek Hargaš zo zväzu výrobcov tepla.
Na splátky úveru si priplatia

Cena tepla účtovaná konečným spotrebiteľom má dve zložky - variabilnú a fixnú. „Zateplením sa šetria variabilné, palivové náklady, ktoré predstavujú 70 percent z celkových nákladov za vykurovanie," obhajuje spôsob stanovovania záloh na teplo Miroslav Lupták z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
„Preplatená suma na fixných nákladoch (pozn. red. zvyšných 30 percent z ceny tepla), sa vlastníkom nevráti," hovorí Otília Leskovská zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku. Tí vlastníci, ktorí rátali s tým, že sa im úspory na odobratom teple hneď na ďalší rok a v plnom rozsahu odrazia na zálohách, sa dostanú do nepríjemnej situácie. Ak mali vyrátané, že celé úspory presunú na fond opráv a budú z nich splácať napríklad úver, zrazu si budú musieť na splátky priplatiť.
Možnosť je, no vágna

Podľa Luptáka existuje spôsob, ako napokon zohľadniť skutočnú spotrebu na fixných nákladoch. Výnos totiž umožňuje dohodnúť sa po skončení roka na prerozdelení fixných nákladov podľa skutočnej spotreby. „Bude to znamenať, že po tomto prerozdelení podľa skutočného odberu, budú odberateľom, ktorí zateplili, peniaze vrátené, a tí, ktorí nezateplili, budú doplácať. Ide totiž stále o ten istý balík schválených fixných nákladov," hovorí Lupták.
No ako upozorňuje združenie spoločenstiev vlastníkov bytov, k tejto dohode dôjsť môže, no nemusí. Súhlasiť a dohodnúť by sa na tom museli všetci odoberatelia vo vykurovanej lokalite z jedného zdroja. To môžu byť napríklad v Bratislave či v Košiciach desiatky aj stovky bytoviek. S tým súhlasí aj Hargaš. Tento spôsob dodatočného prerozdelenia fixných nákladov môže byť v praxi nevykonateľný," povedal Hargaš.
„Niekde tieto dohody máme, inde nie," potvrdila pracovníčka jednej z teplárenských spoločností v Bratislave.




Čítajte viac:http://ekonomika.sme.sk/c/4906044/ludia-usetria-teplo-peniaze-nemusia.html#ixzz21dGQv0pL


Pravdu máš, že vynaložené náklady do zníženia spotreby tepla v bytovom dome sa domu nemusia nikdy vrátiť. Záleží na viacerých okolnostiach, no vždy je to na rozhodnutí vlastníkov konkrétneho domu, prípadne rozhodnutí niektorých štátnych úradov, orgánov.

Čo sa týka toho výnosu č. 6/2008 v § 4 je uvedené:

Regulačný príkon v prípade vykurovania objektu, ktorý bol zateplený alebo hydraulicky vyregulovaný v rokoch 2005 až 2008, je možné určiť aj dohodou podľa predpokladanej spotreby tepla v roku 2008.

Škoda, že je to len na dohode, že to nie je povinnosť, alebo bola. Veď dodávateľovi nič nebránilo postupne dosadzovať namiesto uvedených rokov skutočnú spotrebu a vypočítať priemerný príkon. Nakoniec aj tak každý rok si dáva URSO odsúhlasiť svoj návrh ceny za teplo a aj fixné náklady, tak by o nič neprišiel, dodávateľ tepla. Ale ak sa nedohodol, tak odberateľ, áno.

No ale to obdobie je už za nami, čo ďalej ...

Že vraj je to mocná lobby, tvrdí tu jeden špecialista. A možno nie jeden ... :);)
sito
29.07.12,14:15
Každý, kto nadobúda vlastníctvo bytu v bytovom dome by si mal byť vedomý aj toho, že sa stáva spoluvlastníkom spoločných priestorov, zariadení.
Keď nadobúda takéto vlastníctvo mal by si byť vedomí svojích práv, ale aj povinností. Mal by vedieť, že bude prispievať na výťah hoci ho nikdy nepoužije, mal by vedieť, že zaplatí opravu balkóna aj keď ho nemá, prečo, lebo zákon...
Mal by ale vedieť aj to, že v parlamente sú podrazáci a zákony zmenia. A zrazu sa vlúdi do zákona, že sa balkón opravuje s FPÚaO a do fondu sa platí len podľa m2 plochy bytu plus 25% balkónovej plochy.
Raz uzákonia pomerové rozdelovače tepla, neskôr ich zdobrovoľnia....
Z majiteľov bytov sú vlastníci tretej triedy podliehajúci niekedy až nezmyselným rozhodnutiam nielen zákonodarcov ale aj ÚRSO.
Najprv dovolia vlastníkovi bytu odpojiť sa od spoločného vykurovania a za istých podmienok neplatil nič, potom umožnia svojvôľu spoluvlastníkov a návratnosť investície je rozhodnutím schôdze v prdeli.
Rozpočítaniu tepla a určeniu nákladu rozumie jeden zo sto vlastníkov, možno ani toľko.
To isté je aj pri zateplení domu. Keď sa zateplí zaplatia náklad všetci vlastníci rovnakou sumou, ale úspory prináša každému iné. Ak sa náklady na dodávku tepla rozdeľujú ináč ako podľa m2 je nelogické aby na zateplenie platili všetci rovnakou sumou na m2 bytu.

Noo, mal by! Ale ako píšeš, možno ani toľko. Prečo?

Zateplenie je z vonku, ale čo vnútri domu, vykurovací systém, radiátory sú vraj majetok vlastníka, teda je jeho vec, keď si dá raz tak výkonné radiátory ako má podľa projektu, ale platiť bude len podľa m2 podlahovej plochy bytu a tu majú byty nad sebou zvyčajne rovnakú. Tiež spravodlivosť?

Ale veď sa im stačí dohodnúť, že budú len podľa m2, aj náklady za PRT ušetria. Len to, len sa dohodnúť, tak málo stačí ...



http://www.youtube.com/watch?v=GVNahB6KlBY

Aby to slnko hrialo ... tak málo ... stačí ...

:);)
nunenko
29.07.12,15:31
No ale to obdobie je už za nami, čo ďalej ...
TOTO:


V Y H L Á Š K A 219
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo 6. júla 2011, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v tepelnej energetike na obdobie od roku 2012 do roku 2016.
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_219-2011.pdf
nunenko
29.07.12,17:27
Teplárenská lobby hovorí (Slovenský zväz výrobcov tepla )

Spoločná cena
Výnos č. 6/2008 taxatívne vymedzil povinnosť predkladania spoločnej ceny na všetky odberné miesta v rámci obce alebo jej častí. Zavedenie spoločnej ceny je vnímané odberateľmi veľmi negatívne. V minulosti bola v zmysle výnosu možnosť predkladať jednu cenu tepla, nie povinnosť. Boli mestá, kde bola spoločná cena zavedená roky, ale aj také, kde boli viaceré ceny tepla pre odberateľov. Cena sa líšila na jednotlivých stupňoch. Bola cena priamo z kotolne, z primárneho rozvodu, zo sekundárneho rozvodu, pričom cena tepla priamo z kotolne resp. primárneho rozvodu bola vždy nižšia, ako cena na výstupe zo sekundárneho rozvodu. Je to prirodzené, nakoľko aj náklady boli vždy rozdielne – nižšie na primárnom rozvode. Zavedením spoločnej ceny však výrazne stúpla cena tepla pre odberateľov napojených priamo na primárny rozvod. Sú to v prvom rade priemyselní odberatelia ako i občania (prevažne SVB), ktorí si vybudovali na vlastné náklady domové odovzdávacie stanice s cieľom mať nižšiu cenu tepla. Teraz však majú takú istú cenu tepla ako tí, čo neinvestovali do vlastných zariadení. Ak by vo výnose nebola taxatívne daná podmienka predkladania spoločnej ceny, ale existovala by možnosť voľby, výrobca tepla a dodávateľ by tak v spolupráci s odberateľmi mohol zvoliť najvýhodnejší spôsob tvorby ceny tepla. Výnos však taxatívne určuje povinnosť spoločnej ceny a tým sa stráca možnosť situáciu posúdiť čo najkompetentnejšie v prospech odberateľa – občana.

Slovenský zväz výrobcov tepla sa vždy snaží stáť na strane občana.
Jokoško
30.11.12,10:34
niky si nedávajte zateplovať bytový dom firmou Linder. myslím že je zo žiaru nad hronom
sú neschopní, všetko zničia, iba bordel narobia, stavba sa preťahuje už 3 mesiace, striedajú sa robotníci. 2 týždne robia, potom na 3 mesiace odídu. otrasná firma, samé sťažnosti. presne to isté u kamaráta - jemu tiež zateplovali.
mackoivan
30.11.12,16:03
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.
Zábradlie na balkónoch je spoločným zariadením domu takže ich výmena môže ísť zo spoločného. Do fondu opráv sa prispieva podľa plochy bytu predpokladám, že byty s balkónmi tam prispievajú viac, takže žiadné kompenzácie, iba v prípade, že si niekto zábradli vymenil sám.
Halli
01.12.12,06:43
niky si nedávajte zateplovať bytový dom firmou Linder. myslím že je zo žiaru nad hronom
sú neschopní, všetko zničia, iba bordel narobia, stavba sa preťahuje už 3 mesiace, striedajú sa robotníci. 2 týždne robia, potom na 3 mesiace odídu. otrasná firma, samé sťažnosti. presne to isté u kamaráta - jemu tiež zateplovali.

A to uvidíte ešte len o pár rokov, za čo platíte veľké prachy...a mnohí čo zateplili.
A čím viac sa bude zatepľovať, tým bude cena tepla rásť, takže budete platiť aj uvery aj vyššie ceny, riešiť problémy s plesňami , riasami na plašti domu...nekonečný slovenský príbeh:(
verkaz
01.12.12,07:41
Je to všetko biznis. My sme sa na zateplení nedohodli. Dali sme vyšpárovať špáry a praskliny v paneloch, vymenili všetky okná a dvere v spoločných miestnostiach a je to hneď cítiť. na chodbách je teplo, nikde nefučí a tým je teplejšie aj v bytoch.
Horšie je to s balkónmi. Polovica bytov má a polovica nie. Niektorí tvrdia, že majú balkón dobrý a niektoré sú v katastrofálnom stave.
Na poslednom zhromaždení sme sa uzniesli, že to dáme posúdiť odborníkovi - statikovi. Ale aj tak mám obavy, že niektorí vlastníci si nebudú chcieť dať balkón zrekonštruovať.
Ľubomír
01.12.12,09:15
A to uvidíte ešte len o pár rokov, za čo platíte veľké prachy...a mnohí čo zateplili.
A čím viac sa bude zatepľovať, tým bude cena tepla rásť, takže budete platiť aj uvery aj vyššie ceny, riešiť problémy s plesňami , riasami na plašti domu...nekonečný slovenský príbeh:(

My máme zateplenú bytovku tých "pár rokov" a nič katastrofické sa nedeje. Žiadne plesne. Cena tepla by rástla tak či tak, pretože ceny plynu sa zvýšujú. Máme tepelnú pohodu, ktorú sme pred tým nepoznali. O preplatkoch ani nehovoriac. Minomalne 300€ ročne. Takže vládne spokojnosť.
pmajap
01.12.12,12:39
musia, zo zákona !
mackoivan
01.12.12,16:12
My máme zateplenú bytovku tých "pár rokov" a nič katastrofické sa nedeje. Žiadne plesne. Cena tepla by rástla tak či tak, pretože ceny plynu sa zvýšujú. Máme tepelnú pohodu, ktorú sme pred tým nepoznali. O preplatkoch ani nehovoriac. Minomalne 300€ ročne. Takže vládne spokojnosť.
zateplenie má aj inu úlohu ako len zamedziť stratám tepla. Periodické zmeny teplôt deň- noc, ale hlavne zima - leto keď teploty kolíšu aj v rozmedzí 40 st. C vplývajú na objemové zmeny betónu obvodových panelov. Pri zmrašťovaní a rozpínaní dochádza k presklinám čo znižuje životnosť konštrukcii. Preto je dobre zatepľovať aj predsadené konštrukcie panelových domov. Docieli sa tým určitá teplotná a tým aj objemová stálosť konštrukcii. Tiež zatepľovacia vrstva ochranuje pred poveternostnými vplyvmi oceľovú výstuž v betóne.
Halli
03.12.12,17:24
len vychytajte chyby a platte,nema vyznam sa stebou natahovat...
Halli
03.12.12,17:59
lubomir este neprisiel na cisto slovensku realitu...iny nazor sa nepovazuje za neuzitocne,si smiesny
alaya1
14.01.13,10:15
Potrebovala by som vysvetlit, nakolko som v tejto oblasti neznala problematiky.

Na schodzi sa bude rozhodovat, o zateplovani bytovky. Chcu to robit polystyrenom.Je aj nieco lepsie?

No a tu ma zaujima,
1.mate skusenosti z Firmou Byvanie.......Ziar Nad Hronom? Podsunuli nam ju zo spravc.spolocnosti,. Neviem, ako budu pracovat na druhom konci republiky, to im my mame platit este aj ubytko a pod?

2 A zaujima ma toto.
"Obnovujeme bytové domy tak, že poskytnutý úver sa spláca najmä ušetreným teplom"


To znamená, že sa bude splacať z preplatkov za teplo, ci sa zvysi mesacna zaloha, ci ako? lebo uz teraz ludia nekuria, okolo nasho bytu ladovne a co bude, ak maju z toho splacat. nerozumiem tomuto sposobu splacania, tak prosim, vysvetlite po lopate-))
alaya1
14.01.13,15:23
posuvam.
sito
14.01.13,16:35
Hm ...

To znamená, že sa bude splacať z preplatkov za teplo, ci sa zvysi mesacna zaloha, ci ako? lebo uz teraz ludia nekuria, okolo nasho bytu ladovne a co bude, ak maju z toho splacat. nerozumiem tomuto sposobu splacania, tak prosim, vysvetlite po lopate-))

Úver sa spláca cez FOaÚ. Prečo? Preto, že ten preddavok musia všetci vlastníci bytov podľa m2 podlahovej plochy bytu, majetkového podieli v dome. Takže, každý rovnakým dielom spoluvlastníckeho podielu. Vykurovaným objektom zo zákona je bytový dom.

Iné je úhrada za plnenia, služby, službu dodávka tepla do DOMU, teda aj bytov, miestnosti v bytoch.

Lebo ... tí, čo nekúria, nepotrebujú, ani kúriť nebudú! Získa na tom dom. A aj tí, ktorí z vášho bytu robia ľadovňu, nie vy.

Ste bytový dom s priestormi, aj bytmi, alebo len byty vo vzduchoprázdne?
sito
14.01.13,16:39
My máme zateplenú bytovku tých "pár rokov" a nič katastrofické sa nedeje. Žiadne plesne. Cena tepla by rástla tak či tak, pretože ceny plynu sa zvýšujú. Máme tepelnú pohodu, ktorú sme pred tým nepoznali. O preplatkoch ani nehovoriac. Minomalne 300€ ročne. Takže vládne spokojnosť.

Druhý si, čo chváli. Ako že dom.

Keď hovoríš o plyne, asi máte svoju kotolňu? Ak, tak bingo!
alaya1
15.01.13,20:25
Hm ...

To znamená, že sa bude splacať z preplatkov za teplo, ci sa zvysi mesacna zaloha, ci ako? lebo uz teraz ludia nekuria, okolo nasho bytu ladovne a co bude, ak maju z toho splacat. nerozumiem tomuto sposobu splacania, tak prosim, vysvetlite po lopate-))

Úver sa spláca cez FOaÚ. Prečo? Preto, že ten preddavok musia všetci vlastníci bytov podľa m2 podlahovej plochy bytu, majetkového podieli v dome. Takže, každý rovnakým dielom spoluvlastníckeho podielu. Vykurovaným objektom zo zákona je bytový dom.

Iné je úhrada za plnenia, služby, službu dodávka tepla do DOMU, teda aj bytov, miestnosti v bytoch.

Lebo ... tí, čo nekúria, nepotrebujú, ani kúriť nebudú! Získa na tom dom. A aj tí, ktorí z vášho bytu robia ľadovňu, nie vy.

Ste bytový dom s priestormi, aj bytmi, alebo len byty vo vzduchoprázdne?

Dik, citovala som pasaz z ich www.. (http://www..).
2 "Obnovujeme bytové domy tak, že poskytnutý úver sa spláca najmä ušetreným teplom"

Ak to takto povedia na schodzi vlastnikov, nasi seniori, co ich je cca 90% celeho domu uz ani nezapnu radiator celu zimu.

My sme takto splacali aj merace na radiatoroch- z "usetrenych" penazi, no ale to je predsa nepomer, merac a zateplenie domu. Kto setril- nekurill mal to OK, kto kuril mal nedoplatok ako hrom- koli tym meracom z uspor.

Ak som dobre porozumela, ten, kto si zakuri, na teple z preddavkov neusetri, tak bude doplacat? To mu zvysia preddavky, ci bude doplacat pri vyuctovani. V tom mam chaos, v tomto neviem chodit.-
sito
15.01.13,22:29
Obnovujeme bytové domy tak, že poskytnutý úver sa spláca najmä ušetreným teplom"

Povedal by som, že je to taký chyták. Teplo sa isto ušetri, ale koľko sa za to teplo zaplatí?

Ale, však podľa tých meračov so rozpočítavajú spoločné náklady, teda uhradiť ste ich mali z FOaÚ. Aj v zákone je uvedené, že na náklady vlastníka nehnuteľnosti ich je povinný správca namontovať, ak sa nedohodnú vlastníci, že podľa m2 ich budú rozpočítavať. A to sú všetci spoluvlastníci domu, že?

Alebo ste tak, že vám bola vystavená faktúra a tu ste uhrádzali až po ročnom vyúčtovaní. Kto mal preplatok, ten z preplatku a kto nemal, ten musel na drevo. Tak?

Ešte raz, úver sa spláca cez FOaÚ podľa podlahovej plochy bytu.

Na teplo si každý vlastník platí mesačné zálohy, ktoré sú mu v ročnom vyúčtovaní zúčtované voči skutočnému podielu na byt z nákladov domu.

Samozrejme, ak za uvedený rok zálohy nestačili, tak na budúci rok sa bytu, vlastníkovi zvýšia zálohy za teplo, aby nemal nedoplatok.

Takže môžeš mať pravdu v tom.
alaya1
16.01.13,07:09
S meracmi to bolo tak, ze sme ten "uver" platili z preddavkov na teplo. Preto dedukujem, ze to chcu urobit aj tak so zateplovanim, co je podla mna nonsens, nakolko ake vysoke maju byt tie predavkly, aby clovek vo vyuctovani za kalendarny rok nemal nedoplatok?

Za teplo platime v pomere 60-40. 60 je spotrebovane teplo v byte.40 je rozpocet

A to, ze to ma robit firma z druheho konca republiky- to je dalsi gol. Kde budu byvat, ci to urcite navysi rozpocet.

Je blbe,. ze tu uz byvaju skoro vsetko dochodcovia, co za vsetko dvihnu ruku, nerozumeju tomu, daju sa lahko malipulovat.

Ja som v tomto tiez laik, tak zhanam infosky, dnes mame velku schodzu vsetkych vlastnikov.

Takze je to nevhodne riesenie? Ja si myslim, ze nevhodne a len lakanie ludi.
sito
16.01.13,07:36
Nie! Zatepliť treba, nie len kvôli teplu. Ide o to, že ak by aj niekto nechcel, tak do fondu opráv musí prispievať tak ako v prípade úveru rozhodnú dve tretiny vlastníkov. Jasné v primeranej výške, tak aby to stíhali všetci uhrádzať.

Ide o to, aby to bolo spravené kvalitne a za rozumnú cenu. A máte správcu, či SVB?
alaya1
16.01.13,07:46
Hej, mame spravcu, prave spravca zvolal tu schodzu dnes. A tam sa ma prezentovat ta firma...My sme doteraz vsetko riesili splatkami, mame uz novu vyspadovanu zateplenu strechu- na splatky, bez urocne, vymenene skla na spolocnych priestoroch za plastaky, nove brany.-plastaky, vysparovanie stioen.Vsetko splatky- bezurocne. Do fondu platime teda uz teraz dost vela. Uz nemame len novy vytah a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?
IvanPK
16.01.13,07:53
alaya1 (http://www.porada.sk/member.php?u=84119) , ako píšeš, úver neberiete, zateplenie budete financovať z FO. To znamená, že podľa zákona platíte do FO podľa m2 podľahovej plochy + plocha balkonov. Teplo do toho nemontujte. My sme odsúhlasili (po zateplení) v roku 2006, 2007 a 2008, že z preplatkov z vyúčtovania dáme jednorázový vklad do FO za jednotlivé byty. Máme vlastnú kotolňu a rozpočítavanie máme na m2. Všetci zaplatili vklad do FO a ešte mali aj preplatky, nikto nemal nedoplatky. Pomohlo nám to naplniť FO.
buchač
16.01.13,07:57
a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?
Dajte si zateplenie a budete zakurovať .....sem tam ....:---

Finančne vyčerpe skoro každého a splácanie by som navrhoval .....žeby spravodlivé ?...každý mesiac ???

Pri tom zateplení zabudnite na tú bezúročnosť ....to sú také pálky , že žiadna firma sa touto cestou nedá .
Jedine formou úveru ... a banky si veru tie svoje love len tak nedajú - to nie sú charitatívne organizácie ..
alaya1
16.01.13,08:09
alaya1 (http://www.porada.sk/member.php?u=84119) , ako píšeš, úver neberiete, zateplenie budete financovať z FO. To znamená, že podľa zákona platíte do FO podľa m2 podľahovej plochy + plocha balkonov. Teplo do toho nemontujte. My sme odsúhlasili (po zateplení) v roku 2006, 2007 a 2008, že z preplatkov z vyúčtovania dáme jednorázový vklad do FO za jednotlivé byty. Máme vlastnú kotolňu a rozpočítavanie máme na m2. Všetci zaplatili vklad do FO a ešte mali aj preplatky, nikto nemal nedoplatky. Pomohlo nám to naplniť FO.

Ja to neorganizujem, dostali sme pozvanku na schodzu, ked bude prezentacia nejakej firmy. Na www.tej (http://www.tej) firmy som precitala odsek, co som tu citovala. Ide mi o to, ze ako z uspor na teple- takze to teplo tu montovat musim- mam zaplatit splatku na zateplenie.
alaya1
16.01.13,08:10
Popisala som skutkovy stav. Ja nic neocakavam, ale tiez sa nechcem dat odrbat
sito
16.01.13,09:16
Hej, mame spravcu, prave spravca zvolal tu schodzu dnes. A tam sa ma prezentovat ta firma...My sme doteraz vsetko riesili splatkami, mame uz novu vyspadovanu zateplenu strechu- na splatky, bez urocne, vymenene skla na spolocnych priestoroch za plastaky, nove brany.-plastaky, vysparovanie stioen.Vsetko splatky- bezurocne. Do fondu platime teda uz teraz dost vela. Uz nemame len novy vytah a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?


Až ma mrazí! To máte tak dobrého správcu, alebo ... , že všetko bezúročne.

Ešte raz! Jedna vec je fond opráv a údržby a druhá vec vykurovanie domu, bytov, miestnosti.

Ak, budeš mať nižšie náklady ako je záloha, tak ti zostane preplatok a znížia ti zálohy na teplo nie splátku do fondu opráv. Ale hlavne aby si sa držala niekde pod priemer tvojho bytu, tak ťa to nevyčerpá, nemalo by.
alaya1
16.01.13,09:53
Až ma mrazí! To máte tak dobrého správcu, alebo ... , že všetko bezúročne.

Ešte raz! Jedna vec je fond opráv a údržby a druhá vec vykurovanie domu, bytov, miestnosti.

Ak, budeš mať nižšie náklady ako je záloha, tak ti zostane preplatok a znížia ti zálohy na teplo nie splátku do fondu opráv. Ale hlavne aby si sa držala niekde pod priemer tvojho bytu, tak ťa to nevyčerpá, nemalo by.


Tak to nie. Urcite to nemame bezurocne vybavene spravcom. Dovernici to vybavili, vyberom dodavatela. Ale to je uz asi 6 rokov dozadu.

Takze ta splatka uveru setrenim za teplo je podla mna aj tak dobra blbost. Ja som za setrenie cca 2-3 roky na fond oprav a potom zvysok normalny uver. Stanovene pravidsla a nie to, ze teraz cely blok vypne komplet radiatori, lebo sa splaca usetrenymi peniazmi. takto rozmyslaju ludia u nas, dochodcovia.
sito
16.01.13,10:05
Jablká, aj hrušky sú ovocie v jednom sade. Ale, nie je to to isté!!!

Dva - tri roky môžete šetriť na fonde opráv, ale podľa podlahovej plochy m2 v bytoch. Potom úver, taktiež podľa m2.

Pokiaľ chcete, alebo niektorí chcú nekúriť, aby ušetrili, dohodnite sa, že do doby splatenia budete náklady rozpočítavať na jednotlivé byty podľa m2. Kto bude mať potom dôvod nekúriť, keď náklady na jeden m2 budú v celom dome rovnaké na každý m2?
alaya1
16.01.13,10:10
Jablká, aj hrušky sú ovocie v jednom sade. Ale, nie je to to isté!!!

Dva - tri roky môžete šetriť na fonde opráv, ale podľa podlahovej plochy m2 v bytoch. Potom úver, taktiež podľa m2.

Pokiaľ chcete, alebo niektorí chcú nekúriť, aby ušetrili, dohodnite sa, že do doby splatenia budete náklady rozpočítavať na jednotlivé byty podľa m2. Kto bude mať potom dôvod nekúriť, keď náklady na jeden m2 budú v celom dome rovnaké na každý m2?

Toto je super, dakujem. Toto pouzijem. Jasne, ze do FO platime podla m/st. to je jasne, ale mne len neslo do hlavy, splacat z usetreneho. ved uz teraz, ked mame merace, pomaly nikto nide nekuri. ja kurim primerane, neprekurujem, ale ani nemrznem, ale byt vykurim tazko. S bosou nohou na zem stupit nemozem, co podomnou je urcite ladovna, vedla tiez stari ludia sedia v kabatoch, ale usetria.
Aj pomer kurenia chceli 1-100, aby platili len teplo v bytoch a ked nekuria, nic neplatia. Chore.
sito
16.01.13,10:20
Vieš, keď to robia kvôli peniazom, že nekúria. A aby kúrili, primerane, musí ich to prísť drahšie, to nekúrenie ako kúrenie. Takže, ak nemá dostatočný počet zaznamenaných jednotiek na meračoch, nebude platiť len za to čo má namerané, ale ešte aj priemer na byt k tomu, a by si videla, že by začali. Aj by vyzdraveli, ani chorí by neboli! Lenže tým, čo ich vyrábajú, montuj a rozpočítavajú náklady je to celkom jedno, či kúria, alebo nekúria, oni za to teplo predsa neplatia, len berú za to ...
alaya1
16.01.13,10:40
Vieš, keď to robia kvôli peniazom, že nekúria. A aby kúrili, primerane, musí ich to prísť drahšie, to nekúrenie ako kúrenie. Takže, ak nemá dostatočný počet zaznamenaných jednotiek na meračoch, nebude platiť len za to čo má namerané, ale ešte aj priemer na byt k tomu, a by si videla, že by začali. Aj by vyzdraveli, ani chorí by neboli! Lenže tým, čo ich vyrábajú, montuj a rozpočítavajú náklady je to celkom jedno, či kúria, alebo nekúria, oni za to teplo predsa neplatia, len berú za to ...

Toto sa da niekde navrhnut? To by bolo super, to platenie pri malych jednotkach. Chcem sa na tu schodzu pripravit.
sito
16.01.13,10:53
Navrhnúť? Jedine na schôdzi. Len či si to aj vlastníci schvália ...
alaya1
16.01.13,11:53
Navrhnúť? Jedine na schôdzi. Len či si to aj vlastníci schvália ...

U nas je problem v tom, ze su tu prevazne seniori, ktori do toho nevidia. Dvihnu ruku s davom. Snad tu schodzu stihnem,vylepia to 2 dni pred.... uvidim, ake budu navrhy.
sito
17.01.13,11:00
Hej, mame spravcu, prave spravca zvolal tu schodzu dnes. A tam sa ma prezentovat ta firma...My sme doteraz vsetko riesili splatkami, mame uz novu vyspadovanu zateplenu strechu- na splatky, bez urocne, vymenene skla na spolocnych priestoroch za plastaky, nove brany.-plastaky, vysparovanie stioen.Vsetko splatky- bezurocne. Do fondu platime teda uz teraz dost vela. Uz nemame len novy vytah a to zateplenie. No na ten polystyren necitam zrovna super referencie.

Aky sposob splacania by si ty navrhol? Aby to ludi financne nevycerpalo a sem-tam si aj zakurili?

Tak čo, ako? Zateplíte?
alaya1
18.01.13,06:07
Tak čo, ako? Zateplíte?

Tak teda, to sa este nevie, pripadne myslim, ze uz vie, ale co som oci otvarala, tak ta firma, co prisla na schodzu, nie je firma, ktora bude zhotovovat dielo, ale nejaka firma, co vypracuvava projekty zateplenia. za ten projekt sa jej ma zaplatit 7000!! eur. Moji spolovlastnici to odsuhlasili,len som pozerala ako puk.
mackoivan
18.01.13,07:53
Ideme zatepľovať bytový dom a vymieňať balkóny, pri ktorých nastal najväčší problém. Balkóny majú 34 rokov a treba ich zdemontovať a dať nové. Niektorí balkóny nemajú a žiadajú kompenzáciu 800,- EUR. Budem vďačná za každú radu.
tá kompenzácia by pripadala v úvahu vtedy ak by do fondu opráv, tie byty bez balkónov, odvádzali rovnakú čiastku ako tie s balkónami. Väčšinou je to tak , že byty bez balkónov majú menšú podlahovú plochu a preto odvádzajú menej. (výška poplatku do fondu opráv je viazaná na m2 bytu , aj loggie) Kompenzáciu pre byty bez balkónov vypočítajte v náväznosti na výšku poplatkov do fondu opráv- alebo výšku akou sa budú podieľať na prípadnom splácaní pôžičky.
Je celkom bežné, že napr. vnútorné malometrážne byty vôbec nejaké kompenzácie, čo sa týka financovania spoločných zariadení domu, nedostávajú- nemajú nárok!.- odvádzajú málo. Balkóny patria do spoločných zariadení domu.
mackoivan
18.01.13,07:56
Tak teda, to sa este nevie, pripadne myslim, ze uz vie, ale co som oci otvarala, tak ta firma, co prisla na schodzu, nie je firma, ktora bude zhotovovat dielo, ale nejaka firma, co vypracuvava projekty zateplenia. za ten projekt sa jej ma zaplatit 7000!! eur. Moji spolovlastnici to odsuhlasili,len som pozerala ako puk.
7000 je bezočivá zlodejčina- nala si to tým vraj projektantom šplechnúť do očí a nie pozerať ako puk.
alaya1
18.01.13,08:36
7000 je bezočivá zlodejčina- nala si to tým vraj projektantom šplechnúť do očí a nie pozerať ako puk.


ak 99% zahlasuje za, tak len pozeras, ako puk.
mackoivan
18.01.13,10:02
ak 99% zahlasuje za, tak len pozeras, ako puk.
bol som v tvojej pozícii pred 4 rokmi v našom dome- protestoval som vypisoval verejné listy - až nakoniec fakty presvedčili a stiahli sme dokonca žiadosť o pôžičku zo ŚFRB- zrušili dve zmluvy s firmami ktoré podpísal predseda- a teraz sú ľudia spokojní - preukazateľne sme ušetrili 65 000 eur a máme už skolaudované.
alaya1
18.01.13,10:14
bol som v tvojej pozícii pred 4 rokmi v našom dome- protestoval som vypisoval verejné listy - až nakoniec fakty presvedčili a stiahli sme dokonca žiadosť o pôžičku zo ŚFRB- zrušili dve zmluvy s firmami ktoré podpísal predseda- a teraz sú ľudia spokojní - preukazateľne sme ušetrili 65 000 eur a máme už skolaudované.


Ja si myslim, ze tu je to uz dojednane. Ak mozes napisat, ako ste postupovali? nemusis tu v teme, ak mozes, apon do SS.
mackoivan
18.01.13,10:42
Ja si myslim, ze tu je to uz dojednane. Ak mozes napisat, ako ste postupovali? nemusis tu v teme, ak mozes, apon do SS.
jedine predložiť konkurenčné ponuky, aj na toho projektanta, aj na zatepľovateľov. Veľmi bude zäležať koho si vyberiete do výberovej komisie- nesmú tam byť ľudia, ktorí čakajú, že im z toho niečo kvapne- telefonovať z firmami - radiť sa aj s nimi.
samozrejme všetko musia odhlasovať majitelia bytov a tých pesvedčiš len faktami. Prizvať na zhromaždenie trebárs aj zástupcov firiem aby prezentovali svoje ponuky. Zásada je nenechať o tom pokútne rozhodovať pár ľudí z domu, ktorí vedia zblbnúť hlasujúcich.
ak je to už s tým prijektantom aj odhlasované- môžeš namietať, že bol vybratý bez ponuknutia konkurencie a SVB to hlasovanie môže nabúduce novým hlasovaním zmeniť