Patrik Magdosko
28.05.12,15:49
Bol som obvinený od prokurátora a poškodený mi navrhuje mimosudný zmier ale podmienkov je že sa tam musým ku skutku priznat,slubuje mi ustne že nebude odomna požadovat ziadne odškodne nakolko v danom pripade nedoslo ku poškodeniu ani finančnej strate oboch stran . Može v prípade že budem suhlasit z zmierom požadovat odomna neaku finančnu kompenzáciu hoc neakou inov sudnov formou?
mattto
28.05.12,14:00
musel si byť poučený

§220 a nasl. TP

(1) V konaní o prečine, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody, ktorého horná hranica neprevyšuje päť rokov, môže prokurátor so súhlasom obvineného a poškodeného rozhodnúť o schválení zmieru a zastaviť trestné stíhanie, ak obvinený

a) vyhlási, že spáchal skutok, za ktorý je stíhaný, a nie sú odôvodnené pochybnosti o tom, že jeho vyhlásenie bolo vykonané slobodne, vážne a určito,
b) nahradil škodu, pokiaľ bola činom spôsobená, alebo urobil iné opatrenia na náhradu škody, alebo inak odstránil ujmu vzniknutú trestným činom, a
c) zloží na účet súdu a v prípravnom konaní na účet prokuratúry peňažnú sumu určenú konkrétnemu adresátovi na všeobecne prospešné účely, a táto peňažná suma nie je zrejme neprimeraná závažnosti spáchaného trestného činu
a vzhľadom na povahu a závažnosť spáchaného činu, na mieru akou bol trestným činom dotknutý verejný záujem, na osobu obvineného a na jeho osobné a majetkové pomery považuje takýto spôsob rozhodnutia za dostačujúci.