Andrezz
28.05.12,16:38
Dobrý deň,

chcel by som vás poprosiť o rady v oblasti riešenia škodovej udalosti.
Podarilo sa mi nacúvať firemným nákladným vozidlom do stojacého osobného vozidla. Na prvý pohľad škoda nevyzerá byť veľmi veľká (sú tam len trošku preliačené dvere, ohnutý rožtek blatníka a malá prasklina v čelnom skle).
Poškodené auto už je po obhliadke z poisťovne, škoda bola vraj vyčíslená na 1300 Eur. Príde mi to až prehnané.

Poškodené auto je vyrobené v roku 2002, čiže sa tam budú odpočítavať nejaká amortizácia z náhradných dielov, ktorú bude musieť majiteľka auta zaplatiť zo svojho. No a mňa zaujíma či si môže tie peniaze odomňa vymáhať? Alebo sa s ňou mám dohodnúť aspoň na nejakom odškodnení aj z mojej strany?

Dúfam, že je to aspoň ako tak zrozumiteľné napísané a budete mi vedieť poradiť. Vopred ďakujem za názory a rady.
mattto
28.05.12,15:02
poškodená si to uplatní z poistky firmy (škodcu)
Andrezz
28.05.12,15:23
Ale poisťovňa pokryje len náklady na opravu plus cenu náhladných dielov a z ceny náhladných dielov sa odpočíta určité percento, čiže tá amortizácia, ktoré poisťovňa nepreplatí a majiteľka to bude musieť zaplatiť. Alebo sa mýlim?
Toto mi povedal chlap zo servisu a aj kolega vo firme.
mattto
28.05.12,15:30
Ale poisťovňa pokryje len náklady na opravu plus cenu náhladných dielov a z ceny náhladných dielov sa odpočíta určité percento, čiže tá amortizácia, ktoré poisťovňa nepreplatí a majiteľka to bude musieť zaplatiť. Alebo sa mýlim?
Toto mi povedal chlap zo servisu a aj kolega vo firme.

beriem späť, zle som to pochopil, tu nie je spoluúčasť :)
Andrezz
28.05.12,15:36
ja sa v tomto nevyznám a nehoda sa mi stala prvý krát. Preto sa potrebujem poradiť s niekym kto sa v tomto pohybuje alebo mal podobnú skúsenosť. Aby som zbytočne neplatil veľa.
mattto
28.05.12,15:40
ja sa v tomto nevyznám a nehoda sa mi stala prvý krát. Preto sa potrebujem poradiť s niekym kto sa v tomto pohybuje alebo mal podobnú skúsenosť. Aby som zbytočne neplatil veľa.

poškodení si veľmi radi dajú opraviť auto a je im jedno za koľko, ak vedia, že to nepôjde z ich peňazí. Autoservisy veľmi radi opravujú takéto autá, lebo si naúčtujú všetko. Ty s tým bohužiaľ nič moc neurobíš, proste budú vystavené faktúry, s ktorými ty nepohneš...
Ice dive
28.05.12,15:51
no je jedno v akej poisťovni je firma poistená, nakoľko škoda sa bude riešiť zo zákonnej poistky PZP, a tá sa riadi zákonom a nie podmienkami poisťovne... t.j. vzhľadom na fakt, že auto je rok výroby 2002 amortizácia bude na diely nie na prácu a lak... ak si dá poškodený opraviť auto do autorizovaného servisu a dostane nové náhradné diely jedná sa de facto o zhodnotenie auta a tým pádom si rodiel znáša poškodený nakoľko poisťovňa toto neuhradí... nakoľko sa platí skutočná škoda....

v poslednej dobe zvyknú poškodený žalovať škodcu na súde na úhradu rozdielu v cene tzv amortizácie, v takom prípade treba podať voči žalobe odpor a prizvať svojho poisťovateľa ako účastníka konania a v prípade prehry znáša tento rozdiel opäť poisťovňa, v žiadnom prípade by sa nemali škodcovia zaväzovať hradiť nejaké rozdiely poškodeným nakoľko v takom prípade poisťovňa nič nepreplatí...
Ice dive
28.05.12,15:52
poškodení si veľmi radi dajú opraviť auto a je im jedno za koľko, ak vedia, že to nepôjde z ich peňazí. Autoservisy veľmi radi opravujú takéto autá, lebo si naúčtujú všetko. Ty s tým bohužiaľ nič moc neurobíš, proste budú vystavené faktúry, s ktorými ty nepohneš...

toto nie je správny názor, nakoľko poškodený sa musí dostaviť na obhliadku, a poisťovňa povie čo je na opravu, čo je na výmenu a pod... a zas servis nemôže nafaktúrovať nič navyše, ak chce aby to poisťovňa preplatila...
mattto
28.05.12,16:06
toto nie je správny názor, nakoľko poškodený sa musí dostaviť na obhliadku, a poisťovňa povie čo je na opravu, čo je na výmenu a pod... a zas servis nemôže nafaktúrovať nič navyše, ak chce aby to poisťovňa preplatila...

ale no tak, žijeme na Slovensku :D
bubkoch
28.05.12,16:17
je to ako pise ice dive ... poisteny vinnik(resp. aj jeho firma), pokial splnil vsetky zakonne povinnosti (t.j. nahlasil udalost do 15 dni, nemal dlzne poistne, nepil), moze kludne spat a nahlasenim vo svojej PZP poistovne je cela vec pre neho skoncena ... nema ziadnu povinnost cokolvek platit z vlastneho vrecka a ani v buducnosti mu nic take nehrozi ... poskodeny pokial nemal havarijne poistenie si amortizaciu zaplati z vlastneho vrecka
Ice dive
28.05.12,16:18
ale no tak, žijeme na Slovensku :D

no ja nehovorím, že na PZP sa nedá zarobiť ak sa vyberie dotyčný riešiť vec rozpočtom... avšak stále je viac takých, ktorým poisťovňa na to príde...
Andrezz
28.05.12,17:23
je to ako pise ice dive ... poisteny vinnik(resp. aj jeho firma), pokial splnil vsetky zakonne povinnosti (t.j. nahlasil udalost do 15 dni, nemal dlzne poistne, nepil), moze kludne spat a nahlasenim vo svojej PZP poistovne je cela vec pre neho skoncena ... nema ziadnu povinnost cokolvek platit z vlastneho vrecka a ani v buducnosti mu nic take nehrozi ... poskodeny pokial nemal havarijne poistenie si amortizaciu zaplati z vlastneho vrecka

presne toto mi už povedali dvaja ľudia...chlap zo servisu a v poisťovni. No môže to poškodený odo mňa potom súdne vymáhať?
mattto
28.05.12,17:28
presne toto mi už povedali dvaja ľudia...chlap zo servisu a v poisťovni. No môže to poškodený odo mňa potom súdne vymáhať?

sorry, na začiatku som to nepochopil. Môže to od teba vymáhať, lebo žalovať môžeš hocikoho za hacičo, ale nemala by byť úspešná. Ona dostane nové náhradné diely s tým, že časť jej kryje poistka a časť si zaplatí ona, ale škoda jej nevznikla, lebo jej peniaze sa premietli do ceny jej náhradných dielov, ktoré sú jej majetkom - teda z jej majetku nič neubudlo.
bubkoch
28.05.12,17:42
presne toto mi už povedali dvaja ľudia...chlap zo servisu a v poisťovni. No môže to poškodený odo mňa potom súdne vymáhať?

moze zazalovat vinnika, v tom mu nemoze nikto zabranit ... ale ako pisem, vinnik moze kludne spat, sud moze zaviazat platit (ak vobec) len poistovnu
Andrezz
29.05.12,17:54
Tak ste ma trošku upokojili, ale čo to bude stretávať sa s ňou trikrát do týždňa...lebo stále tam vozím tovar...