mikailo
28.05.12,17:48
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Moja mama poberá polovičný invalidný dôchodok, okrem toho nepoberá žiadne dávky ani nič. V prípise s rozhodnutím o pridelenie polovičného invalidného dôchodku mala uvedené, že vzhľadom na nízku sumu má nárok žiadať o dávky v hmotnej núdzi. Vôbec nerozumiem veciam ako napríklad kto je spolu s nou posudzovaní a ci a kedy má nárok. Ja a moji súrodenci máme este stále trvalý pobyt u nej...môže byť ze to bude prekázka priznaniu dávok? Prípadne stací ak si dáme prechodný pobyt inde? Poculi sme uz aj o opatrovnou, asistencii, príspevku na bývanie a podobných...ale tieto veci sú spanielska dedina, potrebujeme to po lopate.vdaka.
Xanti
28.05.12,15:52
Koľko rokov majú súrodenci a ty?
Pracujú súrodenci a ty?
Máte aj otca?
mikailo
01.06.12,14:44
Ja mam tento rok 25 ja som na urade prace, bratia pracuju a maju vyse 25 rokov. Rodicia su rozvedení.
Xanti
01.06.12,15:33
Ja mam tento rok 25 ja som na urade prace, bratia pracuju a maju vyse 25 rokov. Rodicia su rozvedení.
NO tak UP bude posudzovať teba a tvoju mamu spolu do tvojich 25 rokov.

Spoločne posudzované osoby

Na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú:
· rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.


Bratia sa nebudú posudzovať spolu s mamou len ty.
Dávka v hmotnej núdzi :
ale výpočet ber z rezervou nakoľko nie som si istá, či vás posúdia ako jednotlivcov (variant A) alebo ako dvojicu (variant B) alebo ako matku s dieťaťom (variant C), kedže si plnoletý. A po dosiahnutí veku 25 rokov u teba by mamu mali posudzovať samu, teda variant D.

Tak variant A :
dávka v hmotnej núdzi 60,5 € x 2 + príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 x 2 € + príspevok na bývanie 89,20 € = 214,20 €

Variant B :
dávka v hmotnej núdzi 105,20 € + 2x2€ + 89,20 € = 198,40 €

Variant C :
dávka v hmotnej núdzi 115,10 € + 2x2 € + 89,20 € = 208,30 €

Variand D :
dávka v hmotnej núdzi 60,50 € + 2€ + 55,80 € = 118,30 €

Kedže si nenapísal koľko má tvoja mama invalidný dôchodok v akej výške tak sa to skúsim zhrnúť tak všeobecne.

Príklad : tvoja mama má dôchodok 100 eur

Za príjem
podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z invalidného dôchodku,

pre učely posúdenia dávky v hmotnej núdzi úrad práce bude evidovať mamkin príjem ako keby dostávala 75% teda 75 eur.

Pri variante A jej doplatia 139,20 eur ... ( 214,2 - 75 )
Var. B doplatok 123,40 eur .... ( 198,40 - 75 )
var. C doplatok 133,30 eur .... ( 208,30 - 75 )
var. D doplatok 43,30 eur ..... ( 118,30 - 75 )

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
mikailo
01.06.12,16:39
Velmi pekne dakujem, s týmito informáciami uz viem ako narábat. Pockám kým budem mať 25 a pojdeme skúsit stastie. Este otázka mamina má stres z toho ze bude musiet byt evidovaná na úrade práce nakolko posledné skúsenosti boli velmi zlé (posielali ju na pracovné miesta kde nemala vhodné podmienky). Takze je podmienka evidencia na úrade práce?
Xanti
01.06.12,16:45
Nie nie je podmienka byť v evidencii UP.

Prečo chcete čakať? Žiadosť môže podať teraz, ak jej vznikne nárok tak jej budú platiť. Ak ťa vylúčia tak sami prerátajú dávku v hmotnej núdzi a doplatia toľko čo výjde.
ivka70
01.06.12,16:46
Velmi pekne dakujem, s týmito informáciami uz viem ako narábat. Pockám kým budem mať 25 a pojdeme skúsit stastie. Este otázka mamina má stres z toho ze bude musiet byt evidovaná na úrade práce nakolko posledné skúsenosti boli velmi zlé (posielali ju na pracovné miesta kde nemala vhodné podmienky). Takze je podmienka evidencia na úrade práce?

Preco by si mala cakat, kym budes mat 25 rokov?
Treba poziadat hned, mama bude posdzovana s teboua a po dovrseni 25 rokov pojdes poziadat sama a mame jej davku prehodnotia. Nie je dovod na cakanie.
mikailo
01.06.12,17:14
25 budem mat v juli, len preto som chcel cakat ale takto to skusime skor. cize dobre chápem, ze do 25 bude mat inú sumu a po 25 treba ist osobne daco nahlásit?
Xanti
01.06.12,17:17
25 budem mat v juli, len preto som chcel cakat ale takto to skusime skor. cize dobre chápem, ze do 25 bude mat inú sumu a po 25 treba ist osobne daco nahlásit? Po 25 ťke môžeš požiadať o dávku v hmútnej núdzi aj ty , dostaneš 62,50 eur.
Každú zmenu treba hlásiť ale oni si vyžiadajú čo potrebujú.
mikailo
02.06.12,10:56
Tak mi to je uz vsetko jasne. este raz vdaka :)
trisestri
02.06.12,11:21
este doplnim opatrovatelsky,asistencia to su ine davky o ktore by mama mohla poziadat ak by bola osoba z preukazom ztp http://www.employment.gov.sk/tazke-zdravotne-postihnutie.html
podrobne o davkach http://www.employment.gov.sk/hmotna-nudza.html
mikailo
03.06.12,08:15
Este otazka. Mamina dostala ponuku na dohodu cca 26 e mesacne, ten invalidny ma 120 cca. Ma zmysel ziadat aj tak? Ak dobre viem kazdy obcan ma pravo na financne zabezpecenie do vysky zivotneho minima, ale aj ked ma dohhodu ale popritom nesplna zivone minimum?
veronikasad
03.06.12,09:39
Este otazka. Mamina dostala ponuku na dohodu cca 26 e mesacne, ten invalidny ma 120 cca. Ma zmysel ziadat aj tak? Ak dobre viem kazdy obcan ma pravo na financne zabezpecenie do vysky zivotneho minima, ale aj ked ma dohhodu ale popritom nesplna zivone minimum?

Omyl, dávku v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226