oveckas23
28.05.12,18:49
ahoj vsetci
prosim Vas o radu ,zamestnavatel zatvoril prevadzku a poslal nam vypoved kde je zahrnute aj 3mesacne odstupne k dalsiemu vyplatnemu terminu , vyplatny termin uz bol a ja som nedostala vyplatu ani za odrobeny april ,pritom vypoved bola k 30.4.12 a plus 3 mesacne odstupne,taktiez mi zadrziava zapoctovy list ,pretoze za 10 odrobenych rokov som nemala ani jednu dovolenku a ani ziadnu vyplatnu pasku som nevidela , ako mam prosim postupovat dalej,na ake urady sa mozem obratit ?
na ziadost cez maili o vyplatne pasky mi uctovnicky odpisali , vraj naco mi budu ?
taktiez mi predchadzajuci zamestnavatel napisal mail ,pokial nezariadim aby mu boli vyplatene faktury od noveho najomnika ,ktoremu prenechal najomnu jednotku,citujem :,,nedostanete vyplaty,,
mozem ,povazovat tento mail prosim ako za vyhrazku?
aky postup by ste mi prosim poradili ?
dakujem
myara
28.05.12,17:10
§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
ewita888
28.05.12,17:14
a ty si nový nájomník??

počkaj ešte do 31.5., ak ti neprídu peniaze dovtedy, tak začni inšpektorátom práce...
myara
29.05.12,07:48
a ty si nový nájomník??

počkaj ešte do 31.5., ak ti neprídu peniaze dovtedy, tak začni inšpektorátom práce...

myslim, ze ked poda trestne oznamenie, vyplatenie mzdy aj odstupneho sa urcite urychli, zbytocne sa bude zdrzovat s IP
oveckas23
29.05.12,11:05
dakujem Vam moc za rady ,skusim pockat do konca maja a potom to podam na ten inspektorat prace ,snad to nebude dlho trvat :)
oveckas23
29.05.12,11:10
nie ,ale robim pre novu firmu na tom istom mieste , oni sa dohodli na nejakom odstupnom za priestor a byvaly sef chce aby som urgovala zaplatenie faktury lebo inak mi neda vyplatu a odstupne ,myslim ,ze toto uz hranici s vydieranim a zakonom,pretoze nie som konatelka byvalej firmy aby som vybavovala taketo zalezitosti