katka2006
13.02.06,23:00
Je to zlé, keď som minulý rok od októbra brala za vymeriavací základ pre zdravotné poistenie i iné odvody 6900Sk a nie 6500?
Čo mám s tým urobiť?
Ďakujem :(
STRELEC
13.02.06,22:22
Je to zlé, keď som minulý rok od októbra brala za vymeriavací základ pre zdravotné poistenie i iné odvody 6900Sk a nie 6500?
Čo mám s tým urobiť?
Ďakujem :(
Predpokladám: hrubá mzda=minimálna mzda. Neviem, či som správne pochopil zadanie.
Prepracoval by som mzdy (mzdu) za 10. - 12./2005 pričom:
- vznikne Ti povinnosť doplatiť mzdu zamestnancom (-ovi) do minimálnej mzdy
- následne vznikne nový odvod do SP, do zdrav. poisťovní
katka2006
13.02.06,22:26
Takže dá sa to aj spätne? Asi bude prúšvih, čo?
Ďakujem ti mockrát.
A ešte - ak som zamestnancovi nedala "doplatok min.mzdy" musím mu to dať teraz, ked som na to prišla? som úplný začiatočník. Ďakujem
Veronika R
14.02.06,05:38
Takže dá sa to aj spätne? Asi bude prúšvih, čo?
Ďakujem ti mockrát.
A ešte - ak som zamestnancovi nedala "doplatok min.mzdy" musím mu to dať teraz, ked som na to prišla? som úplný začiatočník. Ďakujem

Neboj, všetko sa dá opraviť, veď sme tým prešli všetci. Pokiaľ si na to prišla tak mu to doplať, tomu zamestnancovi to patrí. A s opravenými výplatami pošli aj opravné mesačné výkazy, čím skôr tým lepšie
katka2006
14.02.06,10:35
Neboj, všetko sa dá opraviť, veď sme tým prešli všetci. Pokiaľ si na to prišla tak mu to doplať, tomu zamestnancovi to patrí. A s opravenými výplatami pošli aj opravné mesačné výkazy, čím skôr tým lepšie
ďakujem. A nedá sa urobiť niečo také, že by mi podpísal nejaký papier, že mu to nevadí(že nemal doplatok do min.mzdy), a že mu to dám ako prémie v nasledujúcej výplate. Je takáto možnosť? Keby s tým súhlasil?


A teda pre rok 2005 - je min vymeriavací základ - po celý rok - 6500Sk? (nezávisle od zmeny od októbra - 6900Sk?)
Dakujem
bea
14.02.06,10:53
ďakujem. A nedá sa urobiť niečo také, že by mi podpísal nejaký papier, že mu to nevadí(že nemal doplatok do min.mzdy), a že mu to dám ako prémie v nasledujúcej výplate. Je takáto možnosť? Keby s tým súhlasil?
A čo keby sa mu v roku 2005 prerobila zmluva na kratšiu pracovnú dobu, napr. 6 hod. a bola mu za ten čas stanovená mzda 6500,-- Sk. V roku 2006 by ste zmluvu prerobili na 6900,-- Sk a 8 hod. A v roku 2006 by ste mu doplatili rozdiel z r. 2005 ako odmenu - prémie? Nebolo by to schodné? Tak by nebolo treba žiadne výkazy opravovať a doplácať rozdiely.
katka2006
01.03.06,21:37
Reagujem na beu:
A dá sa to? Bez toho aby som niečo výrazne menila a preratávala a doplácala? Len mi podpíše novú zmluvu (za rok 2005), kde dám kratší pracovný čas a je to? Myslím že zamestnanci nebudú namietať. Nemusím nikde nič meniť? Asi možno v programe na výpočet miezd - dám napr. 7,5 hod... ??? Prosím poradte mi, či je to možné, a čo to obnáša... Dakujem všetkým.
katka2006
02.03.06,05:10
Prosím poradte mi, kto sa v tom vyzná lepšie ako ja.
Ked mu skrátim týždenný pracovný čas na 37,5 h (-0,5 h denne, t.j. 7,5h), koľko musí mať minimálnu mzdu? Zrejme by bol nadalej odmenovany mesacnou mzdou... poradte mi prosím čo mám ako zmenit. a či mi takáto zmena zmluvy niečo ovplyvní.(zaujíma to nejaké úrady? že nemá 40 h týždenný pracovný čas?) Ďakujem.
Jana Motyčková
02.03.06,08:24
Ja by som to doplatila až v súčasnej mzde (ako oprava, alebo doplatok za minulé obdobia). Keď sa to doplatí v minulých mesiacoch, je problém s tým, źe mu to nebolo vyplatené do 31.1. a nemôže sa to zdaniť v minulom roku a treba opravovať všetky výkazy.
STRELEC
02.03.06,08:30
Ja by som to doplatila až v súčasnej mzde (ako oprava, alebo doplatok za minulé obdobia). Keď sa to doplatí v minulých mesiacoch, je problém s tým, źe mu to nebolo vyplatené do 31.1. a nemôže sa to zdaniť v minulom roku a treba opravovať všetky výkazy.Tento postup sa mi zdá ako najpohodlnejšie riešenie.
katka2006
02.03.06,08:52
A nebolo by ešte lepšie, keby som mu zmenila pracovný čas? Teda podpísal by novú pracovnú zmluvu - so spätným dátumom. Nebolo by to lepšie? On už totiž u nás nepracuje, je odhlásený aj z poisťovní. Nebolo by toto lepšie? Myslím že by stačilo skrátiť pracovný čas na 7,5 h denne. Hm? Dakujem
zuzkadzugi
02.03.06,08:56
Celkom nechápem čo tu riešite. Od 1.10.2005 sa zvýšila minimálna mzda na 6900,- a tým sa VZ na odvody u zamestnancov automaticky zvyšuje na 6900,-. Nemyslíte vážne, že hrubá mzda je 6900 Sk a odvody sa platia len zo 6500 Sk. To nemá logicku.
katka2006
02.03.06,09:00
Dobre. Tak ešte raz.
Stalo sa mi to, že som zamestnancovi nevyplatila doplatok do minimálnej mzdy za mesiac 10,11/2005. A teraz hladám najlepšiu cestu ako to napraviť. Pracuje u nás od apríla. A stále má len minimálnu mzdu. Preto chcem vedieť, či tento môj prešlap môžem vyriešiť tak, že by som mu zmenila pracovnú zmluvu - na kratší pracovný čas a tým pádom, mu nemusím nič doplácať a nič prerábať. (bude dodržaná minimálna hodinová mzda) Prosím Vás, je to možné? Dakujem
Jana Motyčková
02.03.06,11:13
Ak pracovník podpíše opravenú zmluvu, dá sa to urobiť aj tak. Ak si uplatňoval nezdaniteľnú čiastku, tak daň to neovplyvní, ale :
- vo výkazoch pre ZP sa uvádza aj skutočný príjem - čiže je tam uvedené 6500, má byť potom uvedené 6900 a to treba zrejme opraviť, výška ZP sa nezmení.
- potvrdenie pre daň, ak bolo vystavené, treba prerobiť.
katka2006
02.03.06,11:34
Dakujem.
No ak mu skrátim pracovný pomer, tak vlastne bude sedieť aj príjem, a nemusím nič meniť. Len pracovný čas v nastaveniach v mzdach a nič viac. Prípadne základnú mzdu. Mýlim sa?