dudodu
14.02.06,00:12
Prosím o radu, ako postupovať, ak SZČOsobe (neplatca DPH s JÚ) poslal odberateľ z Nemecka iniciatívne vopred na účet peniaze za objednaný tovar.

Stačí poslať do Nemecka s tovarom aj faktúru na zaplatenú sumu?
Odberateľ uhrádzal v celých Eurách, takže tu nabehla suma v halieroch, faktúrovať mu teda presne na halier toľko, koľko nabehlo?
Na faktúre má byť uvedené aj že už bola suma uhradená? Treba na to vystaviť špeciálnu zálohovú faktúru?
Ako to zaúčtovať v Alfe, aby bolo všetko čo najjednoduchšie (bez kurzových rozdielov a kadejakých iných špecialít) a v poriadku?

Vďaka
renča1
14.02.06,04:39
z tvojej otázky sa nedá zodpovedať presne to čo možno chceš počuť. Môžeš ešte raz naformulovať svoju otázku napr. po bodoch? a tiež by si môhol napísať čo presne chceš počuť za odpoveď, pretože sa pýtaš na mnoho obšírných vecí.
dudodu
14.02.06,07:00
Renča, vďaka za reakciu. Ide mi len o to, či je správny nasledovný postup:

- spätne vystaviť zalohovu fakturu na presnú sumu, ktorá nabehla na účet
- zaevidovať túto zálohovú faktúru v účtovníctve
- zaevidovať uhradenie zálohovej faktúry odberateľom
- vystaviť ostrú faktúru na tú istú sumu s tým, že už bola uhradená prostredníctvom zálohovej faktúry, čiže suma na úhradu je nula Sk
- poslať odberateľovi s tovarom spomínanú ostrú faktúru

a tiež či NÁHODOU pre dodávateľa, neplatcu DPH, ktorý po prvýkrát predal niečo mimo Slovenska, nevyplyvajú z toho nejaké ďalšie povinnosti (tovar je v poriadku). ide len o jednorázový predaj koncovému zákazníkovi.

Ďakujem
renča1
15.02.06,04:43
Renča, vďaka za reakciu. Ide mi len o to, či je správny nasledovný postup:

- spätne vystaviť zalohovu fakturu na presnú sumu, ktorá nabehla na účet
- zaevidovať túto zálohovú faktúru v účtovníctve
- zaevidovať uhradenie zálohovej faktúry odberateľom
- vystaviť ostrú faktúru na tú istú sumu s tým, že už bola uhradená prostredníctvom zálohovej faktúry, čiže suma na úhradu je nula Sk
- poslať odberateľovi s tovarom spomínanú ostrú faktúru

a tiež či NÁHODOU pre dodávateľa, neplatcu DPH, ktorý po prvýkrát predal niečo mimo Slovenska, nevyplyvajú z toho nejaké ďalšie povinnosti (tovar je v poriadku). ide len o jednorázový predaj koncovému zákazníkovi.

Ďakujem

úhrada ti prišla na SK v slov.korunách alebo úhrada prišla na dev.účet v EUR?
renča1
15.02.06,05:59
Renča, vďaka za reakciu. Ide mi len o to, či je správny nasledovný postup:

- spätne vystaviť zalohovu fakturu na presnú sumu, ktorá nabehla na účet
- zaevidovať túto zálohovú faktúru v účtovníctve
- zaevidovať uhradenie zálohovej faktúry odberateľom

Nie si povinný vyst.PF, ale ak chceš tak si ju vystav. Ak ju vystavíš , tak ju len zaevid., neúčtuješ o nej. Ak ti príde úhrada k tejto zál.faktúre, naúčtuješ ju v peň.denníku, ako príjem cez účet v druh.členení...POZD.


- vystaviť ostrú faktúru na tú istú sumu s tým, že už bola uhradená prostredníctvom zálohovej faktúry, čiže suma na úhradu je nula Sk

Vystavíš koneč.faktúru no ale teraz neviem, či vaša vzájomná dohoda bola , že faktúra sa vystaví v EUR alebo v SK. Môžeš napísať, aká bola vlastne dohoda a ako ti ju uhradil? Úhrada bola poslaná v EUR na SK účet? alebo bola poslaná na dev.účet v EUR? Uvediem príklad ,ak budeš vyst.faktúru v EUR, na faktúre rozpíšeš predaný tovar-celkovú sumu, za ktorý mal byť tovar predaný a uvedieš na faktúre, že bola uhradená zálohou napr:-1000 EUR, suma k úhrade bude 0,00.


- poslať odberateľovi s tovarom spomínanú ostrú faktúru

To je na tebe či pošleš s tovarom aj faktúru, no ja osobne by som ju neposielala. Mám také skúsenosti , že faktúra sa stratí a nie je dodaná. Radšej by som ju poslala poštou.


a tiež či NÁHODOU pre dodávateľa, neplatcu DPH, ktorý po prvýkrát predal niečo mimo Slovenska, nevyplyvajú z toho nejaké ďalšie povinnosti (tovar je v poriadku). ide len o jednorázový predaj koncovému zákazníkovi.

Ak budeš stále predávať tovar do EÚ , doporučujem ti aby si sa stal platcom dph. Pozri aj § ohľadom registrácií § 4,5,hlavne 6 ods.5 ,7 zákon o dph s § ohľadne zásiel.tovaru do EÚ §14 zákona o dph.

Ďakujem





Odpovede sú vyznačené červenou.:)
dudodu
15.02.06,21:08
Renča, nie som platiteľom DPH a ani nim byť nechcem a vediem JÚ programom Alfa. Neplánujem predávať vo väčšom mimo Slovenska. Ak by som som sa kvôli predaju za hranice musel registrovať ako platiteľ DPH, tak tam radšej predávať nebudem. Dúfam, že týmto jedným predajom tovaru, ktorý som doviezol z iného štátu EÚ a ktorý nie je predmetom spotrebnej dane a ktorý je v hodnote len 90 Euro mi žiadna taká povinnosť nevznikla. Alebo sa mýlim? To by som radšej zrušil celú transakciu.

Dohoda bola, že zaplatia okrúhlu sumu v Sk na môj Sk účet, no oni poslali okrúhlych 90 Euro, z čoho vznikla v korunách síce väčšia suma ako som požadoval, no aj s halierami.

Nie si povinný vyst.PF, ale ak chceš tak si ju vystav. Ak ju vystavíš , tak ju len zaevid., neúčtuješ o nej. Ak ti príde úhrada k tejto zál.faktúre, naúčtuješ ju v peň.denníku, ako príjem cez účet v druh.členení...POZD.

Čo to je :v druh.členení...POZD.?
Nerozumiem, ako mám zaúčtovať príjem tej sumy na účet, ak nevystavím zálohovú faktúru.

Čo je zle na tom mnou navrhovanom postupe, že príjem na účet zaúčtujem ako úhradu zálohovej faktúry?


Ďakujem
renča1
16.02.06,04:39
Renča, nie som platiteľom DPH a ani nim byť nechcem a vediem JÚ programom Alfa. Neplánujem predávať vo väčšom mimo Slovenska. Ak by som som sa kvôli predaju za hranice musel registrovať ako platiteľ DPH, tak tam radšej predávať nebudem. Dúfam, že týmto jedným predajom tovaru, ktorý som doviezol z iného štátu EÚ a ktorý nie je predmetom spotrebnej dane a ktorý je v hodnote len 90 Euro mi žiadna taká povinnosť nevznikla. Alebo sa mýlim? To by som radšej zrušil celú transakciu.

Nie nemusíš sa registrovať nikde a nevzniká ti z tohto predaja žiadna daň.povinnosť.


Dohoda bola, že zaplatia okrúhlu sumu v Sk na môj Sk účet, no oni poslali okrúhlych 90 Euro, z čoho vznikla v korunách síce väčšia suma ako som požadoval, no aj s halierami.

Nie si povinný vyst.PF, ale ak chceš tak si ju vystav. Ak ju vystavíš , tak ju len zaevid., neúčtuješ o nej. Ak ti príde úhrada k tejto zál.faktúre, naúčtuješ ju v peň.denníku, ako príjem cez účet v druh.členení...POZD.

Čo to je :v druh.členení...POZD.?

POZD je skratka príjem ovplyv.základ dane, druh.členenie predaj tovaru.
Vystav PF a príjem na účet budeš účtovať v peň.denníku v SK, túto úhradu pripáruješ k PF.Kurz použiješ taký aký ti banka prepočítala EUR na SKK.



Ďakujem


Odpoveď je vyznačená modrou farbou.