kacena
14.02.06,07:12
Ahojte. Mám jeden problém a chcela by som od Vás radu , pomoc , prípadne názor. Zamestnanec , narodený v r. 1945 dostal od našej firmy v roku 2004 / teda ako 59 - ročný / výpoveď podľa § 63 ZP ods. 1 písm. b.
Mal dvojmesačnú výpovednú lehotu , teda odstupné nedostal. Zamestnanec sa po skončení PP rozhodol odísť do predčasného starobného dôchodku. Teraz prišiel do firmy s tým , že mal nárok na odchodné pri odchode do dôchodku. Čo mi teda poradíte ? Mal nárok , alebo nie ? A ak áno , tak v akej výške ? Ďakujem za každú radu. kacena
Barbara
14.02.06,06:32
Ahojte. Mám jeden problém a chcela by som od Vás radu , pomoc , prípadne názor. Zamestnanec , narodený v r. 1945 dostal od našej firmy v roku 2004 / teda ako 59 - ročný / výpoveď podľa § 63 ZP ods. 1 písm. b.
Mal dvojmesačnú výpovednú lehotu , teda odstupné nedostal. Zamestnanec sa po skončení PP rozhodol odísť do predčasného starobného dôchodku. Teraz prišiel do firmy s tým , že mal nárok na odchodné pri odchode do dôchodku. Čo mi teda poradíte ? Mal nárok , alebo nie ? A ak áno , tak v akej výške ? Ďakujem za každú radu. kacena



má nárok na odchodné pri prvom skončení prac. pomeru podľa § 76 Zák. práce. Je to najmenej v sume priemer. mes. zárobku, alebo podľa Vašej kolektívnej zmluvy.
kacena
14.02.06,06:39
Ale platí to aj v prípade odchodu do predčasného starobného dôchodku ?
Však on sa mohol ešte niekde zamestnať, nám neoznámil , že ide do dôchodku.
Livia2
14.02.06,06:40
V § 76 ZP je, že má nárok pri prvom skončení pracovného pomeru PO NADOBUDNUTÍ nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov ...
Jednak tam nie je spomenutý predčasný starobný dôchodok a jednak on skončil prac.pomer pred nadobudnutím nároku na dôchodok. Teda si myslím, že nárok na odchodné nemá.
ajobs
14.02.06,15:04
V § 76 ZP je, že má nárok pri prvom skončení pracovného pomeru PO NADOBUDNUTÍ nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov ...
Jednak tam nie je spomenutý predčasný starobný dôchodok a jednak on skončil prac.pomer pred nadobudnutím nároku na dôchodok. Teda si myslím, že nárok na odchodné nemá.

Podľa súčasnej legislatívy nemá nárok.
šepkárka
21.01.17,17:30
Zákon hovorí že nárok na odchodné má pracovník ktorý odchádza po prvýkrát do dôchodku starobného alebo predčasného,ale on si musí písomne požiadať o odchodné pred ukončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po ukončení pracivného pomeru, výška odchodného by mala byť ako jeden mesačný plat.
kopretinka
21.01.17,19:14
reaguješ na 11 rokov starý príspevok !!!
mareko
21.01.17,19:23
Možno to ešte nedoriešili ;)