sattelitka
29.05.12,12:56
Ahojko, mám otázku ohľadne časového rozlíšenia pohľadávok.Za rok 2010 som robila pri uzávierke opravnú položku k pohľ. čo boli nad 360 dní splatnosti a to 30% , v r.2009 tiež, no len 20%. Otázka: ak sú pohľadávky po 1000 dňoch splatnosti a viac, tak tento rok urobím opr.položku 50%, že?ale čo s tými pohľadávkami, ktoré majú tú istú lehotu splatnosti ako som písala, no v r.2009 nebola k nim robená opravná položka. Ak som im urobila v r.2010 30% a tento rok mám tiež 50% ako pri ostatných? či bude správnejšie ak tento rok urobím OP k celej sume pohľadávky, t.zn. že 70% ???
SilMar Group
29.05.12,11:04
Ahojko, mám otázku ohľadne časového rozlíšenia pohľadávok.Za rok 2010 som robila pri uzávierke opravnú položku k pohľ. čo boli nad 360 dní splatnosti a to 30% , v r.2009 tiež, no len 20%. Otázka: ak sú pohľadávky po 1000 dňoch splatnosti a viac, tak tento rok urobím opr.položku 50%, že?ale čo s tými pohľadávkami, ktoré majú tú istú lehotu splatnosti ako som písala, no v r.2009 nebola k nim robená opravná položka. Ak som im urobila v r.2010 30% a tento rok mám tiež 50% ako pri ostatných? či bude správnejšie ak tento rok urobím OP k celej sume pohľadávky, t.zn. že 70% ???

Opravné položky sú dosť chúlostivá záležitosť a treba ich posúdiť tak z hľadiska účtovného ako aj z hľadiska daňového. Vždy ku koncu účtovného obdobia treba posúdiť oprávnenosť tvorby OP, prehodnotiť a upraviť tak, aby bol stav pohľadávok reálny. Z účtovného hľadiska ide vlastne o vlastnú tvorbu, ktorú treba zdôvodniť v internej smernici, presný návod nie je. V každej firme je to inak. Z daňového hľadiska zasa treba postupovať podľa zákona o dani z príjmov.
KEJKA
29.05.12,12:09
ak to chceš čiste z daňového hľadiska, tak výška OP daňovo uznaných musí splňovať kritéria časového testu xxx dní po splatnosti.
pozor na faktúry napr. z decembra, ktoré majú splatnoť v januári nasl. roka. Netestuješ obdobie účtovania, testuješ počet dní od splatnosti.
Ak si v jednom roku nevytvorila napr. "povolených" 20%, v nasledujúcom roku je možnosť 50%, tak môžeš vytvoriť 50%.
ak si tvorila 20%, tak v nasledujúcom období môžeš vytvpriť len 30% do celkovej "povolenej" výšky 50%.
Zdôrazňujem, toto je len daňové hľadisko, prioritne treba posúdiť pohľadávky z účtovného hľadiska, posúdiť pravdepodobnosť získania úhrady, stav vymáhania, znalosť dlžníka a jeho pomerov, ochoty platiť, splátkové kalendáre atp. atp. O tom však už písal/a kolega/kolegyňa predo mnou.
sattelitka
30.05.12,07:56
Takže z ak som vlani tvorila 30%, tak tento rok mám dať len 20% - aby bola dodržaná celková povolená výška 50% ? A aby to bolo správne aj účt. hľadisko tak by som o tú sumu mala zvýšiť daňový základ ?
SilMar Group
30.05.12,09:42
Takže z ak som vlani tvorila 30%, tak tento rok mám dať len 20% - aby bola dodržaná celková povolená výška 50% ? A aby to bolo správne aj účt. hľadisko tak by som o tú sumu mala zvýšiť daňový základ ?

Áno, v podstate je z daňového hľadiska dôležité, v akej výške sú tvorené ku koncu účtovného obdobia celkovo - teda skúmať časový test. Účtovné opravné položky sa tvoria samostatne - nezávisle od daňových, tam by mal byť samostatný režim - napr. nám audítor odporúčal tvoriť OP už po 3 mesiacoch (teda ak to nie je nejaký špeciálny klient, o ktorom vieme, že nám to určite uhradí).
V podstate to funguje tak, že účtuješ len o účtovných OP - daňové si musíš evidovať niekde bokom (napr. v nejakom xls.) a potom na konci roka porovnávaš, koľko OP sa tvorilo a rozpúšťalo v účtovníctve a koľko len z daňového hľadiska a pripočítavaš alebo odpočítavaš v daňovom priznaní - neúčtovne.
Je dobré si na to vytvoriť nejaký prehľadný systém, lebo ak je ich veľa, ľahko sa zamotáš.