nelaB
29.05.12,14:28
Milí Poraďáci prosím o radu.
Chcem si otvoriť jazykovú školu v priestoroch, ktorý bol rodinným domom vo vlastníctve mojich starých rodičov. Moji starí rodičia však tento starý dom prerobili zač. 90.rokov a až do roku 2002 ho využívali ako predajňu potravín, odvtedy tam nič nie je.
Priestory mi už bola pozrieť aj hygienička - dohodli sme sa na úpravách a podobne, ale mám 2 problémy.
1. Hygiena odo mňa žiada kolaudačné rozhodnutie - či nebude treba na staveb. úrade požiadať o zmenu užívania stavby - problém je ale v tom, že starí rodičia žiadne kolaudačné papiere nemajú, keďže dom bol postavený niekedy v roku 1930 a vtedy nič také neexistovalo. čiže nie je skolaudovaný, majú len LV. A oni v tých priestoroch celé roky prevádzkovali potraviny a nebol žiadny problém. ako mám postupovať? určite by som nerada dávala ten dom kolaudovať.
2. podľa živnostenského zákona má FO preukázať oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej je zriadená prevádzkáreň, ak to nie je miesto bydliska - buď LV alebo nájomnou zmluvou. Ja však nájom starým rodičom platiť nebudem - nechcú odo mňa nájom, zaplatím iba náklady na energie, daň za nehnuteľnosť a pod. čo mám predložiť na ŽÚ? Dá sa urobiť nájomná zmluva bez nájomného? :)

a ešte jedna otázka - aj takéto priestory potrebujú byť schválené požiarnikmi?

Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
KEJKA
29.05.12,13:32
1. neviem, tiež som zvedavá, asi to bude závisieť od človeka, na ktoréhop narazíš, skús navrhnúť čestné prehlásenie
2. ved máš možnosť - LV+ssúhlas vlastníka, alebo NZ-nebude nulové nájomné, sama píšeš čo bude platiť. takže níájomné vykalkuluj podľa výšky energií, dane a daj tam ustanovenie, že táto cena zahrnuje všetky náklady spojené s nehnuteľnosťou.
požiarnici? asi áno, tiež neviem, ale isto to máš v podmienkach pre povolenie užívania.
KEJKA
29.05.12,13:35
1. neviem, tiež som zvedavá, asi to bude závisieť od človeka, na ktoréhop narazíš, skús navrhnúť čestné prehlásenie
2. ved máš možnosti - LV+súhlas vlastníka, alebo NZ
Nebude nulové nájomné, sama píšeš čo budeš platiť. takže níájomné vykalkuluj podľa výšky energií, dane a daj tam ustanovenie, že táto cena zahrnuje všetky náklady spojené s nehnuteľnosťou.
požiarnici? asi áno, tiež neviem, ale isto to máš v podmienkach pre povolenie užívania.
nelaB
30.05.12,10:35
ďakujem za rady, aspoň v tom 2. bode mám jasnejšie. No ten prvý problém ostáva ;) budem múdrejšia po návšteve príslušných stavebných úradov.....snáď :)
nelaB
09.07.12,10:52
po návšteve príslušného ObU sa mi podarilo prvý problém vyriešiť. kolaudačné rozhodnutie netreba, stačí list vlastníctva, výpis z katastra, nájomná zmluva, plány domu a dať si na danom úrade žiadosť o zmenu účelu užívania stavby.....:)