blava1985
29.05.12,14:32
Ahojte,

pozeral som si autorsky zakon spolu s obchodnym zakonikom [zmluvu o dielo] ale stale mi z tych definici nie je jasne. Pokial si ja ako fyzicka osoba/pravnicka osoba najdem fyz os./prav. osobu, ktore je schopna na zaklade mojich instrukcii naprogramovat software, musi mi dat dotycna osoba neobmedzenu licenciu alebo sa moze zmluvne dohodnut ze vsetky prava vyplvyvajuce z prava dusevneho vlastnictva prechadzaju na objednavatela a zhotovitel s tym suhlasi???

mas s tym niekdo skusenosti??

dakujem
Milena Mrvová
29.05.12,18:03
Ahojte,

pozeral som si autorsky zakon spolu s obchodnym zakonikom [zmluvu o dielo] ale stale mi z tych definici nie je jasne. Pokial si ja ako fyzicka osoba/pravnicka osoba najdem fyz os./prav. osobu, ktore je schopna na zaklade mojich instrukcii naprogramovat software, musi mi dat dotycna osoba neobmedzenu licenciu alebo sa moze zmluvne dohodnut ze vsetky prava vyplvyvajuce z prava dusevneho vlastnictva prechadzaju na objednavatela a zhotovitel s tym suhlasi???

mas s tym niekdo skusenosti??

dakujem

Dobrý deň, pokiaľ sa Vám podarí uzavrieť s programátorom software zmluvu o dielo bez obmedzení, on Vám dielo odovzdá a vy ho podľa zmluvy zaplatíte, tak je vaše a môžete si s ním robiť čo chcete. Tí lepší programátori však zmluvy o dielo neuzatvárajú.
srska
29.05.12,18:18
Dobrý deň, pokiaľ sa Vám podarí uzavrieť s programátorom software zmluvu o dielo bez obmedzení, on Vám dielo odovzdá a vy ho podľa zmluvy zaplatíte, tak je vaše a môžete si s ním robiť čo chcete. Tí lepší programátori však zmluvy o dielo neuzatvárajú.nie je to tak celkom pravda - viď dlhoročné naťahovačky ohľadom autorských práv medzi finančnou správou sr a spoločnosťou novitech. (produkt APV DIS) ak myslíte tým "bez obmedzení" aj autorské práva, tak je to ok
blava1985
01.06.12,09:39
no tak teraz mi to nie je cele jasne..lebo co som ja videl vsetky podobne zmluvy, tak stale tam figurovala "neobmedzena licencia" od developera na objednavatela....
Mária27
07.06.12,10:19
Je to možné nielen licenčnou dohodou, ale napr. podľa § 10 - na objednávateľa prejdú majetkové práva, autor si ponechá osobnostné práva.
Nejasnosti v tomto zákone sú, že tam musia byť dvaja autori a objednávajúca osoba, ktorá dielo upresňuje. Ak však autorovi dáš vlastné myšlienky, vlastne si spoluautorom.
§ 10
Spoločné dielo
(1) Spoločné dielo je dielo, ktoré vzniklo spoločnou činnosťou dvoch alebo viacerých autorov, ktorí súhlasili s využitím svojej vlastnej tvorivej duševnej činnosti pri vytvorení diela pod vedením fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorá

a) iniciovala vytvorenie tohto diela a
b) usmerňovala a zabezpečovala proces vytvorenia diela.

(2) Na spoločné dielo sa primerane použijú ustanovenia o zamestnaneckom diele (§ 50); to platí aj vtedy, ak bolo celkom alebo sčasti vytvorené na základe zmluvy o vytvorení diela (§ 39) uzatvorenej medzi autorom a fyzickou osobou alebo právnickou osobou podľa odseku 1.
blava1985
30.06.12,06:45
Dobre, a v tom pripade pokial sa jedna o "spolocne dielo je tam potrebne aj licencnu zmluvu uzavriet s developerom? Alebo staci konstatovat ze sa na to aplikuju ustanovenia o zamestnaneckom diele....a ze ze spoluator s tym suhlasi. to by postacovalo?
Mária27
30.06.12,10:15
Môže to byť spoločné dielo, ale keďže ide o počítačový program, vlastne už zo zákona podľa § 50 ods. 5 sa považuje vždy za zamestnanecké dielo. Potom podľa ods. 1 zostanú majetkové práva vždy objednávateľovi.

Licenčná zmluva sa vyhotovuje vtedy, ak ti práva odovzdáva, čo v tomto prípade nie je potrebné. Len v zmluve zdôraznite, že v zmysle § 50 ide o zamestnanecké dielo (príp. podľa § 10 o spoločné), a preto majetkové práva (§ 18) bude v plnom rozsahu vykonávať objednávateľ.
O uvádzaní autorovho mena (§ 17) rozhoduje autor. Nepripominaj mu to, on na to asi zabudne.

§ 50 autorského zákona
(5) Počítačový program, súborné dielo alebo kartografické dielo, ktoré nie je spoločným dielom (§ 10), sa považuje za zamestnanecké dielo aj vtedy, ak bolo celkom alebo sčasti vytvorené na základe zmluvy o vytvorení diela (§ 39); v tomto prípade sa objednávateľ považuje za zamestnávateľa. Odstúpením od zmluvy o vytvorení diela zaniká aj právo vykonávať majetkové práva autora.

(1) Majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, ak nie je dohodnuté inak. Zamestnávateľ môže právo výkonu majetkových práv autora postúpiť tretej osobe len so súhlasom autora; to neplatí, ak ide o predaj podniku alebo samostatnej organizačnej zložky podniku.
blava1985
02.07.12,07:16
Lebo vlastne ide o to, ze OBJEDNAVATEL-to ma cele vymyslene, vie ako ten software ma fungovat ako to spravit, budu tam urcite matematicke kalkulacie a jedina vec co ma programator spravit je prelozit do "programovacieho jazyka". cize tympadom si myslim ze by to malo splnat tie podmienky spolocneho diela...

som videl na internete zmluvu, tusim ze to bolo nejake verejne obstaravanie, ale podstata bola ze zmluvne strany deklarovali ze ide o spolocne dielo, avsak ajtak tam boli klauzuly ohladom "licence"......
Mária27
03.07.12,18:17
My sme si to tiež tak istili, najmä u problémových autorov (už sme ich poznali), ale aj u problémových šéfov, ktorí často držali s autormi (ktovie prečo) a snažili sa to zvaliť na zamestnancov ako nedostatočnú formuláciu zmluvy. Čiže, viacej nezaškodí.