Majka 118
14.02.06,08:03
Ahojte poradaci,
od 15.2 2006 chceme zamestnat zamestnanca na kratsi pracovny cas 5 hod/ denne. Chcela by som sa opytat ci na prac. zmluve ktora je na dobu neurcitu ma byt uvedena aj dovolenka - pocet dni, a ak ano ako sa potom rata pocet dni dovolenky. Plati to ze najskor musi odpracovat 60 dni aby mu vznikol narok na dovolenku???? Podotykam ze sa jedna o zamestnanca ktory nebol este u nas zamestnany.
Dakujem
ucetni_fantozzi
24.11.06,08:17
odpoved na tuto nepovsimnutu otazku by zaujimala aj mna...
mysimis
24.11.06,08:23
Predpokladám že ste sa pomýlili len v roku a zamestnávať budete od 15.2.2007. /to len na okraj/. V pracovnej zmluve musí byť aj bod, ktorý pojednáva o dovolenke. Napriek tomu, že sa jedná o kratší pracovný úväzok výška dovolenky bude podľa splnenia náležitostí, teda 20 alebo 25 dní, ktoré patria zamestnancovi zo zákona. Tak isto platí, že musí byť odpracovaných 60 pracovných dní.
Evaman
24.11.06,09:48
§ 105
Dovolenka za odpracované dni

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
ZlaticaB
24.11.06,10:28
Evaman, máš síce pravdu ale ona keď nastúpi 15.2.2007 tak do konca roka odpracuje 60 dní. § 113 - zamestnáva-ľ môže určiť zam-covi čerpanie dovolenky, aj keď doposiľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak môžno predpokladať, že zam-c tieto podmienky splní do konca kal. roka alebo do skonč. prac. pomeru.
azuz
24.11.06,10:39
Počet dní je 20 alebo 25 (podľa odpracovaných rokov). keď má kratší pracovný čas, tak sa počet dní dovolenky z tohto dôvodu nekráti. Má nárok na 20 (25) dní dovolenky a jeden deň dovolenky je 5 hodín.
A k tomu dátumu - otázka bola položená 14.2.2006.;)
Evaman
24.11.06,11:12
Evaman, máš síce pravdu ale ona keď nastúpi 15.2.2007 tak do konca roka odpracuje 60 dní. § 113 - zamestnáva-ľ môže určiť zam-covi čerpanie dovolenky, aj keď doposiľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak môžno predpokladať, že zam-c tieto podmienky splní do konca kal. roka alebo do skonč. prac. pomeru.

Majka 118 sa v otázke pýtala, či musí z-c odpracovať najprv 60 dní aby mu vznikol nárok na dov. Ja som odpovedala citáciou §, z kt. vyplýva, že nemusí odpr. 60 dní ale má nárok za každých odpr. 22 dní , čiže alikvótnu časť roka.. a je teda jedno , či si ju bude chcieť po dohode so z-om vyčerpať on sám alebo mu ju z-ľ nariadi.
ZlaticaB
24.11.06,11:18
Aha, tak teraz to chápem, ale dôležité je,že sme vlastne obidve odpovedali iným slovami ale zhodne. Ďakujem