KatarinaNR
29.05.12,17:46
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať čo by ste urobili vy, skúsení účtovníci, keby:
živnostník má jeden bankový účet, od 31.1. ukončil podnikateľskú činnosť a k 1.2. založil s.r.o., čiže sa pretransformoval ale účet si nechal ten istý a je stále na jeho meno i keď je jediný konateľ, spoločník. Prehlásiť účet aspoň na firmu, keď už ho nezrušil a nezaložil si nový, alebo aké ja naj riešenie?
ďakujem za rady
JankaV
29.05.12,16:12
Podľa mňa, účet je jeho a nie sročky. Ja by som založila účet na sro teraz a tento by som nahlásila na DU teraz. A tých pár mesiacov neriešiť.
Zita5
29.05.12,16:18
Katka na s.r.o. založiť osobitne bankový účet s názvom spoločnosti.Účet ktorý používal na podnikanie buď zruší a odhlási z DU , alebo len ho odhlási a nech zváži či ho bude ešte súkromne používať.Ale ak je na obchodný názov SZČO(už neaktívneho) tak zrušiť.
KatarinaNR
29.05.12,16:22
Ďakujem dievčence :-))
KatarinaNR
29.05.12,16:25
a ešte jedna vec, čo ak účet zruší a niekto bude naň chceť zaplatiť staré záväzky, čo potom?
nechať ho ešte aktívny a založiť na s.r.o.-čku nový?
nie je za to pokuta?
KatarinaNR
29.05.12,16:26
a ako účtovať bankový výpis za mesiace február marec apríl keď robil úhrady za sro ale prijímal platby od odberateľov, ktorým predal ešte ako živnostník :-(
Tweety
29.05.12,16:27
a ako účtovať bankový výpis za mesiace február marec apríl keď robil úhrady za sro ale prijímal platby od odberateľov, ktorým predal ešte ako živnostník :-(
Ak predával ako živnostník, nemôže platby účtovať ako úhrady v sro.
KatarinaNR
29.05.12,16:31
čiže tento "mišung" za tri mesiace prefotiť a použiť aj pre jedno účto aj pre druhé účto a identifikovať platby a účtovať podľa toho kam patria
Zita5
29.05.12,16:35
a ešte jedna vec, čo ak účet zruší a niekto bude naň chceť zaplatiť staré záväzky, čo potom?
nechať ho ešte aktívny a založiť na s.r.o.-čku nový?
nie je za to pokuta?

Pokuta za čo ? Účtovník musí ovládať, čo všetko účtovať pri ukončení podnikania .Zrejme bude chcieť uhradiť niekto dotyčnému na účet staré pohľadávky (nie záväzky , tie platí ten Tvoj bývalý živnostník, ak mu nejaké zostali ).....však treba sa rozhodnúť, či ten účet zachovať ,alebo nie.Ak nie tak treba zaslať odberateľom číslo účtu na ktoré majú uhradiť pohľadávky ........ a napokon o neuhradené pohľadávky pri ukončení podnikania musí zvýšiť ZD bez ohľadu na to kedy budú uhradené.
Tweety
29.05.12,16:39
čiže tento "mišung" za tri mesiace prefotiť a použiť aj pre jedno účto aj pre druhé účto a identifikovať platby a účtovať podľa toho kam patria
Tak, tak, roztriediť pekne po ÚJ.
KatarinaNR
29.05.12,16:51
za to, že nenahlásiť včas účet, resp.si ho nezriadil
KatarinaNR
29.05.12,16:52
a môže ho používať aj ďalej, je aj taká možnosť?