monciqa
29.05.12,23:21
Ahojte, som SZČO, sama si robím účtovníctvo. Tento rok som si založila účet a väčšinu vecí platím týmto spôsobom. Ako si mám teraz odkladať doklady - pri platbe v hotovosti som doteraz len k bločku priložila výdavkový pokladničný doklad a teraz si mám pri prevode peňazí stále po konkrétnej transakcii vytlačiť bankový výpis toho-ktorého prevodu, alebo ako? poradte :)
veronikasad
29.05.12,21:38
Nahlásila si bankový účet na daňový úrad ? Väčšina vecí = čo ? Úhrady faktúr ?
SilMar Group
30.05.12,07:23
Ahojte, som SZČO, sama si robím účtovníctvo. Tento rok som si založila účet a väčšinu vecí platím týmto spôsobom. Ako si mám teraz odkladať doklady - pri platbe v hotovosti som doteraz len k bločku priložila výdavkový pokladničný doklad a teraz si mám pri prevode peňazí stále po konkrétnej transakcii vytlačiť bankový výpis toho-ktorého prevodu, alebo ako? poradte :)

Podľa toho, ako máš nastavený výpis z bankového účtu - môžu byť napr. denné, týždenné, mesačné... Podľa mňa ti postačí úplne mesačný výpis, kde budeš mať všetky pohyby a tie zaúčtuješ - každý jeden zvlášť (prípadne ak máš bankové poplatky rozpísané na viacero položiek, môžeš si ich spočítať a zaevidovať jednou sumou). Ale stále ti musí sedieť konečný stav účtu v účtovníctve s konečným stavom na výpise - to je tvoja kontrola. Jednotlivé prevody si tlačiť nemusíš, na bankovom účte sú aj iné pohyby - napr. poplatky, zrážková daň, úroky...
monciqa
30.05.12,08:40
Nahlásila si bankový účet na daňový úrad ? Väčšina vecí = čo ? Úhrady faktúr ?

ano nahlasila. Vacsina su ano uhrady faktury alebo prijem z mnou vydanych faktur..potom do sanony k jednotlivym fakturam nemusim pripojit nic ? staci raz mesacne vypis ?
Katarina
30.05.12,08:51
Do šanónu zakladáš len prijaté faktúry a vydané faktúry - zvlášť, teda máš 2 šanóny - nič iné tam neprikladáš. Bankový účet po zaúčtovaní založíš tam, kde máš aj výdavky za hotové a všetky zaúčtované doklady očísluješ /napr. ak máš na bankovom výpise viac obratov , na výpis hore do pravého rohu napíšeš napr. 25-30/. Účtuješ v chronologickom rade, teda prvý účtovný doklad = 1 , atď. Číslovanie dokladov musí sedieť s číslovaním zaúčtovaných dokladov v peňažnom denníku.
monciqa
30.05.12,09:19
Jednotlivé prevody si tlačiť nemusíš, na bankovom účte sú aj iné pohyby - napr. poplatky, zrážková daň, úroky...
ok dakujem,a co sa tyka tychto inych ppohybov, co z toho je potrebne uctovat ?
veronikasad
30.05.12,09:23
ok dakujem,a co sa tyka tychto inych ppohybov, co z toho je potrebne uctovat ?
ak je účet nahlásený na DU ako využívaný na podnikanie, účtuješ o všetkych pohyboch. Inak by ti nesedel zostatok. Súkromné pohyby sú VNZD v členení osobná potreba podn.
monciqa
30.05.12,09:23
Do šanónu zakladáš len prijaté faktúry a vydané faktúry - zvlášť, teda máš 2 šanóny - nič iné tam neprikladáš. .
ja som prevzala uctovnictvo po inej pani, a kedze ide o maleho zivnostika, ma len par faktur ona mala zavedeny jeden sanon, kde mala vsetky blocky, faktury,..v chronogickom slede..spolu vsetko. A ku kazdej fakture aj prijmovy doklad. Islo vsak o pokladnu, preto teraz neviem ako nadviazat na jej sposob, ked mu pridu peniazu na ucet. Asi dam denne vypisy a prilozim ich ku jednotlivym fakturam. Moze to tak byt vsak ?
Katarina
30.05.12,09:24
ok dakujem,a co sa tyka tychto inych ppohybov, co z toho je potrebne uctovat ?

Všetky pohyby na bankovom účte je potrebné zaúčtovať, po zaúčtovaní si každý mesiac skontroluj zostatok na účte, ktorý musí sedieť so zostatkom účtu v peňažnom denníku.
veronikasad
30.05.12,09:27
ja som prevzala uctovnictvo po inej pani, a kedze ide o maleho zivnostika, ma len par faktur ona mala zavedeny jeden sanon, kde mala vsetky blocky, faktury,..v chronogickom slede..spolu vsetko. A ku kazdej fakture aj prijmovy doklad. Islo vsak o pokladnu, preto teraz neviem ako nadviazat na jej sposob, ked mu pridu peniazu na ucet. Asi dam denne vypisy a prilozim ich ku jednotlivym fakturam. Moze to tak byt vsak ?
Faktúry (došlé, vyšlé) zakladáš do samostatných šanonov, alebo ich prikladáš k úhradám ?
monciqa
30.05.12,09:36
Faktúry (došlé, vyšlé) zakladáš do samostatných šanonov, alebo ich prikladáš k úhradám ?
v jednom sanone je vsetko, aj dosle aj vysle a k nim je stale pripnuta konkretna uhrada (PPD alebo vypis )..mam si to ja radsej rozdelit do viacerych sanonov ? aj faktury aj uhrady ? nemusia byt spolu ?
veronikasad
30.05.12,09:44
v jednom sanone je vsetko, aj dosle aj vysle a k nim je stale pripnuta konkretna uhrada (PPD alebo vypis )..mam si to ja radsej rozdelit do viacerych sanonov ? aj faktury aj uhrady ? nemusia byt spolu ?Tak faktúry, ktoré sú uhradené cez banku, pripoj k prísl.výpisu (neviem či ti chodí denný alebo mesačný). Nemusíš ku každej faktpre fotiť výpis zvlášť. Všetky, ktorých sa úhrada týka, pripoj k jednému

Tento spôsob je prácnejší pre daňových kontrolorov, ale akceptujú ho. V menších firmách, ktoré platia pravidelne, to robím tiež takto.
SilMar Group
30.05.12,10:51
v jednom sanone je vsetko, aj dosle aj vysle a k nim je stale pripnuta konkretna uhrada (PPD alebo vypis )..mam si to ja radsej rozdelit do viacerych sanonov ? aj faktury aj uhrady ? nemusia byt spolu ?

Ja to robím tak, že mám oddelené základné typy dokladov - vyšlé fa, došlé fa, bankové výpisy, pokladničné doklady a interné doklady. Ak sú samostatné číselné rady, sú zakladané samostatne - napr. ak mám 2 bankové účty, 2 pokladne, alebo samostatný číselný rad pre došlé fa v EUR a v cudzej mene... Ak je malá firma - môže to byť všetko v 1 šanóne, oddelené oddelovačmi (ja používam napr. aj obálky, v ktorých mi prišla pošta :). Keď je väčšia firma, dám viac šanónov. Tým, že sú všetky typy dokladov pokope, je to prehľadné a ľahko dokážem, že mám súvislý číselný rad. Pri úhradách faktúr v hotovosti alebo v banke si dám k platbe poznámku, o ktorú faktúru sa jedná - jej moje interné číslo, prípadne Odberateľa (dodávateľa) a tak rýchlo faktúru nájdem, ak ju potrebujem nájsť. K úhradám už faktúry nedávam, ani k faktúram úhrady. Ak potrebujem vedieť, kedy bola uhradená (a či vôbec), nájdem v systéme.
monciqa
30.05.12,17:14
dakujem, tak to bude pekne prehladne..;)