vojtula1
29.05.12,23:43
Zdravim Vas mili poradaci! Potrebovala by som radu, pomoc ako mam dalej postupovat. Prenajimala som byt jednej serioznej najomkyni ktora tam zila s priatelom (kedze jej priatel pracuje v zahranici tam bol na byte cca 8 dni v mesiaci). Koncom roka 2010 mi menili vodomery, teraz mi doslo vyuctovanie za rok 2011 a mam podozrenie ze mi namontovali chybny merac TUV a SV. Pri vyuctovani za r. 2011 mi namerali spotrebu 35 m3 SV a 26m3 TUV co je 61m3 celkova spotreba vody za rok na 1,5 osoby !!! co sa mi zda privela kedze sme mali na rodinnom dome ako 4-celnna rodina spotrebu celkovo 62m3 vody. Najomnicka bola na byte do konca aprila a uz ked som teraz porovnavala stav vodomerov od 31.12. 2011 do 30.4.2012 tak uz teraz za 4 mesiace je tam spotreba 14m3 SV a 10 m3 TUV co je v priemere 200 litrov vody na den na osobu kedze tam ozaj bola vacsinou sama. Dosiel mi nedoplatok cca 200 eu za teplu vodu co sa mi zda ozaj privela a nechcem od nej vymahat a ja to tiez nechcem platit. Je mozne dajako otestovat vodomery, kolko to stoji, ako dlho to trva, na cie naklady to ide. Kto je vlastnik vodomerov ja, vodarne ci bytove druzstvo? Ako mam dalej postupovat? Dufam ze mi nejako rozumne poradite, Dakujem!
Ferdosondo
30.05.12,03:09
Otestuješ to jednoducho. Vezmeš si nádobu so známym objemom. Napustíš ju vodou a odčítaš spotrebu na vodomeri. Ak stav súhlasí, tak je vodomer v poriadku.
Môj názor je pokiaľ je zvýšená hodnota na oboch vodomeroch, tak je to na 99% nie chyba vodomerov.
Letko
30.05.12,03:15
Ešte môžeš skontrolovať, či vám nepretekajú kohútiky alebo WC.
Ferdosondo
30.05.12,03:20
200l na osobu a deň nie je zas tak nereálna spotreba. 10 krát použitie WC po 10litrov, umytie rúk 10x2-3litre, sprchovanie 30-40 litrov. Varenie 5 litrov, umytie riadu 20 litrov ...
akimo
30.05.12,04:56
zavolaj si domovnika alebo spravcu , otestujte vodomer alebo ziadaj vymenu , isto ti to radi spravia . ked mas podozrenie , tak si to vyvrat , lebo ti to bude stale vrtat v hlave .
vojtula1
30.05.12,05:01
To bude co spravim ako prve ked dojdem na SK, momentalne som v zahranici. A co ak sa mi preukaze po premerani vody ze mam pravdu a tecie menej ako sa mi ukazuje na vodomery? ako mam potom dalej postupovat? Dakujem
vojtula1
30.05.12,05:04
Letko: vodomery sa nehybu pokial nie je normalna spotreba lebo som ho teraz mala 2 tyzdne volny a stav je stale isty, to som si myslela ze sa na mna niekto "napojil " alebo niekde preteka voda :-)
akimo
30.05.12,05:05
das si to vymenit , ale premeraj a ziadaj aj vratenie penazi , ale osobne , len velmi tazko dokazes , ze kolko si vlastne vody spotreboval , ale nech to potom riesi spravca , je to jeho praca.
vojtula1
30.05.12,05:09
no ved to uz mi to vrta tyzden v hlave co mi doslo vyuctovanie, len momentalne nie som teraz doma aby som to mohla otestovat, najskor zajtra
vojtula1
30.05.12,05:12
No ved to, ako dokazem kolko vody tam bolo skutocne spotrebovanej, za rok 2010 som mala tiez chybny merac a to mi nameral spotrebu TUV za cely rok 2,9 m3. Tento byt mam uz 3 roky a 3 roky ho prenajimam no nikdy som sa nezaujimala o spotrebu energii.
vojtula1
30.05.12,05:15
200 l na osobu ? ved to je viac ako moooc ;-) a to mi tak meria po tom co mi vymeneili za nefunkcny vodomer. znamy plati za vodu 1os. 30 eu ja platim 300eu, myslim ze tam nieco nie je v poriadku, co teraz dalej
nunenko
30.05.12,05:31
Koncom roka 2010 mi menili vodomery mne z toho vyplýva, že ak menili naraz niečo nebolo v poriadku, stav ked sa naraz menia vodomery môže nastať raz za 12 rokov. Tu môže byť sygnál, že niečo so starými meračmi nebolo v poroiadku, a je to dôvod časti vody rozpočítať ináč, nie podľa nameranej hodnoty


ze mi namontovali chybny merac TUV a SV
znamená, že oba budú zrejme dobré, respektíve merajú v norme .

Pri vyuctovani za r. 2011 mi namerali spotrebu 35 m3 SV a 26m3 TUV co je 61m3 celkova spotreba vody za rok na 1,5 osoby !!!
záleží od osoby, jedna sa denne kúpe, iná sa sprchuje pri pustenej vode naplno 10minút, iný 5 a na prúd vody na polovicu, pri umývaní zubov celý čas voda pusená...existuje xy iných spôsobov správania osoby ktoré ovplyvnia spotrebu vody.

teraz za 4 mesiace je tam spotreba 14m3 SV a 10 m3 TUV čo je za rok SV 42m3 a TV 30m3.

Dosiel mi nedoplatok cca 200 eu za teplu vodu toto nehovorí nič iné, len že vypočítaná záloha bola nízka z dôvodu malej spotreba vody v predchádzajúcom období.

Je mozne dajako otestovat vodomery, kolko to stoji, ako dlho to trva, na cie naklady to ide
test sa dá urobiť aj tak, že zabezpečím druhý vodomer, napojím ho cez hadičku napríklad vo vani. Vodu nechám tiecť nejaký čas a porovnám namerané hodnoty. Toto opakujem pri plnom otvorení kohútika, ako i pri slabom.
sito
30.05.12,13:02
Kto je vlastnik vodomerov ja, vodarne ci bytove druzstvo? Ako mam dalej postupovat?

Čo sa týka studenej vody, dodávateľ má na päte domu svoj vodomer, fakturačný. Vodomery v bytoch sú spoločné, napriek tomu, že sú v bytoch slúžia celému domu, všetkým vlastníkom bytov na rozpočítanie spoločných nákladov. Na studenú vodu nie je povinnosť mať vodomery v bytoch. Ale potom sa treba v dome dohodnúť, ako budú rozpočítané náklady za vodu na jednotlivé byty. V takom prípade je najbežnejší spôsob na osobomesiace. Ale platí ako sa dohodnú vlastníci, prípadne schvália návrh správy domu.

Čo sa týka vodomerov v bytoch na teplú vodu, platí to isté, sú spoločné, všetkých. Akurát, že voda nie je meraná na päte domu, nemôže cirkuluje dokola, ak ju momentálne neodoberá ziaden vlastník v dome.

Ich výmena, alebo preciachovanie, overenie má správca uhradiť z FOaÚ. Každý vlastník má povinnosť prispievať do FOaÚ v dohodnutej výške vlastníkmi na schôdzi. Ale správcovia vedia presvedčiť vlastníkov, že nie sú spoločné a každý si ich musí uhradiť sám v dohodnutom termíne, ak nie, požadujú od vlastníkov poplatky naviac za montáž v inom termíne. To je tá lepšia možnosť. Niekedy úmyselne neupomenú vlastníka a potom mu pri rozpočítaní napočítajú sankciu, pretože, jeho vodomer nie je overený, vymenený po dobe, tepla voda každé štyri roky, studená každých šesť rokov.

Ako postupovať?

Už v prvom príspevku máš návod, vodomery majú aj kolečko, ktoré ukazuje decilitre. treba vyškúšať na odmerke a potom aj na vedre, ak má risky litrov. Ak to bude pasovať, tak chyba nie je v nových vodomeroch. A ako boli odpísané staré vodomery pri výmené?
vojtula1
30.05.12,18:16
Už v prvom príspevku máš návod, vodomery majú aj kolečko, ktoré ukazuje decilitre. treba vyškúšať na odmerke a potom aj na vedre, ak má risky litrov. Ak to bude pasovať, tak chyba nie je v nových vodomeroch. A ako boli odpísané staré vodomery pri výmené?


Sito, tak dnes som bola laicky zistit ci vodomery funguju spravne, merali sme 3x 10 litrov a vzdy nam to ukazalo inak, niekedy o 0,5 litra menej, niekedy o 0,5 l na 10l viacej, domovnik mi hovoril ze mi menili vodomery a ja ako vlastnik o tom nemam ziadny zaznam, on tiez nic nema (ze na bytovom druzstve mi povedia viacej), najomca o nicom nevie ze by menili vodomery. ked som sa pytala susedov jednych aj druhych tak maju asi tak istu spotrebu vody ako ja a to tam byvaju 2-3 osoby na byte. Ja som mala len jednu osobu na byte (priatel najomkyne bol do mesiaca 3-6 dni na byte co mi dneska povedala).Moja exnajomkyna si kupila byt o 2 vchody dalej a to umyvala cely byt, vody pretieklo neurekom a ani 1 m3 nema spotrebovany a na mojom byte je v priemere za tento rok spotrebovanych mesacne 2,5 m3 TUV (10m3 TUV a 14m3 ST) Tak som z toho uplne ze "mago r" . Asi bude fakt najlepsie sa ist spytat na bytove druzstvo co mi na to povedia, ci budu ochotny ist premerat vodomery ci spravne meraju ci co.
vojtula1
30.05.12,18:18
Letko kohutiky nikde nepretekaju, nikde nemam vytecenu vodu