Liana30
30.05.12,07:55
Som evidovaná na úrade práce a údajne je možná takáto vec:
Ak zamestnávateľ zamestná niekoho z evidencie, ktorý je evidovaný viac ako tri mesiace, môže naň dostávať nejaký doplatok mzdy. Teraz nehovorím o znevýdnených (dlhodobo nezamestnaných, ZŤP, v hmotnej núdzi a pod.), ale o tom, že funkcia v zamestnaní je len taká pomocná a zamestnávateľ človeka nevie zaplatiť, ale potrebuje ho, tak mu úrad niečo prispeje. Takto nejako som to pochopila, zrejme tu záleží od funkcie na pracovnej zmluve, ale na ÚP mi nechceli podať info, že to sa má zaujímať zamestnávateľ nie ja. Mňa by teraz aj jeden zamestnal, ale chcela by som mu povedať o tejto možnosti, no neviem sa dostať k presným informáciám. Poradíte mi, kde by som ich získala, alebo ako to vlastne je?
Ďakujem
ivka70
30.05.12,08:00
To si musi dohodnut zamestnavatel s UP, poziadat o prispevok na vytvorenie pracovneho miesta.
Ale su tam podmienky, ktore musi dodrzat ....
Liana30
30.05.12,08:04
Viem, že dohodnúť sa musí zamestnávateľ, ale ja mu to chcem uľahčiť a podať mu už presné informácie, nech nemá zdržiavačky zo zisťovaním. Ostatné byrokratické veci si už urobí sám. Len to potrebné a presné info potrebujem.
ivka70
30.05.12,09:15
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-zamestnavatela.html?page_id=13119

§ 50 Príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnaniePríspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie sa poskytuje zamestnávateľovi, ktorý prijme znevýhodneného uchádzača o zamestnanie do pracovného pomeru na vytvorené pracovné miesto.
Podmienky získania príspevku:

Znevýhodnený uchádzač o zamestnanie ( § 8 ods. 1 )

Dĺžka vedenia znevýhodneného UoZ v evidencii UoZ na účely poskytnutia príspevku je najmenej tri mesiace
Výška príspevku a dĺžka poskytovania príspevku je závislá od príslušnosti okresu, v ktorom sa vytvorí pracovné miesto, k typu regiónu oprávneného na poskytovanie príspevku podľa osobitného predpisu a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese a od právnej formy a predmetu činnosti zamestnávateľa. Bližšie informácie Vám poskytnú na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
CCP – celková cena práce – je súčet priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.
Povinnosť zachovania vytvoreného pracovného miesta najmenej 24 kalendárnych mesiacov.
Postupnosť krokov
1. písomne požiadať o poskytnutie príspevku na zamestnanie znevýhodneného UoZ, spolu s prílohami na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode sa pracovné miesto vytvorí.
2. podpísanie dohody zamestnávateľa s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny
Liana30
30.05.12,11:19
Ďakujeeeeem, ivak70
smailik21
06.06.12,09:59
Dobrý deň,

Chcel by som ti opísať na moju situáciu, či by ju bolo možné zrealizovať.

Som zamestnanec vo firme akciová spoločnosť. Manželka je nezamestnaná viac ako 30 mesiacov, čiže §8 je splnený (je teda dlhodobo nezamestnaná - znevýhodnená).
Moja otázka znie, či ja ako zamestnanec môžem manželku prijať na základe dohody medzi mnou a ňou o vykonávaní pomocných asistenčných prác počas projektu. Ja jej prispievam mesačne cca. 400 ,- Euro, toto by mohlo byť realizované ako výplata (teda upraviť na maximálnu možnú výplatu) za vykonanú činnosť pre mňa. Alebo, či je nutné jej dať nejakú mzdu, či tento príspevok je považovaná za mzdu za vykonanú prácu.
Moja otázka znie, či by to mohlo byť takýmto spôsobom realizovateľné, alebo nie. Či si budem musieť vytvoriť živnosť a tak to zabezpečiť alebo stačí byť len FO a spísať dohodu o vykonávaní zamestnania.

Potom by som potreboval vedieť, výšku príspevku ktorý by mohla dostať pokiaľ sa splnia podmienky zamestnania okres Levice. Pokiaľ by som si musel otvoriť živnosť a bol by som zároveň zamestnanec vo firme, tak musím si platiť odvody ako živnostník alebo stačí, keď odvody odvádza za zamestnanca firma (za mňa)? Teda viesť si účtovníctvo ohľadom príjmov z UPSVARu a výdavky na zamestnanca výplata?
Kto by v tomto prípade platil odvody za zamestnanca? UPSVAR alebo ja.

Chcel by som vedieť, či sa mi to takto oplatí kvôli predpokladám asi 200 - 300 Eurám realizovať a v konečnom dôsledku, ak budem musieť platiť ešte vyššie odvody za seba a ešte odvody za manželku, tak sa mi to neoplatí.

Ešte otázka v prípade, keď sa mi ju podarí zamestnať na trvalý pracovný pomer (do nejakej inej firmy), tak ja môžem uvedený príspevok kedykoľvek zrušiť alebo musí byť ponechaný počas 24 mesiacov aj keď bude už zamestnaná inde?

V zákone to je popísané, ale keď človek s tým nerobí, tak mu nie sú jasné niektoré veci.

Zatiaľ ďakujem za odpoveď.
Mila123
06.06.12,10:16
pochopila som správne Tvoju otázku? ty ako zamestnanec chceš zamestnať vlastnú manželku? bez oprávnenia? bez ŽL?aby si dostal príspevok z ÚP ?
smailik21
06.06.12,10:56
Áno teda ak sa to dá. Pokiaľ nie, tak budem musieť asi vybaviť ŽL a zamestnať ju tak. Aj tak do tohto štátu odvádzam neskutočné peniaze, ktoré sa mi nikdy nevrátia a to, že si manželka nevie nájsť v tomto štáte adekvátnu robotu voči svojmu vzdelaniu ani neohovorím. Nedostáva, žiadne peniaze, čiže nemá žiadny príjem, čiže by som jej chcel takýmto spôsobom pomôcť. Aspoň trochu.
Mila123
06.06.12,11:00
Áno teda ak sa to dá. Pokiaľ nie, tak budem musieť asi vybaviť ŽL a zamestnať ju tak. Aj tak do tohto štátu odvádzam neskutočné peniaze, ktoré sa mi nikdy nevrátia a to, že si manželka nevie nájsť v tomto štáte adekvátnu robotu voči svojmu vzdelaniu ani neohovorím. Nedostáva, žiadne peniaze, čiže nemá žiadny príjem, čiže by som jej chcel takýmto spôsobom pomôcť. Aspoň trochu.
ach jaj....nepôjde to tak ako si si zmyslel......

zisti si podmienky na zamestnanie uchádzača o zamestnanie.....

ty budeš komu fakturovať prácu manželky, kt. bude vykonávať? máš aj prevádzku?