stier
30.05.12,09:06
Ahojte,


ak si firma zmení obchodné meno, existuje nejaký čas, po ktorý staré obchodné meno nemôže používať iná firma? Nepodarilo sa mi to nájsť v žiadnom zákone, ale vraj je to 6 mesiacov.


Vďaka
profesional
04.06.12,12:59
Myslim si ze nikde nenajdes konkretne cislo. V zasade ide o to ci chces parazitovat na mene povodneho subjektu, alebo ci to meno bude pouzite v suvislosti s odvetvovo inym podnikanim. Ak pojde o meno pre spolocnost s uplne inym zameranim, tak hoci aj hned. Ak by slo o firmu ktora je priamou alebo komplementarnou konkurenciou voci povodnej spolocnosti, tak tam je mozne este pomerne dlhu dobu hovorit o parazitovani na mene. Takze tam to hrozi prusrom s nekalosutaznym konanim. V zasade je to o tom, ako rychlo povodna spolocnost prejde uplnym rebrandingom. Kym tento neskonci, vidim ako problematicke take nieco urobit. Ono obchodny register ti to mozno zaregistruje aj dalsi den, ale je to o tom aby ta nemohla povodna spolocnost nasledne zalovat za nekalosutazne konanie.
stier
04.06.12,13:34
Ďakujem za odpoveď. Ide skôr o to, či keď sa moja firma premenuje, môžem inej firme za nejakú odplatu ponúknuť používanie môjho predchádzajúceho mena. Ale v ObZ som našiel: "Prevod obchodného mena bez súčasného prevodu podniku je neprípustný." (§ 11, ods. 4) Samozrejme by nešlo o prevod obchodného mena ako takého, ale skôr nejaké vzdanie sa práva na ochranu predchádzajúceho obchodného mena. Keby tam bola tá 6-mesačná lehota, tak by som skrátka tej druhej firme povolil, že môže moje staré obchodné meno používať aj pred jej uplynutím. Moja firma by sa premenovala a tá druhá firma by sa následne premenovala na staré meno mojej firmy.

Vďaka
profesional
04.06.12,16:06
Viem si to predstavit nie ako prevod obchodneho mena, ale ako zmluvu o neutoceni, ktorej povahou by bol odplatny suhlas s konanim, ktore by sa inak malo hodnotit ako nekalosutazne.