isofruit
30.05.12,09:19
V ročnom vyučtovani za byt nemam zaratene predavky,kt. som zaplatil do fondu oprav za plochu balkona. Chcem sa spytať,či je to tak spravne? Ak ano,kde sa ta suma/kt. platim za plochu balkona/ potom vykazuje,resp. na čo tie finančne prostriedky služia?

vdaka
ivka70
30.05.12,07:22
Nie je to spravne ,ak si nieco zaplatil, ma to byt v tvojich preddavkoch zaratane.
akimo
30.05.12,09:02
plochu balkona osobitne pri vyuctovani neudavam , ale mas predsa platby do fondu , a to mam v celku , takze by som si pozrel , ci to tam neni udane v kope tiez ,. ja som len navysil fond oprav o sumu , balkona , ...
sito
30.05.12,13:41
Veď máš výmeru bytu, aj výmeru balkóna. Dvadsaťpäť percent, štvrtinu z plochy balkóna si vieš vypočítať? Ak áno, pripočítaš k ploche bytu a vynásobíš súčtom dohodnuté náklady na jeden m2. Tie peniaze idú do FOaÚ. S toho fondu sa opravujú spoločné časti domu, spoločné zariadenie, jednoducho dom. A súčasťou domu je aj balkón, ale na jeho opravu, generálnu nestačí ani keby dohodnutá suma bola aj 10 - 30 krát vyššia ako je dohodnutá na jeden m2. Ak má v dome každý byt jeden balkón je to v poriadku, ale ak niekto nemá, alebo má dva ??? Hm ...

Tie peniaze nepodliehajú ročnému vyúčtovaniu, prenášajú sa do ďalších rokov. Ale správca musí predložiť vlastníkom správu pri ročnom vyúčtovaní ako sa naložilo s fondom poráv, teda koľko bolo na fonde na začiatku roka, koľko sa vložilo v priebehu roka, koľko sa vyčerpalo v priebehu roka, a aký stav fondu je na konci roka. A každý vlastník má právo nahliadnúť do dokladov, ktoré sa týkajú FOaÚ.
isofruit
31.05.12,06:46
Jednotliva vymeru a vyšku sumy za balkon mi je jasna.Problem je nasledovny: v zalohovitych platbach za mesiac je kolonka fond oprav rozdelana na dve časti. časť A: je suma za plochu bytu a časť B: suma za 25% plochy balkona. V ročnom vyučtovani je ale len kolonka "fond oprav" kde je zahrnuta len zalohovita platba za 12 mesiacov plochy bytu. Chyba mi tam teda zaplatena zaloha za balkon.Čo teda so zaplatenou zalohou za plochu balkona,kt. nieje vo vyučtovani?
ivka70
31.05.12,07:01
Jednotliva vymeru a vyšku sumy za balkon mi je jasna.Problem je nasledovny: v zalohovitych platbach za mesiac je kolonka fond oprav rozdelana na dve časti. časť A: je suma za plochu bytu a časť B: suma za 25% plochy balkona. V ročnom vyučtovani je ale len kolonka "fond oprav" kde je zahrnuta len zalohovita platba za 12 mesiacov plochy bytu. Chyba mi tam teda zaplatena zaloha za balkon.Čo teda so zaplatenou zalohou za plochu balkona,kt. nieje vo vyučtovani?

Tuto otazku smeruj na svoho spravcu.
luja5
31.05.12,07:07
Jednotliva vymeru a vyšku sumy za balkon mi je jasna.Problem je nasledovny: v zalohovitych platbach za mesiac je kolonka fond oprav rozdelana na dve časti. časť A: je suma za plochu bytu a časť B: suma za 25% plochy balkona. V ročnom vyučtovani je ale len kolonka "fond oprav" kde je zahrnuta len zalohovita platba za 12 mesiacov plochy bytu. Chyba mi tam teda zaplatena zaloha za balkon.Čo teda so zaplatenou zalohou za plochu balkona,kt. nieje vo vyučtovani?
Odporúčam písomne reklamovať a žiadať o nové ročné vyúčtovanie. Nevidím dôvod, aby vo vyúčtovaní neboli uvedené všetky uhradené preddavky (nielen do FPÚaO). Ak je v ročnom vyúčtovaní len jedna kolónka pre "fond opráv", má tam byť uvedená úhrnná suma uhradených preddavkov bez ohľadu na to, či si správca niekde inde vykazuje zálohy do FPÚaO v dvoch kolónkach, t.j. osobitne za plochu bytu a osobitne za plochu balkóna.
verkaz
31.05.12,07:37
Neviem prečo správca robí v zálohových platbách dve kolonky. Je to predsa príjem do jedného FO. A keď to vo vyúčtovaní máš len v jednej položke, mali by tie platby sedieť za obidve zálohové platby. ťažko je to takto posudzovať, ale keď ti to nesedí, máš právo na reklamáciu vyúčtovania, tak nech ti to správca vysvetlí.
Halli
31.05.12,13:08
Niekto to dal do celkovej sumy fondu, niekto do dvoch. ja som to dala do dvoch , aby vlastníci videli, že na opravu balkona si našetria tak za 125 rokov...čiže tí frajeri čo toto vymysleli , bývajúci v rodinných haciendách nemajú o realite ani páru.... Takže Sito ti vysvetlil ako si to vypočítaš a nikde nie je napísané , či to má byť v jednej , alebo v dvoch sumách. Aj tunajšie a ďalšie OSBD majú len jednu kolonku FO a 50 koloniek PF/prevádzk.f./ a nevyzná sa vo vyučtovaní ani divá sviňa... Jáááj a zákonodarci im v tom napomáhajú nakoľko žiadajú aby vyučtovanie bolo rozďelované na fixy,variabily,rozne ceny,viac položkové služby a tak čím viac čísel, tým menej prehľadnosti v RV.....to je voda ma mlyn veľkým správcom, utopia v tom to, čo chcú...a možno raz aj seba...:rolleyes:
sito
31.05.12,13:50
Jednotliva vymeru a vyšku sumy za balkon mi je jasna.Problem je nasledovny: v zalohovitych platbach za mesiac je kolonka fond oprav rozdelana na dve časti. časť A: je suma za plochu bytu a časť B: suma za 25% plochy balkona. V ročnom vyučtovani je ale len kolonka "fond oprav" kde je zahrnuta len zalohovita platba za 12 mesiacov plochy bytu. Chyba mi tam teda zaplatena zaloha za balkon.Čo teda so zaplatenou zalohou za plochu balkona,kt. nieje vo vyučtovani?

Postup správy domu je v rozpore so zákonom, ale ak vám to vyhovuje? Zákon je ta - tam. Ale kde sú vlastníci?
Ivenka
01.06.12,06:14
Ahojte, neviem kde to mam zadať, tak skúsim tu.
Mám celkový zálohový predpis 1 624,64 Eur
Náklady skutočné ktoré sa vyučtovávajú 1 177,58 Eur
Náklady ktoré sa nevyučtovávajú 406,16 Eur
V skutočnosti som za celý rok uhradila SBD 1 673,81 Eur
Celkový nedoplatok mám 106,80 Eur
Je to správne? Lebo ak to počítam matematický tak mi vyšiel preplatok. Ďakujem za pomoc.
Ivenka
01.06.12,15:18
posúvam...ďakujem
sito
01.06.12,15:33
Ahojte, neviem kde to mam zadať, tak skúsim tu.
Mám celkový zálohový predpis 1 624,64 Eur
Náklady skutočné ktoré sa vyučtovávajú 1 177,58 Eur
Náklady ktoré sa nevyučtovávajú 406,16 Eur
V skutočnosti som za celý rok uhradila SBD 1 673,81 Eur
Celkový nedoplatok mám 106,80 Eur
Je to správne? Lebo ak to počítam matematický tak mi vyšiel preplatok. Ďakujem za pomoc.

Ivenka, ja teda neviem či oni z Teba, alebo Ty z nás? Voči predpisu máš preplatok 40,9 euro. Ak si mala uhradila 1 624,64 euro. Ak 1 177,58 sú náklady za služby, a 406,16 sú úhrady do FoaÚ???, tak tvoje ročné náklady sú 1 583,74, rozdiel medzi zálohami je 90,07 euro.

Predpokladám, že všetko sa zakladá na pravde, ale kde je?
Ivenka
01.06.12,16:28
Veď to Sito, ale ja som mala nedoplatok, mne sa presne tých 90,07 stratilo....som rada, že si sa ozval. Len neviem kde je zrada, pojdem na SBD nech mi to niekto vysvetlí.
sito
01.06.12,16:54
No vieš, Ivenka, ja len z toho čo vidím, oni musia z toho čo vedia, ale malo, musí to sedieť s tým čo vieš Ty! Nikomu na Porade neublížiš, keď požiadaš správcu, aby Ti to vysvetlil. Musí!!! :);)
Ivenka
01.06.12,17:07
Šak, hej len ja vychádzam z toho, že čo som zaplatila a nie čo je predpis, zájdem tam určite aj keď mám strááááááááááášne zlú skúsenosť s daným SBD. Ďakujem...
sito
01.06.12,17:33
Keď som sem kedysi zablúdil, bola to akože ešte, už nie len účtovnícka Porada. Nie som účtovník, ale niečo si ako každý, viem spočítať. Tiež mám strašné skúsenosti s bytovými družstvami, ale netreba mať s nich strach. Ak áno, sú na koni, ale kto je potom ten kôň?
Ivenka
01.06.12,17:49
Šak to Sitečko, keď som bola naposledy múdra tak mi krava povedal, že mám predať byt a presťahovať sa do iného regiońu....stráááášne....teším sa na to vysvetľovanie, v matematike som nevynikala ale toto sa mi zdalo tak ako píšeš 1+1
sito
01.06.12,17:59
:) :D:D:D ;)

Krava, na družstve, bytovom? Aj voly sa tam nájdu. A teľce? Rád by som videl to vyúčtovanie. Napíš ako Ti to vysvetlili. Zálohy, náklady, rozdiel.
luja5
02.06.12,10:23
...
Mám celkový zálohový predpis 1 624,64 Eur
...
V skutočnosti som za celý rok uhradila SBD 1 673,81 Eur
...
Ivenka, tiež som pozerala Tvoje údaje. K rozdielu medzi sumou zálohových predpisov a sumou vykonaných úhrad ma napadla otázka, či si napísala celkovú sumu uhradenú v mesiacoch alebo na mesiace 01-12/2011, lebo možno aj v tom by mohol byť ten rozdiel.
U mňa si spočítam úhrady vykonané v mesiacoch 12/2010-11/2011, lebo preddavky platím mesiac vopred. Ak by som úhradu za rok chápala ako úhradu vykonanú v mesiacoch 01-12/2011, vyšla by mi uhradená suma vyššia ako podľa zálohových predpisov, lebo sme mali zvyšovanú zálohu. V našom ročnom vyúčtovaní v prehľade o zálohách a úhradách je totižto v tom istom riadku (napríklad v riadku pre mesiac január) uvedená suma podľa zálohového predpisu pre tento mesiac a vedľa suma vykonanej úhrady v tomto mesiaci, pričom úhrada sa vzťahuje k výdavkom (zálohovému predpisu) až na nasledujúci mesiac.