PeterMas
30.05.12,12:45
Dobrý deň,


i keď sa už nejaký čas snažím na internete zistiť odpoveď, nedokázal som sa pohnúť.


Potrebujem od jedného programátora vytvoriť Software na zákazku. Neviem však, ako to bude pri jeho preberaní. On ho vytvoril a teda je jeho autorom - je potrebné podpísať nejakú zmluvu, kde prenesie práva na využívanie a ďalšiu distribúciu na moju osobu? Rád by som bol, ak by som bol nakoniec ja jediným, kto bude mať právo s týmto SW nakladať (predávať ho ďalej).


Vedel by mi niekto poradiť, ako sa v podobnej situácii postupuje?


Z akýkoľvek postreh budem vďačný!


Peter Mas.
PeterMas
30.05.12,12:27
Našiel som odpoveď, ktorá to asi vysvetluje:

Na základe nápadu ste si dali vytvoriť SW. Ten, kto ho vytvoril je jednoznačne autorom. Na vytvorenie SW sa vzťahuje autorský zákon.

Ak autor nie je zamestnancom a nevytvoril dielo v zamestnaneckom pomere firmy, je možné, aby sa dohodli na udelení výhradnej licencie .Ak autor udelil výhradnú licenciu, nesmie udeliť tretej osobe licenciu na spôsob použitia diela udelený výhradnou licenciou a je povinný, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, sám sa zdržať použitia diela spôsobom, na ktorý udelil výhradnú licenciu. Je tiež možné v zmluve zakotviť pre používateľa oprávnenie udeľovať sublicencie tretím osobám.


Ak teda správne chápem, musím s človekom, ktorý pre mňa SW tvorí spísať a podpísať výhradnú licenciu, správne? Nevedel by niekto pomôcť ako podobná licencia môže vyzerať, akýkoľvek vzor by bol perfektný. Ďakujem!
profesional
07.06.12,10:24
S tymto clovekom musis spisat zmluvi o dielo v kombinacii s licencnou zmluvou. Na zaklade toho sa primerane uplatnia ustanovenia o zamestnaneckom diele podla Autorskeho zakona.

Zaroven je dolezite pochopit, ze software nemozes vlastnit. Mozes k nemu vlastnit iba osobnostne alebo majetkove prava.
Co sa tyka osobnostnych prav, tieto su nescudzitelne a neprevoditelne. Takze tie ostanu autorovi programu a 70 rokov po jeho smrti budu tieto prava uplatnovat jeho dedicia.
Co sa tyka majetkovych prav, tak na zaklade toho, ako som uz uviedol, ze podpises zmluvu o dielo v kombinacii s licencnou zmluvou, tak dojde k tomu ze primarne majetkove prava ziskas ty. Na zaklade toho ty budes nimi disponovat a budes opravneny poskytovat dalej sublicencie k dielu.