psps
30.05.12,14:35
Dobrý deň,
sme s.r.o., robíme PÚ, pred mesiacom sme z jednej kancelárie urobili izbu pre dvoch robotníkov. Nakúpili sme tam všetko ako do malej garsonky, teda postele, skrine, nočné stolíky, televízor, do kuchynky riady, príbor, dvojplatenku, konvicu, mikrovlnku a pod. Priestory máme v prenájme. A teraz ako to celé zaúčtovať? Môže si firma vlastne dať tieto veci do nákladov? Sú nejaké obmedzenia. Od akej sumy sa musí majetok odpisovať? Môžem to dať všetko rovno do spotreby na nejakú 500-vku?
Mám v tom úplne nejasno. Vopred ďakujem za radu.
ivka70
30.05.12,12:37
Mozno blba otazka, ale mate v predmete podnikania aj ubytovacie sluzby?
psps
07.06.12,11:25
konkrétne ubytovacie služby samozrejme nemáme, máme len okrem iného sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb, ale ani to sa nehodí. Ale my od nich za to neberieme peniaze, my im to len poskytujeme v prípade potreby.
ivka70
07.06.12,11:40
konkrétne ubytovacie služby samozrejme nemáme, máme len okrem iného sprostredkovateľská činnosť v oblasti služieb, ale ani to sa nehodí. Ale my od nich za to neberieme peniaze, my im to len poskytujeme v prípade potreby.

Aj ked hned za to neberiete peniaze, ale musi to splnat nejaky hygienicke normy a pod.
A kedze chcete naklady na zariadovanie izby uctovat, asi by ste s tym mali nieco urobit.
psps
07.06.12,12:53
Spali tam len zopár krát a už tú izbu zrejme nikto nevyužije. Nechce sa mi vybavovať ohľadom tej izby nič. Veď tam nechodia spať cudzí ľudia, ale naši a je na nich či tam zostanú spať alebo pôjdu domov. Ide mi hlavne o to zaúčtovanie. Či všetky tie veci môžem dať do nákladov a zaujíma ma odpisovanie. Vo firme nič neodpisujeme, tak neviem už aké sú tam hranice, od akej sumy majetku treba odpisovať a pod.
Zita5
07.06.12,13:14
Spali tam len zopár krát a už tú izbu zrejme nikto nevyužije. Nechce sa mi vybavovať ohľadom tej izby nič. Veď tam nechodia spať cudzí ľudia, ale naši a je na nich či tam zostanú spať alebo pôjdu domov. Ide mi hlavne o to zaúčtovanie. Či všetky tie veci môžem dať do nákladov a zaujíma ma odpisovanie. Vo firme nič neodpisujeme, tak neviem už aké sú tam hranice, od akej sumy majetku treba odpisovať a pod.

Ak nebude izba využitá v súvislosti s podnikaním, tak o čom chcete účtovať ? K čomu bolo teda zriadenie takej izby ? To len moje otázky, lebo je to nejasné, že boli vynaložené výdavky a vlastne k ničomu. To sa mohlo kludne objednať ubytovanie.No neviem, aké by ste mali argumenty pred DK .
psps
07.06.12,13:40
Ono to bolo vlastne tak, že sa zrušila skupina robotníkov-živnostníkov, ktorí pre nás robili a boli z tohto mesta. Na tú dobu, čo sme si mali nájsť nových robotníkov-živnostníkov, k nám mali chodiť robiť robotníci z materskej firmy z čiech. A práve pre nich tá izba bola zriadená. V podstate tam bolo všetko, kúpili sme len 2 postele, telku a výbavu do kuchyne - dvojplatenku a riady. Lenže nakoniec sa ukázalo, že robotníci z čiech aj tak radšej chodili domov, lebo aj tak nemali robotu na celý týždeň a takto to bolo len krátko, lebo sme si veľmi rýchlo našli robotníkov odtiaľto. No mysleli sme si, že to bude komplikovanejšie, nájsť nových ľudí, ale nebolo a teraz sa ukázalo, že tá izba nebola potrebná. (nemohli sme vedieť dopredu ako to bude s robotou, u nás je to raz dole, raz hore a nedá sa to dopredu odhadnúť) Ale aj tak sme za zariadenie platili menej (kúpili sme to najlacnajšie čo bolo)ako by sme im mali platiť niekde ubytovanie, u nás je totiž len jeden hotel a aj to dosť drahý a zašpinených robotníkov, by tam aj tak asi nepustili.
psps
08.06.12,07:26
Ono to bolo vlastne tak, že sa zrušila skupina robotníkov-živnostníkov, ktorí pre nás robili a boli z tohto mesta. Na tú dobu, čo sme si mali nájsť nových robotníkov-živnostníkov, k nám mali chodiť robiť robotníci z materskej firmy z čiech. A práve pre nich tá izba bola zriadená. V podstate tam bolo všetko, kúpili sme len 2 postele, telku a výbavu do kuchyne - dvojplatenku a riady. Lenže nakoniec sa ukázalo, že robotníci z čiech aj tak radšej chodili domov, lebo aj tak nemali robotu na celý týždeň a takto to bolo len krátko, lebo sme si veľmi rýchlo našli robotníkov odtiaľto. No mysleli sme si, že to bude komplikovanejšie, nájsť nových ľudí, ale nebolo a teraz sa ukázalo, že tá izba nebola potrebná. (nemohli sme vedieť dopredu ako to bude s robotou, u nás je to raz dole, raz hore a nedá sa to dopredu odhadnúť) Ale aj tak sme za zariadenie platili menej (kúpili sme to najlacnajšie čo bolo)ako by sme im mali platiť niekde ubytovanie, u nás je totiž len jeden hotel a aj to dosť drahý a zašpinených robotníkov, by tam aj tak asi nepustili.
Môžem tie veci dať do účta? Myslím, že sa to dá obhájiť pred DK. Veď vždy môžem povedať, že sa tá izba využíva pre robotníkov. Myslíte, že zriadenie izby treba ešte niekde-na nejakom úrade nahlasovať? Do akej sumy sa môže majetok dať rovno celý do nákladov a od akej sumy sa musí odpisovať?
Indeed
08.06.12,07:29
Chodte pozriet do firmy VERNER Červenom Kostelci ,

je to pekný priklad toho,čo dokáže KAPITALISTICKY pristup k podnikaniu a aj normálny prístup k

ĽUĎOM, ktorí v tejto firme pracujú .

ĽUDIA su totiž najväčší kapitál firmy a tak sa treba o nich náležite postarať.

V areali firmy je takýto ubytovací dom a

administratíva firmy sidli dokonca v historickej pekne zrekonštruovanej vile.

Firma ma cca 120 zamestnacov.
Indeed
08.06.12,07:30
možeš to predsa odpisovať ako zariadenie kancelárie
promont maja
21.06.12,14:06
.. pokiaľ mám vedomosť, v nebytových priestoroch nemožno bývať ... ani ubytovávať ... takéto nebytové priestory, resp. ich časť je potrebné vybaviť hygienickými zariadeniami ä napr. 1 WC pre štyroch (?) ľudí, počet postelí je tiež daná rozlohou v m2 a aj vzdialenosti medzi posteľami atď. ... mať súhlas od požiarnika, hygienika, kominára ( ... ak tam teda budú ľudia ubytovaní ...) ... odporúčam návštevu projektovej kancelárie ( stavebnej) = nech Vám poradia a navrhnú riešenia ( .. ale zadarmo to nebude ..) ... nehovoriac o zmene účelu stavby ( stavebný zákon, kataster ..či?) ... mali by ste to zvážiť ...
ivka70
21.06.12,14:59
Mila autorka, nic proti Indeedovi, ale v com je jeho odpoved najlepsia ohladom tvojej otazky?
Mas vdaka nej teda vsetky relevantne odpovede? :D